Szkolenia i rozwój

W jaki sposób pracodawca może poprawić warunki pracy dla pracownika?

26 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

3 komentarze
W jaki sposób pracodawca może poprawić warunki pracy dla pracownika?
Obecny rynek pracy coraz częściej wymusza na pracodawcach regularne polepszanie warunków pracy dla pracowników. Ma to bezpośredni wpływ na proces rekrutacji oraz motywację pracowników. Jakie jeszcze korzyści może przynieść pracodawcy poprawa warunków pracy dla pracowników?

 

Zobacz także: Indywidualny rozkład czasu pracy – czym jest i komu przysługuje?

Jakie korzyści ma pracodawca, zapewniając lepsze warunki pracownikom?

Za pojęciem polepszenia warunków pracy dla pracownika w przedsiębiorstwie może kryć się szeroki wachlarz możliwości. Za takie bowiem uważamy podjęcie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wprowadzenie pracowniczych benefitów. Należy jednak pamiętać, że jest to sytuacja typu win-win, w której korzyści czerpie zarówno pracownik, jak i pracodawca. O jakich zaletach dla przedsiębiorstwa mówimy w tym przypadku?

 • większe bezpieczeństwo pracy – pracownicy rzadziej ulegają wypadkom, czują się bezpieczniej na stanowisku pracy, pracodawca posiada dobrą opinię na temat warunków pracy,
 • wzrost wydajności – kiedy pracownicy czują się komfortowo i są docenieni, są bardziej zaangażowani i zmotywowani do pracy, co prowadzi do wzrostu wydajności,
 • niższa rotacja – kiedy pracownicy są zadowoleni z warunków pracy, rzadziej rezygnują z pracy. To może oszczędzić pracodawcy czasu i zasobów potrzebnych do rekrutacji i szkolenia nowych pracowników,
 • poprawa morale –  pozytywne środowisko pracy może poprawić morale pracowników i prowadzić do wytworzenia pozytywnej kultury firmy,
 • lepsza rekrutacja – firmy, które słyną z zapewniania dobrych warunków pracy, są często bardziej atrakcyjne dla kandydatów, co ułatwia rekrutację,
 • poprawa reputacji – firmy, które są zaangażowane w dobrostan pracowników, są często postrzegane pozytywniej zarówno przez klientów, jak i społeczeństwo,
 • zatrzymanie doświadczonych pracowników – doświadczeni pracownicy są bardziej wartościowi dla firmy, mogą prowadzić szkolenia dla nowych pracowników, mogą pomóc poprawić reputację firmy i być bardziej wydajni.

Czy skracanie czasu pracy może być uznane jako benefit?

Skrócenie czasu pracy może być uznane za benefit. Należy jednak pamiętać, że podstawowym kryterium jest zachowanie takiej samej stawki, jak w przypadku przepracowania pełnego wymiaru godzin. W innym przypadku skrócenie czasu pracy nie jest benefitem. Skrócenie godzin koniecznych do wypracowania może prowadzić do lepszego work-life balance, co pozytywnie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Zmniejszenie czasu pracy może także pomóc w zwiększeniu efektywności i produktywności pracowników, ponieważ pozwala im na zwiększenie zaangażowania w pracę i zmniejszenie stresu związanego z pracą.

Szukasz pracy?

Magazynier z UDT

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Technik Farmacji

SMART-HR

 • Ruda Śląska
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Skracanie czasu pracy może również przyciągnąć nowych (i młodych) pracowników, którzy poszukują pracy z większą elastycznością i równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Dla pracodawcy oznacza to większe pole do rekrutacji z kandydatami, którzy mogą być bardziej zmotywowani i zaangażowani w pracę.

Jednakże skracanie czasu pracy może również mieć negatywne skutki, takie jak koszty związane z zatrudnieniem większej liczby pracowników lub mniejszy zysk dla pracodawcy. Dlatego też jest to decyzja, która wymaga dokładnej analizy kosztów i korzyści, zanim zostanie podjęta.

Najpopularniejsze benefity w 2023 roku

Benefity pracownicze stają się coraz ważniejsze dla pracowników na całym świecie. Jest to istotny element, który bierze się pod uwagę podczas szukania ofert pracy. W 2023 roku najpopularniejsze benefity to:

 • elastyczne godziny pracy – coraz więcej pracodawców pozwala swoim pracownikom na dostosowanie godzin pracy do ich potrzeb oraz stylu życia,
 • opieka zdrowotna – pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne, pakiety medyczne lub pokrywają część kosztów opieki zdrowotnej,
 • dodatkowe dni wolne od pracy – pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom dodatkowe dni wolne od pracy, mogą być one związane z przerwą świąteczną, przestojem w firmie lub jako dodatkowe dni dla rodziny,
 • programy rozwoju kariery – firmy oferują swoim pracownikom możliwości rozwoju kariery, przygotowują szkolenia i staże, które pomogą pracownikom osiągnąć awans i zwiększyć kompetencje,
 • karty sportowe – umożliwiają pracownikom korzystanie z siłowni, basenów oraz innych obiektów sportowych, 
 • urlopy macierzyńskie i ojcowskie – pracodawcy oferują swoim pracownikom dłuższe i bardziej elastyczne urlopy macierzyńskie oraz ojcowskie. Pracodawcy są coraz bardziej świadomi, jak istotne dla pracownika jest połączenie życia rodzinnego z rozwojem kariery zawodowej.

Czy coroczna podwyżka dla pracowników w wysokości inflacji jest dużym atutem?

Coroczna podwyżka w wysokości inflacji może być traktowana jako pozytywny aspekt dla pracowników, ponieważ pozwala im utrzymać stabilność swoich dochodów w obliczu wzrostu cen. Oznacza to, że ich pensja nie traci na wartości przez inflację. Jednak jest to tylko podstawowy poziom podwyżki, który nie zawsze jest wystarczający, aby zwiększyć zadowolenie pracowników. Pracodawcy mogą rozważyć oferowanie podwyżek wyższych niż poziom inflacji, aby zwiększyć zaangażowanie i motywację swoich pracowników.

Warto również pamiętać, że wiele innych czynników wpływa na poziom zadowolenia pracowników. Są to: stabilność zatrudnienia, atmosfera w pracy, możliwości rozwoju kariery, czy też dostępność dodatkowych benefitów.

Efektywność pracowników a otrzymywane przez nich benefity

Efektywność pracowników jest ważnym czynnikiem dla każdego pracodawcy. Benefity pracownicze mogą mieć pozytywny wpływ na jej wzrost. Jednak należy pamiętać, że benefity same w sobie nie gwarantują wzrostu efektywności pracowników. Pracodawcy muszą również skupić się na innych czynnikach, takich jak: komunikacja, zarządzanie tzw. zasobami ludzkimi oraz kultura organizacyjna. Pracownicy zwracają również dużo uwagi na wynagrodzenie podstawowe, bowiem to od niego głównie zależy ich poziom życia. Benefity stanowią tylko dodatek, który może stanowić bardzo przydatne narzędzie w polepszaniu warunków pracy oraz w zwiększaniu efektywności.

Jak ZUS może pomóc w poprawie warunków pracy na rok 2023?

Pracodawcy często nie są świadomi, że mogą pozyskać dofinansowanie na zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy w ich firmie. Aby uzyskać takie świadczenie, należy złożyć specjalny wniosek do ZUS. Jak otrzymać z ZUS dotację na poprawę warunków pracy w 2023 roku? Niestety, aby uzyskać taką dotację, należy złożyć wniosek we wcześniejszym roku kalendarzowym. Z tego względu, jeżeli wniosek zostanie złożony w obecnym roku kalendarzowym, to przyznane środki zostaną wypłacone w 2024. Dla ZUS poprawa warunków pracy dla pracownika to między innymi:

 • montaż osłon zabezpieczających niebezpieczne strefy maszyn,
 • zakup wózków widłowych,
 • montaż elementów i urządzeń wentylacji.

Pełna lista dostępna jest na oficjalnej stronie ZUS. Dofinansowanie wynosi od 10 tys. do 300 tys. zł. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy skracanie czasu pracy może być uznane jako benefit?

Skrócony czas pracy zdecydowanie jest benefitem. Wielu pracowników coraz częściej zwraca uwagę na zrównoważony czas pracy, pozwalający poświęcić więcej uwagi rodzinie. Ponadto, często pracownicy pracujący krócej, są bardziej wydajni.

Jakie są najpopularniejsze benefity w 2023 roku?

Najpopularniejszymi benefitami w 2023 są: prywatna opieka zdrowotna, karty MultiSport, skrócony czas pracy czy dodatkowe dni wolne. Wszystkie te benefity zwiększają efektywność pracowników i ich zadowolenie z pracy.

Czy coroczna podwyżka dla pracowników w wysokości inflacji jest dużym atutem?

Coroczna podwyżka w wysokości inflacji jest ogromnym atutem, pozwalającym zachować stabilność finansową pracownikom. Należy jednak pamiętać, że często pracownicy wymagają więcej, niż tylko podwyżka w wysokości inflacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Celina Malinowska

Celina Malinowska

Ważne, że coraz więcej firm oferuje benefity pracownicze. Skracanie czasu pracy z pewnością przyciąga dobrej jakości kandydatów i przyczynia się do ich zadowolenia oraz wydajności w pracy. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę z taką możliwością.
Juraj

Juraj

Bardzo interesujące informacje. Zrozumiałam, jakie korzyści dla pracowników i pracodawców niesie ze sobą dbałość o warunki pracy. Mam nadzieję, że będą one należycie przestrzegane w miejscu, gdzie ostatecznie znajdę zatrudnienie.
panna w ciąży

panna w ciąży

Zgadzam się z artykułem. Bezpieczeństwo pracy powinno być dla pracodawcy ważną kwestią. Cieszę się, że wiele firm docenia znaczenie wprowadzenia benefitów dla pracowników.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka