Zawody i ich potencjał

Vloger - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

15 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Vloger - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym powstają nowe profesje. Coraz więcej z nich jest ściśle związana z Internetem oraz social mediami (Instagram, Facebook itp.). Artykuł, który dla ciebie przygotowaliśmy, dotyczy zarabiania na życie jako vloger. Jeśli myślisz o zaangażowaniu się w tę aktywność w pełnym wymiarze godzin lub po prostu zastanawiasz się, jak pracuje na co dzień profesjonalny vloger, ten tekst jest dla ciebie.

 

Vloger — na czym polega praca?

W pewnym uproszczeniu vloger to odpowiednik blogera. Różnica dotyczy sposobu, w jaki przekazywane są treści. Podczas gdy blog opiera się na tekstach pisanych, vlogi mają postać wideo.

Bycie vlogerem ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to świetny sposób na udokumentowanie swojego życia i doświadczeń. Możesz spojrzeć wstecz na swoje stare filmy i zapamiętać wszystkie niesamowite rzeczy, które zrobiłeś (a nawet pokazać je przyszłym dzieciom!). Ponadto vlogowanie to fantastyczny sposób na nawiązanie kontaktu z ludźmi z całego świata, którzy mają podobne do ciebie zainteresowania. To także świetny sposób na kreatywność — jeśli nie lubisz tradycyjnych form sztuki takich jak malowanie lub rzeźbienie, vlogowanie może być dla ciebie idealne.

Jaki jest zakres obowiązków vlogera?

 • Tworzenie ciekawych treści w postaci filmów.
 • Edycja materiału filmowego.
 • Współpraca ze sponsorami i partnerami.
 • Współpraca z innymi vlogerami.
 • Kontakt z widzami poprzez media społecznościowe.

Jak zostać vlogerem?

Aby rozpocząć vlogowanie, będziesz potrzebować kilku kluczowych elementów wyposażenia. Po pierwsze, potrzebujesz dobrej jakości aparatu. Nie musi to oznaczać drogiego sprzętu – obecnie smartfony pozwalają na nakręcenie dobrej jakości materiału.

Po drugie, będziesz potrzebować statywu lub innego sposobu stabilizacji aparatu podczas filmowania. Oprócz tego warto zdecydować się na zakup podstawowego oprogramowania do edycji – może to być to np. aplikacja iMovie na iPhonie lub coś bardziej zaawansowanego, jak np. Adobe Premiere Pro. Warto mieć też zewnętrzny mikrofon, aby dźwięk był czysty i wyraźny.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że to dopiero połowa sukcesu. Aby stać się rozpoznawalnym vlogerem, musisz tworzyć treści, które będą nie tylko interesujące i wciągające, ale także łatwe do udostępnienia. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest tworzenie filmów dotyczących tematów popularnych na platformach społecznościowych takich jak YouTube i Facebook. Jeśli na przykład jesteś vlogerem podróżniczym, możesz stworzyć serię filmów o najlepszych miejscach do odwiedzenia w twoim mieście lub kraju. Z kolei jeżeli jesteś vlogerem kulinarnym, możesz tworzyć filmy o prostych przepisach, które każdy może przygotować w domu.

Kto ma największe szanse na zostanie vlogerem?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Influencer

Koordynator projektów marketingowych

DOTCOM SP. Z O.O.

 • 9 000-10 000 zł / mc
 • Warszawa
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Edycja Opisów Produktów ALLEGRO dla STUDENTA

KOLOROWY ZESZYT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą nie trzeba posiadać żadnych umiejętności, by móc zarabiać jako vloger. Rzeczywistość w tym względzie wygląda jednak inaczej – od przedstawicieli tej profesji wymaga się posiadania szeregu umiejętności. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako vloger? Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich:

 • dobra prezencja,
 • pewność siebie,
 • bardzo dobra znajomość zasad komunikacji internetowej,
 • znajomość poprawnej polszczyzny,
 • umiejętność poruszania się po social mediach.

Podczas vlogowania ważne jest, aby być autentycznym i wiernym sobie, ponieważ pomoże ci to zbudować silną i lojalną grupę fanów. Jasno określ, jaka jest twoja marka i co reprezentujesz, i nie bój się być inny.

Konsekwencja jest niezbędna do powiększania grona odbiorców i utrzymania ich zaangażowania. Regularnie publikuj nowe filmy i staraj się trzymać harmonogramu, aby twoi widzowie wiedzieli, kiedy mogą się spodziewać nowych treści.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku vlogera?

 • Profesja ta nie jest polecana osobom, które mają poważne wady wymowy itp. Nie chodzi tu o dyskryminację – chorobliwe jąkanie się itp. to przypadłości, które mogą utrudnić lub uniemożliwić przekazywanie treści odbiorcom.
 • Dobra kondycja psychiczna i odporność na stres.
 • Zdolność do długiej pracy przy komputerze, np. przy obróbce filmów.

Ile zarabia vloger? 

W przeciwieństwie do wielu innych profesji, w tym np. nauczycieli, księgowych czy wykładowców, vlogowanie to segment gospodarki, który dopiero się rozwija. Zatrudnienie w nim opiera się głównie na współpracy z tymczasowymi klientami – taki stan rzeczy utrudnia oszacowanie średnich zarobków. W tabeli nr 1 możesz jednak znaleźć pewne informacje na ten temat.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

700 zł / msc

550 zł / msc

ŚREDNIE

3 500 zł / msc

2 716 zł / msc

WYSOKIE

8 000 zł / msc

5 784 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku vlogera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Zasadniczo – nie. Vlogowanie to aktywność, która nie wymaga posiadania wykształcenia wyższego, a kluczowe są kompetencje miękkie i znajomość trendów w sieci. Mimo to warto zdecydować się na takie kierunki studiów (lub studiów podyplomowych) jak na przykład:

 • marketing i marketing internetowy,
 • zarządzanie.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w tabeli nr 2.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

W tym zawodzie bardzo przydane mogę okazać się umiejętności miękkie takie jak otwartość na świat i drugiego człowieka oraz chęć poznawania świata, aby móc to wszystko przedstawić swoim odbiorcą przydatna może okazać się uczelnia o specjalizacji marketingowej

Bycie vlogerem to praca na filmach własnej produkcji, pomocne może okazać się ukończenie kursu w obrabianiu filmów, oraz  renderowanie filmów, aby jakoś materiałów była na wysoki poziomie - a  to wszystko można znaleźć w kursie grafika komputerowego.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie vlogera?

Współpraca w tej branży opiera się na kooperacji z różnymi markami – w zamian za umieszczanie na vlogu reklamy vloger otrzymuje stosowane wynagrodzenie. Szukając sponsorów i partnerów, ważne jest, aby znaleźć marki, które pasują do twojego kanału i odbiorców. Ważne jest również, aby jasno określić, co oferujesz i czego oczekujesz w zamian. Na przykład, jeśli chcesz wspomnieć o produkcie w swoich filmach, powinieneś otrzymać określoną kwotę za film lub otrzymać pewien procent ze sprzedaży.

Innym sposobem tworzenia treści jest współpraca z innymi vlogerami, którzy mają podobną publiczność do twojej. Może to pomóc w wyeksponowaniu twojego kanału nowym odbiorcom i na odwrót. Na przykład jeśli jesteś vlogerką modową, możesz współpracować z vlogerką z branży beauty.

Aby zwiększyć grono odbiorców vloga, ważne jest, aby korzystać z platform mediów społecznościowych takich jak YouTube i Facebook. Oznacza to tworzenie atrakcyjnych tytułów i opisów dla swoich filmów, używanie odpowiednich słów kluczowych i oznaczanie innych powiązanych kanałów w swoich filmach. Powinieneś także regularnie publikować i kontaktować się z widzami, odpowiadając na komentarze i pytania.

Video

Czy zawód vlogera jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Według raportu „Social media w Polsce i na świecie. Raport Digital 2022” w Polsce z social mediów korzysta nawet ponad 80% Polaków, z czego duża część to młodzi odbiorcy (pokolenie Y oraz Z). Taki stan rzeczy oznacza świetlane perspektywy dla osób działających w sieci – vlogerzy należą do tej grupy.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest vloger?

Vloger to osoba promująca się w sieci za pomocą materiałów video.

Czy vloger musi mieć ukończone studia?

Nie – kluczowe są kompetencje miękkie oraz znajomość zasad marketingu online.

Czy vlogowanie to perspektywiczny zawód?

Tak, ponieważ zdecydowana większość osób korzysta z Internetu oraz social mediów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Gość

Gość

Jako pracodawca widzę, że vlogowanie to dobry sposób na zbudowanie własnej marki i generowanie przychodu. Jednak nie jest to łatwa praca i wymaga wiele zaangażowania i kreatywności. Zdecydowanie polecam osobom z pasją i wytrwałością.
Kurator

Kurator

Jako osoba poszukująca pracy, uważam, że vlogowanie jest interesującym sposobem na zarabianie pieniędzy. Nie potrzeba do tego wykształcenia czy dodatkowych szkoleń, wystarczy mieć pasję i dobry sprzęt.
Klimek

Klimek

Jestem osobą bezrobotną i myślę, że vlogowanie to świetna opcja dla osób, które chcą zrobić coś wyjątkowego i być niezależnymi. Oczywiście, trzeba mieć ciekawe treści, ale jeśli się ma pomysł, to naprawdę warto spróbować!
Jagna

Jagna

Jako pracownik uważam, że vlogowanie to fantastyczna opcja dla osób kreatywnych. Możliwość dzielenia się swoimi pasjami z ludźmi z całego świata to niesamowita przygoda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.