Zawody i ich potencjał

Etnolingwista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

3 komentarze
Etnolingwista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Znajomość języków obcych otwiera drzwi nie tylko do kariery, ale również do poznawania świata. Na tym drugim aspekcie skupiają się etnolingwiści, którzy poza mową danego obszaru doskonale znają również jego kulturę, tradycje, obyczaje. Nieobce są im również kwestie związane z etymologią poszczególnych elementów języka obcego. Czym zajmuje się etnolingwista i jakie są perspektywy zatrudnienia w tym zawodzie?

 

Etnolingwista - na czym polega praca?

Etnolingwista to osoba, która doskonale posługuje się danym językiem obcym. Jednocześnie jej przedmiotem zainteresowań jest kultura danego kraju, jego historia, literatura czy nawet gospodarka. Nieobce są mu aspekty związane z samym pochodzeniem poszczególnych słów czy struktur językowych. W rzeczywistości etnolingwistyka jest bardzo szeroką dziedziną nauki, dającą spore możliwości rozwoju.

 Absolwent studiów zna 2 języki obce na poziomie biegłym. Jeden z nich to język popularny, drugi nieco mniej standardowy, np. wietnamski czy koreański. Znajomość dwóch języków obcych daje bardzo duże możliwości zawodowe i rozwojowe - etnolingwiści praktycznie nie mają problemu ze znalezieniem pracy.

 Do głównych obowiązków etnolingwisty należy:

 • tłumaczenie tekstów, rozmów czy dokumentacji - jeśli wykonuje on zawód tłumacza,
 • nauczanie języka obcego - jeśli wykonuje on zawód nauczyciela,
 • prowadzenie rozmów o różnej tematyce (handlowej, prawnej czy innej) z osobami posługującymi się danym językiem obcym,
 • ocena zmian zachodzących w danym obszarze językowym,
 • tworzenie publikacji tematycznych.

Do pracy na stanowisku etnolingwisty przydają się następujące kompetencje:

 • umiejętność szybkiego przyswajania języków obcych,
 • umiejętność wykorzystania języka w praktyce,
 • zainteresowanie kulturą, historią czy literaturą danego obszaru językowego,
 • umiejętność przekazywania informacji w ciekawy sposób.

Ile zarabia etnolingwista?

Zarobki etnolingwisty uzależnione są tak naprawdę od tego, w jakim miejscu podejmie on pracę po studiach. Najwięcej etnolingwiści zarabiają w międzynarodowych korporacjach, lecz tam ich rola ogranicza się głównie do tłumaczenia tekstów czy prowadzenia rozmów z kontrahentami. Nieco mniej zarabia się w instytucjach państwowych, prowadzących szeroką współpracę z zagranicą. Na podobne stawki mogą liczyć tłumacze oraz nauczyciele języków obcych. Zasadą jest, że im bardziej "egzotyczny" język zna etnolingwista, tym więcej może zarobić. Dane na temat zarobków specjalistów przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 6 000 zł/ ms 4 420 zł/ms
ŚREDNIE 7 500 zł/ ms 5 442 zł/ ms
WYSOKI 9 750 zł / ms 6 976 zł/ ms

W jakich warunkach pracuje etnolingwista?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Badania naukowe

Zatrudnię Instruktora nauki pływania

FUNDACJA "WSPÓLNYM KROKIEM"

 • Stęszew
 • 30-80 zł / h
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Niepubliczne Przedszkole Akademia Pomysłów

 • Kostrzyn
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Przedszkole "Tęczowe Przedszkole"

 • Warszawa
 • 5 000-5 400 zł / mc
Dodana

Instruktor Zumby

Akademia Tańca Krok po Kroku

 • Cieszyn
Dodana

Instruktor Akrobatyki

Akademia Tańca Krok po Kroku

 • Cieszyn
Dodana
Aplikuj bez CV

Warunki pracy etnolingwisty można określić jako dobre. Na ogół kontaktuje się on z ludźmi, prowadząc różnego typu rozmowy czy nauczając, bądź pracuje z dokumentacją. Nie ma do czynienia z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi, nie wykonuje obowiązków w warunkach szkodliwych. Niemniej jednak do tej pracy należy mieć konkretne predyspozycje zdrowotne, a mianowicie:

 • bardzo dobry wzrok oraz słuch,
 • dobrą kondycję psychiczną,
 • możliwość spędzania przed komputerem więcej, niż 4 godzin dziennie,
 • możliwość przemieszczania się na dalsze odległości, np. samolotem (wynika to z konieczności odbywania podróży służbowych).

Czy do pracy na stanowisku etnolingwisty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Etnolingwistą może zostać osoba, która ukończy studia wyższe kierunkowe na kierunku etnolingwistyka. Kierunek ten prowadzony jest przez uczelnie publiczne, czasami także widnieje w ofercie placówek prywatnych. Podczas studiów można wybrać konkretną specjalizację, w zależności od tego, co chce się robić po ich zakończeniu. Jednocześnie warto pamiętać, że dodatkowe uprawnienia można zdobyć np. na studiach podyplomowych czy po ukończeniu dedykowanych kursów. Warto wspomnieć chociażby o uprawnieniach pedagogicznych, które dają możliwość nauczania języka obcego w szkołach publicznych oraz prywatnych różnego szczebla. Absolwenci mogą zainwestować w specjalistyczne kursy dla tłumaczy, po których podejmują pracę w międzynarodowych korporacjach. Bardzo dobra znajomość języka obcego otwiera im wiele drzwi do kariery - wystarczy tylko ukończyć studia podyplomowe lub szkolenia w konkretnej dziedzinie. Więcej danych na ten temat przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁA / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Ukończenie studiów o kierunku lingwistycznych zapewni pracę na danym kierunku -
PRZYDATNE - Każda szkoła, która oferuję kursy językowe może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności danego kandydata na dane stanowisko lingwistyczne

 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie etnolingwisty?

 

Ukończenie etnolingwistyki daje bardzo szerokie możliwości zatrudnienia. Absolwent może zdecydować się pozostać na uczelni i kontynuować pracę naukową. Wielu decyduje się uczyć języka obcego w szkole. Etnolingwista może też pracować jako tłumacz, niemniej jednak w przypadku, gdy chciałby zostać tłumaczem przysięgłym, musi zdać egzamin państwowy. Studia same w sobie nie nadają mu tego typu uprawnień. Etnolingwiści coraz częściej podejmują zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach. Mogą oni liczyć na dobre warunki pracy oraz wysokie wynagrodzenie - w ten sposób promowana jest znajomość języka obcego, zwłaszcza egzotycznego, np. chińskiego czy wietnamskiego. Specjalista posiada też szeroką wiedzę w zakresie danego obszaru językowego, dlatego z powodzeniem może szukać zatrudnienia w różnego typu instytucjach kultury czy ośrodkach edukacyjnych. 

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku etnolingwisty?

Etnolingwista pracuje w miejscach, w których nie jest narażony na działanie czynników szkodliwych. Zazwyczaj jego praca ma charakter biurowy, czasami jednak większość obowiązków wykonuje w kontakcie z innymi, np. uczniami czy klientami. Niemniej jednak pracę etnolingwisty można uznać za stosunkowo bezpieczną, dlatego też specjaliście nie przysługują żadne uprawnienia ustawowe. Przygotowanie do pracy obejmuje natomiast odbycie zwykłego szkolenia BHP oraz przeprowadzenie standardowych badań lekarskich.

Czy zawód etnolingwisty jest przyszłościowy?

Etnolingwiści nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia - mogą dodatkowo wybrać, w jakiej dokładnie branży chcą się rozwijać. Niemniej jednak pozostaje pytanie, czy zawód etnolingwisty można uznać za przyszłościowy? Choć specjaliści nie muszą się martwić o pracę, to jednak dziedzina ta ma swoją przyszłość wyłącznie w kontekście znajomości języków obcych. Ich znajomość pozwala znacząco poszerzać horyzonty, biorąc udział np. w badaniach naukowych czy rozmowach biznesowych. Tymczasem aspekt etnograficzny nie odgrywa dziś znaczącej roli - tymi kwestiami zajmuje się dziś niewiele instytucji, zatem znalezienie pracy w tej dziedzinie jest znacznie trudniejsze. Oczywiście, wiedzę można też wykorzystywać w kontaktach handlowych, jednak tutaj nie mamy do czynienia z jej pogłębianiem czy badaniem konkretnych zjawisk, będących przedmiotem zainteresowania etnolingwisty. 

[sc_video]<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/FpMc0dARQdI" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/sc_video]

 

 

 

 

FAQ:

 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Jaś

Jaś

Słyszałam, że języki egzotyczne są teraz bardzo modne na rynku pracy, więc może warto zacząć uczyć się np. chińskiego i zainteresować się etnolingwistyką. Ciekawi mnie, jakie są szanse na znalezienie pracy na tym stanowisku.
Thumb12

Thumb12

Nigdy wcześniej nie słyszałam o pracy etnolingwisty, ale wydaje mi się bardzo interesująca. Chętnie poszerzę swoje umiejętności językowe i zainteresowania kulturowe. Tylko szkoda, że dostępność ofert pracy na tym stanowisku jest niewielka.
panna w ciąży

panna w ciąży

Praca etnolingwisty to dla mnie świetna opcja rozwoju zawodowego. Interesuję się różnymi językami i kulturami, a ta praca pozwala mi na połączenie obu pasji. Na dodatek wynagrodzenie za pracę również nie jest najgorsze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka