Spis treści
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o pracach interwencyjnych.
Czym jest sztuczna inteligencja?
Mianem sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI) określa się systemy lub maszyny, które skutecznie potrafią naśladować ludzką inteligencję, aby móc realizować określone zadania. Dodatkowo występuje możliwość usprawnienia działań przy uwzględnieniu przekazanych informacji. Sztuczna inteligencja może przyjmować różne formy, a do najczęściej spotykanych zalicza się:
- Chatboty - w trakcie pracy wykorzystują sztuczną inteligencję, aby o wiele szybciej i łatwiej sklasyfikować problemy posiadane przez klientów. Dzięki temu mogą udzielać trafniejszych odpowiedzi na zadawane pytania.
- Inteligentni asystenci - używają sztucznej inteligencji do przetwarzania kluczowych informacji pochodzących z dużych zbiorów danych. Ich działanie rzutuje na usprawnienie procesów planowania.
- Silniki rekomendacji - odpowiedzialne są za przedstawianie automatycznych propozycji programów telewizyjnych, które są zgodne z nawykami określonego telewidza.

Główną rolą sztucznej inteligencji jest sam proces i oferowane możliwości przy wspomaganiu myślenia. Dzięki sztucznej inteligencji można dokonywać analiz, które są bardziej obszerne niż przy wykorzystaniu formatu lub funkcji. Wśród społeczeństwa bardzo często dostrzegalne jest przekonanie, że sztuczna inteligencja podbije świat i wykluczyć człowieka z wielu procesów. W rzeczywistości dzięki sztucznej inteligencji dopatruje się szansy na zwiększenie ludzkiego potencjału i uzyskanie bardziej spektakularnych efektów. Firmy, w których wykorzystywana jest sztuczna inteligencja, mogą poszczycić się posiadaniem jednych z najbardziej wartościowych zasobów.
Sztuczna inteligencja jest dzielona na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to oprogramowanie, czyli wirtualni asystenci, oprogramowanie wykorzystywane do analiz obrazu, wszelkie wyszukiwarki internetowe, a także systemy umożliwiające rozpoznawanie mowy jak i twarzy. Drugi rodzaj to ucieleśniona forma sztucznej inteligencji, czyli są to m.in. roboty, samochody autonomiczne, drony.
Gdzie jest używana sztuczna inteligencja?
Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia, których często nie jesteśmy nawet świadomi. Do najistotniejszych można zaliczyć:
- Zakupy i reklamy online - Branża zakupowa szczególnie często ją stosuje. Ta technologia w pracy umożliwia dostarczenie spersonalizowanych rekomendacji w trakcie zakupów online. Wykorzystuje historie wyszukiwań i zakupów. Nierzadko bada także inne zachowania w sferze online. W handlu bywa wykorzystywana w trakcie optymalizacji produktów, planowania zasobów, jak i również w logistyce. Równolegle sztuczna inteligencja będzie
- Motoryzacja - Udział sztucznej inteligencji dostrzegalny jest w pojazdach autonomicznych. Choć nie są one szczególnie powszechne, to najnowsze modele wykorzystują funkcje bezpieczeństwa bazujące na sztucznej inteligencji. Sama Unia Europejska dofinansowała czujniki, które wykrywają ewentualne niebezpieczeństwo i wypadki. Sama nawigacja także opiera się w głównej mierze na sztucznej inteligencji.
- Cyberbezpieczeństwo - Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci. Skutecznie rozpoznaje i zwalcza zagrożenia wynikające z cyberataków. Nieustannie wprowadza dane, następnie rozpoznaje wzorce i dzięki temu efektywnie śledzi ataki. Równolegle, sztuczna inteligencja jest stosowana w walce z dezinformacją. Wykrywa fałszywe informacje podczas sprawdzania mediów społecznościowych pod kątem obecności niepokojących słów. Z dużym prawdopodobieństwem, sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana także w rekrutacji.
- Medycyna - Medycyna chętnie stosuje sztuczną inteligencję. Umożliwia rozpoznawanie infekcji przy wykorzystaniu tomografii komputerowej płuc. Jednocześnie jej rola była nieoceniona podczas walki z COVID-19.
- Tłumaczenia - oprogramowania, które wykorzystywane są do tłumaczenia tekstów pisanych lub mówionych bazują na sztucznej inteligencji. Jednocześnie można ją dostrzec także w przypadku programów do automatycznego tworzenia napisów.
- Inteligentne budynki - sztuczna inteligencja odpowiada za powstanie inteligentnych termostatów, które sposób działania uzależniają od danego człowieka. W rezultacie możliwe jest zmniejszenie zużycia energii. Przypuszcza się, że wdrożenie inteligentnego systemu w miastach umożliwi uregulowanie ruchu drogowego.

Zalety i wady sztucznej inteligencji
W sztucznej inteligencji pokładają nadzieję osoby z różnych części społeczeństwa. W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że jest to szansa dla zapewnienia lepszej opieki zdrowotnej, sprawniejszego rozwoju lotnictwa i transportu. W rezultacie sektory kluczowe dla społeczeństwa i gospodarki będą mogły o wiele lepiej funkcjonować. Równolegle należy dostrzec, że dzięki sztucznej inteligencji możliwe jest radykalne zminimalizowanie ewentualnych błędów ludzkich. Takie urządzenia przyszłości są o wiele bardziej dokładne, a dodatkowo wykazują odporność na błędy zewnętrzne. Za pomocą sztucznej inteligencji możliwe jest optymalizowanie do maksimum wydajności danych maszyn. W rezultacie może wykonywać kilka zadań w jednym czasie, a zbędne funkcje będą pomijane.

W jaką stronę obecnie idzie sztuczna inteligencja?
Bezdyskusyjnie, sztuczna inteligencja rewolucjonizuje przemysł oraz świat biznesu i będzie robiła to nadal w nadchodzących latach. W parze z nią nadchodzą ogromne szanse rozwoju. Nie sprawiają już większych trudności obliczenia kwantowe, 5G, IoT, maszyny działają coraz efektywniej. Istotne jest, że w rzeczywistości nikt nie posiada wiedzy, jakie realne zagrożenia mogą wystąpić. Pozostają one dotychczas nieznane i nieuregulowane. Kluczowe jest uregulowanie i wskazanie granic etycznych, które będą umożliwiały zachowanie kontroli. Sztuczna inteligencja w pracy pozwoli na znaczące zmniejszenie kosztów przedsiębiorstwa, jednak dla wielu firm zaporowy jest koszt jej wdrożenia.
- Sztuczna inteligencja to systemy lub maszyny, które potrafią naśladować ludzką inteligencję dla realizacji zadań.
- Możliwe formy sztucznej inteligencji to m.in. chatboty, inteligentni asystenci oraz silniki rekomendacji.
- Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w dziedzinach takich jak zakupy i reklamy online, motoryzacja, cyberbezpieczeństwo, medycyna czy inteligentne budynki.
- Zalety sztucznej inteligencji to m.in. szansa na lepszą opiekę zdrowotną, sprawniejszy rozwój transportu i funkcjonowanie sektorów kluczowych. Jednocześnie istnieją obawy co do wykluczenia człowieka z pewnych procesów oraz nadużycia sztucznej inteligencji w celach niemoralnych.