Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Japonii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Japonii?
W każdym kraju obowiązują pewne święta państwowe będące dniami ustawowo wolnymi od pracy. Nie inaczej jest w Japonii, gdzie pracownicy mają dość sporo okazji do cieszenia się dniem wolnym. W przypadku państwa znanego z przepracowanego narodu zaskakująca jest ilość dni wolnych. Na 2020 rok rząd Kraju Kwitnącej Wiśni zaplanował aż 19 dni ustawowo wolnych od pracy.

Kalendarz świąteczny Japonii może być dość zaskakujący dla Polaków nie tylko ze względu na ilość dni wolnych. Większość świąt wynika z kultury i tradycji narodu japońskiego. Nie znajdziemy tu tradycyjnych świąt chrześcijańskich obchodzonych w sporej części państw świata.

Planując pracę w Japonii, warto się zapoznać z lokalnym kalendarzem świątecznym. Znajomość terminów świąt pozwoli na sprawniejsze zaplanowanie urlopu i zapewnienie sobie większej ilości wolnego, które można przeznaczyć na podróż do bliskich w ojczyźnie bądź na zwiedzanie tego egzotycznego kraju.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Japonii?

Japońskie władze zaplanowały na 2020 rok aż 19 dni wolnych od pracy. Tylko jedno ze świąt jest znane także w Polsce. Pozostałe będą dla mieszkańców kraju Piastów sporym zaskoczeniem. Ich poznawanie będzie za to częścią przygody, jaką stanowi wyjazd do Japonii. Sprawdźmy, jakie dni w tym roku będą wolne od pracy w Japonii.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Ganjitsu) - pierwszy dzień obchodów nadejścia Nowego Roku. Japończycy świętują w tym roku do 3 stycznia. W niektórych latach obchody powitania kolejnego roku trwały nawet do 7 stycznia.

2 i 3 stycznia 2020 - Obchody powitania Nowego Roku

13 stycznia 2020 - Dzień Pełnoletności (Seijin-Shiki) - święto uhonorowujące pełnoletnie osoby, czyli te które przekroczyły 20 rok życia.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Japonii

11 lutego 2020 - Dzień Ustanowienia Państwa Japońskiego (Kenkoku-kinen-no Hi) - święto upamiętniające założenie Japonii przez cesarza Jimmu w 660 r.p.n.e.

23 i 24 lutego 2020 - Urodziny Cesarza - urodziny głowy Państwa Japońskiego. Święto przypada na niedzielę 23 lutego i w związku z tym dzień wolny za nie przypada w pierwszy poniedziałek po weekendzie, czyli 24 lutego.

20 marca 2020 - Święto Równonocy Wiosennej (Shumbun-no Hi) - w tym dniu Japończycy spędzają czas z rodziną i odwiedzają groby swoich przodków.

29 kwietnia 2020 - Święto Cesarza Showa (Shōwa-no Hi) - święto upamiętniające urodziny poprzedniego cesarza Showy, który panował w latach 1926-1989.

3 maja 2020 - Święto Konstytucji (Kempō-kinembi) - narodowe święto upamiętniające ustanowienie konstytucji kraju w 1947 roku.

4 maja 2020 - Dzień Zieleni (Midori-no Hi) - święto wywodzące się z obchodów urodzin cesarza Showy, a obecnie stanowi dzień obcowania z naturą i wdzięczności za błogosławieństwa.

5 maja 2020 - Dzień Dziecka (Kodomo-no Hi) - święto poświęcone najmłodszym obywatelom Japonii.

6 maja 2020 - Dzień Pamięci Konstytucyjnej - dodatkowy dzień wolny za Święto Konstytucji przypadające na niedzielę.

23 lipca 2020 - Święto Morza (Umi-no Hi) - dzień okazywania wdzięczności za błogosławieństwa mórz i oceanów. Święto symbolizuje uzależnienie kraju od morza.

24 lipca 2020 - Święto Zdrowia i Sportu - dzień upamiętniający otwarcie igrzysk olimpijskich w 1964 roku. Zazwyczaj przypada na drugi poniedziałek października, ale w 2020 roku odbędzie się w dniu inauguracji kolejnych igrzysk.

10 sierpnia 2020 - Dzień Gór (Yama-no Hi) - święto pozwalające wyrazić wdzięczność za błogosławieństwa gór.

21 września 2020 - Dzień Szacunku dla Osób Starszych (Keirō-no Hi) - święto ustanowione w celu oddania hołdu najstarszym obywatelom Japonii.

22 września 2020 - Święto Równonocy Jesiennej (Shūbun-no Hi) - dzień równonocy jesiennej. Pierwotnie było to buddyjskie święto czczące przodków.

3 listopada 2020 - Dzień Kultury (Bunka-no Hi) - święto promujące szeroko rozumianą kulturę. Na ten dzień przypada także rocznica proklamowania powojennej konstytucji Japonii oraz rocznica urodzin cesarza Meiji.

23 listopada 2020 - Święto Dziękczynienia za Pracę (Kinrō-kansha-no Hi) - japońskie Święto Pracy oraz dożynki na dworze cesarskim.

31 grudnia 2020 - Sylwester - Japończycy rozpoczną świętowanie zmiany roku na nowy, dniem wolnym już w Sylwestra.

Warto nadmienić, że pojedyncze dni występujące pomiędzy świętami są w Japonii także wolne od pracy. Za święta przypadające w niedzielę dniem wolnym jest pierwszy dzień roboczy następujący po święcie.

Ferie i wakacje w Japonii

Wyprowadzając się za granicę wraz z dziećmi, nie sposób nie brać pod uwagę kalendarza szkolnego przy planowaniu urlopu. Większość rodziców planuje swoje wolne w taki sposób, aby zapewnić zajęcie swoim pociechom. Szczególnie przy tak odległym miejscu zamieszkania, jak Japonia ewentualne podróże do kraju warto zaplanować w czasie ferii szkolnych.

Japoński rok szkolny różni się od polskiego. Przede wszystkim zajęcia zaczynają się od kwietnia, a uczniowie uczęszczają do szkoły sześć dni w tygodniu. Pierwszy dzień szkoły w 2020 roku przypadnie na drugi tydzień kwietnia, a pierwszy trymestr potrwa do końca lipca. Wakacje letnie potrwają do końca sierpnia. Drugi trymestr potrwa do grudnia. Uczniowie będą się cieszyli feriami zimowymi od 25 grudnia do 7 stycznia. Ostatni trymestr zakończy się w trzecim tygodniu marca.

Oczywiście uczniowie mają wolne także w ustawowe dni wolne, więc w święta państwowe mogą spędzić czas z rodzicami.

Czy za japońskie święta należy się wynagrodzenie?

Prawo pracy w Japonii jest następstwem tradycji kraju. W efekcie pracownicy nie posiadają wielu praw, a naród otacza wręcz kultem pracodawcę. Niestety rodzi to sytuacje, które dla polskiego pracownika mogą być szokujące.

Przykładowo pracodawcy nie mają obowiązku płacenia wynagrodzenia swoim pracownikom za dni świąteczne. Na szczęście wynagrodzenia miesięczne nie są obniżane o dni wolne, więc osoby zatrudnione na etat mogą liczyć na pełne pensje. Co za tym idzie, ewentualna praca w dzień wolny nie przyniesie dodatkowych profitów. Warto przed podjęciem zatrudnienia dowiedzieć się jakie podejście do dni wolnych ma dany pracodawca.

W przypadku Japonii kultura pracy jest znacząco odmienna od tego, co znamy w Polsce. Dotyczy to także urlopów. Pracownicy niechętnie idą na należące się im wolne, ponieważ czują wyrzuty sumienia, że w tym czasie ktoś musi wykonać ich pracę. Powszechne jest także całkowite oddanie pracodawcy. Właśnie dlatego władze Japonii wyznaczyły tak dużo świąt, aby zmusić obywateli do odpoczynku. Warto więc pamiętać, że wydłużanie sobie wolnego może być źle postrzegane przez japońskich współpracowników.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Japonii?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 17

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.