!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

7 komentarzy

Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej pracodawca najczęściej korzysta z pomocy wielu wykwalifikowanych podmiotów. Wśród tych wskazać można m.in. na biuro rachunkowe. Pracownicy takiego pomagają w dokonaniu szeregu rozliczeń między firmą a urzędami.

Wybór biura rachunkowego nie jest bez znaczenia. Każdy przedsiębiorca prowadzący firmę doskonale wie, że musi spełniać szereg formalności, w tym regularnie rozliczać się z urzędem skarbowym czy składać deklarację do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Formalności może być jednak znacznie więcej, jeżeli zakład pracy się rozwija i zatrudnia kolejnych pracowników. W takim przypadku konieczne jest też wypełnianie deklaracji za pracowników i prowadzenie ewidencji czasu ich pracy. Wszystkie te formalności wymagają sporej ilości czasu, którym pracodawca najczęściej nie dysponuje. W związku z powyższym rozwiązaniem może być nawiązanie owocnej współpracy z biurem rachunkowym.

Taniej i szybciej

Każdy przedsiębiorca ma kilka możliwości, gdy mowa o prowadzeniu księgowości. Poza tym, że może zająć się tym samodzielnie, może również zatrudnić księgowego lub skorzystać z pomocy specjalistów działających online. Wciąż jednak najwięcej przedsiębiorców korzysta z usług biura rachunkowego. Dzięki temu możliwe jest najpełniejsze odciążenie się od kwestii formalnych. W takim przypadku osoba prowadząca firmę nie musi pilnować terminów, nie musi też samodzielnie śledzić zmian w prawie.

Korzystanie z usług biura rachunkowego to również możliwość zaoszczędzenia. W takiej sytuacji nie trzeba zatrudniać pracownika na etat. Roczne oszczędności mogą być tym większe, że większość biur przewiduje rabaty dla stałych kontrahentów.

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze biura rachunkowego warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Nie bez znaczenia jest doświadczenie pracowników i ich odpowiedzialność. Przedsiębiorca powinien upewnić się, że osoby oferujące pomoc posiadają ubezpieczenie i są na bieżąco z przepisami prawa. Jest to o tyle istotne, że w przypadku nieprawidłowości, to nie podmiot zewnętrzny, ale właśnie przedsiębiorca będzie pociągany do odpowiedzialności. Z tego właśnie względu tak istotne jest, by nawiązać współpracę z rzetelnym podmiotem.

Wybierając biuro rachunkowe warto też sprawdzić, na jakich zasadach ono działa. Czy oferuje pomoc w każdy dzień tygodnia? Czy pracodawca będzie musiał dowozić dokumenty, czy może jest możliwość przesłania ich – w pierwszej kolejności – w formie elektronicznej? Wszystko to powinno usprawnić dalszą współpracę z biurem rachunkowym.

Zakres usług nie jest bez znaczenia

Przedsiębiorca uwagę powinien zwrócić również na zakres usług oferowanych przez biuro rachunkowe. Jest to szczególnie ważne, jeżeli jego firma się rozwija i w najbliższym czasie będzie chciała np. otworzyć nową filię czy oddział w innym mieście. Jeżeli w planach jest współpraca z zagranicznymi podmiotami, także warto dopytać, czy pracownicy biura będą w stanie poradzić sobie z obsługą dokumentacji.

Co powinna zawierać kompleksowa obsługa biura? Poza bieżącymi rozliczeniami i ewidencją VAT, warto sprawdzić, czy potencjalny kontrahent oferuje sporządzanie deklaracji podatkowych i obsługę kadrowo-płacową. Wszystkie te elementy są ważne, by później nie było konieczności ponownego szukania biura rachunkowego. Dzięki temu przedsiębiorca może być pewien, że będzie współpracował z wybranym podmiotem przez dłuższy okres.

Podziel się

7 komentarzy

Judyta

Judyta

Najlepsi w tym temacie są zawsze dobrze zaopiniowani. Bardzo wiele porad znajduje się także w tym serwisie.
Olipia

Olipia

Zacznij od zastanowienia się, jakie istotne problemy możesz rozwiązać i jak. Wybór biura rachunkowego to ważna kwestia.
Fr. Kam.

Fr. Kam.

Niestety, większość specjalistów, z którymi początkowo współpracowałem, nie była miła ani nie była w stanie udzielić fachowych i dokładnych informacji i dlatego po analizie rynku samemu zdecydowałem się na swoją obecną firmę outsourcingową.
Ola

Ola

Wybrać dla firmy biuro rachunkowe nigdy z przypadku. Powinno być wybrane biuro z doświadczeniem, które zatrudnia specjalistów w dziedzinie rachunkowości i podatków.
Coma

Coma

Wszystko zawsze jest związane z kosztami oraz jakością realizowanych usług. Dobrze jak się porówna oferty to się wybierze dobrze. Nie można jednak tutaj działać szybko.
Lorens

Lorens

Tak jak wszystko najlepiej jest porównać oferty między sobą i wyjdą te najbardziej korzystne. Można popytać znajomych i sprawdzić koszty i zasady współpracy z takimi biurami.
Michał Karp

Michał Karp

Teraz jest też opcja księgowości online. W przypadku małych firm to nawet jest proste i opłacalne. Dużo jest online widzę możliwości, dla małych firm opcja około 100zł warta rozważenia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.