Zawody i ich potencjał

Bloger - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

15 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

3 komentarze
Bloger - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Marketing w XXI wieku w coraz większym stopniu przenosi się do przestrzeni wirtualnej. To właśnie dlatego rosnącą popularnością cieszą się takie nowe profesje jak np. bloger. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

 

Bloger - na czym polega praca?

Oczywiste jest, że słowo „bloger” kojarzy się przede wszystkim z osobą, która tworzy wpisy na temat mody, trendów w wystroju wnętrz, opieki nad dzieckiem czy samorozwoju. Tematyka tych wpisów daje blogerowi szerokie możliwości działania. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze, że bloger to nie tylko twórca tekstów.

Jakie są obowiązki blogera? Blogowanie to nie tylko dodawanie wpisów. Zakres wykonywanej przez niego pracy jest znacznie szerszy i obejmuje także takie kwestie jak:

 • zarabianie pieniędzy poprzez reklamę, czyli Google AdSense,
 • marketing afiliacyjny,
 • posty sponsorowane,
 • zarabianie pieniędzy dzięki produktom cyfrowym,
 • kursy online.

Zarabianie pieniędzy poprzez reklamę, czyli Google AdSense

Profesjonalny bloger powinien dobrze orientować się w zagadnieniach z zakresu marketingu internetowego, w tym np. Google AdSense. Google AdSense to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania pieniędzy poprzez reklamę na blogu. Wystarczy założyć darmowe konto na platformie, a po jego skonfigurowaniu Google będzie wyświetlać na Twoim blogu odpowiednie reklamy. Zadaniem blogera jest stworzenie na tyle interesujących treści, by stronę odwiedzało możliwie jak najwięcej odwiedzających. Dzięki temu zwiększa się szansa na to, że większa liczba osób kliknie reklamę.

Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to kolejny popularny sposób na zarabianie pieniędzy poprzez reklamę na swoim blogu. Dzięki marketingowi afiliacyjnemu promujesz na swoim blogu produkty lub usługi danej marki (np. bloger poruszający się w obszarze IT promuje brand firmy sprzedającej akcesoria gamingowe). W efekcie bloger zarabia prowizję za każdym razem, gdy ktoś kupi produkt, kierując się na stronę sklepu z użyciem linku partnerskiego.

Posty sponsorowane

Treści sponsorowane to wpisy, w których firmy płacą Ci za pozytywne pisanie o swoich produktach lub usługach na blogu. Może to być świetny sposób na zarabianie pieniędzy, jeśli masz wystarczająco dużą publiczność. Dzięki temu firmy stają się skłonne zapłacić za możliwość stworzenia wpisu na stronie, którą odwiedza wiele osób. Jednak ważne jest, aby akceptować tylko sponsorowane posty od firm, które są istotne dla Twojej niszy i które faktycznie poleciłbyś swoim czytelnikom. Jeśli bloger promuje markę działającą nieetycznie lub oferującą słabe produkty, może to osłabić jego reputację.

Zarabianie pieniędzy dzięki produktom cyfrowym

E-booki to popularny sposób na zarabianie pieniędzy jako bloger. Oferują one wygodny format dostarczania informacji i mogą być sprzedawane wieloma różnymi kanałami. Aby zarabiać na sprzedaży e-booków, musisz znaleźć niszę rynkową, a następnie tworzyć treści odpowiadające potrzebom tego rynku. Po utworzeniu e-booka możesz go sprzedawać za pośrednictwem swojego bloga, witryny internetowej lub innych kanałów online. Przykładowo, e-booki są popularne w takich branżach jak IT, finanse czy księgowość.

Kursy online

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Influencer
Dodana
Dodana
Dodana

Specjalistka / Specjalista ds. komunikacji i EB

MONDI ŚWIECIE SPÓŁKA AKCYJNA

 • Kujawsko-Pomorskie
Dodana

Digital Marketing Specialist (hybrid)

From Poland With Dev

 • Bielsko-Biała
 • 7 000-13 000 zł / mc
Dodana

Innym popularnym sposobem jest tworzenie i sprzedaż kursów online. Kursy online mogą być skutecznym sposobem na zarabianie na blogu, ponieważ oferują wysoki stopień elastyczności i mogą być sprzedawane za pośrednictwem wielu różnych kanałów. Podobnie jak w przypadku e-booków, aby zarabiać na sprzedaży szkolenia online, musisz znaleźć niszę rynkową, a następnie stworzyć treści, które zaspokoją potrzeby tego rynku. Po utworzeniu kursu możesz go sprzedawać za pośrednictwem swojego bloga, witryny internetowej lub innych kanałów online.

Kto ma największe szanse na zostanie blogerem?

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako bloger? Oto niektóre z przydatnych atutów:

 • lekkie pióro – jest to absolutna podstawa w tej profesji,
 • dobra znajomość zagadnień związanych z marketingiem online,
 • regularność – wbrew pozorom jest to bardzo ważny atut. Bez samodyscypliny istnieje spore ryzyko, że przygoda z blogiem skończy się jedynie na dodaniu kilku pierwszych wpisów, a następnie porzuceniu projektu.

Jeśli chodzi o predyspozycje zdrowotne, to ważne są m.in.:

 • dobry wzrok oraz pamięć,
 • brak epilepsji, która utrudniałaby pracę przed komputerem,
 • sprawne dłonie, dzięki czemu możliwe będzie szybkie pisanie na klawiaturze komputera.

Ile zarabia bloger?

Nie da się przedstawić rzetelnych, całościowych danych na ten temat, ponieważ różnorodność na rynku jest olbrzymia. Jeśli chodzi o osoby, które tworzą treści na cudze blogi, zazwyczaj stawki oscylują w granicach:

 • 3000-6000 złotych netto – w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę/umowę zlecenia,
 • 10-50 złotych netto za 1000 znaków ze spacjami – jeśli bloger działa jako freelancer.

Jeśli zaś chodzi o kompleksowe prowadzenie bloga, wraz z wpływami z tytułu reklam, programów afiliacyjnych itp., zarobki mogą być znacznie wyższe. Z przeprowadzonego w 2017 roku badania (autor: BLOGmedia) przeciętne wynagrodzenie roczne blogera to nieco ponad 22 449 złotych. Czołowi blogerzy w kraju mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych za… jeden wpis. Oczywiście, tak wysokie zarobki dotyczą absolutnego TOP w kraju. Pozostali mogą liczyć na zarobki na poziomie kilkudziesięciu-kilkuset złotych miesięcznie.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w tabeli :

POZIOM WYNAGRODZENIA ZA 1 POST ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

100 zł / msc

79 zł / msc

ŚREDNIE

700 zł / msc

550 zł / msc

WYSOKIE

3500 zł / msc

2 716 zł / msc

 

 

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy blogera?

 

 

Zarobki blogera są uzależnione od tak różnorodnych czynników, jak np. doświadczenie i rozpoznawalność, tematyka wpisów (lepiej sprzedadzą się wpisy lifestylowe czy finansowe niż np. treści na tematy związane z kulturą regionalną), a także aktywność na social mediach, YouTube itp.

Video

Czy do pracy na stanowisku blogera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Niekoniecznie – ważne jest przede wszystkim lekkie pióro oraz umiejętność dotarcia do możliwie jak najszerszego grona odbiorców. Z drugiej jednak strony warto zdobyć wykształcenia na takich kierunkach studiów jak np. marketing i zarządzanie, socjologia, ekonomia czy polonistyka. Z pewnością wiedza na tych studiach pomoże w rozwoju zawodowym i da solidny background.

Oto przykładowe kierunki i specjalności, które warto rozważyć, jeśli chcemy rozpocząć karierę blogera 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA  KURSY / SZKOELNIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE

Może być przydatna szkoła dziennikastra, która wyrobi w blogerze pewne zasady pisania tematów blogowych.

Jeżeli chcemy sami stworzyć stronę bez umiejętności programowania, bardzo przydatny może się okazać kurs na np. wordpress.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie blogera?

Możliwości pracy blogera są dość szerokie. Wspomniano o nich już wcześniej:

 • praca w agencji reklamowej,
 • prowadzenie własnego bloga,
 • freelancing, tj. nawiązywanie tymczasowej współpracy ze zleceniodawcami.

Czy zawód blogera jest przyszłościowy?

Tak – już teraz znaczna część społeczeństwa aktywnie śledzi różnego rodzaju blogi itp. niektórzy zwracają uwagę, że automatyzacja oraz programy AI wyprą blogerów. Z drugiej jednak strony nawet najlepsza technologia AI nie zastąpi tego, com a dobry bloger – niepowtarzalnego stylu oraz pasji pisarskiej.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest bloger?

Bloger to osoba, która świetnie orientuje się w obszarze marketingu internetowego. Jej zadaniem jest przede wszystkim tworzenie merytorycznych, a przy tym zachęcających wpisów, które śledzą czytelnicy surfujący w sieci.

Gdzie może pracować bloger?

W XXI wieku bloger ma dość szerokie możliwości aktywności zawodowej. Oto niektóre z nich: zatrudnienie w agencji marketingowej, praca w dziale marketingu przedsiębiorstwa, prowadzenie działalności blogerskiej we własnym zakresie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Truda

Truda

Nie mam doświadczenia jako bloger, ale bardzo mnie zainteresował ten artykuł. Wydaje mi się, że praca ta jest ciekawa i daje dużo możliwości zarobkowych. Na pewno będę chciał/a w przyszłości spróbować swoich sił w tej branży.
Pracownik 1

Pracownik 1

Jako były bloger, mogę powiedzieć, że pisanie bloga to nie tylko rozrywka, ale także ciężka praca. Trzeba sporo czasu poświęcić na przygotowanie wpisów i dbanie o jakość ich treści, ale jak się ma świetny pomysł, to praca ta może przynieść wiele satysfakcji.
Nikola

Nikola

Jako pracodawca, uważam, że blogowanie to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi marketingowych. Właśnie dzięki blogerom możemy dotrzeć do nowych klientów i zyskać większą popularność w sieci.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka