Zawody i ich potencjał

Projektant DTP - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

3 komentarze
Projektant DTP - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Marketing tradycyjny w XXI wieku wciąż jest bardzo ważny. Aby jednak możliwe było sprawne przygotowanie nadruków, konieczne jest wykorzystanie do tego celu dedykowanego oprogramowania komputerowego. Specjalista w tej dziedzinie jest określany jako tzw. projektant DTP. Jeśli zainteresował cię ten temat, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

 

Projektant DTP – na czym polega praca?

Projektant DTP to profesja, która wciąż jest w Polsce stosunkowo mało znana, a jeśli już spotkasz specjalistów w tym zakresie, zazwyczaj nie określa się ich tym terminem. Usługi profesjonalisty w tej dziedzinie stanowią cenne wsparcie dla zapracowanych przedsiębiorców, którzy chcą zaoszczędzić czas na realizacji zadań marketingowych. Dzięki wsparciu projektanta DTP można szybko i łatwo tworzyć profesjonalnie wyglądające materiały marketingowe bez konieczności zatrudniania całego sztabu marketingowców. Taki stan rzeczy wynika stąd, że praca projektanta DTP w 2022 roku w coraz większym stopniu opiera się na oprogramowaniu komputerowym, które jest stosunkowo proste w obsłudze – także z punktu widzenia przeciętnego użytkownika.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku projektanta DTP? Do zadań tego specjalisty zalicza się m.in.:

 • kontakt z pozostałymi pracownikami odpowiedzialnymi za przygotowanie nadruków/materiałów marketingowych,
 • obsługa programów komputerowych do obróbki grafiki,
 • kontakt z klientami.

Ile zarabia projektant DTP? 

W sieci można znaleźć dość dużo informacji odnośnie tego, jaka jest pensja projektanta DTP. Dane na ten temat można znaleźć na przykład w ogólnych raportach dotyczących wynagrodzeń, a także na portalach branżowych z zakresu IT oraz marketingu.

Przedstawiciel tej profesji może liczyć na wynagrodzenie na poziomie wynoszącym około trzech tysięcy siedmiuset złotych netto. Nie są to wprawdzie wyjątkowo wysokie zarobki, ale trzeba pamiętać, że wraz z nabywaniem doświadczenia oraz umiejętności wynagrodzenie to będzie wzrastało.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tabeli nr 1.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 080 zł / msc

5 502 zł / msc

ŚREDNIE

4 840 zł / msc

6 616 zł / msc

WYSOKIE

5 960 zł / msc

8 259 zł / msc

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca dtp

GRAFIK KREATYWNY

UDS S.A.

 • Warszawa
Dodana
Dodana

Graphic Designer

Kingit sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 7 200-12 000 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

Jeśli chodzi o kompetencje wymagane od projektanta DTP, konieczne jest posiadanie m.in. następujących kwalifikacji:

 • umiejętności techniczne,
 • umiejętności komunikacyjne,
 • umiejętności biznesowe.

Jako grafik musisz mieć zmysł artystyczny i umiejętność posługiwania się oprogramowaniem komputerowym (umiejętności techniczne). Będziesz pracować z klientami, aby zrozumieć ich potrzeby i opracować koncepcje, które spełnią ich cele. Twoje projekty muszą być oryginalne, atrakcyjne i zgodne z celami klienta.

Ważne jest również, aby projektanci DTP rozumieli procesy produkcji druku (takie jak przygotowanie do druku), aby wygenerować wysokiej jakości grafikę gotową do druku. Obejmuje to dobrą znajomość modeli kolorów (CMYK vs RGB), formatów plików, wymagań dotyczących rozdzielczości itp.

Oprócz kreatywności potrzebne są również dobre umiejętności komunikacyjne. Pracownicy ci muszą zgodnie współpracować z klientami i członkami zespołu, dlatego ważne jest, abyś mógł jasno i skutecznie wyrażać swoje pomysły. Oznacza to również umiejętność słuchania opinii innych i przyjmowania konstruktywnych informacji zwrotnych.

Projektanci graficzni muszą również zwracać uwagę na szczegóły i być w stanie wykonać wysokiej jakości pracę w wyznaczonych terminach. Silne umiejętności zarządzania czasem są niezbędne do żonglowania wieloma projektami jednocześnie i dotrzymywania napiętych terminów.

Oprócz kreatywnego talentu graficy potrzebują również pewnych umiejętności technicznych. Niezbędna jest dobra znajomość standardowego oprogramowania branżowego, podobnie jak umiejętność efektywnego korzystania z tych programów (takich jak Adobe Photoshop, Illustrator i InDesign). Wielu projektantów uczy się również kodowania HTML/CSS w celu tworzenia podstawowych stron internetowych lub biuletynów e-mailowych. Jednak nie zawsze jest to konieczne – dostępnych jest wiele narzędzi, które ułatwiają tworzenie stron internetowych bez znajomości programowania.

Choć kreatywność i zdolności techniczne są niezbędne do odniesienia sukcesu jako projektant DTP, ważne jest również posiadanie pewnej świadomości biznesowej. Oznacza to zrozumienie, jak działa branża projektowa – od procesu przetargowego i zarządzania projektami po fakturowanie klientów i pobieranie płatności. Pomocna jest znajomość standardowych umów i praw autorskich, ponieważ pomoże to chronić zarówno ciebie, jak i twoich klientów podczas całego procesu projektowania.

Czy do pracy na stanowisku projektanta DTP potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Jeśli chodzi o edukację na uczelni wyższej, przydatne mogą okazać się takie kierunki studiów jak na przykład:

 • projektowanie graficzne,
 • marketing i zarządzanie,
 • PR,
 • wirtualne media,
 • socjologia.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tabeli nr 2.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Częstym wymogiem jest ukończenie uczelni na kierunku grafiki komputerowej - pomoże to w znalezieniu pierwszej pracy

-

PRZYDATNE

-

-

Pierwszym krokiem do tego, by zostać grafikiem DTP, jest znalezienie swojej niszy. Chcesz zaprojektować logo, strony internetowe lub ilustracje? Gdy już wiesz, jakiego rodzaju projekt chcesz wykonać, możesz zacząć doskonalić swoje umiejętności i budować portfolio.

Chociaż nie potrzebujesz formalnego wykształcenia, aby zostać grafikiem, z pewnością może ci to pomóc w awansie w tej dziedzinie. Istnieje wiele świetnych kierunków studiów, które mogą nauczyć cię podstaw projektowania i pomóc w zbudowaniu silnego portfolio.

Twoje portfolio jest jedną z najważniejszych rzeczy jako projektanta DTP. W ten sposób potencjalni klienci i pracodawcy będą postrzegać twoją pracę i decydować, czy pasujesz do ich potrzeb. Zacznij od zebrania swoich najlepszych prac i upewnij się, że zaprezentujesz różne style i techniki.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku projektanta DTP? Ważne jest, by pracownicy ci cechowali się:

 • dobrym wzrokiem,
 • umiejętnością kojarzenia faktów,
 • zdrowym kręgosłupem (w dużej mierze praca projektanta DTP ma charakter siedzący).

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie projektanta DTP?

Możliwości te są dość szerokie. Projektowanie graficzne to zawód polegający na łączeniu tekstu, obrazów i pomysłów w formę, którą można przekazać wizualnie. Projektanci graficzni używają typografii, układu strony, koloru i ilustracji do tworzenia kompozycji wizualnych. Typowe zastosowania projektowania graficznego obejmują projektowanie redakcyjne (dla czasopism i gazet), reklamę, ale także projektowanie książek, grafikę środowiskową (eksponaty i wystawy w muzeach) oraz – a może nawet przede wszystkim –projektowanie stron internetowych i tradycyjnych materiałów reklamowych.

Czy zawód projektanta DTP jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak, a nowoczesne technologie komputerowe mogą temu raczej pomóc, niż zaszkodzić. W nowoczesnej gospodarce potrzebni są pracownicy, którzy stanowią swego rodzaju pomost między marketingiem tradycyjnym a technologią cyfrową – projektant DTP należy do takiej grupy.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest projektant DTP?

Projektant DTP ma za zadanie opracować w wersji cyfrowej materiały w celu stworzenia nadruków itp.

Ile zarabia projektant DTP?

Projektant DTP może liczyć średnio na niemal 4 tysiące netto. Pensja ta powinna wzrastać wraz z nabywaniem doświadczenia oraz kwalifikacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

wiza

wiza

Jako przedsiębiorca korzystam z usług projektantów DTP i muszę przyznać, że jest to dla mnie bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki nim moje materiały marketingowe wyglądają profesjonalnie i zaoszczędzam mnóstwo czasu. Polecam!
elroy

elroy

Chciałbym rozpocząć swoją karierę jako projektant DTP, ale obawiam się, że bez formalnego wykształcenia będzie to trudne. Czy wiesz może, jakie kursy lub szkolenia mogą mi pomóc w zdobyciu potrzebnych umiejętności?
Ewa

Ewa

Jako pracownik w dziedzinie DTP, mogę potwierdzić, że ta praca jest bardzo satysfakcjonująca. Pozwala ona na wykorzystanie swoich umiejętności technicznych, artystycznych oraz komunikacyjnych. Zarobki na początku nie są wysokie, ale z czasem z pewnością się poprawiają.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka