Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29995        SUBSKRYBUJE: 7189
Tematy, które interesują czytelników:  Zatrudnienie po stażu, Zmiana pracy, Składka chorobowa

Jak zostać strażakiem?

Jak zostać strażakiem?
Nie każda osoba zainteresowana pracą w charakterze strażaka spełni swoje marzenia. Wymagania stawiane przed kandydatami są dokładnie określone w aktach prawnych. Jeżeli zatem myślisz o tym, by po ukończonej szkole lub studiach dostać się do pracy w jednostce straży pożarnej, to musisz wiedzieć, czego będzie się od ciebie wymagać.

W ostatnich miesiącach wprowadzono sporo zmian odnoszących się do rekrutacji strażaków. Szczególnie informacje znajdują się w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej. Jakie wymagania są stawiane przed przyszłymi strażakami? O czym musi pamiętać każda zainteresowana osoba?

 

Jakie wymagania są stawiane przed przyszłymi strażakami?

Zgodnie z art. 28.1. wymienionej ustawy, służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, który:

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
  • Powyższe wymagania są stawiane przed kandydatami od dnia 5 grudnia 2015 r. Wymienione warunki musi spełnić każda osoba przystępująca do naboru. Ten zaś rozpoczyna się zawsze z chwilą publikacji ogłoszenia o postępowaniu kwalifikacyjnym.

Czym jest postępowanie kwalifikacyjne? Składa się ono z czterech etapów. Na każdym sprawdza się, czy kandydat będzie zdolny do tego, by pełnić służbę. Mowa tu o:

  • ocenie złożonych przez kandydatów dokumentów (kandydaci muszą dostarczyć m.in. zaświadczenie od lekarza, w którym zostanie stwierdzony brak przeciwskazań do wykonywania zawodu),
  • zorganizowaniu testu sprawności fizycznej, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy przyszły strażak będzie w stanie poradzić sobie z wykonywaniem codziennej pracy,
  • rozmowie kwalifikacyjnej, na której kandydat jest również uświadamiany, jak wygląda służba w Państwowej Straży Pożarnej,
  • ustaleniu, czy kandydat jest rzeczywiście przygotowany – zarówno fizycznie, jak i psychicznie – do pełnienia służby.
  • Dzięki takiemu postępowaniu, do służby w straży mają być przyjmowane wyłącznie osoby, które rzeczywiście poradzą sobie z obowiązkami.

Zapoznaj się również z artykułem: Kiedy mowa o wypadku przy pracy?

 

Zalety i wady wykonywania tego zawodu

Potencjalni strażacy nie muszą szukać ogłoszeń o pracę na portalach ogłoszeniowych, ale regularnie odwiedzać serwisy np. Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w wybranym mieście. Jeżeli chodzi o zarobki i ścieżkę kariery, to nie ma na tych płaszczyznach dowolności – informacje na ten temat są dokładnie określone w ustawach.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jakie są zalety pracy w charakterze strażaka? Każdy strażak może być dumny z faktu, że służy innym. Praca jest ciekawa, wiąże się z odbywaniem szkoleń i nieustannym podnoszeniem swoich umiejętności. Z pewnością brak tu miejsca na monotonię. Z drugiej strony nie można jednak zapomnieć o minusach tego zawodu. Jego wykonywanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością – praca jest wymagająca i ryzykowna. W trakcie każdego wyjazdu strażak musi liczyć się z tym, że zagrożone może być jego zdrowie czy nawet życie.

Oceń ten wpis
Jak zostać strażakiem?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 7

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.