Zawody i ich potencjał

Operator wtryskarki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

9 komentarzy
Operator wtryskarki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Produkcja tworzyw sztucznych jest jednym z najpopularniejszych procesów technologicznych w przemyśle. Maszyny produkcyjne, zwane wtryskarkami, obsługuje operator wtryskarki. Pracownik ten ma za zadanie nadzorowanie procesu formowania elementów, ich kontroli i segregacji. Jest to praca dla osób cierpliwych, dokładnych, oraz spostrzegawczych, które nie wymagają od pracodawcy wyzwań i adrenaliny, lecz cenią sobie stabilizację i przewidywalność.

Poniższy poradnik przedstawia odpowiedzi na pytania: 

 • Na czym polega praca operatora wtryskarki?
 • Jakie są zarobki?
 • Jakie wymagania trzeba spełnić i jakie doświadczenie trzeba mieć, by pracować w tym zawodzie?
 • Czy jest to zawód z przyszłością i czy można awansować?
 • Jakie warunki pracy są na stanowisku operator wtryskarki?
 • Czy w zawodzie operator wtryskarki jest zatrudnienie?

Operator wtryskarki – na czym polega praca?

Praca operatora wtryskarki polega na obsłudze maszyny do przeróbki tworzyw sztucznych termoplastycznych. Tworzywa te, w postaci granulatu, są wsypywane do podajnika wtryskarki, a następnie pod wpływem temperatury zmieniane w półpłynną masę i wtryskiwane do formy. Po ostudzeniu z formy wyciągany jest ukształtowany półfabrykat, który należy posortować, dociąć ewentualne nadlewki i spakować. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku operatora wtryskarki?

 

Podstawowym zakresem obowiązków na stanowisku operatora wtryskarki jest:

 • Napełnianie podajnika granulatem.
 • Pilnowanie, czy proces przebiega prawidłowo.
 • Kontrola wyprodukowanych półfabrykatów.
 • Ewentualna wstępna i wykończeniowa obróbka półfabrykatów, np. odcinanie nadlewów.
 • Sortowanie półfabrykatów i ich pakowanie do dalszej produkcji lub jako wyroby gotowe.

W zależności od miejsca pracy oraz rodzaju i wieku urządzeń operator wtryskarki może również:

 • Obsługiwać urządzenia pomocnicze, np. suszarki do tworzyw sztucznych lub młyny do tworzyw sztucznych.
 • Przezbrajać maszynę, wymieniać formy wtryskowe i ustawiać parametry maszyny (tzw. ustawiacz maszyn, w większych zakładach jest to osobne stanowisko).
 • Wypełniać dokumentację produkcyjną i jakościową, związaną z procesem.

Video

Ile zarabia operator wtryskarki?

Operator wtryskarki, zgodnie z danymi statystycznymi w styczniu 2022 roku zarabiał brutto pomiędzy 3340 zł a 4600 zł, z czego tzw. mediana, czyli zarobek, jaki osiągnęło najwięcej badanych, wynosiła 3870 zł brutto, co „na rękę” daje około 3000 zł. Przedstawia to tabelka poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 716 zł
ŚREDNIE 3 900 zł 2 988 zł
WYSOKIE 4 800 zł 3 602 zł
Szukasz pracy?
Dodana

Operator maszyn (Holandia)

Metaal Flex Poland Sp z. o.o.

 • Holandia
Dodana
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana

Operator żurawia wieżowego

SPACE GLOBAL Mariusz Barwiński

 • Katowice
 • 36-44 zł / h
Dodana

Operator wtryskarki, w zależności od zakładu pracy, może liczyć również na inne profity, takie jak dodatkowe ubezpieczenia, prywatną opiekę zdrowotną lub pakiety socjalne. Ponieważ jest to stanowisko typowo produkcyjne, z dużym prawdopodobieństwem może liczyć również na dodatkowe, płatne nadgodziny na swoim stanowisku pracy.

Czy do pracy na stanowisku operatora wtryskarki potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Na stanowisko operatora wtryskarki nie są wymagane studia. Najczęściej w tym zawodzie rozpoczynają pracę absolwenci szkół zawodowych o kierunku: operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych lub pokrewnym. Nie jest to jednak popularny kierunek w szkołach zawodowych, dlatego w wielu przypadkach pracownik nie posiada wykształcenia zawodowego kierunkowego. Pracodawcy, zatrudniając pracowników na to stanowisko, wysyłają ich na szkolenia lub sami przyuczają do zawodu kandydatów na operatorów wtryskarek, ucząc ich jednocześnie zasady działania konkretnej maszyny.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako operator wtryskarki?

 

Najważniejszymi kompetencjami do pracy na stanowisku operator wtryskarki są:

 • dobry wzrok,
 • spostrzegawczość,
 • cierpliwość,
 • predyspozycje manualne
 • w przypadku chęci awansu na stanowisko ustawiacza – znajomość budowy maszyn przemysłowych

W przypadku mniejszych zakładów, gdzie operator wtryskarki musi być jednocześnie ustawiaczem maszyny, jej konserwatorem, a czasami również i technologiem, mile widziane przez pracodawcę u pracownika są kompetencje mechanika maszyn i urządzeń.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Do pracy jako operator wtryskarki nie jest potrzebne specjalne wykształcenie, jednak bardzo przydaje się ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej. Przydaje się także ukończenie wszelkich specjalistycznych kursów.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku operatora wtryskarki?

Pracownik, który obsługuje wtryskarki, może być narażony na warunki uciążliwe, takie jak wysoka temperatura, oparzenia, urazy i stłuczenia w przypadku nieostrożnego obchodzenia się z maszyną, a także niewielkie ilości emisji gazów – węglowodorów alifatycznych, ulatniających się z podgrzewanego tworzywa. W przypadku, gdy operator wtryskarki ma za zadanie również wstępną obróbkę elementów lub obsługę młynka, może być dodatkowo narażony na przecięcie skóry ostrym narzędziem lub pyły, podczas mielenia wybrakowanych półfabrykatów. Jednym z czynników, które mogą (choć nie muszą) wystąpić na stanowisku pracy, jest monotonia.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku operatora wtryskarki?

 

Operator wtryskarki powinien posiadać:
 • dobry stan zdrowia, stwierdzony przez lekarza medycyny pracy,
 • ogólną sprawność fizyczną,
 • dobry wzrok,
 • sprawność zmysłu dotyku.

operator wtryskarki

W jakich warunkach pracuje operator wtryskarki?

Operator wtryskarki pracuje na suchej, ogrzewanej hali, gdzie powinny być zachowane dobre warunki higieniczne, ponieważ duże stężenie zanieczyszczeń może osiadać na wyprodukowanych detalach, sprawiając problemy w trakcie dalszej obróbki. W pomieszczeniu musi być sprawna wentylacja wywiewna oraz odciągi bezpośrednio z maszyn. Ze względu na podgrzewanie przez wtryskarkę tworzywa do około 200 stopni Celsjusza i temperaturę gotowego elementu na stanowisku, często na hali jest bardzo ciepło.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie operatora wtryskarki?

Przetwórstwo tworzyw sztucznych to bardzo popularny proces w produkcji. Wiele firm posiada ten proces technologiczny, dlatego w ogłoszeniach często można znaleźć pracę dla operatora wtryskarki. Ze względu na niewielką liczbą szkół zawodowych, które kształcą w tym kierunku, możliwości zatrudnienia osoby nawet bez doświadczenia są zatem duże.

operator wtryskarki

Czy zawód operatora wtryskarki jest przyszłościowy?

Tworzywa są wszechobecne, od przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak widelczyki, tacki lub woreczki foliowe, po stosowane w przemyśle samochodowym lub budownictwie elementy. Pomimo iż wtryskarki są coraz bardziej udoskonalane, potrzebny jest nad nimi nadzór, którego nie zastąpi żadna maszyna. Dlatego jeszcze przez długie lata stanowisko operatora wtryskarek będzie niezbędne w każdym przedsiębiorstwie, które prowadzi przeróbkę tworzyw sztucznych.

Jest to również zawód, w którym można rozwijać się i awansować. W większych i nowocześniejszych przedsiębiorstwach operatorzy wtryskarek nie przygotowują sami wsadu, ani też nie ustawiają maszyn. Tym zajmują się profesjonalni ustawiacze maszyn, brygadziści bądź mistrzowie. Na to stanowisko wybierani są przeważnie pracownicy z doświadczeniem, którzy dobrze znają proces i chcą się rozwijać. Jeżeli park maszynowy jest obsługiwany przez nowoczesne maszyny, ich programowaniem zajmuje się specjalista – technolog, którego zadaniem jest czuwanie nad całością procesu, oraz wdrażanie nowych rozwiązań.

Podsumowanie:
 • Praca operatora wtryskarki polega na obsłudze maszyny do przeróbki tworzyw sztucznych termoplastycznych. Zadaniem operatora jest przede wszystkim wsypywanie tworzyw do podajnika wtryskarki, a następnie kontrolowanie procesu wtryskiwania i wyciąganie gotowych elementów z formy.
 • Zgodnie z statystykami na początku 2022 roku średnie zarobki brutto operatora wtryskarki wynosiły około 3900 zł, przy czym osoba zatrudniona na tym stanowisku mogła liczyć na dodatkowe benefity oraz płatne nadgodziny.
 • Do pracy na stanowisku operatora wtryskarki nie są wymagane studia ani specjalistyczne szkolenia, ale z pewnością przydatne są doświadczenie w pracy przemysłowej oraz ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej.
 • Operator wtryskarki może być narażony na różne czynniki szkodliwe, w tym na duże temperatury, emisję gazów i pyły. W związku z tym na jego stanowisku powinien być zapewniony dostęp do środków ochrony osobistej oraz odpowiednia wentylacja.

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca operatora wtryskarki jest ciężka?

Praca operatora wtryskarki należy do prac średnio ciężkich fizycznie oraz nie obciążających umysłowo. Jest to jednak praca monotonna, dlatego osobom, które lubią ruch, może wydawać się uciążliwa.

Czy na stanowisku operator wtryskarki dobrze się zarabia?

Na stanowisku operator wtryskarki obowiązują stawki podobne, jak na innych stanowiskach produkcyjnych. Mediana w 2022 rok wynosiła 3870 zł brutto. W zależności od zakładu, można liczyć również na dodatkowe, płatne nadgodziny, dodatek nocny lub dodatki socjalne.

Jakie predyspozycje są wymagane na stanowisku operatora wtryskarki?

Operator wtryskarki powinien mieć zdolności manualne, dobry wzrok, oraz cierpliwość. Mile widziana na tym stanowisku jest znajomość budowy i naprawy maszyn.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

9 komentarzy

Warka

Warka

Warunki pracy dla operatora wtryskarki nie są najłatwiejsze, ale jeśli jest to praca zespołowa, w której możemy liczyć na wsparcie kolegów z pracy, to jest znośna. Natomiast praca w monotonnym środowisku może być męcząca.
księgowy

księgowy

Zatrudnienie dla operatora wtryskarki wydaje się być łatwe do znalezienia, a zarobki nie są zbyt wygórowane. Ale ponieważ jest to ważna funkcja w procesach produkcji, w której błędy mogą kosztować firmę dużo pieniędzy, ważne jest, aby operator był dokładny i odpowiedzialny.
Helena

Helena

Interesujące, że dla pracy operatora wtryskarki nie potrzeba wykonywać dodatkowych szkoleń. To może być dobra opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.
quman

quman

Zarobki dla operatora wtryskarki wyglądają obiecująco, a wymagania uczelniane są niskie. Brzmi to jak dobra opcja dla osoby bez pracy, chociaż uważam, że praca ta może być wymagająca.
norman

norman

Praca operatora wtryskarki wydaje się być interesująca i dostępna dla osób bez wykształcenia kierunkowego. Zarobki również są na przyzwoitym poziomie. Niestety, praca ta może być uciążliwa i wymaga zachowania ostrożności.
Karol Z

Karol Z

Jako pracodawca zajmujący się produkcją przemysłową, zawsze jestem zainteresowany zatrudnieniem operatorów wtryskarek. Te stanowiska są bardzo ważne dla naszej firmy, a zarobki są konkurencyjne. Oczywiście, warunki pracy muszą być odpowiednie i dbamy o to, by nasi pracownicy czuli się u nas dobrze.
Regina

Regina

Zawsze myślałam, że do pracy na stanowisku operatora wtryskarki trzeba mieć specjalistyczne wykształcenie. Okazuje się, że można tam pracować po ukończeniu zwykłej szkoły zawodowej i z naszkoleniem. To ciekawa opcja dla osób, które chcą zdobyć doświadczenie w przemyśle.
Unia

Unia

Słyszałam, że praca operatora wtryskarki może być dość monotonna, ale jeśli ktoś szuka pracy w przemyśle produkcyjnym, to może to być dobre rozwiązanie z uwagi na duże możliwości zatrudnienia. Warto zastanowić się nad tym zawodem, szczególnie jeśli nie ma się dużego doświadczenia.
Jadzia

Jadzia

Praca operatora wtryskarki wydaje się interesująca, aczkolwiek wymaga dużego skupienia i uważności. Wysokie temperatury i emisja gazów mogą wpłynąć na zdrowie pracownika, ale w mniejszych ilościach powinno być bezpiecznie. Fajnie, że te stanowiska są coraz popularniejsze i łatwiej je znaleźć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka