Szkolenia i rozwój

Sztuczna inteligencja a stanowiska pracy?

24 października 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Sztuczna inteligencja a stanowiska pracy?
Sztuczna inteligencja jest efektem nieustannego rozwoju technologii. Wykorzystywana jest na różne sposoby przez całkiem odmienne branże. Z dużym prawdopodobieństwem przełoży się ona na rozwój nauki i zapoznanie się ze specyfikacją nieuleczalnych chorób. Sztuczna inteligencja niesie za sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Nikt nie jest w stanie wskazać, czy sztuczna inteligencja zawsze będzie przynosiła pozytywy, być może będzie ona powodem wielu problemów dla współczesnego świata.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o pracach interwencyjnych

Czym jest sztuczna inteligencja?

Mianem sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI) określa się systemy lub maszyny, które skutecznie potrafią naśladować ludzką inteligencję, aby móc realizować określone zadania. Dodatkowo występuje możliwość usprawnienia działań przy uwzględnieniu przekazanych informacji. Sztuczna inteligencja może przyjmować różne formy, a do najczęściej spotykanych zalicza się:

 • Chatboty - w trakcie pracy wykorzystują sztuczną inteligencję, aby o wiele szybciej i łatwiej sklasyfikować problemy posiadane przez klientów. Dzięki temu mogą udzielać trafniejszych odpowiedzi na zadawane pytania. 
 • Inteligentni asystenci - używają sztucznej inteligencji do przetwarzania kluczowych informacji pochodzących z dużych zbiorów danych. Ich działanie rzutuje na usprawnienie procesów planowania. 
 • Silniki rekomendacji - odpowiedzialne są za przedstawianie automatycznych propozycji programów telewizyjnych, które są zgodne z nawykami określonego telewidza.

Główną rolą sztucznej inteligencji jest sam proces i oferowane możliwości przy wspomaganiu myślenia. Dzięki sztucznej inteligencji można dokonywać analiz, które są bardziej obszerne niż przy wykorzystaniu formatu lub funkcji. Wśród społeczeństwa bardzo często dostrzegalne jest przekonanie, że sztuczna inteligencja podbije świat i wykluczyć człowieka z wielu procesów. W rzeczywistości dzięki sztucznej inteligencji dopatruje się szansy na zwiększenie ludzkiego potencjału i uzyskanie bardziej spektakularnych efektów. Firmy, w których wykorzystywana jest sztuczna inteligencja, mogą poszczycić się posiadaniem jednych z najbardziej wartościowych zasobów. 

Sztuczna inteligencja jest dzielona na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to oprogramowanie, czyli wirtualni asystenci, oprogramowanie wykorzystywane do analiz obrazu, wszelkie wyszukiwarki internetowe, a także systemy umożliwiające rozpoznawanie mowy jak i twarzy. Drugi rodzaj to ucieleśniona forma sztucznej inteligencji, czyli są to m.in. roboty, samochody autonomiczne, drony. 

Szukasz pracy?

Asystent Projektanta drogowego

ROBIMART Sp. z o.o.

 • Pruszków
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

 • Mazowieckie
 • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Inżynier ds. Inwestycji Budowlanych

Dijo Baking Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana

Gdzie jest używana sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia, których często nie jesteśmy nawet świadomi. Do najistotniejszych można zaliczyć:

 • Zakupy i reklamy online - Branża zakupowa szczególnie często ją stosuje. Ta technologia w pracy umożliwia dostarczenie spersonalizowanych rekomendacji w trakcie zakupów online. Wykorzystuje historie wyszukiwań i zakupów. Nierzadko bada także inne zachowania w sferze online. W handlu bywa wykorzystywana w trakcie optymalizacji produktów, planowania zasobów, jak i również w logistyce. Równolegle sztuczna inteligencja będzie 
 • Motoryzacja - Udział sztucznej inteligencji dostrzegalny jest w pojazdach autonomicznych. Choć nie są one szczególnie powszechne, to najnowsze modele wykorzystują funkcje bezpieczeństwa bazujące na sztucznej inteligencji. Sama Unia Europejska dofinansowała czujniki, które wykrywają ewentualne niebezpieczeństwo i wypadki. Sama nawigacja także opiera się w głównej mierze na sztucznej inteligencji.
 • Cyberbezpieczeństwo - Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci. Skutecznie rozpoznaje i zwalcza zagrożenia wynikające z cyberataków. Nieustannie wprowadza dane, następnie rozpoznaje wzorce i dzięki temu efektywnie śledzi ataki. Równolegle, sztuczna inteligencja jest stosowana w walce z dezinformacją. Wykrywa fałszywe informacje podczas sprawdzania mediów społecznościowych pod kątem obecności niepokojących słów. Z dużym prawdopodobieństwem, sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana także w rekrutacji.
 • Medycyna - Medycyna chętnie stosuje sztuczną inteligencję. Umożliwia rozpoznawanie infekcji przy wykorzystaniu tomografii komputerowej płuc. Jednocześnie jej rola była nieoceniona podczas walki z COVID-19. 
 • Tłumaczenia - oprogramowania, które wykorzystywane są do tłumaczenia tekstów pisanych lub mówionych bazują na sztucznej inteligencji. Jednocześnie można ją dostrzec także w przypadku programów do automatycznego tworzenia napisów. 
 • Inteligentne budynki - sztuczna inteligencja odpowiada za powstanie inteligentnych termostatów, które sposób działania uzależniają od danego człowieka. W rezultacie możliwe jest zmniejszenie zużycia energii. Przypuszcza się, że wdrożenie inteligentnego systemu w miastach umożliwi uregulowanie ruchu drogowego. 

Zalety i wady sztucznej inteligencji

W sztucznej inteligencji pokładają nadzieję osoby z różnych części społeczeństwa. W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że jest to szansa dla zapewnienia lepszej opieki zdrowotnej, sprawniejszego rozwoju lotnictwa i transportu. W rezultacie sektory kluczowe dla społeczeństwa i gospodarki będą mogły o wiele lepiej funkcjonować. Równolegle należy dostrzec, że dzięki sztucznej inteligencji możliwe jest radykalne zminimalizowanie ewentualnych błędów ludzkich. Takie urządzenia przyszłości są o wiele bardziej dokładne, a dodatkowo wykazują odporność na błędy zewnętrzne. Za pomocą sztucznej inteligencji możliwe jest optymalizowanie do maksimum wydajności danych maszyn. W rezultacie może wykonywać kilka zadań w jednym czasie, a zbędne funkcje będą pomijane. 


Za sztuczną inteligencją podążają także wady tego rozwiązania. Na pierwszym miejscu wymieniany jest wzrost bezrobocia, ponieważ zautomatyzowanie wielu procesów sprawi, że możliwe, a nawet konieczne, będzie zredukowanie liczby zatrudnionych osób. Część z pewnością będzie zatrudnionych na czarno, Analizując wady sztucznej inteligencji, nie można pominąć kwestii związanej z wydatkami. Wdrożenie tej technologii jest ogromną inwestycją, dlatego współcześnie stosują ją wyłącznie największe organizacje. Ponadto najbardziej dopracowane myślące roboty nie będą w stanie zastąpić człowieka posiadającego uczucia i wyznającego określone wartości. Urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję nie posiadają bariery moralnej, dlatego może to stwarzać niebezpieczne sytuacje. 


Video

W jaką stronę obecnie idzie sztuczna inteligencja?

Bezdyskusyjnie, sztuczna inteligencja rewolucjonizuje przemysł oraz świat biznesu i będzie robiła to nadal w nadchodzących latach. W parze z nią nadchodzą ogromne szanse rozwoju. Nie sprawiają już większych trudności obliczenia kwantowe, 5G, IoT, maszyny działają coraz efektywniej. Istotne jest, że w rzeczywistości nikt nie posiada wiedzy, jakie realne zagrożenia mogą wystąpić. Pozostają one dotychczas nieznane i nieuregulowane. Kluczowe jest uregulowanie i wskazanie granic etycznych, które będą umożliwiały zachowanie kontroli. Sztuczna inteligencja w pracy pozwoli na znaczące zmniejszenie kosztów przedsiębiorstwa, jednak dla wielu firm zaporowy jest koszt jej wdrożenia. 

Podsumowanie:
 • Sztuczna inteligencja to systemy lub maszyny, które potrafią naśladować ludzką inteligencję dla realizacji zadań.
 • Możliwe formy sztucznej inteligencji to m.in. chatboty, inteligentni asystenci oraz silniki rekomendacji.
 • Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w dziedzinach takich jak zakupy i reklamy online, motoryzacja, cyberbezpieczeństwo, medycyna czy inteligentne budynki.
 • Zalety sztucznej inteligencji to m.in. szansa na lepszą opiekę zdrowotną, sprawniejszy rozwój transportu i funkcjonowanie sektorów kluczowych. Jednocześnie istnieją obawy co do wykluczenia człowieka z pewnych procesów oraz nadużycia sztucznej inteligencji w celach niemoralnych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to systemy lub maszyny, których praca odwzorowana jest od ludzkiej inteligencji. Pozwala to na sprawne wykonywanie zadań przy jednoczesnym szybszym i łatwiejszym zbieraniu potrzebnych informacji.

Jakie korzyści wynikają ze sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja modernizuje system i gospodarkę. Możliwe jest tworzenie bardziej kreatywnych tekstów, komponowanie muzyki, ale również wykorzystywana w medycynie umożliwiając z wysokim prawdopodobieństwem zdiagnozowanie raka przy wykorzystaniu obrazów pochodzących z tomografii komputerowej.nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Alek

Alek

Zdecydowanie widzę zalety i korzyści wynikające z wykorzystywania sztucznej inteligencji w mojej pracy. Dzięki temu mogę usprawniać swoje codzienne zadania, co pozwala mi na więcej czasu na rozwój moich umiejętności i realizację bardziej ambitnych projektów.
Prawda

Prawda

Po zapoznaniu się z artykułem, uważam, że warto zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji. Często widzę ogłoszenia rekrutacyjne, które wymagają takiej wiedzy i mam nadzieję, że wkrótce uda mi się ją zdobyć.
Zosia

Zosia

Jako osoba bezrobotna, martwię się, że sztuczna inteligencja może zastąpić niektóre zawody, co skutkuje większą konkurencją na rynku pracy. Mam nadzieję, że będzie to raczej szansa na kreowanie nowych, ciekawych stanowisk.
Katarzyna

Katarzyna

Sztuczna inteligencja wykorzystywana w mojej firmie przyniosła nie tylko usprawnienia, ale także poprawiła jakość i trafność przeprowadzanych analiz danych. Jest to bez wątpienia przyszłość, na którą warto stawiać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka