Własna firma

Jak budować wartościowe relacje zawodowe? Networking w karierze

22 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Jak budować wartościowe relacje zawodowe? Networking w karierze
Jest wiele możliwości, aby utrzymać kontakt z ludźmi. Poza spotkaniami, możemy również wykorzystać metody komunikacji na odległość. Sprawdź!

Wśród tych serwisów, które powinny być szczególnie ważne dla ciebie, jako pracownika, należy wskazać portale pozwalające budować własną sieć kontaktów zawodowo-biznesowych, np. GoldenLine. Czy masz jednak świadomość, jak prawidłowo rozpocząć budować swoją sieć, aby móc z niej później skorzystać?

Skuteczny networking w służbie kariery zawodowej

Networking, czyli budowanie i pielęgnowanie relacji biznesowych, jest kluczowym elementem w rozwoju kariery zawodowej. Współczesny rynek pracy wymaga od pracowników nie tylko umiejętności zawodowych, ale również zdolności do nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi. Zacząć budować sieć kontaktów nie jest trudno, ale wymaga zaangażowania i świadomego działania. Pamiętaj, że trwałą sieć kontaktów buduje się latami, a nie dni czy tygodniami. Zaangażuj się w sesje networkingowe, uczestnicz w konferencjach branżowych i bądź aktywny w mediach społecznościowych zawodowych, takich jak LinkedIn. 

Profil w zawodowej sieci społecznościowej jako narzędzie networkingowe

Oprócz tradycyjnych form nawiązywania kontaktów biznesowych, coraz większe znaczenie ma obecność w mediach społecznościowych zawodowych. Twoj profil w takiej sieci, jak LinkedIn, może stać się prawdziwą wizytówką. Dzięki niemu możesz nie tylko prezentować swoje osiągnięcia i umiejętności, ale także nawiązywać nowe relacje biznesowe, które mogą przynieść korzyści w przyszłości. Pamiętaj, że aktywne uczestnictwo w życiu takiej platformy, udział w dyskusjach czy publikacja wartościowych treści może znacząco zwiększyć Twoją widoczność w sieci i przyciągnąć potencjalnych partnerów biznesowych czy pracodawców.

Aby skutecznie rozwijać sieć kontaktów zawodowych, aktywnie uczestnicz w dyskusjach, buduj autorytet w branży i systematycznie poszerzaj sieć wartościowych relacji, korzystając z profesjonalnych platform społecznościowych.

Po pierwsze: pokaż się

Szukasz pracy?
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 27-28 zł / h
Dodana

PRACOWNIK PRODUKCJI - Praca Niemcy - Bez języka - Dla Mężczyzn

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 500-12 000 zł / mc
Dodana

Praca ogólnobudowlana

Franciszek Filipiak Zakład Usługowo Handlowy

  • Ostrowiec Świętokrzyski
Dodana
Aplikuj bez CV

Niezależnie od tego, który portal pozwalający na gromadzenie kontaktów zawodowo-biznesowych wybierzesz, zacznij od stworzenia swojego profilu. Poza wpisaniem informacji o ukończonych szkołach czy odbytych szkoleniach, pamiętaj również o doświadczeniu zawodowym i zdjęciu. To ostatnie powinno być profesjonalne – zamieszczenia zdjęcia z wakacji nie jest najlepszym pomysłem. Bardzo możliwe, że już kilka dni po utworzeniu konta napiszą do ciebie osoby, które ukończyły tę samą szkołę co ty lub pracowały w tych samych firmach. W ten sposób dodasz do swojej listy kontaktów pierwszych znajomych.

Po drugie: poszukaj znajomych

Każdy portal stworzony z myślą o osobach aktywnych zawodowo jest wyposażony w wyszukiwarkę. Dzięki niej możesz szybko znaleźć swoich znajomych. Zanim jednak wyślesz zaproszenie wszystkim osobom, które znasz, powinieneś się zastanowić, czy rzeczywiście warto. Media społecznościowe pozwalające budować sieci kontaktów zawodowo-biznesowych działają na innych zasadach niż pozostałe portale. W ich przypadku nie liczy się liczba znajomych. Jeżeli chcesz w przyszłości skorzystać z zbudowanej sieci kontaktów, ważne jest, aby osoby te rzeczywiście mogły ci pomóc. W pierwszej kolejności zaproś osoby, które pracują w tej samej branży, co ty.

Po trzecie: na bieżąco buduj swoją bazę kontaktów

Pracodawca wysłał cię na szkolenie? A może zdecydowałeś się na własną rękę dokształcać? Po każdym szkoleniu czy kursie, zaproś do swoich znajomych osoby, które miałeś przyjemność poznać. W tym przypadku nie warto zwlekać, bo szansa, że spotkasz się z tymi nimi w przyszłości jest niewielka. A mają poszczególne osoby w znajomych, będziesz mógł z nimi rozmawiać i wymieniać się aktualnymi wiadomościami.

Po czwarte: bądź aktywny, prowadź dyskusje

Portale typu GoldenLine pozwalają użytkownikom prowadzić rozmowy w grupach tematycznych czy też na ogólnym forum. Zainteresuj się grupami tematycznymi, sprawdź, czy są takie, w których mógłbyś się udzielać. Jeżeli będziesz prowadził rozmowy z innymi użytkownikami, będziesz mógł wymieniać się nie tylko informacjami czy branżowymi nowinkami, lecz także ofertami pracy czy opiniami na temat poszczególnych pracodawców. To doskonały sposób, aby poznać nowe osoby, a następnie zaprosić je do znajomych.

Po piąte: nie dodawaj do kontaktów osób, których nie znasz

Nie powinieneś pozwolić sobie na to, aby w twojej bazie kontaktów znalazły się osoby, których nie znasz. Dlaczego? Pamiętaj, że zawsze możesz zostać poproszony o wyrażenie opinii o danym użytkowników. Co wówczas? Ważne jest, aby miał na uwadze, że ilość znajomych nie jest najważniejsza – zdecydowanie ważniejsze jest to, aby znali cię oni i mogli wypowiedzieć się o twojej pracy. W przeciwnym razie kontakty te wcale ci się nie przydadzą.

Wśród tych serwisów, które powinny być szczególnie ważne dla ciebie, jako pracownika, należy wskazać portale pozwalające budować własną sieć kontaktów zawodowo-biznesowych, np. GoldenLine. Czy masz jednak świadomość, jak prawidłowo rozpocząć budować swoją sieć, aby móc z niej później skorzystać?

Etap Cele Platformy Zasady
Rozpoczęcie Pokazanie się online, budowanie podstawowej sieci GoldenLine, LinkedIn Profesjonalne zdjęcie, prawdziwe informacje
Poszerzanie sieci Znalezienie i dodanie wartościowych kontaktów Grupy zawodowe, konferencje online Zaproszenia do osób z branży, unikanie dodawania nieznajomych
Aktywność Udział w dyskusjach, wymiana informacji Fora zawodowe, grupy tematyczne Wymiana wiedzy, budowanie autorytetu
Rozwój Nawiązywanie relacji biznesowych, zdobywanie nowych kontaktów Sesje networkingowe, szkolenia Budowanie trwałych relacji, stałe aktualizowanie profilu

Strategia budowania wartościowych relacji

Budowanie sieci kontaktów nie polega tylko na zbieraniu wizytówek czy dodawaniu kolejnych kontaktów na LinkedIn. To proces, który wymaga strategicznego podejścia. Ważne jest, abyś nie tylko pozyskiwał nowe kontakty, ale także pielęgnował te już istniejące. Regularne spotkania, wymiana informacji czy współpraca w różnego rodzaju projektach to tylko niektóre z działań, które możesz podjąć, aby Twoja sieć była nie tylko duża, ale przede wszystkim wartościowa.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zacząć budować sieć kontaktów w zawodowej sieci społecznościowej?

Rozpocznij od założenia profesjonalnego profilu, uczestniczenia w grupach tematycznych i aktywnego angażowania się w dyskusje branżowe.

Dlaczego skuteczny networking jest ważny dla mojej kariery zawodowej?

Skuteczny networking umożliwia nawiązywanie wartościowych relacji, które mogą prowadzić do nowych możliwości zawodowych, wymiany informacji i rozwoju kariery.

Jakie są skuteczne sposoby na rozwijanie sieci kontaktów?

Kluczem jest aktywne uczestniczenie w konferencjach branżowych, regularne nawiązywanie nowych kontaktów i pielęgnowanie już nawiązanych relacji.

Czy warto budować relacje na LinkedIn?

Tak, LinkedIn to jedna z najważniejszych platform dla profesjonalistów, gdzie możesz nawiązać relacje z ekspertami w swojej branży i odkrywać nowe możliwości zawodowe.

Jakie błędy unikać podczas zapraszania do sieci kontaktów?

Unikaj zapraszania osób, których nie znasz, oraz tych, które nie mają bezpośredniego związku z Twoją branżą czy interesami zawodowymi.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

6 komentarzy

Bartek

Bartek

Każda dobrze zbudowana sieć kontaktów jest przydatna nie tylko obecnie ale nie zna się dnia ani godziny....
Girova

Girova

Korzystając z takich sposobów łatwiej do tego dojść. Dzięki temu można potem skutecznie korzystać z takiej bazy.
Włodek

Włodek

Porad na ten temat można znaleźć w internecie mnóstwo i trzeba tylko to ładnie zorganizować by szybko móc z takiej sieci korzystać. crm systemy są także przydatne.
Spragniona

Spragniona

Budowa sieci kontaktów, to wyzwani dla pracodawcy. Na bieżąco powinno się budować swoją bazę kontaktów. Jak fachowo budować bazę kontaktów- wszystko ujęte jest w tym artykule.
Anna Waliczek

Anna Waliczek

Według mnie to podstawa i dbanie o te relacje. Nigdy nie wiadomo kiedy będą pomocne, a to często ma związek w wielu sytuacjach. Profesjonalne do tego podejście ma znaczenie.
Xiao

Xiao

Nigdy nie zakładaj firmy z pożyczonymi pieniędzmi, jeśli nie masz pewności, że wszystko Ci się uda i spłacisz swoje długi. Kontakty mogą konkretnie być potrzebne w pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka