Poszukując zatrudnienia nie zawsze zwracamy wystarczającą uwagą na to, czy przedsiębiorstwo, w którym chcemy pracować rzeczywiście jest wiarygodne, a praca dla niego będzie czystą przyjemnością. Jak zatem sprawdzić, czy firma, do której aplikujemy, jest rzetelna?
W czasach, gdy o pracę jest bardzo trudno, osoby poszukujące zatrudnienia najczęściej nie wybrzydzają – przeciwnie, pod uwagę biorą wszystkie oferty pracy pojawiające się na portalach ogłoszeniowych. Z drugiej strony, kto z nas nie słyszał o sytuacjach, w których pracownik przepracował kilka dni za darmo lub nawet cały miesiąc w ramach „przyuczenia” i pozostał bez wynagrodzenia? By nie okazało się, że radość z faktu znalezienia pracy była przedwczesna, warto spojrzeć na szukanie pracy również pod kątem sprawdzenia wiarygodności firmy, do której wysyłamy dokumenty aplikacyjne. W ten sposób możemy uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych nerwów.
Czy firma w ogóle istnieje?
Podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy firma zamieszczająca w sieci ogłoszenie o wakacie rzeczywiście istnieje. Naszą podejrzliwość powinny wzbudzić ogłoszenia, gdzie proponowane wynagrodzenie jest nieadekwatnie wysokie do obowiązków. Takie anonse mogą być wyłącznie przynętą, a faktycznym celem osób je wystawiających jest pozyskanie danych osobowych. Również ogłoszenia, w których firma nie podaje przynajmniej swojej nazwy, warto omijać szerokim łukiem. Wyjątkiem są tzw. rekrutacje ukryte, czyli takie, w których pracodawca ma powód, by się nie ujawniać.
W przypadku rekrutacji ukrytych mamy jednak możliwość przynajmniej częściowego zweryfikowania rzetelności podmiotu – takie firmy są najczęściej reprezentowane przez agencje zatrudnienia. W takiej sytuacji można zatem przyjąć, że podmiot poszukujący pracownika rzeczywiście istnieje, a więcej informacji o jego działalności może przedstawić pracownik agencji.
By zweryfikować, czy firma rzeczywiści prowadzi działalność, warto sprawdzić informacje znajdujące się w CEIDG. Tam publikowane są dane m.in. o dacie rozpoczęcia, zawieszenia czy zamknięcia działalności gospodarczej.
Jak firma traktuje pracowników?
Duża rotacja zatrudnionych najczęściej źle świadczy o firmie. W praktyce osoby zainteresowane znalezieniem pracy powinny sprawdzić, czy przedsiębiorstwo, jakim się interesują, często organizuje rekrutacje. To zadanie może być utrudnione, gdy poszukujemy zatrudnienia pierwszy raz od dłuższego czasu, a na portale z ogłoszeniami zaglądaliśmy do tej pory sporadycznie.
Innym sposobem na sprawdzenie, jak firma traktuje swoich pracowników, jest znalezienie w internecie wypowiedzi samych zatrudnionych o warunkach zatrudnienia i pracy. Do anonimowych wpisów należy jednak podejść ostrożnie – przedsiębiorstwo może być np. oczerniane przez byłych pracowników, którzy zostali zwolnieni dyscyplinarnie.
Wywiad wśród znajomych
W ostatnich latach media społecznościowe są jednym z głównych źródeł wymiany informacji między użytkownikami sieci. Jeżeli zatem wiadomości opublikowane przez byłych lub aktualnych pracowników firmy, która ogłosiła rekrutację są bardzo skromne, to warto uruchomić swoje kontakty i sprawdzić, czy ktoś ze znajomych nie pracował dla tego właśnie przedsiębiorstwa. To o tyle dobra metoda, że możemy samodzielnie zweryfikować wiarygodność źródła informacji. Jeżeli o warunkach w firmie dowiadujemy się od osoby, która jest dobrym, solidnym pracownikiem, to jej opinię możemy przyjąć za wyznacznik.
Wszystkie wyżej opisane metody pozwalają pracownikowi na sprawdzenie wiarygodności firmy, do której zamierza on wysłać CV. Wykonanie powyższych czynności nie powinno zająć wiele czasu, pozwala zaś skutecznie uchronić się m.in. przed fikcyjnymi ofertami pracy.
To może Cię również zainteresować