Zawody i ich potencjał

Brakarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Brakarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Brakarz to zawód, o którego istnieniu większość osób wchodzących na rynek pracy nie ma większego pojęcia. Niegdyś specjalista ten zajmował się kontrolowaniem jakości wyrobów w różnego typu zakładach. Dziś jednak pojęcie to odnosi się głównie do przemysłu drzewnego oraz leśnego. Kim jest brakarz i czy warto obecnie myśleć o rozwoju w tym zawodzie?

 

Brakarz - na czym polega praca?

Brakarz to zawód, który można rozpatrywać na dwa sposoby. Jeszcze jakiś czas temu tym mianem określano osoby zatrudnione w różnego typu zakładach, a ich głównym obowiązkiem było kontrolowanie jakości wyrobów. Dziś jednak brakarze znajdują zatrudnienie głównie w przemyśle drzewnym oraz leśnym. W pozostałych branżach mówi się raczej o kontrolerach jakości mających inne przygotowanie do pracy oraz inne wykształcenie. 

Do głównych obowiązków brakarza należy:

 • kontrola jakości wyrobów gotowych,
 • sprawdzanie, które wyroby nie spełniają standardów ogólnych i zakładowych,
 • sporządzanie raportów,
 • przygotowywanie zamówień,
 • przyjmowanie i rozpatrywanie reklamacji,
 • współpraca z innymi specjalistami, w celu dostarczania klientom jak najwyższej jakości towarów.

Przydatne kompetencje do pracy na tym stanowisku to przede wszystkim:

 • skupienie na szczegółach,
 • umiejętność dobrej organizacji pracy własnej,
 • przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad,
 • cierpliwość,
 • gotowość do pracy zmianowej.

W jakich warunkach pracuje brakarz?

Warunki pracy brakarza nie są określane jako trudne, choć są dosyć wymagające. Specjalista z jednej strony pracuje z produktem, a drugiej strony zajmuje się wypełnianiem dokumentacji czy przeprowadzaniem rozmów z klientami. Dlatego też bardzo istotne są tutaj predyspozycje zdrowotne, do których należą:

 • doskonały wzrok,
 • możliwość podjęcia pracy przy komputerze,
 • dobra kondycja fizyczna.

Brakarz nierzadko wykonuje pracę pod presją czasu, dlatego w tej branży ważna jest też odporność psychiczna. 

Ile zarabia brakarz? (tabelka 1.)

Miesięczne wynagrodzenie brakarza plasuje się na poziomie najniższej pensji krajowej, choć doświadczeni specjaliści mogą oczywiście zarobić znacznie więcej. Rzadko jednak wynagrodzenie przekracza średnią krajową. Średnie zarobki brakarza przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENI ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

3 100 zł / msc

2 434 zł / msc

ŚREDNIE

6 000 zł / msc

4 420 zł / msc

WYSOKIE

10 000 zł / msc

7 147 zł / msc

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy brakarza?

Szukasz pracy?

Operator wózka widłowego Heftruck

Timing Sp. z o.o.

 • Holandia
Dodana

Kasjer w sklepie kosmetycznym - Józefów

Work&Profit sp. z o.o.

 • Józefów
Dodana

Początkujący brakarz zwykle zarabia nie więcej niż najniższe wynagrodzenie krajowe. Po kilku latach pracy można otrzymać awans, a co za tym idzie, podwyżkę. Zwykle stabilizuje się ona na poziomie kilkuset złotych brutto, a więc wynagrodzenie sięga nawet 4 000 zł. Niemniej jednak należy pamiętać, że brakarze mogą otrzymywać także różnego rodzaju dodatki do pensji, na mocy przepisów prawa. 

Ważnym czynnikiem jest dodatek za pracę w godzinach nocnych, który wynosi 20% stawki godzinowej. Dodatkowo brakarzom przysługuje dodatek za pracę w niedziele i dni ustawowo wolne, który wynosi 100% za każdą przepracowaną godzinę. Jest to o tyle istotne, że praca brakarza jest pracą zmianową, a obowiązki często wykonuje się w dni wolne od pracy. 

Dzięki różnego typu dodatkom do pensji, miesięczne wynagrodzenie może wzrosnąć nawet do 5 000 zł brutto. Duże znaczenie w kontekście wysokości zarobków ma także branża, w jakiej pracuje specjalista. Najbardziej rozwojowe branże oferują najwyższe wynagrodzenie, jednak często w takim przypadku konieczne jest też posiadanie dodatkowych uprawnień czy ukończenie większej liczby szkoleń zawodowych.

Czy do pracy na stanowisku brakarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? (tabelka 2.)

W kontekście branży leśniczej czy przemysłu drzewnego brakarzem może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie oraz ukończy odpowiedni kurs. Kurs na brakarza można odbyć w ośrodkach lasów państwowych, a koszt takiego szkolenia wynosi około 1 750–2 000 złotych. Istnieje możliwość uzyskania różnych klas brakarskich, przy czym koszt pełnego szkolenia to już około 6 000 zł. 

Jeśli chodzi o inne branże, niż leśnicza czy drzewna, to pracodawcy mogą mieć względem kandydatów na stanowisko brakarza inne wymagania. Czasami konieczne jest nawet ukończenie studiów wyższych, niemniej jednak wtedy mowa raczej o zajmowaniu stanowiska specjalisty do spraw kontroli jakości, na które brakarze z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym mogą awansować.

Informacje o szkoleniach dla brakarzy przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

Wymaga się wykształcenia średniego. Mile widziane jest ukończenie studiów kierunkowch

Minimum, które trzeba spełniać, aby zostać brakarzem to ukończenie kursu 

PRZYDATNE

Mile widziane jest ukończenie studiów kierunkowch: leśnistwo lub technolog drzew

-

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie brakarza?

Brakarze znajdą zatrudnienie w różnego rodzaju przedsiębiorstwach działających głównie w branży leśniczej oraz drzewnej. Co istotne, mogą być to zarówno instytucje państwowe, jak i prywatne. Czasami specjaliści poszukiwani są również przez podmioty działające w innych branżach - w tym przypadku bardzo ważne jest doświadczenie zawodowe oraz znajomość konkretnych zagadnień typowych dla danej dziedziny.

Czy zawód brakarza jest przyszłościowy?

Zawód brakarza cieszył się dużą popularnością w XX wieku, jednak obecnie nie jest już tak znany, jak kiedyś. Firm poszukujących wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie jest coraz mniej, zatem trudno uznać ten zawód za przyszłościowy. Osoby, które chciałyby związać z nim swoją karierę, powinny pomyśleć o studiach z zakresu kontroli jakości, których ukończenie znacznie zwiększa szansę na pozyskanie dobrze płatnej pracy. Szacuje się bowiem, że zapotrzebowanie na brakarzy utrzyma się na podobnym, stosunkowo niskim poziomie albo wręcz będzie maleć. Dlatego bez dodatkowych uprawnień trudno mówić o rozwoju w tej branży, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy.

Video

 

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się brakarz?

Do głównych obowiązków brakarza należy kontrolowanie jakości wyrobów gotowych, kompletowanie zamówień, raportowanie czy przyjmowanie reklamacji od klientów.

Jak zostać brakarzem?

Brakarzem może zostać osoba posiadająca wykształcenie średnie, która ukończy specjalistyczny kurs. Po nim można znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w branży leśniczej oraz w przetwórstwie drzewnym.

Od czego zależą zarobki brakarza?

Zarobki brakarza zależą w dużej mierze od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz zakresu obowiązków w danej firmie. Duże znaczenie mają również dodatki, np. za pracę w godzinach nocnych czy w dni ustawowo wolne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Jacek Szuta

Jacek Szuta

Z jednej strony zawód brakarza nie wydaje się atrakcyjny pod względem zarobków, ale z drugiej strony w czasach, gdy trudno znaleźć pracę, każde zatrudnienie jest cenne. Może warto spróbować? Nie ma co od razu się zrażać.
volvo

volvo

Doświadczeni brakarze są bardzo cenni w naszej branży. Właśnie zastanawiam się nad tym, aby zwiększyć wynagrodzenia dla moich pracowników, ponieważ cenię ich wiedzę i umiejętności.
Paulina L

Paulina L

Może warto zastanowić się nad tym zawodem, skoro można go wykonywać bez studiów i z odpowiednim kurs ma się wystarczające kwalifikacje. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to łatwe, ale też nie wydaje mi się niemożliwe.
Iza

Iza

Praca brakarza wydaje się wymagająca, ale także bardzo satysfakcjonująca. Lubie, gdy moja praca ma wpływ na jakość wyrobów i jestem dumny z tego, co robię.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.