Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Chinach?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Chinach?
Polscy pracownicy są przyzwyczajeni do świąt państwowych będących dniami wolnymi od pracy. Większość państw na świecie również praktykuje wprowadzanie ustawowych dni wolnych pozwalających między innymi na celebrację pewnych ważnych dla kraju okazji. Część krajów pod względem kalendarza świątecznego bardzo różni się od tego co znamy nad Wisłą.

Chiny nie odbiegają od innych krajów i także obchodzą święta państwowe będące wolnymi od pracy. Jednak w Państwie Środka kalendarz świąteczny może być dla Polaków wielkim zaskoczeniem. Przede wszystkim kultura chińska jest całkowicie odmienna od europejskiej. Wierzenia i tradycje są dalekie od chrześcijańskich. Co więcej, Chiny opierają się na kalendarzu księżycowo-słonecznym, a to sprawia, że święta mają ruchome daty.

Gdyby tego było mało, często przedsiębiorstwa nie trzymają się sztywno grafiku świątecznego. Czasem niektóre ustawowe dni wolne tak naprawdę są pracujące. Za to Chiński Nowy Rok niesie za sobą niemal miesięczny paraliż kraju. Przyjrzyjmy się bliżej świętom w Chinach.

Jakie święta w Chinach są dniami wolnymi od pracy?

W Chinach nie ma wiele okazji do świętowania, tym bardziej że w zastępstwie za niektóre dni świąteczne ustanawia się dni odpracowania. Władze Państwa Środka niechętnie dają odpocząć swoim obywatelom, choć raz w roku Chińczycy mają naprawdę wiele czasu na odpoczynek i spotkania z bliskimi.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok - Chińczycy witają Nowy Rok wraz z całym światem, choć nie jest to dla nich najważniejsza okazja. Zdecydowanie bardziej czekają na zmianę chińskiego kalendarza.

24-30 stycznia 2020 - Chiński Nowy Rok - to najważniejsze i najhuczniej obchodzone święta w Państwie Środka. Chiński Nowy Rok jest też nazywany Świętem Wiosny. W tym czasie większość firm, urzędów, a nawet placówek turystycznych pozostaje zamkniętych. Z obchodami Chińskiego Nowego Roku wiąże się poważne zamieszanie. Tradycja wymaga spotkań z bliskimi i często jest to jedyna okazja dla Chińczyków na odwiedzenie swoich rodzin. W efekcie sporo zakładów produkcyjnych zamyka się na wiele dni przed świętami i otwiera równie późno. Obchody mogą trwać od dwóch tygodni do nawet miesiąca.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Chinach

4 kwietnia 2020 - Chińskie Święto Zmarłych - tradycyjne święto mające na celu oddanie hołdu przodkom. Chińczycy w tym czasie odwiedzają groby bliskich.

1 maja 2020 - Święto Pracy - w przypadku tej okazji nie stosuje się kalendarza księżycowo-słonecznego, więc data nie jest ruchoma. Chińczycy oddają hołd ludziom pracy i klasie robotniczej wraz z większością reszty świata. Co ciekawe wiele firm zamyka się w tym czasie nawet na tydzień przed terminem święta.

25 czerwca 2020 - Święto Smoczych Łodzi - dzień upamiętnienia patriotycznego poety Qu Yuana, który piątego dnia piątego miesiąca księżycowego rzucił się do rzeki, popełniając samobójstwo. Próby ratowania artysty przeistoczyły się w wyścigi smoczych łodzi. Zazwyczaj święto przeradza się w trzy dni wolne od pracy.

1 października 2020 - Święto Środka Jesieni - drugie najważniejsze święto po Chińskim Nowym Roku wynikające z tradycji. Dzień ten przypada na okres gdy księżyc jest największy i najjaśniejszy.

1-7 października 2020 - Święto Narodowe - ostatnie święto chińskie upamiętniające proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga 1 października 1949 roku. Jedna z nielicznych okazji ze stałą datą. Okres obchodów tej okazji jest nazywany Złotym Tygodniem, ponieważ Chińczycy świętują powstanie swojego państwa przez okrągłe 7 dni.

Jak widać, kalendarz świąteczny Chin mocno różni się od polskiego. Warto też wybierając się do pracy w Chinach zapoznać się wcześniej z podejściem pracodawcy do świąt. Nie tylko daty są ruchome, ale też wiele firm różnie podchodzi do tego czy dany dzień faktycznie będzie wolny od pracy.

Wakacje i ferie w Chinach

Emigrując za pracą wraz z rodziną, nie sposób planować urlopów bez uwzględnienia przerw w nauce dzieci. W ten sposób można zapewnić swoim pociechom zajęcie bądź po prostu razem wyjechać na wakacje czy do bliskich w ojczyźnie.

Rok szkolny w Chinach dzieli się na dwa semestry. Dokładne terminy rozpoczęcia nauki oraz przerw w nauce są regulowane przez lokalne władze. W efekcie placówki edukacyjne w każdym z miast mogą mieć przerwy w innych terminach.

Uczniowie zaczynają naukę początkiem września. Pierwszy semestr kończy się w drugiej połowie stycznia. Przerwa w nauce trwa od trzech tygodni do nawet miesiąca. Następnie drugi semestr trwa do lipca, gdy zaczynają się letnie wakacje. Uczniów obowiązują również święta państwowe. Chcąc zaplanować urlop w oparciu o kalendarz szkolny, należy sprawdzić dokładne terminy w miejscu, do którego się wyemigrowało.

Czy praca w święta w Chinach jest lepiej płatna?

Dni ustawowo wolne od pracy nie mogą wpływać na miesięczne wynagrodzenie, więc pracownik otrzymujący stałą miesięczną pensję nie musi się obawiać pomniejszonej wypłaty. Czasem może dojść do sytuacji, w której konieczna będzie praca w dniu świątecznym. Chińskie prawo przewiduje za taką sytuację odpowiednią rekompensatę.

Kodeks pracy w Chinach zakłada, że za pracę w weekend, czyli sobotę po południu oraz niedzielę należy się wynagrodzenie w wysokości 200% standardowej stawki. W przypadku dni świątecznych uznanych za dni wolne od pracy kwota wynagrodzenia wzrasta do 300% podstawowej stawki. Mimo to warto się dokładnie zapoznać z polityką danego pracodawcy odnośnie świąt i wynagrodzeń.

Jak widać, w Chinach występuje kilka okazji do świętowania. Szczególnie Chiński Nowy Rok oraz Święto Narodowe są okazjami pozwalającymi na podróż do bliskich w ojczyźnie.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Chinach?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.