Własna firma

Wybór biura księgowe - Jak znaleźć najlepsze profesjonalne biuro rachunkowe

25 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

6 komentarzy
Wybór biura księgowe - Jak znaleźć najlepsze profesjonalne biuro rachunkowe
Jak wybrać najlepszą księgową lub biuro księgowe? Dowiedz się, na co zwracać uwagę i jakie są kroki do wyboru odpowiedniego biura rachunkowe

Jak wybrać biuro księgowe?

Wybór biura księgowego może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób, które pierwszy raz zdecydowały się na outsourcing obsługi rachunkowej. Wielu pracowników może zastanawiać się, co jest ważne przy wyborze biura księgowego i jakie kwestie powinny zwrócić ich uwagę. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na ceny oferowanych usług. Najlepsze biuro księgowe to takie, które proponuje transparentne warunki finansowe, bez ukrytych opłat. Ważne jest też, aby usługi były dostosowane do specyfiki branży, w której działamy. Profesjonalne biuro księgowe powinno być w stanie zaoferować nam usługi dostosowane do naszych potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności.

Innym istotnym czynnikiem jest kompetencja i doświadczenie pracowników biura. Certyfikat księgowy czy licencja na usługi księgowe to jedno, ale praktyczne doświadczenie i umiejętność dostosowania się do zmieniających się przepisów to zupełnie inna sprawa. Dobre biuro księgowe powinno mieć na swoim koncie wiele lat działalności i wielu zadowolonych klientów. Warto też sprawdzić, czy biuro rachunkowe jest ubezpieczone. W przypadku ewentualnych błędów lub nieprawidłowości, ubezpieczenie OC biura księgowego zapewni nam ochronę finansową.

Księgi rachunkowe

Księgi rachunkowe, a dokładniej konieczność ich prowadzenia, mogą skutecznie odstraszyć od prowadzenia firmy. Niestety, polski ustawodawca wciąż nie upraszcza przepisów dotyczących księgowości podmiotów gospodarczych. Większość początkujących przedsiębiorców (by móc funkcjonować na rynku) decyduje się na współpracę z profesjonalnym biurem księgowym. Takich podmiotów przybywa z roku na rok i, poza obsługą firm, zajmują się one również rozliczaniem osób fizycznych. Czym się kierować przy wyborze księgowej, by być zadowolonym ze współpracy.

Oferta biur rachunkowych

Wybierając biuro księgowe, warto przyjrzeć się dokładnie jego ofercie. Czy oprócz standardowych usług księgowych, takich jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczanie podatków czy sporządzanie sprawozdań finansowych, biuro oferuje także doradztwo podatkowe, pomoc w planowaniu podatków czy wsparcie w przypadku kontroli podatkowej. Profesjonalne biuro rachunkowe powinno oferować szereg usług, które pozwolą nam skupić się na rozwoju naszej firmy, a nie na papierkowej robocie.

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Mikołów
 • 27-28 zł / h
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana

Spawacz TIG!!! BERLIN

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Jeśli chodzi o wybór biura księgowego, nie ma miejsca na pośpiech. To decyzja, która może mieć długofalowe konsekwencje dla naszej firmy, dlatego warto poświęcić jej odpowiednio dużo czasu. Pamiętajmy, że profesjonalne biuro księgowe to nie tylko koszt, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość naszej firmy.

Outsourcing czy oferta pracy

Podstawą decyzją, którą musi podjąć przedsiębiorca zainteresowany skorzystaniem z usług księgowej jest to, czy chce on skorzystać z outsourcingu (czyli nawiązać współpracę z zewnętrzną firmą) czy też woli zatrudnić księgową w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Pierwsze rozwiązanie jest idealne w przypadku niewielkich firm, które nie mają pieniędzy na stworzenie kolejnego stanowiska pracy. Skorzystanie z usług biura rachunkowego wcale nie musi być kosztowne, bo na rynku działają podmioty oferujące obsługę księgową już od 100 zł miesięcznie. Ostateczna propozycja cenowa wysunięta przez poszczególne biura zależy wyłącznie od nakładu pracy, jaki będzie niezbędny, by księgowość była prowadzona bez zarzutu.

Stworzenie miejsca pracy jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić osobę kompetentną i mogą pozwolić sobie na wyposażenie takiego stanowiska. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się duże firmy, które miesięcznie mają tyle dokumentów, że zlecenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej nie byłoby opłacalne finansowo.

Wybór biura księgowego to decyzja, która ma długofalowe konsekwencje dla Twojej firmy. Poświęć temu odpowiednio dużo czasu i wybierz biuro, które oferuje transparentne warunki, posiada odpowiednie kwalifikacje, pomoże Ci w obszarach takich jak VAT, bierze odpowiedzialność za swoje błędy i oferuje kompleksowe usługi.

Gdy trzeba wybrać firmę zewnętrzną

Przy wyborze outsourcingu, warto zwrócić uwagę na to, czy:

 • Biuro posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC – wymóg posiadania takiego ma każde biuro rachunkowe, a na im wyższą kwotę opiewa polisa, tym lepiej;
 • Historia biura i doświadczenie pracowników jest znane – nie każde biuro zatrudnia specjalistów, ale to, które zdecydowało się na taki krok, z pewnością się pochwali;
 • Biuro oferuje dodatkowe udogodnienia – dziś standardem jest to, że to pracownicy biura przyjeżdżają do siedziby firmy po dokumenty czy reprezentują klientów przed urzędami;
 • Biuro ma dobre referencje – warto sprawdzić, czy dotychczasowi klienci biura są zadowoleni z usług przez nie oferowanych.

Gdy zapada decyzja o zatrudnieniu księgowej

W takiej sytuacji przedsiębiorca również powinien skrupulatnie sprawdzić, czy osoby, które odpowiedziały na ogłoszenie, będą w stanie poradzić sobie z prowadzeniem księgowości firmy. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

 • Doświadczenie aplikującej osoby – im większe, tym lepiej, bo księgowa będzie w stanie pomóc w każdej sytuacji. Inną możliwością jest sprawdzenie, czy księgowa pracowała już w firmie działającej w tej samej branży;
 • Referencje z poprzednich miejsc pracy – dobra księgowa zawsze takie otrzyma;
 • Wykształcenie – nie jest najważniejsze, ale może być istotne przy podejmowaniu decyzji;
 • Wykorzystanie przez księgową z nowoczesnych rozwiązań – współcześnie księgowe mają dostęp do szeregu nowoczesnych narzędzi wspierających je w codziennej pracy.

Poświęcenie kilku godzin na rozpatrzenie tych zagadnień powinno pomóc w wyborze najlepszej dla firmy oferty lub pracownika. Wówczas można być pewnym, że poszczególne urzędy nie będą miały zastrzeżeń do tego, jak prowadzone są księgi rachunkowe firmy.

Czynniki do rozważenia przy wyborze biura księgowego Opis
Transparentność cen Biuro księgowe powinno oferować jasne i transparentne ceny usług, bez ukrytych opłat.
Kwalifikacje i doświadczenie Księgowy powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i licencje, a także doświadczenie w branży.
Obsługa deklaracji VAT Biuro księgowe powinno pomagać w przygotowywaniu i składaniu deklaracji VAT.
Odpowiedzialność Wybierając biuro księgowe, zwróć uwagę na kwestię odpowiedzialności. Dobre biuro powinno mieć ubezpieczenie na wypadek ewentualnych błędów.
Zakres usług Profesjonalne biuro rachunkowe powinno oferować szereg usług, które pomogą Ci skupić się na rozwoju firmy, a nie na papierkowej robocie.

Deklaracje VAT

Zakres usług oferowanych przez biuro księgowe powinien obejmować także pomoc w przygotowywaniu i składaniu deklaracji VAT. To zadanie, które może okazać się skomplikowane, zwłaszcza dla osób niezaznajomionych z przepisami prawa podatkowego. Profesjonalne biuro księgowe powinno nie tylko znać się na rzeczy, ale także być w stanie w przystępny sposób wyjaśnić zasady działania systemu VAT. Pamiętajmy, że prawidłowe przygotowanie i złożenie deklaracji VAT to nie tylko nasz obowiązek, ale również sposób na uniknięcie problemów z urzędem skarbowym.

Odpowiedzialność przed urzędem skarbowym

Zastanawiając się nad wyborem biura księgowego, warto zwrócić uwagę na kwestię odpowiedzialności. Wykwalifikowany księgowy będzie w stanie skutecznie zająć się prowadzeniem naszej księgowości, ale to my, jako właściciele firmy, ponosimy ostateczną odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości. Dlatego tak ważne jest, aby biuro rachunkowe, które wybieramy, posiadało odpowiednie ubezpieczenie na wypadek ewentualnych błędów. Warto też sprawdzić, czy biuro posiada odpowiednie certyfikaty i licencje, które potwierdzą jego profesjonalizm i kompetencje.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o biurach rachunkowych

 • Biuro rachunkowe może zająć się nie tylko twoją księgowością, ale również płacami, ZUS-em i podatkami. To prawdziwe wsparcie dla twojego biznesu!
 • Wbrew powszechnym stereotypom, praca w biurze rachunkowym nie zawsze jest monotonna. Każdy przypadek jest inny, a zmieniające się przepisy i regulacje często stanowią wyzwanie.
 • Pierwsze biuro rachunkowe powstało w XVI wieku we Włoszech. Było to związane z rozwojem handlu morskiego, który wymagał dokładnego rozliczenia.
 • W Polsce działa ponad 30 000 biur rachunkowych, które obsługują zarówno małe firmy, jak i duże korporacje.
 • Według danych GUS, w 2020 roku biura rachunkowe w Polsce zanotowały przychód na poziomie 2,8 miliarda złotych.

To może Cię również zainteresować

Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki biuru rachunkowemu

Najczęściej zadawane pytania

Jak wybrać odpowiednie biuro księgowe?

Wybierając biuro księgowe, zwróć uwagę na takie aspekty jak transparentność cen, kwalifikacje i doświadczenie, obsługa deklaracji VAT, odpowiedzialność oraz zakres oferowanych usług.

Czym są deklaracje VAT i czy biuro księgowe mi w tym pomoże?

Deklaracje VAT to dokumenty, które przedsiębiorcy muszą składać do urzędu skarbowego. Profesjonalne biuro księgowe powinno pomagać w ich przygotowywaniu i składaniu.

Czym jest odpowiedzialność przed urzędem skarbowym?

To obowiązek przedsiębiorcy do prawidłowego rozliczenia podatków i składania prawidłowych deklaracji. W przypadku błędów, to przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność, dlatego warto wybrać ubezpieczone biuro księgowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty biura rachunkowego?

Przy wyborze biura rachunkowego zwróć uwagę na transparentność cen, zakres oferowanych usług, kwalifikacje i doświadczenie pracowników, a także na to, czy biuro ma ubezpieczenie na wypadek błędów.

Czy warto wybrać nowoczesne biuro rachunkowe?

Tak, nowoczesne biuro rachunkowe często oferuje szereg usług online, co może ułatwić komunikację i sprawić, że cały proces księgowości będzie bardziej efektywny.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

6 komentarzy

Aleksandra Plewa

Aleksandra Plewa

To jak z każdym innym pracownikiem na stanowisku - trzeba dobrze przeprowadzić wywiad rekrutacyjny lub dobrze wybrać usługę.
ahmed

ahmed

Jak wszędzie są pewne zasady do wyboru takich specjalistów. Dlategom dobrze, że pokazujecie czym się tutaj głównie kierować.
karol

karol

Zakładanie firmy ma swoją cenę, dlatego musisz ustalić, w jaki sposób pokryjesz te koszty. Koszty księgowej są ważne, a przede wszystkim jej rola w firmie.
księgowa

księgowa

Księgowa jest bardzo ważna w każdym zakładzie pracy. Księgowa powinna posiadać wykształcenie: średnie ekonomiczne, a najlepiej jak ma wyższe ekonomiczne. Księgowa musi posiadać konkretne umiejętności oraz wiedzę w rachunkowości i finansach. Musi znać doskonale programy księgowe.
Zofia

Zofia

Musi być konkretna w rachunkowości. Rachunkowość zarządcza tworzy wewnętrzne raporty, które są przeznaczone do zarządzania i wykorzystywane do podejmowania decyzji.
Manka

Manka

Jeśli jesteś pewien sukcesu, możesz zarejestrować poszczególnych przedsiębiorców, umieścić reklamy, zakupić minimalny zestaw narzędzi i zacząć zarabiać. Księgowość to ważna rzecz w firmie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka