!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

Zagraniczny pracodawca. Na co może liczyć pracownik?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 26 głosów

26 głosów

7 komentarzy

Zagraniczny pracodawca. Na co może liczyć pracownik?
Poszukiwanie pracy to żmudne zajęcie, które nie zawsze kończy się sukcesem. Osoby poszukujące stałej posady chętnie aplikują do firm z zagranicznym kapitałem, bo są świadomi tego, że taki pracodawca może zaoferować im lepsze warunki pracy. A co dokładnie się na nie składa?

Wynagrodzenie to nie zawsze jedyny parametr, na który uwagę zwracają pracownicy, poszukując pracy. Trzeba pamiętać, że pensja, owszem, musi spełniać swoje podstawowe role, czyli: motywować do pracy, pozwalać na godne życie i pokrycie wszystkich wydatków, ale nie zawsze jej wysokość jest najważniejsza. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których pracodawca oferuje szereg pozapłacowych świadczeń, np. prywatną opiekę medyczną czy możliwość podnoszenia kwalifikacji.

Współcześnie większość pracodawców nie ujawnia wynagrodzenia w ofercie pracy, czasem jednak wskazuje widełki mogące pomóc osobom poszukującym pracy zdecydować, czy opłaca im się wysłać komplet dokumentów aplikacyjnych. Niekiedy w ogłoszeniach można też znaleźć informację o wspomnianych wyżej pozapłacowych benefitach. Takie są standardem w zagranicznych firm, zaś polscy pracodawcy, wzorem właśnie tych, coraz częściej decydują się na zaoferowanie dodatkowych świadczeń.


Firmy z zagranicznym kapitałem doceniają pracowników

Ponieważ dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawców są już faktem, nie brakuje badań na ich temat. Z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 r.”, który przygotowała firma Sedlak & Sedlak wynika, że na pozapłacowe benefity może liczyć znacząca część (90%) pracowników zatrudnionych w firmach z zagranicznym kapitałem. Taki fakt wiąże się zarówno z organizacją czasu pracy, jak i docenianiem kapitału ludzkiego przez pracodawców.

Zagraniczni przedsiębiorcy oferują pracownikom to, co i polscy, ale na znacznie szerszą skalę. Poza pakietami medycznymi, nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju karnetach na fitness czy siłownię. Popularne jest także udostępnianie zatrudnionym służbowych sprzętów do załatwiania spraw prywatnych. Wszystko to wpływa na sposób postrzegania zagranicznych pracodawców przez pracowników.


Dodatkowe szkolenia

Poza wyższą pensją i dodatkowymi, pozapłacowymi świadczeniami, nie można zapomnieć o tym, że zagraniczne firmy inwestują w swoich pracowników. Osoby zatrudnione w takich podmiotach mają możliwość dokształcać się zgodnie ze swoim wykształceniem lub uczuć się języków obcych. W praktyce zatem rozwijają swoje umiejętności i mogą pogłębiać swoją wiedzę z działu, w jakim się specjalizują. Jest to szczególnie ważne dla pracowników pracujących z nowoczesnymi technologiami – w takich firmach dokształcanie się jest zupełnie podstawową sprawą, jeżeli pracownik ma być zorientowany w tym, co dzieje się na rynku.

Zarówno wyższe wynagrodzenie, benefity czy możliwość podnoszenia kwalifikacji sprawiają, że wielu pracowników jest zadowolona z miejsca pracy, w jakim znalazła posadę. Patrząc na tę kwestię przez pryzmat oczekiwań osób zatrudnionych, nie sposób nie podkreślić, że atrakcyjniejsze warunki gwarantują po prostu pracę będącą źródłem satysfakcji. Z drugiej jednak strony cieszy fakt, że polskie firmy powielają wzory w zakresie kultury pracy z firm mających siedzibę w Europie Zachodniej i oferują coraz lepsze warunki zatrudnienia.

To może Cię również zainteresować

Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?

Podziel się

7 komentarzy

Leoncjo

Leoncjo

Zagraniczny pracodawca jaki szuka kandydatów w innym kraju musi być konkretnie sprawdzony pod każdym względem
Landek

Landek

Jak wszystko jest na legalu to nie ma się co martwić. Ostatnio w Niemczech dawali nawet bonus w kasie za zatrudnienie w ich firmach.
Melissa

Melissa

Dobrze rozeznać się na rynku pracy za granicą, Tak jak Ukraińcy u nas muszą się dowiadywać to my także w innych krajach musimy sprawdzać tamtejsze rynki.
Emil

Emil

Zagraniczny pracodawca. Na co może liczyć pracownik???? - fajny artykuł. Ja liczę na wysokie zarobki pracując poza granicami naszego kraju..... Pracowałem już i pomogła mi w znalezieniu pracy agencja pracy tymczasowej.
italo

italo

W miarę jak świat staje się coraz bardziej międzynarodowy, posiadanie międzynarodowego doświadczenia staje się coraz bardziej cenione przez pracodawców.
Olaf

Olaf

Twój pracodawca może wysłać Cię do pracy tymczasowo w innym kraju UE. W tym okresie nabędziesz status pracownika delegowanego i skorzystasz z tych samych warunków pracy i praw, co pracownicy w kraju goszczącym do czasu zakończenia delegowania.
Emka2

Emka2

No wiele firm docenia takich pracowników, a nam się to opłaca bo stawki są dużo wyższe niż w Polsce. Social często także jest ciekawym dodatkiem do pracy. Welu ludzi lubi tak pracować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.