!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Franczyza okiem franczyzodawcy

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy

Franczyza okiem franczyzodawcy
Franczyza to specyficzny model biznesowy. Zainteresowane strony podpisują umowę, na mocy której mają konkretne prawa i obowiązki. Czy franczyza opłaca się franczyzodawcom?

Z raportu  przygotowanego przez PROFIT i serwis Franchising.pl wynika, że w Polsce co roku więcej podmiotów rozpoczyna taką działalność niż kończy. Przedsiębiorcy działający na krajowym rynku doskonale wiedzą, że klienci chętnie kupują produkty i usługi znanej marki. Wszechobecna reklama sprawia, że rozpoznawalnym markom jest łatwiej. O jakich korzyściach i zagrożeniach muszą pamiętać zainteresowani?

 

Zalety franczyzy z punktu franczyzodawcy

Prowadząc dobrze prosperujący biznes i zamierzając go dalej rozwijać, powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie daje franczyza. Z punktu widzenia franczyzodawcy korzyści płynących z franczyzy jest wiele, a do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Możliwość rozwoju marki. Franczyza umożliwia przedsiębiorcy intensywny rozwój jego marki. Udostępniając pakiet startowy, ma on realny wpływ na to, jak będą wyglądały punkty, w których będzie prowadzona działalność gospodarcza pod jego marką.
  • Eksploracja rynku. Powstawanie nowych punktów handlowo-usługowych pod szyldem franczyzodawcy sprawia, że faktycznie może on liczyć na coraz większe zyski i dotarcie do nowych klientów.
  • Lojalni klienci. W Polsce najdynamiczniej rozwijają się sieci franczyzowe działające w branży spożywczej. Gdy nowy sklep jest otwierany w małej miejscowości, to sprzedawca najczęściej doskonale zna swoich klientów i jest w stanie z powodzeniem wykorzystać do pomnożenia dochodów np. karty lojalnościowe.
  • Brak konieczności przyjmowania do pracy nowych pracowników. Franczyza ogranicza franczyzobiorcy jedynie decydowanie o tym, jak będzie rozwijał swój biznes. Tym samym franczyzodawca nie zatrudnia pracowników w poszczególnych punktach handlowo-usługowych i z tego względu odpada mu również ich kontrolowanie. To znaczne ułatwienie w przypadku dużych sieci franczyzowych.

Czytaj również: Obniż koszty zatrudnienia - przyjmij stażystę lub absolwenta.
 

Jakie zagrożenia czyhają na franczyzodawców?

Jak każdy model biznesowy, franczyza ma swoje zalety i wady. Jako osoba prowadząca własny biznes i myśląca o udostępnieniu swojej koncepcji innym przedsiębiorcom, musisz mieć świadomość zagrożeń. Tych jest całkiem sporo. 

  • Duża konkurencja. W każdej branży można mówić o konkurencji. To, czy rzeczywiście pojawiają się podmioty realizujące bardzo agresywną politykę rozwoju, zależy w głównej mierze od branży, w której postanowiłeś działać. Każdy potencjalny franczyzobiorca będzie chciał nawiązać współpracę z podmiotem oferującym najlepsze warunki.
  • Duże nakłady na reklamę. Powodzenie firmy w dużej mierze zależy nie tylko od oferowanej jakości, lecz także reklamy. Franczyzodawca musi dbać o reklamowanie swojej marki i utrwalanie jej w świadomości potencjalnych klientów. W przeciwnym razie o klientów będzie trudno.
  • Trudności związane z kontrolą franczyzobiorców. Naturalnym jest, że każdy franczyzodawca chce mieć możliwość kontrolowania swojego kontrahenta. Trzeba jednak pamiętać, że bywa to kłopotliwe. W tym zakresie kłopoty mogą mieć przede wszystkim franczyzodawcy, którzy nie rozwinęli jeszcze w pełni swojego biznesu. Również w przypadku współpracy z zagranicznymi kontrahentami może pojawić się wiele problemów.
  • Koncepcja prowadzenia firmy jest cenna… i dlatego tak ważne jest jej prawidłowe zabezpieczenie. Niestety, zdarza się, że uchronienie się przed nieuczciwą konkurencją jest niemożliwe. Franczyzodawca nie może wykluczyć, że podmiot, któremu udostępni swój pomysł na biznes w pewnym momencie nie postanowi wykorzystać otrzymanej koncepcji do własnych celów.

To może Cię również zainteresować

Franczyza w Polsce - wady i zalety

Podziel się

5 komentarzy

Wojtek Kupczak

Wojtek Kupczak

Doświadczenie i realne sprawy przekazywane przez specjalistów obeznanych w tym temacie są zawze ważne.
Kazimierz

Kazimierz

Franczyza to dobra opcja dla wielu ludzi jacy korzystają z gotowego pomysłu realizując pewne wizerunkowe środki obok swoich.
Lambda

Lambda

Jak ktoś potrafi wykorzystać markę i zasady oraz koszty dawane na to, że jest się w sieci to sporo może na tym skorzystać i w przyszłości zyski będą większe.
Kona

Kona

Po rozpoczęciu działalności franczyzobiorca na ogół zapłaci franczyzodawcy bieżącą opłatę licencyjną, miesięczną, kwartalną lub roczną. Wiele jest informaci ntt.
Kasta

Kasta

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, umiejętność zarządzania, bycia szefem i prowadzenia działalności gospodarczej to po prostu umiejętności, które przychodzą z czasem i doświadczeniem. Myślę, że dobry początek zależy bardziej od pewności siebie i inspiracji niż od listy rzeczy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.