Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Kanadzie?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Kanadzie?
Wszyscy pracownicy bardzo dobrze wiedzą kiedy przypadają święta będące dniami wolnymi od pracy. Takie okazje pozwalają nie tylko odpocząć, ale także przy odpowiednim planowaniu zadbać sobie o dłuższy urlop. Pracując w tak odległych krajach, jak Kanada tym bardziej dobrze znać harmonogram świąt, aby sprawnie ułożyć sobie plany urlopowe i znaleźć czas na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

Kanada podobnie, jak inne państwa celebruje wiele okazji wywodzących się zarówno z tradycji religijnych, jak i historii oraz kultury. Państwo spod znaku liścia klonowego składa się z 10 prowincji oraz trzech terytoriów, które mają sporą autonomię. Dotyczy to także części świąt, obchodzonych tylko w konkretnych miejscach. Rząd kanadyjski wyznaczył kilka okazji będących ustawowo dniami wolnymi od pracy dla wszystkich Kanadyjczyków.

Jakie święta są wolne od pracy w Kanadzie?

Kanadyjski rząd ustanowił na 2023 rok dziesięć ustawowo wolnych dni świątecznych. Wszystkie wymienione okazje obowiązują w całej Kanadzie i w tym czasie są zamknięte zarówno instytucje publiczne, jak i większość przedsiębiorstw prywatnych. Przyjrzyjmy się kanadyjskiemu kalendarzowi świątecznemu.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (New Year's Day, Jour de l'an) - Pierwszy dzień nowego roku podobnie, jak w większości krajów na świecie jest dniem wolnym od pracy.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Good Friday, Vendredi saint) - Pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Chrześcijanie upamiętniają w tym dniu mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday, Pâques) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

22 maja 2023 - Urodziny Królowej Wiktorii (Victoria Day, Fête de la Reine) - tradycyjne urodziny angielskiej królowej Wiktorii, a obecnie traktowane jako uhonorowanie obecnej monarchini Wielkiej Brytanii będącej głową stanu Kanady. Święto jest obchodzone w pierwszy poniedziałek przed 24 maja i ma swoje korzenie w 1854 roku.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

  • Staszów
Dodana

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

1 lipca 2023 - Dzień Kanady (Canada Day, Fête du Canada) - najważniejsze święto państwowe upamiętniające zawiązanie konfederacji między czterema koloniami, co dało początek Kanadzie. Konfederacja weszła w życie 1 lipca 1867 roku.

7 września 2023 - Święto Pracy (Labour Day, Fête du Travail) - większość krajów świętuje tę okazję 1 maja. Kanadyjskie władze przeniosły święto ludzi pracy na początek września. Jest ono bardzo ważne dla Kanadyjczyków, ponieważ to strajki w tym kraju zapoczątkowały cały ruch prowadzący do wielkich zmian społecznych uhonorowanych w globalnym Święcie Pracy (1 maja).

12 października 2023 - Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day, Action de grâce) - tradycyjne święto obchodzone w Kanadzie oraz w USA, choć w różnych terminach. Dzień ten upamiętnia dziękczynną ucztę brytyjskich kolonistów z kolonii Plymouth i rdzennych mieszkańców Ameryki. Przyjacielskie spotkanie miało mieć miejsce w 1621 roku.

11 listopada 2023 - Dzień Pamięci (Remembrance Day, Jour du souvenir) - święto upamiętniające poległych żołnierzy na frontach wojennych. Jest to także okazja do celebracji rocznicy zakończenia I Wojny Światowej, która pochłonęła największą liczbę ofiar.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Christmas, Noël) - chrześcijańskie święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijan stanowiące jeden z filarów wiary.

Video

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Boxing Day, Lendemain de Noël) - ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa.

Tak wyglądają święta wolne od pracy w Kanadzie na 2020 rok. Trzeba mieć świadomość, że oprócz tych świąt państwowych niektóre prowincje mają swoje własne okazje do świętowania. Najczęściej podczas lokalnych okazji przerwą od pracy mogą się cieszyć tylko pracownicy publiczni. Po wybraniu miejsca podjęcia pracy w Kanadzie warto się zapoznać z lokalnymi tradycjami. Warto także wiedzieć, że w przypadku wypadania święta w sobotę lub niedzielę dzień wolny zostaje przeniesiony na najbliższy dzień roboczy.

Wakacje i ferie w Kanadzie

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą wraz ze swoimi rodzinami muszą się zaznajomić nie tylko z kalendarzem świątecznym. Warto również wiedzieć kiedy wolne od szkoły mają dzieci. Planując urlopy, najczęściej bierze się pod uwagę ferie szkolne, co pozwala zagospodarować czas dzieciom.

W Kanadzie rok szkolny zaczyna się początkiem września i kończy w okolicach połowy czerwca. Pod tym względem nie różni się więc od harmonogramu w polskich szkołach. Kanadyjscy uczniowie mają wolne w święta państwowe oraz przy okazji ferii.

Pierwszą okazją do dłuższego odpoczynku od szkoły są ferie świąteczne. W roku szkolnym 2022/2023 przypadały na termin od 20 do 31 grudnia. Szkoły zrobią sobie przerwę na tak zwane święto Family Day, które w niektórych prowincjach jest także dniem wolnym od pracy. Ferie zimowe odbywają się w marcu, a w 2023 roku przypadną na termin od 13 do 17 marca. Kanadyjskie szkoły nie przewidują większej ilości długich ferii. Pozostałe dni wolne pokrywają się ze świętami państwowymi.

Video

Czy praca w kanadyjskie święta jest lepiej płatna?

W święta państwowe pracownicy mają prawo do płatnego dnia wolnego. Oznacza to, że pracodawca nie może z wynagrodzenia potrącić żadnych pieniędzy. Pracując za stawki godzinowe, warto wcześniej zapoznać się z podejściem pracodawcy do świąt i jego praktykami, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Jeżeli zdarzy się, że pracownik będzie musiał stawić się w dniu świątecznym do pracy, to ma prawo do odpowiedniej rekompensaty. W miarę możliwości pracodawca może oddać za dzień świąteczny inny dzień wolny. Przy braku takiej możliwości należy się stawka powiększona o 50% - 100%. Jej wysokość jest uzależniona od branży i prowincji.

Znajomość kalendarza świątecznego Kanady oraz terminów ferii w szkołach pozwoli na efektywne zaplanowanie urlopu. Przy tak odległym kraju, jakim jest Kanada, dobre planowanie jest konieczne jeżeli chce się odwiedzić rodzinę w ojczyźnie. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, a głównym celem wyjazdu jest zmaksymalizowanie zarobków, to zawsze można liczyć na dobre wynagrodzenie za pracę w ustawowy dzień wolny.

To może Cię również zainteresować

Praca w Kanadzie

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Menka

Menka

Muszę przyznać, że ustawowe dni wolne od pracy to czasem wyzwanie dla pracodawców. Jednak z drugiej strony, wiadomo, że szczęśliwi i zadowoleni pracownicy to lepsza wydajność pracy. Dlatego staram się traktować te dni jako okazję do zjednoczenia grupy i integracji wśród pracowników.
Kozi

Kozi

Zastanawiam się, czy potencjalny pracodawca podejdzie do ustawowych dni wolnych od pracy w taki sam sposób, jak ja. Dla mnie wolne to swoboda i czas, który mogę poświęcić na rodzinę i przyjaciół, ale dla pracodawcy to może być przede wszystkim zmniejszenie wydajności i straty finansowe.
Lunak

Lunak

Jestem zazdrosna o te ustawowe dni wolne od pracy. Czuję się wykluczona ze społeczeństwa, kiedy wszyscy cieszą się wolnymi dniami, a ja muszę dalej szukać pracy. Mam nadzieję, że wkrótce znajdę zatrudnienie i będę móc cieszyć się tymi uroczystościami razem z innymi.
Czesław Świstak

Czesław Świstak

Cieszę się z informacji dotyczącej ustawowo wolnych dni świątecznych w Kanadzie. To zawsze miłe, gdy można spędzić czas z rodziną bez konieczności myślenia o pracy. W dodatku, płatny dzień wolny to dodatkowy bonus.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.