Biura biurom nierówne, czyli jak wybrać biuro rachunkowe?

Biura biurom nierówne, czyli jak wybrać biuro rachunkowe?
Nie każdy przedsiębiorca ma rozległą wiedzę z zakresu np. przepisów podatkowych. Sprawę prowadzenia firmy upraszcza możliwość skorzystania z pomocy specjalistów. Podmiotów świadczących usługi rachunkowe w Polsce jest wiele. Z roku na rok w większych i mniejszych miasteczkach powstają kolejne biura rachunkowe, proponujące klientom skorzystanie z ich usług.

Nie powinno to dziwić, bo tylko w 2011 r. rynek tych usług był wart ok. 400 mln zł (więcej informacji na stronie internetowej: www.fundacjastarter.org.pl).

Z punktu widzenia przedsiębiorców duża konkurencja na rynku usług rachunkowych jest korzystna, bo mogą oni wybrać takie biuro, które będzie im gwarantowało sprawną i kompleksową obsługę. Jeżeli stoisz przed wyborem biura, sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, by nie być zmuszonym szukać za kilka miesięcy innego.


Szeroki wachlarz usług

Biuro rachunkowe, które wybierzesz, powinno oferować szeroki wachlarz usług. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z jego pomocy jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej (ten krok wiąże się m.in. z koniecznością wybrania formy opodatkowania), gdy zatrudnisz pierwszego pracownika czy wówczas, gdy zdecydujesz się na zakończenie działalności. Dobre biuro pomoże także wtedy, gdy firma nie będzie zarabiać.

Na rynku działają zarówno tradycyjne, stacjonarne biura rachunkowe, jak i nowoczesne, które swoje usługi świadczą również online. Twój wybór powinien być podyktowany praktycznością. Jeżeli lubisz porozmawiać z księgowym i cenisz sobie bezpośredni kontakt z ludźmi, zdecydowanie lepiej będzie, gdy zdecydujesz się na jedno z biur działających lokalnie. Jeżeli jesteś zabieganym przedsiębiorcą, któremu zależy na profesjonalnym prowadzeniu ksiąg  i który oczekuje informowania go wyłącznie o istotnych rzeczach, to śmiało możesz zdecydować się na skorzystanie z biura rachunkowego online. Drugie rozwiązanie jest o tyle atrakcyjne, że takie podmioty najczęściej oferują niższe ceny.


OC – bo wciąż jesteś odpowiedzialny za księgi rachunkowe

Zdecydowanie się współpracę z biurem rachunkowym jest dobrym rozwiązaniem, bo pozwala uwolnić się od konieczności np. śledzenia zmian w prawie podatkowym. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca uwalnia się również od odpowiedzialności za ewentualne błędy wynikające z nieprawidłowego prowadzenia ksiąg. Właśnie z tego względu niezbędne jest sprawdzenie, czy biuro rachunkowe posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Po zmianach, czyli po wejściu w życie w dniu 10 sierpnia 2014 r. ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych właściciele biur rachunkowych muszą posiadać ubezpieczenie OC wyłącznie od prowadzenia ksiąg rachunkowych. Im jednak szerszy zakres OC, tym lepiej dla klienta, który korzysta z jego usług.


Czy w firmie pracują specjaliści?

Zmiany, o którym mowa wyżej doprowadziły do sytuacji, że dziś niemal każdy przedsiębiorca może prowadzić biuro rachunkowe. Dla właścicieli firm chcących skorzystać z usług biura rachunkowego ważne powinno być również to, by prowadzeniem ich dokumentów zajmowali się specjaliści. Dobrze sprawdzić, czy księgowi mają np. certyfikaty.

Do niedawna każda osoba chcąca prowadzić działalność w segmencie usług rachunkowości musiała mieć kierunkowe wykształcenie i zdobyć certyfikat. Współpraca z takimi osobami gwarantuje, że księgi będą prowadzone rzeczywiście rzetelnie i zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Oceń ten wpis
Biura biurom nierówne, czyli jak wybrać biuro rachunkowe?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Dionizy
2019-12-11, 10:54
Jak w każdej branży są lepsi i gorsi. Dotyczy to jak widać także usług biura rachunkowego. W ten sposób trzeba do tego jak należy podchodzić. Sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać.
Albin
2019-05-25, 13:44
Pracownik pracownikowi nie jest równy. To samo dotyczy biur rachunkowych. Warto przy skorzystaniu z usług biura rachunkowego wiedzieć, jacy specjaliści są zatrudnieni w biurze rachunkowym.
zbrojovka
2019-05-03, 13:38
Być może Twoja firma przeszła już tę ścieżkę i przynajmniej częściowo przez ciebie korzysta się z pracy zdalnej. To jest właściwy sposób myślenia, aby zacząć łatwiej działać.
Donek
2019-04-18, 20:10
Każda firma, niezależnie od wielkości i zakresu działalności, może potrzebować usług firmy księgowej. Przy wyborze firmy księgowej bardzo ważne jest zrozumienie, z kim masz do czynienia.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.