Zawody i ich potencjał

Operator drona - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 listopada 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 11 głosów

11 głosów

7 komentarzy
Operator drona - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Chcesz znaleźć nietypową zajęcie? Perspektywa pracy na etacie w biurze Cię przeraża? Zależy Ci na zarabianiu na swojej pasji? Operator drona cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób szukających nowych możliwości rozwoju zawodowego, w dynamicznie rozwijającej się branży.

 

Operator drona - na czym polega praca?

Drony to bezzałogowe mini statki powietrzne, które cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród amatorów oraz pasjonatów, jak i specjalistów. Często wykorzystywane są w celach rozrywkowych – dla wielu osób sterowanie urządzeniem i wyścigi z innymi stają się prawdziwą pasją. Te niewielkie statki coraz częściej towarzyszom nam także podczas pracy. Nie tylko pozwalają na zrobienie wyjątkowych zdjęć i filmów, przez co znajdują zastosowanie w branży fotograficznej, ale także bywają wykorzystywane do pomiarów terenowych. Z dronów korzystają także służby porządkowe takie jak policja, wojsko oraz staż graniczna i leśna.

W następstwie wzrastającej popularności tych urządzeń na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert kierowanych do operatorów z uprawnieniami. Najczęściej zajmują się robieniem zdjęć oraz nagrywaniem terenu na potrzeby fotografii i kinematografii. Ponadto mogą przygotowywać materiał zdjęciowy wykorzystywany do przygotowywania map na potrzeby budownictwa. Fotogrametria obejmuje przy tym późniejsze przetworzenie danych w stosownym programie. Coraz więcej stanowisk pracy tworzonych jest dla wyspecjalizowanych operatorów dronów smogowych, którzy posiadają uprawnienia do kontrolowania jakości powietrza.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku operator drona?

 • Fotografowanie terenu.
 • Kręcenie filmów.
 • Kontrola jakości powietrza.
 • Zbieranie materiałów na potrzeby geodezji i budownictwa.
 • Prowadzenie inspekcji technicznych.
 • Projektowanie lotów autonomicznych.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako operator drona?

 • Kreatywność.
 • Samodzielność.
 • Obsługa programów graficznych.
 • Znajomość procedur i przepisów prawa.
 • Bieżąca konserwacja sprzętu.
 • Umiejętność konfiguracji urządzenia.

Ile zarabia operator drona? 

Zarobki operatora drona zależeć będą przede wszystkim od jego doświadczenia oraz posiadanych uprawnień. Jednocześnie w naszym kraju zawód wciąż jest uważany za niszowy, dzięki czemu oferowane stawki dla specjalistów pozostają wysokie. Szczegółowe informacje na temat dochodów znajdziesz w tabeli nr 1.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

64 zł /h

50 zł / h

ŚREDNIE

255 zł /h

200 zł / h

WYSOKIE

637 zł /h

500 zł / h

Czy do pracy na stanowisku operatora drona potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik administracyjno-biurowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

 • Skoczów
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Każdy pilot drona, który planuje obsługiwać urządzenie w innym celu niż sportowym i rekreacyjnym, zobowiązany jest do posiadania stosownych uprawnień UAVO. Certyfikat wydawany jest przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Niekiedy, przeważnie na studiach wojskowych, obsługa sprzętu latającego stanowi część programu. Jednak, aby zdobyć uprawnienia, nie ma konieczności posiadania konkretnego wykształcenia. Więcej informacji na temat szkoleń znajdziesz w poniższej tabeli nr 2.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

Niezbędne do pracy na stanowisku operator drona oraz uzyskanie kwalifikacji UAVO jest zdanie egzaminu państwowego

                    -

PRZYDATNE

Przydatne do przygotowania na egzamin państwowy mogą stanowić kursy od osób prywatnych, który zapewniają wiedze teoretyczną oraz możliwość nabycia praktycznej wiedzy poprzez latanie dronem na odbywających się zajęciach

 

-

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku operator drona?

Operator drona pracuje zarówno w terenie, jak i w biurze. Właściwa organizacja stanowiska pracy pozwoli na bezpieczne wykonywanie obowiązków oraz ograniczenie ryzyka. Piloci statków bezzałogowych często pracują pod presją czasu. Narażeni na stres często odczuwają zmęczenie i cierpią na bóle głowy. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, czy to podczas sterowania urządzeniem czy podczas pracy przed komputerem, może stanowić źródło dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób zawodowych, należy pamiętać o regularnych przerwach oraz ergonomii w miejscu pracy i właściwej organizacji przestrzeni biurowej.

W jakich warunkach pracuje operator drona?

Operator drona pracuje głównie w terenie, gdzie dokonuje pomiarów, robi zdjęcia oraz przeprowadza inspekcje jakości powietrza. W zależności od rodzaju zlecenia może pracować zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza miastem. Często zobowiązany jest do samodzielnego dojechania w nieskomunikowane części regionu. Z tego powodu powinien posiadać samochód oraz czynne prawo jazdy. Podczas cyfrowego obrabiania zebranego materiału operator drona pracuje przy komputerze.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku operator drona?

 • Ogólna sprawność ruchowa.
 • Ogólna wydolność fizyczna.
 • Dobry wzrok.
 • Zdolność koncentracji.
 • Koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie operatora drona?

Operator drona może znaleźć zatrudnienie w coraz liczniejszych firmach świadczących rozmaite usługi przy wykorzystaniu statków bezzałogowych. Wielu pilotów decyduje się jednak na założenie własnej firmy i samodzielne pozyskiwanie klientów. Prowadzenie biznesu pozwala na jasne określenie zakresu wykonywanych prac. Dzięki temu operator może wybrać specjalizację, w której czuje się najlepiej i rozwijać ją.

Piloci mogą pracować dla wielu różnych branży, m.in. zajmować się pomiarami terenu, przeprowadzać inspekcje oraz kontrole jakości powietrza, robić zdjęcia oraz kręcić filmy. Operatorzy mogą znaleźć ponadto zatrudnienie w sklepach i serwisach specjalizujących się w naprawie dronów.

Video

Czy zawód operator drona jest przyszłościowy?

Zawód operator drona uchodzi za prężnie rozwijający się. Statki bezzałogowe są coraz częściej wykorzystywane przez różne gałęzie gospodarki. Pojawia się coraz więcej specjalizacji takich jak obsługa ciężkich dronów oraz dronów smogowych. Dodatkowo pilot może pracować w innych pokrewnych zawodach. Może zajmować się sprzedażą i naprawą urządzeń, prowadzić wypożyczalnie sprzętu dla pasjonatów oraz otworzyć ośrodek szkolenia pilotów.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać smogowym operatorem drona?

Pilot, który chce zająć się pomiarami smogu, oprócz posiadania standardowej licencji VLOS, musi ukończyć szkolenie dla operatora drona smogowego. Ponadto powinien liczyć się z koniecznością posiadania drogiego sprzętu, który może kosztować nawet do 100 000 zł. Obowiązek poczynienia dodatkowych inwestycji stanowi jedną z głównych przeszkód w zdobyciu uprawnień.

Jakie choroby stanowią przeciwskazanie do wykonywania zawodu operatora drona?

Operator drona powinien odznaczać się ogólnym dobrym stanem zdrowia. Wśród przeciwwskazań wymienia się niektóre przewlekłe choroby takie jak cukrzyca oraz zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (np. padaczka). Ponadto pilotem nie może zostać osoba cierpiąca na choroby wzroku, zaburzenia psychiczne oraz choroby ograniczające sprawność fizyczną.

Co obejmuje kurs na operatora drona?

Podczas kursu kandydat nie tylko nauczy się sterować urządzeniem oraz przygotuje do zdania egzaminu państwowego, ale także przyswoi wiedzę na temat prawa lotniczego, przestrzeni powietrznej oraz zasad organizacji ruchu powietrznego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

7 komentarzy

Artur Kosiński

Artur Kosiński

Szukam specjalisty z zakresu obsługi dronów do mojej agencji fotograficznej. Ten artykuł dał mi wiedzę na temat kompetencji, jakie powinien mieć operator drona oraz możliwości zatrudnienia w tym zawodzie. To ciekawa perspektywa!
Pazdan

Pazdan

Jako osoba zainteresowana poszukiwaniem pracy, zastanawiam się, czy nie warto pójść w kierunku szkolenia na pilota drona. Otwiera to drzwi do wielu różnych branż, a oprócz tego pozwala na założenie własnej firmy. Must-have dziedziny!
Remek

Remek

Zastanawiam się, czy nie pójść w kierunku szkolenia na operatora drona. Wydaje się to perspektywiczne, a zarobki również zachęcają. Muszę jednak zastanowić się, czy mam predyspozycje do pracy w tym zawodzie.
Renia

Renia

Praca na stanowisku operatora drona wydaje mi się bardzo ciekawa i wymagająca kreatywności oraz samodzielności. Jednakże musi się to wiązać z dużą odpowiedzialnością i znajomością przepisów.
WKS Śląsk Wrocław

WKS Śląsk Wrocław

Co wy wypisujcie? To są nie aktualne informacje.
16 listopada 2022

16 listopada 2022

Portal aplikuj.pl artykuł z dnia 16 listopada 2022 jest zamieszczony przed zmianami unijnymi przepisami.
gotfael

gotfael

To co tu wypisujcie, czyli świadectwa kwalifikacji UAVO oraz uprawnienia VLOS i BVLOS to podział nie istniejący od 2021 r. Co więcej. Obecnie komercyjne wykorzystanie drona jest możliwe nawet bez kwalifikacji i szkoleń jedynie po zarejestrowaniu się jako operator, jeśli twój dron ma MTOM < 250 g. Piszecie od rzeczy o sprawach, które od 2 lat są nieaktualne. Oczywiście, jak ktoś zamierza używać BSP, aby wykonywać operacje innej kategorii niż otwarta, to będzie musiał odbyć szkolenie i zdać egzamin. Jednak wasz artykuł jest mocno nieprecyzyjny i wprowadza w błąd.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.