Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Kanadzie?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Kanadzie?
Wszyscy pracownicy bardzo dobrze wiedzą kiedy przypadają święta będące dniami wolnymi od pracy. Takie okazje pozwalają nie tylko odpocząć, ale także przy odpowiednim planowaniu zadbać sobie o dłuższy urlop. Pracując w tak odległych krajach, jak Kanada tym bardziej dobrze znać harmonogram świąt, aby sprawnie ułożyć sobie plany urlopowe i znaleźć czas na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

Kanada podobnie, jak inne państwa celebruje wiele okazji wywodzących się zarówno z tradycji religijnych, jak i historii oraz kultury. Państwo spod znaku liścia klonowego składa się z 10 prowincji oraz trzech terytoriów, które mają sporą autonomię. Dotyczy to także części świąt obchodzonych tylko w konkretnych miejscach. Rząd kanadyjski wyznaczył kilka okazji będących ustawowo dniami wolnymi od pracy dla wszystkich Kanadyjczyków.

Jakie święta są wolne od pracy w Kanadzie?

Kanadyjski rząd ustanowił na 2020 rok dziesięć ustawowo wolnych dni świątecznych. Wszystkie wymienione okazje obowiązują w całej Kanadzie i w tym czasie są zamknięte zarówno instytucje publiczne, jak i większość przedsiębiorstw prywatnych. Przyjrzyjmy się kanadyjskiemu kalendarzowi świątecznemu.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (New Year's Day, Jour de l'an) - Pierwszy dzień nowego roku podobnie, jak w większości krajów na świecie jest dniem wolnym od pracy.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Good Friday, Vendredi saint) - Pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Chrześcijanie upamiętniają w tym dniu mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday, Pâques) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

18 maja 2020 - Urodziny Królowej Wiktorii (Victoria Day, Fête de la Reine) - tradycyjne urodziny angielskiej królowej Wiktorii, a obecnie traktowane jako uhonorowanie obecnej monarchini Wielkiej Brytanii będącej głową stanu Kanady. Święto jest obchodzone w pierwszy poniedziałek przed 24 maja i ma swoje korzenie w 1854 roku.

1 lipca 2020 - Dzień Kanady (Canada Day, Fête du Canada) - najważniejsze święto państwowe upamiętniające zawiązanie konfederacji między czterema koloniami, co dało początek Kanadzie. Konfederacja weszła w życie 1 lipca 1867 roku.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Kanadzie

7 września 2020 - Święto Pracy (Labour Day, Fête du Travail) - większość krajów świętuje tę okazję 1 maja. Kanadyjskie władze przeniosły święto ludzi pracy na początek września. Jest ono bardzo ważne dla Kanadyjczyków, ponieważ to strajki w tym kraju zapoczątkowały cały ruch prowadzący do wielkich zmian społecznych uhonorowanych w globalnym Święcie Pracy (1 maja).

12 października 2020 - Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day, Action de grâce) - tradycyjne święto obchodzone w Kanadzie oraz w USA, choć w różnych terminach. Dzień ten upamiętnia dziękczynną ucztę brytyjskich kolonistów z kolonii Plymouth i rdzennych mieszkańców Ameryki. Przyjacielskie spotkanie miało mieć miejsce w 1621 roku.

11 listopada 2020 - Dzień Pamięci (Remembrance Day, Jour du souvenir) - święto upamiętniające poległych żołnierzy na frontach wojennych. Jest to także okazja do celebracji rocznicy zakończenia I Wojny Światowej, która pochłonęła największą liczbę ofiar.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Christmas, Noël) - chrześcijańskie święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijan stanowiące jeden z filarów wiary.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Boxing Day, Lendemain de Noël) - ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa.

Tak wyglądają święta wolne od pracy w Kanadzie na 2020 rok. Trzeba mieć świadomość, że oprócz tych świąt państwowych niektóre prowincje mają swoje własne okazje do świętowania. Najczęściej podczas lokalnych okazji przerwą od pracy mogą się cieszyć tylko pracownicy publiczni. Po wybraniu miejsca podjęcia pracy w Kanadzie warto się zapoznać z lokalnymi tradycjami. Warto także wiedzieć, że w przypadku wypadania święta w sobotę lub niedzielę dzień wolny zostaje przeniesiony na najbliższy dzień roboczy.

Wakacje i ferie w Kanadzie

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą wraz ze swoimi rodzinami muszą się zaznajomić nie tylko z kalendarzem świątecznym. Warto również wiedzieć kiedy wolne od szkoły mają dzieci. Planując urlopy, najczęściej bierze się pod uwagę ferie szkolne, co pozwala zagospodarować czas dzieciom.

W Kanadzie rok szkolny zaczyna się początkiem września i kończy w okolicach połowy czerwca. Pod tym względem nie różni się więc od harmonogramu w polskich szkołach. Kanadyjscy uczniowie mają wolne w święta państwowe oraz przy okazji ferii.

Pierwszą okazją do dłuższego odpoczynku od szkoły są ferie świąteczne. W roku szkolnym 2019/2020 przypadały na termin od 23 grudnia do 3 stycznia. Szkoły zrobią sobie przerwę na tak zwane święto Family Day, które w niektórych prowincjach jest także dniem wolnym od pracy. Ferie zimowe odbywają się w marcu, a w 2020 roku przypadną na termin od 16 do 20 marca. Kanadyjskie szkoły nie przewidują większej ilości długich ferii. Pozostałe dni wolne pokrywają się ze świętami państwowymi.

Czy praca w kanadyjskie święta jest lepiej płatna?

W święta państwowe pracownicy mają prawo do płatnego dnia wolnego. Oznacza to, że pracodawca nie może z wynagrodzenia potrącić żadnych pieniędzy. Pracując za stawki godzinowe, warto wcześniej zapoznać się z podejściem pracodawcy do świąt i jego praktykami, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Jeżeli zdarzy się, że pracownik będzie musiał stawić się w dniu świątecznym do pracy, to ma prawo do odpowiedniej rekompensaty. W miarę możliwości pracodawca może oddać za dzień świąteczny inny dzień wolny. Przy braku takiej możliwości należy się stawka powiększona o 50% - 100%. Jej wysokość jest uzależniona od branży i prowincji.

Znajomość kalendarza świątecznego Kanady oraz terminów ferii w szkołach pozwoli na efektywne zaplanowanie urlopu. Przy tak odległym kraju, jakim jest Kanada, dobre planowanie jest konieczne jeżeli chce się odwiedzić rodzinę w ojczyźnie. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, a głównym celem wyjazdu jest zmaksymalizowanie zarobków, to zawsze można liczyć na dobre wynagrodzenie za pracę w ustawowy dzień wolny.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Kanadzie?
Ocena: 4.9, liczba głosów: 16

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.