Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4131        SUBSKRYBUJE: 7529
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie przez pracodawcę, Palenie w pracy, Staż pracy a zlecenie, Ubezpieczenie zdrowotne, Ocena okresowa pracownika, CV po angielsku

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto
Jednym z punktów umowy o pracy jest wynagrodzenie. Strony ustalają je w kwocie brutto. Nie jest ono jednak równoznaczne z tym, ile faktycznie trafi do kieszeni pracownika. Czym różni się wynagrodzenie brutto od wynagrodzenia netto? I jak wyliczyć to drugie?

Podczas umowy o pracę pracodawca najczęściej ustala z pracownikiem wysokość jego wynagrodzenia. Warto przy tym zauważyć, że najczęściej podmiot zatrudniający operuje pojęciem "wynagrodzenie brutto". Kwota, którą wymienia, nie trafi w całości do kieszeni pracownika. Dzieje się tak dlatego, że wynagrodzenie brutto nie jest równoznaczne z realnie wypracowanym wynagrodzeniem netto. Od kwoty brutto odjąć należy szereg składek, które odprowadzane są przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również zaliczkę na podatek dochodowy przekazywany do właściwego urzędu skarbowego. Co warto wiedzieć o wynagrodzeniu brutto-netto? Co kryje się pod pojęciem „brutto”?

Wynagrodzenie w Kodeksie pracy 

Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy, w zawartej umowie o pracę znaleźć musi się między innymi punkt mówiący o wynagrodzeniu, które otrzyma pracownik za wykonywaną przez siebie pracę. Warto zauważyć, że ustawodawca w Kodeksie pracy nie operuje pojęciem "wynagrodzenie brutto" czy "wynagrodzenie netto". Pojawia się wyłącznie mowa o wynagrodzeniu, które przysługuje pracownikowi w związku ze świadczoną przez niego pracą. Przyjmuje się jednak, że wynagrodzenie, które zostaje wskazane w umowie o pracę jest wynagrodzeniem brutto, czyli tym, które obejmuje również składki na ubezpieczenia. 

Co składa się na różnice?

Wynagrodzenie brutto jest zawsze wyższe, zaś netto niższe. Dzieje się tak dlatego, że wynagrodzenie brutto zawiera wszystkie składniki pensji. Do kieszeni pracownika trafia zawsze wynagrodzenie netto. Co dzieje się z pozostałą częścią poborów? Każdy pracodawca, który zatrudnia, jest zobowiązany za swoich podwładnych odprowadzić szereg składek. I to właśnie one zawierają się w wynagrodzeniu brutto. Inaczej mówiąc, suma, która jest różnicą pomiędzy wynagrodzeniem brutto a netto jest przez podmiot zatrudniający odprowadzana między innymi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

O jakich składkach mowa? 

Jak wspomniano powyżej, w kwocie brutto zawarte są różnorodne składki, które pracodawca jest zobowiązany odprowadzić za swojego pracownika. Mowa tu o takich składkach, jak:

  • składka na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe - odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

  • składka na ubezpieczenie zdrowotne - odprowadzana do Narodowego Funduszu Zdrowia,

  • zaliczka na podatek dochodowy - odprowadzana do urzędu skarbowego (warto zaznaczyć, że tę zaliczkę odprowadza się także od innych umów, w tym umowy o dzieło czy zlecenie).

    To Cię powinno też zainteresować: Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

 

Poza składkami, które pracodawca odprowadza z wynagrodzenia brutto pracownika, ma również obowiązek odprowadzić te, które leżą po jego części jako podmiotu zatrudniającego.

Jak kształtują się koszty? 

Wielu pracowników nie ma pojęcia, ile tak naprawdę zarabiają. Różnica pomiędzy kwotą brutto a netto może być bardzo duża. Warto przy tym podać wysokość składek. Te kształtują się następująco:

  • ubezpieczenie emerytalne - 19,52% podstawy wymiaru,

  • ubezpieczenie rentowe - 8,00% podstawy wymiaru,

  • ubezpieczenie chorobowe - 2,45% podstawy wymiaru,

  • ubezpieczenie wypadkowe - od 0,67% do 3,86% podstawy wymiaru (to w całości finansowane jest przez pracodawcę).

Wskazane kwota - poza ostatnią - w różnym wymiarze obciążają kieszeń pracownika i pracodawcy. Dodatkowo, po obliczeniu od wynagrodzenia brutto powyżej wskazanych składek, podmiot zatrudniający jest zobowiązany także wyliczyć i potrącić odpowiednią kwotę na składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi aktualnie 9% podstawy wymiaru składki i jest finansowana wyłącznie z wynagrodzenia pracownika. Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych jest uzależniona wyłącznie od wysokości zarobków osoby zatrudnionej.

Oceń ten wpis
Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto
Ocena: 3.6, liczba głosów: 13

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.