Wynagrodzenie to nie zawsze jedyny parametr, na który uwagę zwracają pracownicy, poszukując pracy. Trzeba pamiętać, że pensja, owszem, musi spełniać swoje podstawowe role, czyli: motywować do pracy, pozwalać na godne życie i pokrycie wszystkich wydatków, ale nie zawsze jej wysokość jest najważniejsza. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których pracodawca oferuje szereg pozapłacowych świadczeń, np. prywatną opiekę medyczną czy możliwość podnoszenia kwalifikacji.
Współcześnie większość pracodawców nie ujawnia wynagrodzenia w ofercie pracy, czasem jednak wskazuje widełki mogące pomóc osobom poszukującym pracy zdecydować, czy opłaca im się wysłać komplet dokumentów aplikacyjnych. Niekiedy w ogłoszeniach można też znaleźć informację o wspomnianych wyżej pozapłacowych benefitach. Takie są standardem w zagranicznych firm, zaś polscy pracodawcy, wzorem właśnie tych, coraz częściej decydują się na zaoferowanie dodatkowych świadczeń.
Firmy z zagranicznym kapitałem doceniają pracowników
Ponieważ dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawców są już faktem, nie brakuje badań na ich temat. Z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 r.”, który przygotowała firma Sedlak & Sedlak wynika, że na pozapłacowe benefity może liczyć znacząca część (90%) pracowników zatrudnionych w firmach z zagranicznym kapitałem. Taki fakt wiąże się zarówno z organizacją czasu pracy, jak i docenianiem kapitału ludzkiego przez pracodawców.
Zagraniczni przedsiębiorcy oferują pracownikom to, co i polscy, ale na znacznie szerszą skalę. Poza pakietami medycznymi, nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju karnetach na fitness czy siłownię. Popularne jest także udostępnianie zatrudnionym służbowych sprzętów do załatwiania spraw prywatnych. Wszystko to wpływa na sposób postrzegania zagranicznych pracodawców przez pracowników.
Dodatkowe szkolenia
Poza wyższą pensją i dodatkowymi, pozapłacowymi świadczeniami, nie można zapomnieć o tym, że zagraniczne firmy inwestują w swoich pracowników. Osoby zatrudnione w takich podmiotach mają możliwość dokształcać się zgodnie ze swoim wykształceniem lub uczuć się języków obcych. W praktyce zatem rozwijają swoje umiejętności i mogą pogłębiać swoją wiedzę z działu, w jakim się specjalizują. Jest to szczególnie ważne dla pracowników pracujących z nowoczesnymi technologiami – w takich firmach dokształcanie się jest zupełnie podstawową sprawą, jeżeli pracownik ma być zorientowany w tym, co dzieje się na rynku.
Zarówno wyższe wynagrodzenie, benefity czy możliwość podnoszenia kwalifikacji sprawiają, że wielu pracowników jest zadowolona z miejsca pracy, w jakim znalazła posadę. Patrząc na tę kwestię przez pryzmat oczekiwań osób zatrudnionych, nie sposób nie podkreślić, że atrakcyjniejsze warunki gwarantują po prostu pracę będącą źródłem satysfakcji. Z drugiej jednak strony cieszy fakt, że polskie firmy powielają wzory w zakresie kultury pracy z firm mających siedzibę w Europie Zachodniej i oferują coraz lepsze warunki zatrudnienia.
To może Cię również zainteresować