Spis treści
Zarabianie na organizacji zajęć dla dzieci
Niezależnie od aktualnej sytuacji na rynku pracy czy innych czynników ekonomicznych, rodzice zawsze chętnie inwestują w swoje dzieci. Poza zajęciami szkolnymi, większość wysyła swoje pociechy na zajęcia pozaszkolne. Organizacją właśnie tych możesz się zająć.
Prywatna świetlica dla dzieci - nie obejdzie się bez otwarcia działalności gospodarczej
Jeżeli chcesz zarabiać, pracując na własny rachunek, musisz otworzyć działalność gospodarczą. Nie jest to trudne – wszystkie formalności załatwisz bez większego trudu w ciągu jednego dnia. Problem jednak w tym, że prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością uiszczania opłat stałych (np. składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne), musisz również pamiętać o wynajęciu i dostosowaniu pomieszczenia do prowadzonej działalności. Stawiając na zajęcia pozaszkolne lub po prostu świetlicę dla dzieci, pomieszczenia muszą być odpowiednio wyposażone. To kosztuje.
Chcesz rozpocząć pracę na własny rachunek, ale nie masz wystarczającej ilości oszczędności? Pozostaje ci zatem kilka innych możliwości: o finansowe wsparcie możesz poprosić najbliższych, możesz również udać się do banku lub skorzystać z bezzwrotnego dofinansowania. Ostatnie rozwiązanie jest jednak skierowane wyłącznie do osób bezrobotnych.
Warsztaty dla dzieci - nie obejdzie się bez biznesplanu
Otwarcie firmy czy zadłużenie się już na starcie nie jest żadną sztuką – ta polega na utrzymaniu działalności gospodarczej. Jak możesz to zrobić? Podstawą jest zorientowanie się, ilu rodziców będzie zainteresowanych wysłaniem swoich dzieci na zajęcia pozalekcyjne, które będą się odbywać u ciebie. Jeżeli masz uprawnienia i możesz uczyć, to z pewnością i tak będziesz potrzebować wsparcia w postaci innych nauczycieli, aby stworzyć grupy wiekowe. Stworzenie ankiet i nawiązanie współpracy z działającymi w pobliżu szkołami czy przedszkolami to pierwszy krok, aby zdobyć potencjalnych klientów.
Dobrym pomysłem, aby sprawdzić oczekiwania i potrzeby rodziców, jest zorganizowanie kilku spotkań organizacyjnych. Nie zajmie ci to wiele czasu, a dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy na proponowane zajęcia nie będzie chętnych.
Klubokawiarnia dla dzieci – pomysł na biznes dla mam?
Klubokawiarnia dla dzieci to pomysł, który powinna rozważyć każda mama. Nikt inny lepiej nie oceni potrzeb dzieci oraz ich rodziców, a boom na takie miejsca trwa już od jakiegoś czasu. W klubokawiarni można nie tylko miło spędzić czas czy wypić kawę, ale również skorzystać z różnego rodzaju atrakcji. Świetnym pomysłem są specjalne warsztaty dla dzieci, podczas których mogą one zdobyć nowe umiejętności czy nawiązać znajomości z rówieśnikami. Przed zatrudnieniem pracowników warto dowiedzieć się, kto może prowadzić warsztaty dla dzieci, ponieważ nie jest to zajęcie dla każdego. Najlepsze są osoby mające wykształcenie pedagogiczne, zwłaszcza w kierunku pedagogiki wczesnoszkolnej. Znaczenie ma również podejście do dzieci i umiejętność zdobycia ich zaufania.
Ofertę klubokawiarni warto poszerzyć także o organizację urodzin czy ciekawe spotkania z autorami popularnych książek dla dzieci. Jest to nie tylko sala zabaw, ale przede wszystkim miejsce przeznaczone dla ludzi w każdym wieku. Ważne jest, aby w kawiarni dobrze czuły się dzieci oraz ich rodzice czy dziadkowie, stąd też lokal powinien łączyć cechy klubu kulturalno-oświatowego i lokalu gastronomicznego. Co ważne, zajęcia z dziećmi powinny być organizowane w taki sposób, aby wszystkie maluchy chętnie w nich uczestniczyły i miały zapewnioną kompleksową opiekę.
Podstawą otwarcia takiego biznesu jest znalezienie dobrej miejscówki. Lokal wcale nie musi być duży, ale zawsze trzeba w nim wygospodarować miejsce na wózki, zapewnić siedziska dla dzieci przy stołach, umieścić przewijak w toalecie czy zachować nieco więcej przestrzeni między stolikami. Najlepiej wybrać punkt, w którym już wcześniej działała gastronomia, ponieważ wtedy wymaga on mniejszych przeróbek technicznych i łatwiej jest spełnić wymagania sanepidu. Najlepiej, jeśli wnętrze ma przynajmniej 100 m2, a na zewnątrz jest ogródek, ale na początek wystarczająca przestrzeń to 40 m2. Ważna jest także lokalizacja – optymalne miejsce to centrum miasta, okolice parków czy dużych placów zabaw.
Sala zabaw - czy masz konkurencję?
Nie we wszystkich szkołach są organizowane zajęcia dodatkowe. Czasem takie mogą organizować np. ośrodek kultury działający w bliskiej okolicy. Gdy jednak oferta tych placówek jest bardzo skąpa, biznes może okazać się bardzo dochodowy. Większość rodziców korzysta z możliwości zapisania swoich dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Dzięki nim możliwe jest rozwijanie talentów dziecka. Pamiętaj jednak, że twoja oferta musi być zróżnicowana lub skoncentrowana na jednym obszarze. Przykładem są zajęcia plastyczne, dzięki którym najmłodsi mogą się wyrażać w kreatywny sposób.
Gdy nie masz wystarczającej wiedzy…
Organizowanie zajęć pozaszkolnych dla dzieci wymaga sporej wiedzy – konieczne jest np. opracowanie podręczników czy scenariuszy prowadzenia poszczególnych zajęć. Oczywiście możesz zainwestować i zatrudnić osoby, które wykonają dla ciebie takie pracy, ale – o czym musisz pamiętać – będzie cię to sporo kosztować. Jeżeli nie masz doświadczenia, a wiesz, że działalność gospodarcza o takim profilu sprawdzi się w twojej okolicy, czas pomyśleć o franczyzie. Weź pod uwagę również takie rozwiązanie, bo na rynku działa naprawdę wiele firm udostępniających swój pomysł na zajęcia pozaszkolne dla dzieci.
A czy Ty zdecydowałaś się prowadzić taki biznes? Jakie masz spostrzeżenia?
Partnerem artykułu jest Sklep dziecięcy BBaby z Bielska-Białej.
To może Cię również zainteresować