Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Finlandii?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Finlandii?
Każdy polski pracownik bardzo dobrze wie kiedy przypadają święta w jego kraju będące dniami wolnymi od pracy. Pozwalają one na odpoczynek, a przy sprawnym planowaniu urlopu można sobie zapewnić naprawdę sporo wolnego. Każde państwo obchodzi jakieś święta, które ustawowo są dniami wolnymi od pracy. Właśnie dlatego warto zapoznać się z kalendarzem świątecznym państwa, w jakim chce się rozpocząć pracę.

Finlandia nie odbiega od standardów i także celebruje kilka okazji mających swoje korzenie w religii oraz tradycji. Osoby wyjeżdżające zarobkowo do tego skandynawskiego kraju powinny się zapoznać z datami świąt. Dzięki temu mogą sprawnie zaplanować swój urlop i ewentualne podróże do bliskich w Polsce.

Jakie święta w Finlandii są wolne od pracy?

W Finlandii obchodzi się wiele świąt, choć ustawodawstwo kraju przewiduje tylko jeden odgórnie płatny dzień wolny. Rząd fiński ustanowił takim dniem grudniowe Święto Niepodległości. Nie oznacza to, że pracownicy w Finlandii tylko raz w roku mają wolne. Kalendarz świąteczny regulują postanowienia układów zbiorowych, co oznacza, że nie wszystkie święta mogą być wolne dla każdego. Mimo to sporo okazji pokrywa się dla niemal wszystkich branż. Przyjrzyjmy się więc świętom, które w 2023 roku powinny być w Finlandii dniami wolnymi od pracy.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Uudenvuodenpäivä) - Celebrowanie przyjścia Nowego Roku jest bardzo uniwersalnym świętem i Finowie także hucznie obchodzą zmianę kalendarza. Pierwszy dzień roku jest wolny od pracy.

6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Loppiainen) - chrześcijańskie święto upamiętniające trzech mędrców, którzy odbyli pielgrzymkę do Betlejem, aby oddać hołd narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Pitkäperjantai) - pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych będący okazją do uczczenia męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (2. Pääsiäispäivä) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych upamiętniających zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Vappu) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony także w Finlandii. W tym dniu uhonorowuje się robotników i klasę pracowniczą oraz ich wpływ na obecny wygląd społeczeństwa.

Video

Szukasz pracy?

Specjalista ds. eksportu z językiem hiszpańskim

Lontex Group Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Osoba Sprzątająca

SILBO Sp. z o.o.

  • Żory
Dodana

Monter Rusztowań - Pomocnik Montera Rusztowań

RJS SP. Z O.O.

  • 4 000-6 000 zł / mc
  • Gdańsk
Dodana

Specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży

Klient portalu

  • 4 300-4 500 zł / mc
  • Warszawa
Dodana

Zbieranie zamówień na magazynie z kosmetykami , praca od zaraz

TWG Polska Sp. z o.o.

  • 28-29 zł / h
  • Wola Bykowska
Dodana
Aplikuj bez CV

18 maja 2023 - Dzień Wniebowstąpienia (Helatorstai) - święto upamiętniające cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa, które jest obchodzone na czterdzieści dni po Wielkanocy.

23 czerwca 2023 - Wigilia Nocy Świętojańskiej (Juhannusaatto) - Noc Świętojańska wyznaczała starożytny środek lata. Zazwyczaj jest obchodzona w sobotę między 20 i 26 czerwca, ale w niektórych państwach obchody rozpoczynają się już w piątek i są kontynuowane w sobotę.

Video

24 czerwca 2023 - Dzień Świętojański (Juhannuspäivä) - kontynuacja Nocy Świętojańskiej.

4 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Pyhäinpäivä) - Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w niektórych krajach skandynawskich w sobotę przypadającą między 31 października, a 6 listopada. Tak też jest w Finlandii.

6 grudnia 2023 - Święto Niepodległości (Itsenäisyyspäivä) - najważniejsze święto państwowe w Finlandii nazywane też Dniem Flagi. W tym dniu Finowie upamiętniają deklarację niepodległości i uniezależnienie się od Rosji, co miało miejsce w 1917 roku.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Joulupäivä) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (2. Joulupäivä lub Tapaninpäivä) - Drugi Dzień Świąt kończący obchody Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana jest w Finlandii wolny od pracy.

Video

Jak widać, Finowie mają sporo okazji do odpoczynku od pracy i co ważne kalendarz uwzględnia najważniejsze święta chrześcijańskie. W ten sposób polscy pracownicy mogą zgrać wolne ze swoimi bliskimi w kraju. Odpowiednie planowanie urlopu pozwoli na spędzenie świąt z rodziną.

Wakacje i ferie w Finlandii

W przypadku osób wyjeżdżających za granicę z dziećmi nie sposób pominąć kalendarza szkolnego przy planowaniu urlopu. Większość osób bierze wolne w czasie gdy uczniowie mają przerwę w nauce. Fińscy uczniowie mają w trakcie roku szkolnego cztery dłuższe przerwy pokrywające się między innymi z najważniejszymi świętami.

Edukacja w Finlandii rozpoczyna się przed połową sierpnia i kończy się 30 maja. Terminy przerw w edukacji różnią się w zależności od regionu, dlatego należy zapoznać się z kalendarzem pracy konkretnych placówek edukacyjnych. Przyjrzyjmy się jednak datom obowiązującym w Helsinkach.

Ferie jesienne - od 17.09.2022 do 21.09.2022

Ferie świąteczne - od 22.12.2022 do 8.01.2023

Ferie zimowe - od 20.02.2023 do 24.02.2023

Ferie wielkanocne - od 7.04.2023 do 10.04.2023

Czy święta w Finlandii są płatne?

Zgodnie z fińskim prawem oraz z postanowieniami układów zbiorowych, pracownikom należy się wynagrodzenie za świąteczny dzień wolny od pracy. W przypadku stałej miesięcznej pensji nie wolno jej uszczuplić o wolny dzień. Osoby zarabiające według stawki godzinowej mają otrzymać za dzień świąteczny równowartość 8-godzinnego dnia pracy.

Zdarza się także, że pracownicy muszą świadczyć pracę w dniu świątecznym. W takim wypadku pracodawca powinien wypłacić stawkę powiększoną o 100%. Istnieją wyjątki od tej reguły, dlatego warto się zapoznać dobrze z umową o pracę, w której powinny zostać uwzględnione wszystkie wyjątki.

Jak widać, kalendarz świąteczny w Finlandii daje polskim pracownikom wiele okazji do odwiedzania bliskich w rodzimym kraju. Przy odpowiednim planowaniu urlopu można sobie zapewnić długie okresy wypoczynku. Oczywiście w razie potrzeby można też na fińskich świętach znacznie lepiej zarobić.

To może Cię również zainteresować

Praca Finlandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

starzec

starzec

Dzięki za informacje o kalendarzu szkolnym, to pomoże mi przypasować terminy urlopu do tego kiedy dzieci mają przerwy.
Lester

Lester

Muszę sobie uważać na te dni wolne od pracy, żeby firma działała bez zakłóceń, ale cieszę się, że moi pracownicy mają szansę odpocząć.
Tomik

Tomik

Może zacznę aplikować do pracy w Finlandii, żeby też móc korzystać z tych dni wolnych od pracy.
Rus22

Rus22

Zazdroszczę Finom takiej liczby dni wolnych od pracy, to naprawdę fajne, a ja ciągle szukam pracy.
Leon

Leon

Cieszę się, że w Finlandii tyle jest dni wolnych od pracy, to pozwala mi na więcej czasu z rodziną.
Faretin

Faretin

Ma to coś do siebie, że każdy kraj ma inne święta i dni wolne od pracy więc warto sprawdzić jak jest w danym kraju z wolnymi dniami od pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.