Własna firma

Franczyza okiem franczyzodawcy

5 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Franczyza okiem franczyzodawcy
Franczyza to specyficzny model biznesowy. Zainteresowane strony podpisują umowę, na mocy której mają konkretne prawa i obowiązki. Czy franczyza opłaca się franczyzodawcom?

Ostatnie lata zmusiły wiele osób do zmian w swoim życiu zawodowym. Niepowodzenie w jednym biznesie może skutecznie zniechęcić do otworzenia kolejnego. Z pomocą przychodzą franczyzy. Skorzystanie z gotowych modeli, które oferują franczyzodawcy, ściąga z barków przyszłych przedsiębiorców konieczność zbudowania świadomości marki, wypracowania swoich rozwiązań sprzedażowych i marketingowych. Tylko czy taki model opłaca się franczyzodawcom?

Co to jest franczyza i jak działa?

Franczyza to model biznesowy, w którym franczyzodawca udziela licencji innemu przedsiębiorcy (franczyzobiorcy) na prowadzenie działalności gospodarczej pod swoją marką i według swojej koncepcji. W zamian za to franczyzobiorca płaci opłaty licencyjne oraz prowizje od obrotu. Franczyzodawca zapewnia wsparcie, szkolenia i dostarcza potrzebne know-how, co ułatwia rozpoczęcie działalności i zwiększa szanse na sukces.

W naszym kraju działa 1,3 tys. sieci franczyzowych, a liczba umów między partnerami sięga 100 tys.
Dziennik Gazeta Prawna

Franczyza okiem franczyzodawców – korzyści

Jeśli Twój pomysł na biznes okazał się sukcesem i chcesz się ekspansywnie rozwijać, być może udostępnienie swojej koncepcji biznesowej w ramach franczyzy będzie pomysłem dla Ciebie. Istotne korzyści z rozwijania sieci franczyz to:

 1. Ekspansja marki. Poprzez udzielanie licencji innym przedsiębiorcom, franczyzodawca może rozszerzyć zasięg swojej marki i obecność na rynku. I to bez ponoszenia znacznych kosztów i ryzyka, jakie towarzyszyłoby samodzielnemu otwieraniu nowych placówek. Dodatkowo przekazując licencję lokalnemu przedsiębiorcy, korzystasz z jego know-how dotyczącego lokalnego rynku i oszczędzasz czas, w którym samodzielnie musiałbyś przeprowadzić analizę.
 2. Wzrost przychodów. Dzięki opłacie licencyjnej oraz prowizji od obrotu, franczyzodawca czerpie dodatkowe źródło dochodów bez konieczności angażowania własnych środków w rozwój kolejnych placówek. Koszt wynajmu lokalu, zatrudnienia personelu czy zatowarowania leży po stronie franczyzobiorcy.
 3. Lepsze zarządzanie ryzykiem. Rozproszenie ryzyka na wielu placówkach zależnych od różnych franczyzobiorców pozwala na lepsze zarządzanie ryzykiem, które często wiąże się z prowadzeniem jednego punktu biznesowego.
 4. Budowa sieci powiązań biznesowych. Współpraca w modelu franczyzy buduje silną więź między franczyzodawcą a franczyzobiorcami, co sprzyja lojalności, zaangażowaniu i długoterminowej współpracy.
 5. Obniżenie kosztów marketingu. Rozwinięcie sieci franczyzowej przyczynia się do zwiększenia rozpoznawalności marki, co przekłada się na obniżenie kosztów marketingowych dla franczyzodawcy.
 6. Wpływ na standardy i jakość. Dzięki umowom licencyjnym i określeniu standardów franczyzowych, franczyzodawca może kontrolować jakość i spójność działań w placówkach sieci, co korzystnie wpływa na wizerunek marki.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Magazynier- wózkowy z UDT

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Nowiny
Dodana

Sales Engineer

SMART-HR

 • Katowice
Dodana

Serwisant urządzeń biurowych - praca od zaraz!

Adecco Poland Sp. z o.o.

 • 3 500-5 000 zł / mc
 • Bielsko-Biała
Dodana

Czy jako franczyzodawca ponosisz ryzyko?

Mimo wielu zalet wynikających z modelu franczyzowego, na franczyzodawcy zawsze ciąży pewne ryzyko. Na ogół wynika ono z czynnika ludzkiego. Któryś z punktów może być prowadzony przez osobę, która nie ma jeszcze doświadczenia i mimo udzielenia jej rad, wskazówek oraz stosownego przeszkolenia, może nie podołać wyzwaniu, jakie stawia przed nią prowadzenie własnego biznesu. Poniżej znajdziesz kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli planujesz zacząć działania jako franczyzodawca.

 1. Brak pełnej kontroli. Udzielając licencji innym przedsiębiorcom, franczyzodawca traci pełną kontrolę nad prowadzeniem placówek i działaniami franczyzobiorców, co może wpłynąć na jakość i spójność działań. Współpracując z wieloma franczyzobiorcami, franczyzodawca może napotkać trudności związane z utrzymaniem spójności standardów i koncepcji biznesowej w całej sieci.
 2. Zyski zależne od wyników innych. Sukces finansowy franczyzodawcy często uzależniony jest od wyników poszczególnych franczyzobiorców. Jeśli któryś z nich nie osiąga oczekiwanych rezultatów, może to wpłynąć na zyski całej sieci. Z kolei wsparcie i szkolenia oferowane franczyzobiorcom wymagają nakładów finansowych i czasowych ze strony franczyzodawcy.
 3. Ryzyko związane z wizerunkiem. Negatywne działania lub skandale związane z jednym z franczyzobiorców mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek całej marki franczyzodawcy. Jeśli punkt w danym miejscu nie utrzyma się z powodu złych decyzji biznesowych franczyzobiorcy, odbije się to echem na całej marce.
 4. Wymagania prawne i regulacyjne. Franczyzodawcy muszą przestrzegać przepisów i wymogów prawnych dotyczących umów licencyjnych, co może być czasochłonne i skomplikowane. Po Twojej stronie leży takie skonstruowanie umowy, które zabezpieczy Cię na wypadek nieprzewidzianych, trudnych sytuacji.
 5. Konkurencja między franczyzobiorcami. W niektórych przypadkach, konkurencja między franczyzobiorcami z tego samego obszaru może wpływać negatywnie na wyniki finansowe całej sieci. Z kolei znalezienie odpowiednich i zaangażowanych franczyzobiorców może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli branża jest konkurencyjna.

Według franczyzawpolsce.pl do TOP 5 franczyz w Polsce należą:

 • Al. Capone Specjaliści od alkoholu (minimalna kwota inwestycji: 130-200 tys. zł netto)
 • FIT Cake (minimalna kwota inwestycji: 22 tysł. zł netto + ewentualny remont lokalu)
 • Carrefour (minimalna kwota inwestycji: zależna od lokalizacji sklepu)
 • Sklepy medyczne Samo Zdrowie (60 tys. zł netto)
 • Żabka (5 tys. zł netto)

 

Zalety franczyzy z perspektywy przedsiębiorcy

Teoretycznie powyższe punkty powinny dać Ci wiedzę na temat tego, czy zostanie franczyzowadcą jest dla Ciebie. Jednak klucz do sukcesu to poznanie Twojej grupy docelowej. W tym przypadku są nią osoby, które będą chciały skorzystać z Twojego modelu biznesowego i otworzyć punkt sygnowany Twoją marką. Dlatego warto poznać także perspektywę franczyzobiorcy.

Do zalet posiadania franczyzy zaliczyć możemy:

 1. Gotową koncepcję biznesową. Przedsiębiorca otrzymuje sprawdzony model, który działa już na rynku, co minimalizuje ryzyko niepowodzenia.
 2. Wspierającą sieć. Franczyzobiorca korzysta ze wsparcia sieci franczyzowej, co może być nieocenione, zwłaszcza dla osób rozpoczynających działalność. Możliwość skorzystania z doświadczenia innych, szkoleń i mentorstwa ułatwia prowadzenie firmy.
 3. Znana marka. Przedsiębiorca działa pod znaną marką, co zwiększa szanse na zdobycie lojalnych klientów. Znana marka budzi zaufanie i ułatwia zdobycie pozycji na konkurencyjnym rynku.
 4. Wsparcie marketingowe. Sieci franczyzowe często oferują wsparcie marketingowe, co pozwala na efektywne promowanie swojej działalności i przyciągnięcie klientów. Jako franczyzodawca zastanów się nad kanałami, którymi będziesz dystrybuować treści reklamowo-sprzedażowe.
 5. Ograniczone ryzyko. Działając w ramach franczyzy, przedsiębiorca ma ograniczone ryzyko, ponieważ opiera się na sprawdzonej formule. Możliwość konsultacji z franczyzodawcą zmniejsza szanse na popełnienie kosztownych błędów.

Franczyza może być świetnym modelem biznesowym dla osób ceniących wsparcie sieci i gotową koncepcję, ale pamiętaj o analizie zalet i wad przed podjęciem decyzji.

Wady franczyzy z perspektywy franczyzobiorcy – na co zwrócić uwagę?

Tutaj znajdziesz wątpliwości, które mogą mieć Twoi przyszli partnerzy biznesowi, zanim zdecydują się na otworzenie punktu. Zapoznanie się z nimi może ułatwić Ci późniejsze negocjowanie warunków umowy oraz zrozumienie wyzwań, przed którymi staną franczyzodawcy.

 1. Wysokie koszty. Wstępne inwestycje i opłaty licencyjne mogą być znaczne, co może być wyzwaniem dla początkujących przedsiębiorców.
 2. Brak niezależności. Tak jak wspomnieliśmy, jako franczyzodawca masz wpływ na standardy obowiązujące w punktach pod Twoją marką. To, co dla Ciebie będzie korzyścią, dla właścicieli punktów może być wadą. Dlatego warto dobrze zastanowić się, czy i w jakim zakresie pozostawiasz przedsiębiorcom elastyczność.
 3. Ryzyko niepowodzenia. Choć franczyza minimalizuje ryzyko, nadal istnieje możliwość niepowodzenia, zwłaszcza jeśli franczyza nie jest odpowiednio dopasowana do lokalnych warunków. Dlatego warto zachęcać przyszłych franczyzobiorców do analizy rynku. Pamiętaj, że ich sukces będzie miał pozytywny wpływ dla Twojej marki.
 4. Konflikty z franczyzodawcą. Ludzie są różni i ten truizm obejmuje także przedsiębiorców. Dlatego kluczowa jest umowa, w której maksymalnie szczegółowo opiszecie Wasz model współpracy. Dzięki temu w sytuacji spornej zawsze będzie można się do niej odwołać.

Jeśli planujesz otworzyć sieć franczyz, dobrze się zastanów. To rozwiązanie pozwoli Ci na szybką ekspansję, ale wskazany jest rozważny wybór partnerów biznesowych. Tworząc sieć, oddajesz część odpowiedzialności za swój wizerunek w ręce osób trzecich. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Pomocna w tym może być analiza SWOT.

Źródło obrazka: www.biznesplany24.pl

Podsumowanie

Model franczyzy staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców w obliczu trudności związanych z rozwojem własnego biznesu. Franczyzodawcy mogą skorzystać z korzyści takich jak ekspansja marki, wzrost przychodów, obniżenie kosztów marketingu czy budowa silnych powiązań biznesowych.

Jednakże, mimo licznych zalet, franczyzodawcy muszą uwzględniać pewne ryzyka, takie jak brak pełnej kontroli nad placówkami franczyzobiorców, zależność zysków od wyników innych, ryzyko związane z wizerunkiem marki oraz konkurencja między franczyzobiorcami. Dlatego też, zanim zdecydują się na taki krok, powinni dokładnie rozważyć korzyści i wady franczyzy, kierując się analizą SWOT i przemyślanym wyborem partnerów biznesowych.

To może Cię również zainteresować

Franczyza w Polsce - wady i zalety

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest franczyza?

Franczyza to model biznesowy, w którym franczyzodawca udziela licencji innemu przedsiębiorcy (franczyzobiorcy) na prowadzenie działalności gospodarczej pod swoją marką i według swojej koncepcji.

Jakie są zalety franczyzy?

Zalety franczyzy to gotowa koncepcja biznesowa, wspierająca sieć, znana marka, wsparcie marketingowe i ograniczone ryzyko.

Jakie są wady franczyzy?

Wady franczyzy to wysokie koszty, ograniczenia franczyzowe, konflikty z franczyzodawcą, ryzyko niepowodzenia i uzależnienie od marki.

Czy franczyza to dobry pomysł dla mnie?

Franczyza może być dobrym pomysłem dla tych, którzy cenią gotowe rozwiązania i wsparcie sieci, jednak warto dokładnie przeanalizować zalety i wady oraz zwrócić uwagę na swoje umiejętności i cele biznesowe.

Czy franczyza jest opłacalna na polskim rynku?

Franczyza może być opłacalna na polskim rynku, zwłaszcza w branży spożywczej, gdzie dynamicznie rozwijają się sieci franczyzowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

Wojtek Kupczak

Wojtek Kupczak

Doświadczenie i realne sprawy przekazywane przez specjalistów obeznanych w tym temacie są zawze ważne.
Kazimierz

Kazimierz

Franczyza to dobra opcja dla wielu ludzi jacy korzystają z gotowego pomysłu realizując pewne wizerunkowe środki obok swoich.
Lambda

Lambda

Jak ktoś potrafi wykorzystać markę i zasady oraz koszty dawane na to, że jest się w sieci to sporo może na tym skorzystać i w przyszłości zyski będą większe.
Kona

Kona

Po rozpoczęciu działalności franczyzobiorca na ogół zapłaci franczyzodawcy bieżącą opłatę licencyjną, miesięczną, kwartalną lub roczną. Wiele jest informaci ntt.
Kasta

Kasta

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, umiejętność zarządzania, bycia szefem i prowadzenia działalności gospodarczej to po prostu umiejętności, które przychodzą z czasem i doświadczeniem. Myślę, że dobry początek zależy bardziej od pewności siebie i inspiracji niż od listy rzeczy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.