Targi pracy są znane również pod inną nazwą, dokładniej jako giełdy pracy. Cel ich organizacji jest prosty – mają pomóc zarówno osobom poszukującym zatrudnienia, jak i tym, które stworzyły nowe stanowisko pracy. Z punktu widzenia osób zainteresowanych wzięciem udziału w takim wydarzeniu ważne może być to, że targi pracy najczęściej są organizowane przez agencje pracy, organizacje studenckie czy urzędy pracy. Zdarza się, że giełda pracy jest organizowana przez firmy działające w konkretnej branży. Wówczas jednak jest ona jednym z wielu wydarzeń.
Bezrobotni poszukujący zatrudnienia doskonale wiedzą, że trzeba się dobrze zaprezentować potencjalnemu pracodawcy, by zainteresował się on kandydaturą. Ponieważ większość poszukujących wątpi w to, że znajdą pracę wysyłając dokumenty aplikacyjne, targi pracy cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Co o targach pracy powinny wiedzieć osoby poszukujące pracy? Są one organizowane cyklicznie w największych miastach Polski, dzięki czemu udział w nich mogą wziąć wszyscy zainteresowani. Najczęściej o giełdach pracy i terminach, w których się one odbędą, zainteresowani dowiadują się znacznie szybciej. Takie rozwiązanie sprawia, że faktycznie mogą oni odpowiednio przygotować się do spotkania z potencjalnymi pracodawcami.
Fakt, że informacja o organizacji wydarzenia jest podawana z wyprzedzeniem, jest o tyle korzystny, że wszyscy zainteresowani mogą odpowiednio wcześniej sprawdzić, jakie firmy wezmą udział w wydarzeniu. W ten sposób bezrobotni mogą przygotować się do spotkań i przygotować CV czy listy motywacyjne. Trzeba pamiętać, że podczas targów większość firm nie tylko przyjmuje dokumenty aplikacyjne, lecz także przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne.
Targi pracy to wydarzenie, które przyciąga nie tylko osoby bezrobotne i pracodawców. Często swoje stoiska mają agencje pracy czy doradcy zawodowi. O ile agencje poszukują osób zainteresowanych zatrudnieniem czasowym, o tyle doradcy często oferują bezpłatne porady. Takie są bezcenne, bo pozwalają pracownikowi otrzymać szereg porad bez konieczności regulowania rachunku.
Skorzystanie z pomocy doradcy jest o tyle korzystne, że może on np. sprawdzić dokumenty aplikacyjne osoby poszukującej zatrudnienia. Takie rozwiązanie pozwala zainteresowanemu szybko usunąć wszystkie niedociągnięcia i tym samym lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy.
Większość pracodawców, którzy decydują się na zarezerwowanie stanowiska na targach pracy podkreśla, że udział w takim wydarzeniu pozwala im znaleźć pracownika bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Część z nich podkreśla, że przychylnie patrzy na tych bezrobotnych, którzy zjawiają się na targach pracy, bo są to osoby, które zadają sobie trud – nie tylko przygotowali dokumenty, lecz także zdecydowali zainteresować się działalnością wybranych firm.
Część pracodawców podkreśla też, że targi pracy przez osoby poszukujące nie są traktowane jako szansa na znalezienie zatrudnienia. Zdarza się, że bezrobotni nie wiedzą, czego mogą oczekiwać pod uczestnictwie w takim wydarzeniu. Inni wskazują, że nie wszyscy są przygotowani i nie wierzą, że rozmowa może zaowocować propozycją pracy.