Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Szwajcarii?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Szwajcarii?
Każda pracująca osoba bardzo dobrze zna kalendarz świąteczny, czyli okazje do odpoczynku od pracy. Polacy wybierający się do pracy za granicą powinni się zapoznać ze zwyczajami danego państwa, co między innymi pozwoli im lepiej zaplanować urlopy i ewentualne podróże do kraju.

Szwajcaria podobnie, jak inne państwa posiada święta państwowe będące dniami wolnymi od pracy. Ten alpejski kraj składa się jednak z kantonów, które mają swoje własne kalendarze świąteczne. Wynika to z faktu, iż Szwajcarię zamieszkują ludzie wywodzący się z różnych kultur. Rząd kraju ustanowił kilka świąt obchodzonych w niemal całym kraju, ale trzeba mieć świadomość, że w zależności od miejsca zamieszkania grafik dni wolnych od pracy może się prezentować nieco inaczej.

Jakie święta są wolne od pracy w Szwajcarii?

Planując urlopy, warto brać pod uwagę dni ustawowo wolne od pracy. W ten sposób można sobie wydłużyć czas przeznaczony na odpoczynek. W przypadku Szwajcarii ogólnokrajowych świąt nie jest wiele. Poszczególne kantony wprowadzają jednak własne święta, w które nie trzeba udawać się do pracy. Sprawdźmy jakie okazje obchodzą wszyscy Szwajcarzy.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Neujahr, Nouvel an, Capodanno, Bumaun) - Szwajcaria pod względem świętowania Nowego Roku nie różni się od innych państw i po hucznym powitaniu roku jego pierwszy dzień jest wolny.

Video

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Karfreitag, Vendredi Saint, Venerdì santo, Venderdi sontg) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych jest w Szwajcarii dniem wolnym. W tym dniu upamiętnia się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Szukasz pracy?

Zbiór i pielęgnacja truskawek wiszących

GRUPA CONTRAIN

 • 8 000-11 000 zł / mc
 • Holandia
Dodana

Doradca Klienta - Zambrów i okolice

Provident Polska S.A.

 • Zambrów
Dodana

Doradca Klienta Białystok

Provident Polska S.A.

 • Białystok
Dodana
Dodana

Zbiór papryki w Holandii! Top oferta!

GRUPA CONTRAIN

 • 8 000-11 000 zł / mc
 • Holandia
Dodana

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag Lundi de Pâques, Lunedì di Pasqua, Glindesdi da Pasca) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych jest w Szwajcarii wolny, podobnie jak to ma miejsce w Polsce.

18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie (Auffahrt, Ascension, Ascensione, Anzainzas) - święto obchodzone w 40 dni po Wielkanocy upamiętnia cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba.

29 maja 2023 - Poniedziałek po Zielonych Świątkach (Pfingstmontag, Lundi de Pentecôte, Lunedì di Pentecoste, Glindesdi da Tschuncaisma) - kolejne ważne święto chrześcijańskie upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na Maryję i apostołów.

1 sierpnia 2023 - Święto Konfederacji (Schweizer Nationalfeiertag, Fête nationale Suisse, Festa nazionale della Svizzera, Festa naziunala) - najważniejsze święto państwowe kraju. Tę datę uznaje się za termin utworzenia Konfederacji Szwajcarii, co miało miejsce w 1291 roku. Kanton Schwyz, Uri oraz Unterwalden sygnowały akt utworzenia związku wieczystego. Od 1994 roku, 1 sierpnia jest świętem państwowym.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Weihnachtstag, Noël, Natale, Di da Nadal) - drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia się w nim narodziny Jezusa Chrystusa.

Video

26 grudnia 2023 - Dzień Świętego Szczepana (Stephanstag, Saint Etienne, Santo Stefano, Son Steffan) - Drugi Dzień Świąt tradycyjnie kończy obchody Bożego Narodzenia.

Jak widać, kalendarz państwowych dni wolnych od pracy w Szwajcarii jest dość ubogi. Polacy pracujący w tym kraju mogą się cieszyć z wolnego w największe święta chrześcijańskie, które obchodzi się także w Polsce. To daje okazję do odwiedzenia bliskich w ojczystym kraju.

Poszczególne kantony obchodzą również inne okazje, które czasem są dniami wolnymi od pracy. Podejmując zatrudnienie, warto się dowiedzieć od pracodawcy, jakie dni świąteczne respektuje i czy będzie się w tych terminach należało wolne od pracy.

Wśród popularniejszych świąt obchodzonych w większości kantonów i znanych także w Polsce można wyszczególnić kilka okazji:

1 maja 2023 - Święto Pracy jest okazją do uhonorowania ludzi pracy i klasy robotniczej oraz ich wpływu na wygląd współczesnego społeczeństwa. Ten dzień obchodzi się w kantonach: Argowia, Bazylea-Okręg, Bazylea-Miasto, Jura, Szafuza, Turgowia, Ticino, Zurych oraz częściowo Fryburg, oraz Solura.

8 czerwca 2023 - Boże Ciało w kantonach: Argowia, Appenzell Innerrhoden, Fryburg, Jura, Lucerna, Neuchâtel, Nidwalden, Obwalden, Schwyz, Solura, Ticino, Uri, Valais, Zug.

15 sierpnia 2023 - Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny w kantonach: Argowia, Appenzell Innerrhoden, Fryburg, Gryzonia, Jura, Lucerna, Nidwalden, Obwalden, Schwyz, Solura, Ticino, Uri, Valais, Zug.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych w kantonach: Argowia, Appenzell Innerrhoden, Fryburg, Glarus, Jura, Lucerna, Nidwalden, Obwalden, Schwyz, Solura, St. Gallen, Ticino, Uri, Valais, Zug.

Oczywiście to nie wszystkie święta obchodzone w poszczególnych kantonach. Najważniejsze są jednak święta państwowe celebrowane w całym kraju. To one są pewną okazją do wolnego od pracy.

Wakacje i ferie w Szwajcarii

Wyjeżdżając do pracy za granicą z dziećmi, nie sposób nie uwzględnić w planach urlopowych przerw w nauce. Najczęściej rodzice planują urlop w taki sposób, aby spędzić czas ze swoimi pociechami. Szwajcarski system edukacji bardzo przestrzega grafiku szkolnego i nie zezwala na sztuczne wydłużanie wolnych okresów od nauki. Tym bardziej planując ewentualne podróże do bliskich w ojczystym kraju, należy znać kalendarz roku szkolnego.

Video

W przypadku Szwajcarii kalendarz szkolny jest zależny nie tylko od kantonów, ale także od gmin. Oznacza to, że nie sposób wyszczególnić wszystkich terminów ferii obowiązujących na terenie całej Szwajcarii. Najlepszą metodą będzie udanie się do placówki edukacyjnej, do której ma uczęszczać dziecko i zapoznanie się z jej grafikiem. Mimo to można nakreślić schemat obowiązujący w ustalaniu terminów ferii i wakacji.

 • Wakacje: od 5 do 7 tygodni począwszy od pierwszego zakończonego tygodnia lipca
 • Ferie jesienne: od 2 do 3 tygodni na początku października
 • Ferie świąteczne: 2 tygodnie na przełomie grudnia i stycznia
 • Ferie zimowe: 2 tygodnie na przełomie stycznia i lutego
 • Ferie wiosenne: 2 tygodnie najczęściej w kwietniu

Czy praca w szwajcarskie święta jest lepiej płatna?

Przede wszystkim dni świąteczne w Szwajcarii są traktowane na równi z niedzielami, co oznacza, że obowiązuje całkowity zakaz pracy w tym czasie. W wyjątkowych okolicznościach można starać się o zezwolenie na pracę. Dotyczy to głównie gastronomii i usług. Tak więc osoby pracujące za stałą miesięczną pensję otrzymają zapłatę za dni świąteczne. W innych wypadkach wszystko zależy od podpisanej umowy z pracodawcą.

Przed podjęciem zatrudnienia warto się zorientować, co oferuje dana firma w zakresie wynagrodzeń za ewentualną pracę w dni ustawowo wolne od pracy.

To może Cię również zainteresować

Praca w Szwajcarii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

minister

minister

Jako pracodawca uważam, że wszyscy zasługujemy na chociaż kilka dni wolnych od pracy w ciągu roku. Chętnie ustalam harmonogram prac zgodnie z dniem wolnym od pracy, by pracownicy mogli spokojnie celebrować swoje święta.
Lasota

Lasota

Jestem jeszcze na etapie poszukiwania pracy, ale już teraz cieszę się na myśl o dniach wolnych od pracy, które będę miał do dyspozycji. Oby więcej takich dni!
LeonndUA

LeonndUA

Niech ci wszyscy, którzy narzekają na brak pracy wezmą przykład z Szwajcarii i docenią to, co mają. Tam, gdzie nie ma pracy, nie ma też wolnych dni. A u nas? Czasami pracodawcy w ogóle nie dają nam wolnego na święta!
tk2

tk2

Cieszy mnie fakt, że w Szwajcarii nie ma zbyt wielu dni wolnych od pracy, ponieważ lubię pracować i cenię sobie systematyczność. Tym bardziej doceniam te kilka świąt, które umożliwiają mi spędzenie czasu z rodziną.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.