!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w USA?

6 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

2 komentarze

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w USA?
Stany Zjednoczone Ameryki to potężne, wielokulturowe państwo, w którym jak wszędzie celebruje się pewne święta w trakcie roku. Oznacza to nic innego, jak ustawowe dni wolne od pracy. Sprawne operowanie urlopem przez osoby pracujące w USA pozwala na poszerzenie czasu przeznaczonego na odpoczynek.

W celu sprawnego ułożenia planów urlopowych warto wiedzieć, jakie dni są wolne od pracy w USA. Dobrze też zapoznać się nieco bliżej z samym charakterem świąt występujących w USA, czy zasadami, jakie są związane z dniami wolnymi od pracy. Poniżej znajdziecie kalendarz dni wolnych w Stanach Zjednoczonych na 2020 rok oraz odpowiedź na najważniejsze pytania.

Święta federalne w USA - czy faktycznie są wolne od pracy?

Sprawa z ustawowymi dniami wolnymi nie jest w USA taka oczywista. Zacznijmy od faktu, że poszczególne stany posiadają sporą autonomię w kwestii polityki wewnętrznej, ale pewne święta obchodzi się w całych Stanach Zjednoczonych. Noszą one nazwę świąt federalnych i zostają ustanowione przez kongres.

Podczas świąt federalnych urzędy i instytucje państwowe pozostają zamknięte. Także większość instytucji bankowych respektuje te dni jako wolne od pracy. W przypadku prywatnych przedsiębiorstw to poszczególne firmy decydują, czy dadzą swoim pracownikom wolne. W efekcie, zatrudniając się w USA warto zapoznać się z polityką konkretnej firmy odnośnie świąt federalnych.

Utarło się, że większość sklepów pozostaje zamknięta podczas Święta Dziękczynienia, Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Trzeba jednak zaznaczyć, że również nie jest to reguła obowiązująca każdego pracodawcy.

Dni wolne w USA na 2020 rok

Polacy pracujący w USA mogą mieć spory problem z przyzwyczajeniem się do świątecznego kalendarza. Zaledwie dwie daty pokrywają się z polskimi świętami i tylko jedna dotyczy obchodów religijnych. Jeżeli planujecie długi wielkanocny urlop to niestety musicie wykorzystać dni urlopu. Przyjrzyjmy się dniom wolnym w USA na 2020 rok:

1 stycznia 2020 (New Year's) - Nowy Rok to święto uniwersalne w większości krajów na świecie. Cały świat hucznie żegna miniony rok i wita nowy, a to wymaga odpoczynku. W USA można spokojnie bawić się w sylwestrową noc.

20 stycznia 2020 (Martin Luther King Jr. Day) - Dzień Martina Luthera Kinga Jr. jest dla Amerykanów niezwykle ważnym świętem upamiętniającym symbol walki z rasizmem. Święto jest obchodzone w każdy trzeci poniedziałek stycznia.

17 lutego 2020 (Washingtons Birthday / President's Day) - Dzień Prezydenta to kolejna bardzo ważna okazja dla każdego Amerykanina. Urząd prezydencji to dla mieszkańców USA prawdziwa świętość, dlatego upamiętnianie urodzin George'a Washingtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych jest tak ważne. Washington urodził się 22 lutego 1732 roku, a jego dzień jest obecnie świętowany w każdy trzeci poniedziałek lutego.

25 maja 2020 - (Memorial Day) - Dzień Pamięci jest co roku obchodzony w ostatni poniedziałek maja. W tym dniu upamiętnia się wszystkich amerykańskich żołnierzy, którzy oddali życie w służbie kraju. Przywiązania do patriotyzmu i militaryzmu w USA chyba nie trzeba tłumaczyć, dlatego nie dziwi takie święto w kalendarzu.

4 lipca 2020 (Independence Day) - Dzień Niepodległości jest świętem, o którym słyszał prawdopodobnie każdy. Amerykanie obchodzą w tym terminie rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości, czyli wydarzenia, od którego formalnie zawiązały się niepodległe Stany Zjednoczone Ameryki.

Video

7 września (Labour Day) - Święto Pracy jest obchodzone w pierwszy poniedziałek września. Ten dzień jest uhonorowaniem, amerykańskiego ruchu robotniczego i jego wkładu w budowanie potęgi kraju.

12 października (Columbus Day) - Dzień Kolumba zgodnie z nazwą upamiętnia Krzysztofa Kolumba. Jak dobrze wiemy z lekcji historii, to właśnie Kolumbowi przypisywane jest odkrycie Ameryki i rozpoczęcie ekspansji odkrywczej Europejczyków w nowym świecie.

11 listopada (Veteran's Day) - Dzień Weterana jest obchodzony zawsze 11 listopada w celu upamiętnienia zakończenia I Wojny Światowej. W tym dniu honoruje się wszystkich weteranów amerykańskich sił zbrojnych.

26 listopada 2020 (Thanksgiving) - Święto Dziękczynienia jest kolejnym ważnym dniem znanym na świecie z popkultury. Pierwotnie był to dzień podziękowania za jesienne zbiory obchodzony zawsze w czwarty czwartek listopada. Większość ludzi na świecie wie z filmów i seriali, że to w Święto Dziękczynienia dzieli się indykiem przy kolacji.

Video

25 grudnia 2020 (Christmas Day) - Boże Narodzenie jest jedynym religijnym świętem federalnym w USA. Amerykanie mają wolne tylko w pierwszy dzień świąt, o czym warto pamiętać, planując urlop.

Tak się prezentuje lista dni wolnych od pracy w 2020 roku na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Warto odnotować, że w przypadku wypadnięcia święta w weekend, dzień wolny jest przenoszony na poprzedzający piątek (święto w sobotę) bądź następny poniedziałek (święto w niedzielę). Święta federalne to nie jedyne okazje owocujące dniami wolnymi od pracy. Jak wspomnieliśmy, każdy stan posiada pewną autonomię wewnętrzną i dotyczy to także ustanawiania świąt stanowych.

Święta stanowe w USA

Zacznijmy od wyjątkowego dnia obchodzonego co cztery lata. Inauguration Day jest obchodzony z okazji zaprzysiężenia nowego prezydenta. Najbliższa taka okazja przypada na 20 stycznia 2021 roku. Z okazji Dnia Zaprzysiężenia wolne mają pracownicy państwowi w Washington DC., Maryland oraz Virginii.

Kalifornia oprócz podanych powyżej świąt celebruje także Dzień Cezara Chaveza (Cezar Chaves Day). Święto przypada na 31 marca i upamiętnia działacza pochodzenia meksykańskiego i jego dokonania na rzecz obrony praw obywatelskich. Tę okazję celebruje się także w stanach Teksas, Colorado i Arizona.

Video

Floryda ustanowiła dniem wolnym także dzień po Święcie Dziękczynienia. Na ten termin przypada tak zwany Black Friday, czyli święto wyprzedaży. Warto nadmienić, że wolne mają głównie pracownicy sektora publicznego, zaś osoby zatrudnione w handlu muszą walczyć z szalejącą klientelą. W 2020 roku termin Czarnego Piątku przypada na 27 listopada.

Stan Nowy Jork do powyższej listy świąt federalnych dorzuca dwa święta stanowe. Dzień Lincolna (Lincoln Day) jest obchodzony zawsze 12 lutego. Dzień Wyborów (Election Day) ma datę ruchomą i przypada zawsze na wtorek po pierwszym poniedziałku listopada. Jest to związane ściśle z wyborami urzędników publicznych w Nowym Jorku.

Hawaje zostały oficjalnie przyłączone do USA dopiero w 1959 roku. Między innymi dlatego w tym stanie widać najwięcej różnic kulturowych. Objawia się to także w świętach stanowych. Mieszkańcy Hawajów mają trzy dni wolne od pracy więcej i przypadają one na 26 marca (Prince Jonah Kuhio Kalanianaole Day), 11 czerwca (King Kamehameha Day) oraz 21 sierpnia (Admission Day / Statehood Day).

Ferie i wakacje w amerykańskich szkołach

Uwzględniając w planach urlopowych dni wolne od szkoły, trzeba niestety być na bieżąco z postanowieniami konkretnych placówek edukacyjnych oraz rządów stanowych. Ferie zimowe oraz wakacje mają terminy ruchome i zależą od wielu czynników. Ogólnie można określić okres wakacji letnich na dwa miesiące zaczynające się w maju bądź czerwcu i kończące w sierpniu, bądź we wrześniu. Ferie zimowe są połączone ze świątecznymi i trwają nawet do 6 stycznia. Trzeba jednak pamiętać, aby zapoznać się z harmonogramem pracy konkretnej szkoły. Tym bardziej że w trakcie roku wypada jeszcze wiele okazji zależnych typowo od konkretnego regionu i placówki.

Czy dni wolne od pracy w USA są płatne?

Dni ustawowo wolne są płatne w USA. Co ciekawe według zapisów ustawowych pracodawca nie ma prawa zmusić pracownika do obchodzenia dnia wolnego. W praktyce jednak większość uprawnionych osób korzysta z odpoczynku. W przypadku konieczności pracy w święto większość pracodawców wypłaca wyższe wynagrodzenia.

Stany Zjednoczone Ameryki są bardzo bogate kulturowo i nie dałoby się stworzyć harmonogramu świąt w oparciu o wydarzenia religijne wszystkich nacji. Gospodarka nie wytrzymałaby takiego grafiku dni wolnych. Właśnie dlatego kalendarz świąteczny opiera się o państwowe okazje. Warto pamiętać, że w święta federalne pewne wolne mają tylko pracownicy sektora publicznego. W pozostałych gałęziach rynku wiele zależy od pracodawców. Przed podjęciem pracy warto się więc zapoznać z podejściem danej firmy do dni wolnych od pracy.

To może Cię również zainteresować

Praca w USA

Podziel się

2 komentarze

Izabela

Izabela

Mają swoje święta i dlatego dobrze poznać ten kraj i jak tam ludzie funkcjonują i jak najlepiej wolne brać. To samo dotyczy podróżowania tam i do Polski.
Fran IO

Fran IO

Polonia w USA pewnie wie, kiedy przypadają dni wolne w tym roku i w następnym 2020, bo ten rok się kończy. Bardzo fajnie, że w tym artykule napisaliście, kiedy są wolne dni. Można zaplanować wypoczynek. Planuję być w USA na 3 miesiące od lutego 2020 roku u krewnych. Mam mieć załatwioną pracę w tym czasie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.