!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Jak się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze

Jak się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy?
Jeżeli nie posiadasz zatrudnienia, możesz ubiegać się o zarejestrowanie jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Co warto wiedzieć o rejestracji? W jaki sposób jest ona przeprowadzana? I wreszcie, jakie prawa i obowiązki ma osoba bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy?

Osoby zainteresowane uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej często pytają, do jakiego powiatowego urzędu pracy powinny się zgłosić. Zgodnie z przepisami, wybierać należy ten, który jest zgodny z miejscem zameldowania stałego lub czasowego. Jeżeli osoba zainteresowana nie posiada żadnego zameldowania, powinna udać się do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze przebywa.

Podstawowym krokiem jest rejestracja. Rezerwacji terminu można dokonać w powiatowym urzędzie pracy lub przez internet.

Przekaż dane za pomocą sieci

Bezrobotni mają możliwość przekazania właściwemu urzędowi pracy wymaganych danych za pomocą sieci. W tym celu niezbędne jest skorzystanie ze strony internetowej: www.praca.gov.pl. Dzięki temu można zaoszczędzić całkiem sporo czasu – urzędnik wyznacza termin stawiennictwa, który jest nie dłuższy niż 7 dni roboczych od momentu przekazania danych.

Na spotkaniu bezrobotny poświadcza podpisem przekazane dane. W tym dniu nabywa też status osoby bezrobotnej. Jeżeli jednak nie pojawi się w wyznaczonym terminie, wszelkie przekazane przez niego dane są usuwane z systemu informatycznego urzędu pracy.

Jakie dokumenty są niezbędne przy rejestracji?

Osoby chcące zarejestrować się w urzędzie pracy, muszą pamiętać o konieczności przedstawienia szeregu dokumentów. Wybierając się na spotkanie z urzędnikami, nie można zapomnieć o zabraniu m.in.:

  • dowodu osobistego (lub dokumentu, który potwierdza zameldowanie i numer PESEL),
  • dyplomów lub świadectw ukończenia szkoły i zaświadczeń o ukończeniu kursów,
  • świadectw pracy,
  • zaświadczeń potwierdzających zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych,
  • zaświadczenia o zawieszeniu działalności gospodarczej.

Mężczyźni powinni pamiętać również o książeczce wojskowej. Zabrać należy również zaświadczenia lekarskie stwierdzające przeciwwskazania do wykonywania prac określonego rodzaju. Nie jest to jednak pełen wykaz dokumentów, które należy przedstawić urzędnikowi.

Masz prawa i obowiązki

Każda osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ma swoje obowiązki i prawa. Do tych pierwszych zaliczyć należy m.in. konieczność zgłaszania się do właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonych terminach celem przyjęcia propozycji pracy, informowania urzędników o przyczynie niestawiennictwa w urzędzie czy poddanie się badaniom lekarskim mającym na celu ustalenie zdolności do pracy.

Osoby bezrobotne mają przede wszystkim prawo do nieodpłatnego korzystania z usług rynku pracy, mogą też ubiegać się o wsparcie (np. bony stażowe, przygotowanie zawodowe dorosłych czy środki na otworzenie własnej działalności gospodarczej).

Kiedy możesz utracić status osoby bezrobotnej?

Osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy mogą też utracić status osoby bezrobotnej. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy bezrobotny podejmie zatrudnienie lub rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej. Utrata statusu osoby bezrobotnej może być też skutkiem odmówienia bez uzasadnionej przyczyny udziału w organizowanych przez urząd programach. Status osoby bezrobotnej stracą też osoby, które z własnej winy przerwały staż, szkolenie czy inną formę otrzymanej pomocy.

To może Cię również zainteresować

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Podziel się

4 komentarze

Darekl

Darekl

Nie ma problemu zarejestrować się w UP. Po prostu należy przybyć z odpowiednimi dokumentami, jak nie ma się pracy.
bezrobotny KL

bezrobotny KL

Kto został zwolniony z pracy, to jako bezrobotny powinien zarejestrować się w UP. Jak się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy - wszystko jest ujęte w tym artykule.
upup

upup

Rzeczywiście u nas tak samo bardzo duże kolejki są. NO może sa też okresy gdzie jest więcej lub mniej ludzi, ale i tak według mnie to jest zbyt źle zorganizowana rzecz.
Kazek

Kazek

U nas trzeba po prostu podejść wcześnie rano przed 7 pod drzwi urzędu i ustawić się w długiej kolejce, po otwarciu pobrać numerek i czekać z wypełnionym pismem i innymi papierami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.