Franczyza okiem franczyzodawcy

Franczyza okiem franczyzodawcy
Franczyza to specyficzny model biznesowy. Zainteresowane strony podpisują umowę, na mocy której mają konkretne prawa i obowiązki. Czy franczyza opłaca się franczyzodawcom?

Z raportu  przygotowanego przez PROFIT i serwis Franchising.pl wynika, że w Polsce co roku więcej podmiotów rozpoczyna taką działalność niż kończy. Przedsiębiorcy działający na krajowym rynku doskonale wiedzą, że klienci chętnie kupują produkty i usługi znanej marki. Wszechobecna reklama sprawia, że rozpoznawalnym markom jest łatwiej. O jakich korzyściach i zagrożeniach muszą pamiętać zainteresowani?

 

Zalety franczyzy z punktu franczyzodawcy

Prowadząc dobrze prosperujący biznes i zamierzając go dalej rozwijać, powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie daje franczyza. Z punktu widzenia franczyzodawcy korzyści płynących z franczyzy jest wiele, a do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Możliwość rozwoju marki. Franczyza umożliwia przedsiębiorcy intensywny rozwój jego marki. Udostępniając pakiet startowy, ma on realny wpływ na to, jak będą wyglądały punkty, w których będzie prowadzona działalność gospodarcza pod jego marką.
  • Eksploracja rynku. Powstawanie nowych punktów handlowo-usługowych pod szyldem franczyzodawcy sprawia, że faktycznie może on liczyć na coraz większe zyski i dotarcie do nowych klientów.
  • Lojalni klienci. W Polsce najdynamiczniej rozwijają się sieci franczyzowe działające w branży spożywczej. Gdy nowy sklep jest otwierany w małej miejscowości, to sprzedawca najczęściej doskonale zna swoich klientów i jest w stanie z powodzeniem wykorzystać do pomnożenia dochodów np. karty lojalnościowe.
  • Brak konieczności przyjmowania do pracy nowych pracowników. Franczyza ogranicza franczyzobiorcy jedynie decydowanie o tym, jak będzie rozwijał swój biznes. Tym samym franczyzodawca nie zatrudnia pracowników w poszczególnych punktach handlowo-usługowych i z tego względu odpada mu również ich kontrolowanie. To znaczne ułatwienie w przypadku dużych sieci franczyzowych.

Czytaj również: Obniż koszty zatrudnienia - przyjmij stażystę lub absolwenta.
 

Jakie zagrożenia czyhają na franczyzodawców?

Jak każdy model biznesowy, franczyza ma swoje zalety i wady. Jako osoba prowadząca własny biznes i myśląca o udostępnieniu swojej koncepcji innym przedsiębiorcom, musisz mieć świadomość zagrożeń. Tych jest całkiem sporo. 

  • Duża konkurencja. W każdej branży można mówić o konkurencji. To, czy rzeczywiście pojawiają się podmioty realizujące bardzo agresywną politykę rozwoju, zależy w głównej mierze od branży, w której postanowiłeś działać. Każdy potencjalny franczyzobiorca będzie chciał nawiązać współpracę z podmiotem oferującym najlepsze warunki.
  • Duże nakłady na reklamę. Powodzenie firmy w dużej mierze zależy nie tylko od oferowanej jakości, lecz także reklamy. Franczyzodawca musi dbać o reklamowanie swojej marki i utrwalanie jej w świadomości potencjalnych klientów. W przeciwnym razie o klientów będzie trudno.
  • Trudności związane z kontrolą franczyzobiorców. Naturalnym jest, że każdy franczyzodawca chce mieć możliwość kontrolowania swojego kontrahenta. Trzeba jednak pamiętać, że bywa to kłopotliwe. W tym zakresie kłopoty mogą mieć przede wszystkim franczyzodawcy, którzy nie rozwinęli jeszcze w pełni swojego biznesu. Również w przypadku współpracy z zagranicznymi kontrahentami może pojawić się wiele problemów.
  • Koncepcja prowadzenia firmy jest cenna… i dlatego tak ważne jest jej prawidłowe zabezpieczenie. Niestety, zdarza się, że uchronienie się przed nieuczciwą konkurencją jest niemożliwe. Franczyzodawca nie może wykluczyć, że podmiot, któremu udostępni swój pomysł na biznes w pewnym momencie nie postanowi wykorzystać otrzymanej koncepcji do własnych celów.
Oceń ten wpis
Franczyza okiem franczyzodawcy
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Lambda
2019-12-06, 12:00
Jak ktoś potrafi wykorzystać markę i zasady oraz koszty dawane na to, że jest się w sieci to sporo może na tym skorzystać i w przyszłości zyski będą większe.
Kona
2019-05-03, 12:28
Po rozpoczęciu działalności franczyzobiorca na ogół zapłaci franczyzodawcy bieżącą opłatę licencyjną, miesięczną, kwartalną lub roczną. Wiele jest informaci ntt.
Kasta
2019-04-18, 18:46
Podobnie jak w przypadku innych zawodów, umiejętność zarządzania, bycia szefem i prowadzenia działalności gospodarczej to po prostu umiejętności, które przychodzą z czasem i doświadczeniem. Myślę, że dobry początek zależy bardziej od pewności siebie i inspiracji niż od listy rzeczy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.