Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31820        SUBSKRYBUJE: 7433

Zawód: Księgowy. Kwalifikacje i predyspozycje potrzebne do pracy w księgowości.

Zawód: Księgowy. Kwalifikacje i predyspozycje potrzebne do pracy w księgowości.
Zawód księgowego znany jest od początku istnienia rachunkowości, jednak kształtowanie formalnego statusu zawodowego datuje się na XIX wiek. Sama nazwa pochodzi od funkcji prowadzenia ksiąg rachunkowych, w których zapisywano wszelkie operacje finansowe, wierzytelności oraz prognozy, a następnie wyliczano ogólny stan majątkowy.

 

Co prawda od tamtego czasu księgi rachunkowe zamieniły się w cyfrowe zestawienia, ale zawód księgowego wciąż jest tak samo ważny. Sprawdź, jakie powinieneś mieć kwalifikacje aby zostać księgowym!

 

Oferty pracy dla księgowego


Posiadanie własnej księgowości to dla wielu firm podstawa efektywnego funkcjonowania na rynku. Obecnie prowadzą ją nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale także średnie i małe działalności gospodarcze. Zapotrzebowanie na stanowiska dla księgowych stale rośnie. Sami zainteresowani mogą zdecydować się na kilka form przyszłego zatrudnienia. Oprócz etatowych pracowników firm, coraz większą popularnością cieszą się prywatne biura rachunkowe skupiające kilkuosobowe zespoły. Wielu księgowych wybiera także działanie na własną rękę, w ramach której wykonuje jednostkowe zlecenia finansowe. 

 

Praca w księgowości, czyli co robi księgowa

Do najważniejszych obowiązków księgowego należy kontrola nad zestawieniami finansowymi i bieżące nadzorowanie całej rachunkowości. W związku z tym, że księgowy prowadzi całokształt finansów firmy, jest także pośrednikiem w kontaktach z wszelkimi instytucjami skarbowymi i prawnymi – w tym urzędami i inspektoratami. Właśnie dlatego w zawodzie księgowego liczą się skrupulatność, dobra pamięć, a także radzenie sobie w realizacji kilku spraw jednocześnie.

Najczęściej wskazywane predyspozycje do pracy w księgowości to umiejętność analitycznego myślenia, rzetelność, dokładność oraz odporność stres lub presję zadaniową. Księgowy nie musi odznaczać się wybitnym talentem matematycznym, ale biegłość w liczeniu i operowaniu cyframi jest bardzo przydatna. W przypadku większości skomputeryzowanych przedsiębiorstw jest to praca polegająca na obsłudze platform cyfrowych i styczności z takimi narzędziami, jak arkusze kalkulacyjne oraz programy fakturowe, rozliczeniowe czy podatkowe.

Od kilku lat w wielu instytucjach, na przykład Urzędzie Skarbowym, wprowadza się usługi online – między innymi składanie deklaracji podatkowych czy generowanie potwierdzeń sald. Obecnie zaczyna dominować elektroniczna ewidencja dokumentacji i właśnie z tego względu osoba aspirująca do pracy w księgowości musi posiadać umiejętność obsługi komputera oraz podstawy szybkiej nawigacji w bazach danych. Odpowiedzialność na stanowisku zależy również od konieczności monitorowania sytuacji polityczno-prawnej danego przedsiębiorstwa. Księgowy powinien orientować się w aktualnych regulacjach oraz przepisach, a także reagować na ich częste zmiany. Dzięki temu firma będzie w stanie uniknąć zaistnienia ewentualnych nieprawidłowości i kosztownych konsekwencji wszelkich niedopatrzeń.

 

Jak zostać księgowym, czyli wymagane wykształcenie o kursy księgowe

Predyspozycje oraz kompetencje psychologiczne muszą iść w parze z kierunkowym wykształceniem średnim lub wyższym o profilu rachunkowym. Osoby zastanawiające się nad studiami powinny wybrać kierunki ekonomiczne i bankowe, np. finanse i rachunkowość, ekonomię lub zarządzanie. Warto zastanowić się nad studiami podyplomowymi dla ekspertów księgowych połączonych z konkretną specjalizacją. Każda opcja łączy się z koniecznością odbycia praktyki księgowej w wybranej jednostce rachunkowej.

Rynek przedsiębiorstw stale się rozwija, dlatego nawet wykształceni księgowi, z wieloletnim doświadczeniem, stają przed nowymi wyzwaniami. Aby sprostać nowym zadaniom, warto zainwestować w rozwój i podniesienie kwalifikacji za pomocą szerokiej oferty kursów księgowych. Kursy księgowe są realizowane na różnych poziomach zaawansowania. Mogą z nich skorzystać pracujący księgowi oraz osoby początkujące. Kursy te mają za zadanie przygotować uczestników do pracy w księgowości dzięki praktycznym zadaniom i zajęciom prowadzonym przez specjalistów z branży rachunkowej. Zazwyczaj są one połączone z gruntowną nauką obsługi konkretnego programu rozliczeniowego, a to zawsze jest atutem w oczach pracodawcy.

Zawód księgowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a niedostateczne umiejętności mogą spowodować ogromne szkody. Dlatego za weryfikację kompetencji przyszłych księgowych odpowiada Ministerstwo Finansów, które wprowadziło certyfikację zawodu księgowego, opisaną w rozporządzeniu z 18 lipca 2002 roku w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ze względu na zróżnicowanie edukacyjne istnieje kilka opcji uzyskania certyfikatu.

Podstawowy warunek to odbycie praktyki, a jej okres zależy od wykształcenia:

  • Osoby z wykształceniem średnim muszą udokumentować dwuletnią praktykę oraz zdać egzamin Ministra Finansów.
  • Kandydaci z wykształceniem wyższym, w tym podyplomowym, o kierunku specjalizacji księgowej mogą uniknąć egzaminu, jeśli zaliczą trzyletnią praktykę.


Ile zarabia księgowy?

Zarobki księgowych zależą od formy świadczenia usług oraz profilu przedsiębiorstwa, a tym samym zakresu obowiązków. Zawód księgowego, ze względu na dużą odpowiedzialność i zróżnicowanie zadań, jest dobrze opłacany. Przeciętne zarobki lokują się w przedziale od 2000 zł do 4000 złotych netto. Wyższe stanowiska mogą osiągać większe dochody, dla przykładu główny księgowy dużej firmy to zarobki rzędu nawet 6000zł. Podobnie wygląda to w przypadku prywatnych biur rachunkowych, których zyski zależą już od ilości zleceń i z reguły przewyższają przeciętne zarobki w Polsce.


Stowarzyszenie księgowych

W trosce o rozkwit i dobrą kondycję rachunkowości na arenie państwowej, powołano Stowarzyszanie Księgowych. Istnieje ono w Polsce istnieje od 1907 roku i skupia grono przedstawicieli branży finansowej. Głównymi zadaniami Stowarzyszenia są działania na rzecz rozwijania talentów i kompetencji księgowych w kraju oraz monitorowanie sytuacji politycznej i pomoc w dostosowaniu się rzeszy aktywnych księgowych do zmieniających się przepisów prawnych. W dobie globalizacji Stowarzyszenie Księgowych stawia sobie za cel przygotowanie specjalistów do spraw księgowości na współpracę międzynarodową. Samo Stowarzyszenie Księgowych zaznacza, że jego misją jest jak najlepsze przystosowanie wszystkich finansistów do przedsiębiorczej aktywności poprzez wymianę  zaangażowania i chęci rozwoju młodych księgowych na wiedzę i doświadczenie członków Stowarzyszenia.


Jak widać zawód księgowego to nie tylko posada godna uwagi ze względu na zarobki czy warunki pracy, ale także posiadająca potencjał na przyszłe lata – zarówno w Polsce jak i za granicą. Warto rozważyć księgowość w wyborze ścieżki swojej kariery i  rozwijać się wraz ze światową branżą finansową.

Oceń ten wpis
Zawód: Księgowy. Kwalifikacje i predyspozycje potrzebne do pracy w księgowości.
Ocena: 3.6, liczba głosów: 24

Zobacz inne porady

Opinie

Żarnowski
2019-05-18, 17:45
Zawód: księgowy - to zawód bardzo odpowiedzialny. Jakie posiada kompetencje - to wpływa na jego wynagrodzenie. Znam księgowego, co ma stawkę 9300 złotych brutto, ale wiem, że nie każdy księgowy tyle zarabia. Zależy dużo od firmy w której pracuje i jaki ma zakres obowiązków.
XD ty tez
2019-05-17, 09:21
pierdol si43e
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.