Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Chinach?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Chinach?
Polscy pracownicy są przyzwyczajeni do świąt państwowych będących dniami wolnymi od pracy. Większość państw na świecie również praktykuje wprowadzanie ustawowych dni wolnych pozwalających między innymi na celebrację pewnych ważnych dla kraju okazji. Część krajów pod względem kalendarza świątecznego bardzo różni się od tego co znamy nad Wisłą.

Chiny nie odbiegają od innych krajów i także obchodzą święta państwowe będące wolnymi od pracy. Jednak w Państwie Środka kalendarz świąteczny może być dla Polaków wielkim zaskoczeniem. Przede wszystkim kultura chińska jest całkowicie odmienna od europejskiej. Wierzenia i tradycje są dalekie od chrześcijańskich. Co więcej, Chiny opierają się na kalendarzu księżycowo-słonecznym, a to sprawia, że święta mają ruchome daty.

Gdyby tego było mało, często przedsiębiorstwa nie trzymają się sztywno grafiku świątecznego. Czasem niektóre ustawowe dni wolne tak naprawdę są pracujące. Za to Chiński Nowy Rok niesie za sobą niemal miesięczny paraliż kraju. Przyjrzyjmy się bliżej świętom w Chinach.

Jakie święta w Chinach są dniami wolnymi od pracy?

W Chinach nie ma wiele okazji do świętowania, tym bardziej że w zastępstwie za niektóre dni świąteczne ustanawia się dni odpracowania. Władze Państwa Środka niechętnie dają odpocząć swoim obywatelom, choć raz w roku Chińczycy mają naprawdę wiele czasu na odpoczynek i spotkania z bliskimi.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok - Chińczycy witają Nowy Rok wraz z całym światem, choć nie jest to dla nich najważniejsza okazja. Zdecydowanie bardziej czekają na zmianę chińskiego kalendarza.

22 stycznia 2023 - Chiński Nowy Rok - to najważniejsze i najhuczniej obchodzone święta w Państwie Środka. Chiński Nowy Rok jest też nazywany Świętem Wiosny. W tym czasie większość firm, urzędów, a nawet placówek turystycznych pozostaje zamkniętych. Z obchodami Chińskiego Nowego Roku wiąże się poważne zamieszanie. Tradycja wymaga spotkań z bliskimi i często jest to jedyna okazja dla Chińczyków na odwiedzenie swoich rodzin. W efekcie sporo zakładów produkcyjnych zamyka się na wiele dni przed świętami i otwiera równie późno. Obchody mogą trwać od dwóch tygodni do nawet miesiąca.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik fizyczny do rozładunku kontenerów

Domino Polska Sp. z o. o.

  • Bieruń
Dodana

Psycholog dziecięcy

Centrum Wsparcia Psychologicznego

  • 100-120 zł / h
  • Wrocław
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana
Dodana

4 kwietnia 2023 - Chińskie Święto Zmarłych - tradycyjne święto mające na celu oddanie hołdu przodkom. Chińczycy w tym czasie odwiedzają groby bliskich.

1 maja 2023 - Święto Pracy - w przypadku tej okazji nie stosuje się kalendarza księżycowo-słonecznego, więc data nie jest ruchoma. Chińczycy oddają hołd ludziom pracy i klasie robotniczej wraz z większością reszty świata. Co ciekawe wiele firm zamyka się w tym czasie nawet na tydzień przed terminem święta.

22 czerwca 2023 - Święto Smoczych Łodzi - dzień upamiętnienia patriotycznego poety Qu Yuana, który piątego dnia piątego miesiąca księżycowego rzucił się do rzeki, popełniając samobójstwo. Próby ratowania artysty przeistoczyły się w wyścigi smoczych łodzi. Zazwyczaj święto przeradza się w trzy dni wolne od pracy.

Video

29 września 2023 - Święto Środka Jesieni - drugie najważniejsze święto po Chińskim Nowym Roku wynikające z tradycji. Dzień ten przypada na okres gdy księżyc jest największy i najjaśniejszy.

1-7 października 2023 - Święto Narodowe - ostatnie święto chińskie upamiętniające proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga 1 października 1949 roku. Jedna z nielicznych okazji ze stałą datą. Okres obchodów tej okazji jest nazywany Złotym Tygodniem, ponieważ Chińczycy świętują powstanie swojego państwa przez okrągłe 7 dni.

Jak widać, kalendarz świąteczny Chin mocno różni się od polskiego. Warto też wybierając się do pracy w Chinach zapoznać się wcześniej z podejściem pracodawcy do świąt. Nie tylko daty są ruchome, ale też wiele firm różnie podchodzi do tego czy dany dzień faktycznie będzie wolny od pracy.

Wakacje i ferie w Chinach

Emigrując za pracą wraz z rodziną, nie sposób planować urlopów bez uwzględnienia przerw w nauce dzieci. W ten sposób można zapewnić swoim pociechom zajęcie bądź po prostu razem wyjechać na wakacje czy do bliskich w ojczyźnie.

Rok szkolny w Chinach dzieli się na dwa semestry. Dokładne terminy rozpoczęcia nauki oraz przerw w nauce są regulowane przez lokalne władze. W efekcie placówki edukacyjne w każdym z miast mogą mieć przerwy w innych terminach.

Video

Uczniowie zaczynają naukę początkiem września. Pierwszy semestr kończy się w drugiej połowie stycznia. Przerwa w nauce trwa od trzech tygodni do nawet miesiąca. Następnie drugi semestr trwa do lipca, gdy zaczynają się letnie wakacje. Uczniów obowiązują również święta państwowe. Chcąc zaplanować urlop w oparciu o kalendarz szkolny, należy sprawdzić dokładne terminy w miejscu, do którego się wyemigrowało.

Czy praca w święta w Chinach jest lepiej płatna?

Dni ustawowo wolne od pracy nie mogą wpływać na miesięczne wynagrodzenie, więc pracownik otrzymujący stałą miesięczną pensję nie musi się obawiać pomniejszonej wypłaty. Czasem może dojść do sytuacji, w której konieczna będzie praca w dniu świątecznym. Chińskie prawo przewiduje za taką sytuację odpowiednią rekompensatę.

Kodeks pracy w Chinach zakłada, że za pracę w weekend, czyli sobotę po południu oraz niedzielę należy się wynagrodzenie w wysokości 200% standardowej stawki. W przypadku dni świątecznych uznanych za dni wolne od pracy kwota wynagrodzenia wzrasta do 300% podstawowej stawki. Mimo to warto się dokładnie zapoznać z polityką danego pracodawcy odnośnie świąt i wynagrodzeń.

Jak widać, w Chinach występuje kilka okazji do świętowania. Szczególnie Chiński Nowy Rok oraz Święto Narodowe są okazjami pozwalającymi na podróż do bliskich w ojczyźnie.

To może Cię również zainteresować

Praca w Chinach

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

MMmm

MMmm

Zarobki w Chinach przy pracy w święta wydają się być bardzo atrakcyjne, ale dla osoby bezrobotnej to nie jest zbyt korzystna sytuacja. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę, gdzie będę miała więcej czasu dla rodziny i przyjaciół.
regina

regina

Święta w Chinach to wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dla swoich pracowników znaleźć odpowiedni balans między pracą, a czasem wolnym. Jednak zawsze staramy się wynagradzać pracowników w przypadku pracy w święta.
Śmietana

Śmietana

Z jednej strony cieszę się, że w Chinach nie ma tylu dni wolnych od pracy, ale z drugiej strony jest to z pewnością wyzwaniem dla pracowników, którzy chcą spędzać czas ze swoimi rodzinami.
Dario

Dario

Cieszę się, że w Chinach mimo braku wielu dni wolnych od pracy, w przypadku pracowania w święta przysługuje wyższe wynagrodzenie. To na pewno motywuje do ciężkiej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.