Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31528        SUBSKRYBUJE: 7306
Tematy, które interesują czytelników:  Zatrudnienie po stażu, Zmiana pracy, Składka chorobowa

Jak zostać strażakiem?

Jak zostać strażakiem?
Nie każda osoba zainteresowana pracą w charakterze strażaka spełni swoje marzenia. Wymagania stawiane przed kandydatami są dokładnie określone w aktach prawnych. Jeżeli zatem myślisz o tym, by po ukończonej szkole lub studiach dostać się do pracy w jednostce straży pożarnej, to musisz wiedzieć, czego będzie się od ciebie wymagać.

W ostatnich miesiącach wprowadzono sporo zmian odnoszących się do rekrutacji strażaków. Szczególnie informacje znajdują się w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej. Jakie wymagania są stawiane przed przyszłymi strażakami? O czym musi pamiętać każda zainteresowana osoba?

 

Jakie wymagania są stawiane przed przyszłymi strażakami?

Zgodnie z art. 28.1. wymienionej ustawy, służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, który:

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
  • Powyższe wymagania są stawiane przed kandydatami od dnia 5 grudnia 2015 r. Wymienione warunki musi spełnić każda osoba przystępująca do naboru. Ten zaś rozpoczyna się zawsze z chwilą publikacji ogłoszenia o postępowaniu kwalifikacyjnym.

Czym jest postępowanie kwalifikacyjne? Składa się ono z czterech etapów. Na każdym sprawdza się, czy kandydat będzie zdolny do tego, by pełnić służbę. Mowa tu o:

  • ocenie złożonych przez kandydatów dokumentów (kandydaci muszą dostarczyć m.in. zaświadczenie od lekarza, w którym zostanie stwierdzony brak przeciwskazań do wykonywania zawodu),
  • zorganizowaniu testu sprawności fizycznej, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy przyszły strażak będzie w stanie poradzić sobie z wykonywaniem codziennej pracy,
  • rozmowie kwalifikacyjnej, na której kandydat jest również uświadamiany, jak wygląda służba w Państwowej Straży Pożarnej,
  • ustaleniu, czy kandydat jest rzeczywiście przygotowany – zarówno fizycznie, jak i psychicznie – do pełnienia służby.
  • Dzięki takiemu postępowaniu, do służby w straży mają być przyjmowane wyłącznie osoby, które rzeczywiście poradzą sobie z obowiązkami.

Zapoznaj się również z artykułem: Kiedy mowa o wypadku przy pracy?

 

Zalety i wady wykonywania tego zawodu

Potencjalni strażacy nie muszą szukać ogłoszeń o pracę na portalach ogłoszeniowych, ale regularnie odwiedzać serwisy np. Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w wybranym mieście. Jeżeli chodzi o zarobki i ścieżkę kariery, to nie ma na tych płaszczyznach dowolności – informacje na ten temat są dokładnie określone w ustawach.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jakie są zalety pracy w charakterze strażaka? Każdy strażak może być dumny z faktu, że służy innym. Praca jest ciekawa, wiąże się z odbywaniem szkoleń i nieustannym podnoszeniem swoich umiejętności. Z pewnością brak tu miejsca na monotonię. Z drugiej strony nie można jednak zapomnieć o minusach tego zawodu. Jego wykonywanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością – praca jest wymagająca i ryzykowna. W trakcie każdego wyjazdu strażak musi liczyć się z tym, że zagrożone może być jego zdrowie czy nawet życie.

Oceń ten wpis
Jak zostać strażakiem?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 7

Zobacz inne porady

Opinie

Julek
2019-05-19, 09:48
Strażakiem chciałby zostać już niejeden mały chłopiec. To praca głównie dla mężczyzn. Praca odpowiedzialna. Na Wasze wątpliwości odpowie wpis tego artykułu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.