Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4129        SUBSKRYBUJE: 7502
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Impreza integracyjna, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór, Kreator CV

Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy?

Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej pracodawca najczęściej korzysta z pomocy wielu wykwalifikowanych podmiotów. Wśród tych wskazać można m.in. na biuro rachunkowe. Pracownicy takiego pomagają w dokonaniu szeregu rozliczeń między firmą a urzędami.

Wybór biura rachunkowego nie jest bez znaczenia. Każdy przedsiębiorca prowadzący firmę doskonale wie, że musi spełniać szereg formalności, w tym regularnie rozliczać się z urzędem skarbowym czy składać deklarację do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Formalności może być jednak znacznie więcej, jeżeli zakład pracy się rozwija i zatrudnia kolejnych pracowników. W takim przypadku konieczne jest też wypełnianie deklaracji za pracowników i prowadzenie ewidencji czasu ich pracy. Wszystkie te formalności wymagają sporej ilości czasu, którym pracodawca najczęściej nie dysponuje. W związku z powyższym rozwiązaniem może być nawiązanie owocnej współpracy z biurem rachunkowym.

Taniej i szybciej

Każdy przedsiębiorca ma kilka możliwości, gdy mowa o prowadzeniu księgowości. Poza tym, że może zająć się tym samodzielnie, może również zatrudnić księgowego lub skorzystać z pomocy specjalistów działających online. Wciąż jednak najwięcej przedsiębiorców korzysta z usług biura rachunkowego. Dzięki temu możliwe jest najpełniejsze odciążenie się od kwestii formalnych. W takim przypadku osoba prowadząca firmę nie musi pilnować terminów, nie musi też samodzielnie śledzić zmian w prawie.

Korzystanie z usług biura rachunkowego to również możliwość zaoszczędzenia. W takiej sytuacji nie trzeba zatrudniać pracownika na etat. Roczne oszczędności mogą być tym większe, że większość biur przewiduje rabaty dla stałych kontrahentów.

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze biura rachunkowego warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Nie bez znaczenia jest doświadczenie pracowników i ich odpowiedzialność. Przedsiębiorca powinien upewnić się, że osoby oferujące pomoc posiadają ubezpieczenie i są na bieżąco z przepisami prawa. Jest to o tyle istotne, że w przypadku nieprawidłowości, to nie podmiot zewnętrzny, ale właśnie przedsiębiorca będzie pociągany do odpowiedzialności. Z tego właśnie względu tak istotne jest, by nawiązać współpracę z rzetelnym podmiotem.

Wybierając biuro rachunkowe warto też sprawdzić, na jakich zasadach ono działa. Czy oferuje pomoc w każdy dzień tygodnia? Czy pracodawca będzie musiał dowozić dokumenty, czy może jest możliwość przesłania ich – w pierwszej kolejności – w formie elektronicznej? Wszystko to powinno usprawnić dalszą współpracę z biurem rachunkowym.

Zakres usług nie jest bez znaczenia

Przedsiębiorca uwagę powinien zwrócić również na zakres usług oferowanych przez biuro rachunkowe. Jest to szczególnie ważne, jeżeli jego firma się rozwija i w najbliższym czasie będzie chciała np. otworzyć nową filię czy oddział w innym mieście. Jeżeli w planach jest współpraca z zagranicznymi podmiotami, także warto dopytać, czy pracownicy biura będą w stanie poradzić sobie z obsługą dokumentacji.

Co powinna zawierać kompleksowa obsługa biura? Poza bieżącymi rozliczeniami i ewidencją VAT, warto sprawdzić, czy potencjalny kontrahent oferuje sporządzanie deklaracji podatkowych i obsługę kadrowo-płacową. Wszystkie te elementy są ważne, by później nie było konieczności ponownego szukania biura rachunkowego. Dzięki temu przedsiębiorca może być pewien, że będzie współpracował z wybranym podmiotem przez dłuższy okres.

Oceń ten wpis
Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 6

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.