Praca za granicą

Zwrot podatku z Francji - rozliczenie dochodów w Polsce

12 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

10 komentarzy
Zwrot podatku z Francji - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby pracujące na terenie Francji są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W ostatnim czasie doszło jednak do poważnych zmian w systemie podatkowym tego kraju co zaowocowało pewnym zamieszaniem w sposobach opłacania podatku i jego rozliczania.

Dotychczasowo zatrudnieni na umowę o pracę we Francji byli zobowiązani do samodzielnego odprowadzania podatku dochodowego. Podatnicy deklarowali dochody i informowali o ewentualnych zmianach w wynagrodzeniu oraz sytuacji rodzinnej kilka razy do roku. Urząd skarbowy obliczał należny podatek dochodowy, który należało samodzielnie opłacić. Od 1 stycznia 2019 roku zaczął obowiązywać system poboru Pay As You Earn (PAYE), co oznacza, że składki na poczet podatku dochodowego pobierają pracodawcy z wynagrodzenia podatnika.

Zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego we Francji:
Wcześniej podatnicy płacili podatek od dochodu po zakończeniu roku podatkowego, co oznaczało, że podatek za dochód z 2017 roku opłacano w 2018 roku. Wszystko zmieniło się w 2019 roku. Obecnie dochód z 2023 roku jest opłacany z zaliczek odprowadzanych od wypłat w 2023 roku. Tym samym system opodatkowania zbliżył się do tego znanego z Polski.

W wyniku zmian podatnicy zarabiający legalnie we Francji będą mieli możliwość ubiegania się o zwroty nadpłaconego podatku. Wcześniej płacili podatek już pomniejszony o ewentualne ulgi.

Kiedy i jak składać zeznanie podatkowe we Francji?

Na początek zwróćmy uwagę, że rok podatkowy we Francji jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Francuski urząd skarbowy od 1 stycznia 2019 roku narzucił obowiązek rozliczania się za pomocą internetu. Stosowne deklaracje można znaleźć na stronie ministerstwa finansów: Impots.gouv.fr Tradycyjną metodę składania deklaracji papierowych mogą zastosować niektórzy podatnicy drogą wyjątku. Przykładowo mogą to być osoby nieposiadające dostępu do internetu w gospodarstwie domowym, czy podatnicy niepotrafiący obsługiwać komputera.

Deklaracje należy składać w terminach określonych co roku przez urząd skarbowy. Najczęściej są one ustalone na kwiecień-maj. Papierowe deklaracje należy składać wcześniej niż internetowe.

Rozliczenia dokonuje się na podstawie formularza podatkowego dostarczanego przez urząd skarbowy (avis d’imposition). Dokumenty są dostarczane pocztą w kwietniu. Fiskus na podstawie rozliczenia z roku wcześniejszego wylicza należny podatek i podaje informacje o zapłaconych składkach. Podatnik, wypełniając w systemie internetowym deklarację, nanosi ewentualne zmiany, w wyniku czego wylicza się czy potrącone zaliczki opłaciły cały podatek, czy też wymagają dopłaty bądź zwrotu.

Wypełniając internetową deklarację podatkową, należy podać następujące informacje:

Dokumenty konieczne do złożenia deklaracji podatkowej:

  • Numéro de télédéclarant - numer znajdujący się na otrzymanym od urzędu skarbowego formularzu podatkowym.
  • Numéro d'immatriculation fiscale - numer identyfikacji podatkowej nadany przez urząd skarbowy przy pierwszym rozliczeniu.
  • Le revenu fiscal de référence - dochód stanowiący podstawę do naliczenia podatku. Wysokość dochodu z podatku referencyjnego jest obliczana przez urząd skarbowy na podstawie dochodów z poprzedniego roku.

W ostatnich latach francuski system przechodził poważne zmiany ze względu na wprowadzenie pobierania podatku u źródła. Obecnie, cały system uzyskał już płynność i przejrzystość działania.

Obowiązek rozliczenia się z fiskusem mają wszyscy rezydenci podatkowi, czyli osoby mieszkające we Francji ponad 183 dni. Obowiązek dotyczy także osób, których dochód czerpany nad Sekwaną będzie stanowił większość całkowitego dochodu ze wszystkich krajów. Deklaracji podatkowej nie muszą składać osoby odnotowujące dochód roczny mieszczący się w kwocie wolnej od podatku.

Jakie ulgi podatkowe mogę uzyskać we Francji?

Najważniejszą ulgą podatkową we Francji pozostaje kwota wolna od podatku. Francuski fiskus także w tej kwestii wprowadza dynamiczne zmiany. Dochody w 2023 roku nie będą opodatkowane, jeżeli nie przekroczą kwoty 10 777 euro rocznie. W 2024 roku kwota wolna od podatku zostanie zwiększona.

Video

Francuski system podatkowy słynie z prorodzinnego nastawienia. Wynika to z licznych ulg pozwalających obniżyć wysokość podatku dochodowego. Między innymi można się starać o ulgi z tytułu:

  • edukacji dzieci
  • zatrudnienia opieki dla dzieci bądź osób starszych
  • kosztów utrzymania członków rodziny
  • darowizn na cele charytatywne
  • wydatków na zakup ekologicznych instalacji grzewczych

Francuski fiskus przewidział także tak zwaną premię za pracę. PPE (Prime pour l’emploi) jest przyznawana uboższym gospodarstwom domowym, w których przynajmniej jedna osoba przepracowała cały rok podatkowy. Gospodarstwom domowym jest przyznawana ulga w wysokości 20%, o ile ich dochód nie przekroczy 21 249 euro na osobę samotną i 42 498 euro w przypadku par wspólnie się rozliczających. Do tych kwot należy dopisać 3 836 euro za każde dziecko na utrzymaniu.

Jak widać, francuski urząd skarbowy wspiera rodziny i pozwala uzyskać wysokie zwroty. Oczywiście w związku z dynamicznymi zmianami część z ulg może ulec zmianie.

Jak rozliczyć dochód z Francji w Polsce?

Francja i Polska zawarły umowę odnoszącą się do unikania podwójnego podatku dochodowego. Na jej mocy do 2019 roku francuski dochód podlegał w Polsce metodzie wyłączenia z progresją. Oznacza to, że osoba zobowiązana do złożenia deklaracji PIT-36 w polskim urzędzie skarbowym uwzględniała zagraniczny dochód z Francji. Ten nie podlegał jednak opodatkowaniu, ale wliczał się do ustalenia stawki procentowej polskiego podatku dochodowego. Osoby, które nie uzyskały równocześnie dochodu w Polsce, nie musiały się rozliczać z polskim fiskusem.

Francja ratyfikowała postanowienia Konwencji MLI z dniem 1 stycznia 2019 roku. Okatualnie dochody z 2023 roku będą już podlegały postanowieniom międzynarodowej umowy. Oznacza to, że polscy rezydenci podatkowi zarabiający w 2023 roku na terenie Francji i nieuzyskujący dochodu w Polsce będą mieli obowiązek złożenia deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Dochód z Francji będzie podlegał opodatkowaniu, ale podatnik będzie miał możliwość odliczenia od należnego podatku ten opłacony za granicą. Pojawi się także możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej, co powinno pozwolić na całkowite zniwelowanie podwójnego opodatkowania. Niestety wprowadzi to bardziej skomplikowane zasady dla podatników.

To może Cię również zainteresować

Praca Francja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

10 komentarzy

Jolanta

Jolanta

Francuski system podatkowy ma swoje wady i zalety, ale artykuł dobrze przedstawia, jak rozliczyć dochody z Francji w Polsce. Mam nadzieję, że po wprowadzeniu nowych metod poboru podatku uzyskamy płynność i przejrzystość działania.
Pania

Pania

Cieszę się, że w Francji istnieją takie liczne ulgi, które wspierają rodziny i pozwala im uzyskać wysokie zwroty podatkowe. To naprawdę pomaga osobom poszukującym pracy.
Polo

Polo

Jako osoba bezrobotna nie muszę składać deklaracji PIT, ale artykuł jest bardzo interesujący i dużo się z niego dowiedziałem o francuskim systemie podatkowym.
Jowita

Jowita

Francuski system podatkowy jest bardzo skomplikowany, ale artykuł dobrze przedstawia, jak go rozliczyć. Cieszę się, że teraz będę mógł samodzielnie złożyć deklarację przez internet.
B.B

B.B

ILE SIĘ CZEKA NA ZWROT Z PODATKU Z FRANCJI
Kpt Morgan

Kpt Morgan

Agencja zatrudnienia IPF wykonuje uslugi rozliczania francuskiego podatku. Trzeba sie z nimi kontaktować i pytac o panią Ewe Rodziewicz, ona takie rozliczenia wykonuje za opłatą 140 euro.
Pomocna

Pomocna

Piotr spróbuj w biurze księgowym Rensorg w Lublinie na ul. Związkowej 27 - w tym samym budynku co ABC PAPIER hurtownia papiernicza
Piotr

Piotr

Witam chciałem rozliczyc dochody z Francji nikt w Lublinie nie moze mi pomóc
Karol

Karol

Podatki placilem zaliczkowo nie przekroczylem koty wolnej od podatku mimo to lipa nikt powtarzam NIKT nie chce tego rozlicze.Nie ma w Polsce takich ksiegowych?
Fello12

Fello12

Bardzo ciekawy kierunek pracy, jednak o zgrozo ludzie mają wątpliwości jeżeli chodzi o ten rynek i informacje jak tam traktują naszych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.