Zawody i ich potencjał

Krojczy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 sierpnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
Krojczy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W każdej szwalni lub zakładzie produkującym odzież obecne jest stanowisko krojczego. Krojczy odpowiada za kompleksowe przygotowanie elementów materiałów, które w dalszym procesie umożliwią skomplementowanie i stworzenie sztuki odzieży. Nie każda osoba posiada odpowiednie kompetencje, które umożliwiają podjęcie pracy na tym stanowisku. Przedstawiamy, jakie są obowiązki krojczego i jakie powinien posiadać predyspozycje. Dodatkowo poruszamy kwestię zarobków i przyszłości zawodu.

Krojczy - na czym polega praca?

Na co dzień krojczy ponosi odpowiedzialność za prawidłowe przygotowywanie wykrojów na podstawie opracowanych schematów, szkiców lub szablonów. W ramach posiadanych obowiązków, jego zadaniem jest również przygotowanie materiału. Musi go odpowiednio ułożyć i odrysować, aby był zgodny z szablonem. Dodatkowo może wykrawać poszczególne elementy z pojedynczych lub ułożonych warstwowo materiałów. 

W pracy krojczego bardzo ważna jest umiejętność obsługi specjalistycznych maszyn, np. krajarki i narzędzi ręcznych. Umożliwiają wycinanie kształtów, które odpowiadają szablonowi. Urządzenia umożliwiają jednoczesne wycinanie kilkudziesięciu części, jednak osoba na tym stanowisku musi dbać o łuki, ostre kąty, jak i nacinki dwóch wykrojów czy zaszewek. W tym miejscu bardzo ważna jest precyzja w wykonywaniu zadań, ponieważ materiał nie może się przesuwać. Ponadto osoba, która pracuje jako krojczy może mieć powierzone komplementowanie wyciętych elementów w daną sztukę odzieży, które są przekazywane do szwalni.

Zasób powierzonych obowiązków uzależniony jest od posiadanego podziału pracy w zakładzie. W dużych firmach, stosowany jest dodatkowy podział na tym stanowisku. Przykładowo, krojczy rysowacz odpowiedzialny jest odrysowywanie kredką danych części wykrojów, z kolei krojczy wykrawacz musi wykrawać odrysowane elementy, a krojczy kompletowacz ma za zadanie skompletowanie wyciętych elementów w sztuki. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku krojczego:

 • stworzenie szablonów służących do wykrawania, zgodnych z oczekiwaniami zleceniodawców, 
 • wycinanie fragmentów materiałów, które są zgodne z zaakceptowanym szablonem, 
 • obrysowywanie stworzonych szablonów na właściwym materiale, 
 • układanie i kontrolowanie ilości wykrojów, 
 • sprawdzanie zgodności wykrojów z szablonami, 
 • troska o terminowość wykonywanych wykrojów.

Ile zarabia krojczy?

Zarobki krojczego nie są zaliczane do najwyższych. Najczęściej oscylują one w wokół najniższej krajowej. Jednak w większych miastach i osoby posiadające kierunkowe wykształcenie i ukończone kursy, mogą uzyskać o wiele wyższe wynagrodzenie. Wynagrodzenie krojczego wzrasta wraz z nabywaniem doświadczenia i umiejętności, co pozwala na awansowanie w hierarchii. Czynniki, od których uzależniona jest pensja krojczego, przedstawia dołączona tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 716 zł
ŚREDNIE 4 300 zł 3 262 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 738 zł

Czy do pracy na stanowisku krojczego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?

Fizjoterapeuta/Fizjoterapeutka

Nadbałtyckie Centrum Rehabilitacji NZOZ Alma

 • Gdańsk
 • 6 473-6 473 zł / mc
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24,50/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 24-25 zł / h
Dodana

Head of SEM

WhitePress

 • Bielsko-Biała
 • 11 000-16 000 zł / mc
Dodana

Osoba ubiegająca się o stanowisko krojczego nie musi posiadać wykształcenia krawieckiego, choć z pewnością przemawia to na jej korzyść na tle innych kandydatów. Firmy deklarują możliwość zatrudnienia osób z wykształceniem podstawowym. Kluczowe jest posiadanie pożądanych zdolności manualnych, których nie zrekompensuje żadne wykształcenie. Przed podjęciem pracy jako krojczy warto odbyć szkolenie krawieckie, które może utwierdzić o słuszności podjętej decyzji. Wiele kursów krawieckich organizowanych jest przez Urząd Pracy. Osoba poszukująca pracy może nie tylko przekonać się, na czym polegają obowiązki w tym fachu, ale przede wszystkim za darmo podwyższyć posiadane kompetencje. Wymagania dotyczące wykonywania pracy krojczego przedstawia tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Do pracy jako krojczy wymagane jest przeszkolenie z korzystania z różnych maszyn, np. wykrawarki.
PRZYDATNE - -

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako krojczy?

 • zdolności manualne, 
 • ogromna cierpliwość, 
 • dokładność, 
 • skrupulatność,
 • zdolność wykorzystania urządzeń na stanowisku pracy, np. plotera, 
 • odbycie kursów krawieckich.
krojczy

Kto ma największe szanse na zostanie krojczym?

Na stanowisku krojczego najbardziej sprawdzają się osoby sumienne i cierpliwe. Praca jest monotonna i wymaga nieustannego skupienia, dlatego cenna jest umiejętność podzielności uwagi i dobra pamięć. Krojczy powinien płynnie przychodzić od wykonywania jednej czynności do drugiej. Bardzo ważną cechą krojczego jest współdziałanie i współpraca w zespole. 

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia zdrowotna. Kluczowe jest, aby krojczy posiadał dobry wzrok, sprawne ręce oraz palce, ponieważ pracuje na maszynach wymagających pełnej precyzji. Na tym stanowisku mogą pracować osoby z wadą wzroku, którą można skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku krojczego?

 • ostrość wzroku, zdolność do rozróżniania barw, 
 • czucie dotykowe, 
 • posiadanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, 
 • zdolności manualne - zręczne ręce i palce, 
 • zdolność koncentracji i podzielność uwagi, 
 • wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny.

W jakich warunkach pracuje krojczy?

Warunki zatrudnienia krojczego są w pełni uzależnione od miejsca i wielkości przedsiębiorstwa. W wielu zakładach wydzielone jest pomieszczenie do przygotowywania wykrojów, które określane jest jako krojownia. Równolegle krojczy może pracować na osobnym stanowisku znajdującym się na dużej hali produkcyjnej. Umiejscowienie zależne jest od przyjętej organizacji pracy. Najczęściej znajduje się w okolicach szwalni. 

Każdy krojczy ma zapewnione bardzo dobre oświetlenie i duży stół, na którym rozmieszczane są kawałki materiału. Krojczy wykonuje powtarzalne czynności w pozycji siedzącej, stojącej lub wymuszonej. W firmach, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnością istnieje możliwość indywidualnego dopasowania stanowiska do możliwości pracownika. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie krojczego?

Krojczy są poszukiwani przede wszystkim przez duże przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji odzieży. Krojczy może zdobyć zatrudnienie także w szwalniach lub zakładach usługowych, np. w zakładach krawieckich. Ponadto może prowadzić własną działalność gospodarczą.

krojczy

Czy zawód krojczego jest przyszłościowy?

Zawód krojczego jest bardzo przyszłościowy, ponieważ coraz częściej konsumenci doceniają fakt wyprodukowania danej odzieży w Polsce. Równolegle wzrastają ceny ubrań wykonywanych ręcznie, co zmniejsza popularność i konkurencyjność ubrań oferowanych przez duże sieci odzieżowe. Świadome zakupy sprawiają, że szczególnie doceniana jest jakość produktów, dlatego zawód krojczego stanowi jeden z filarów przedsiębiorstw krawieckich. Z pewnością kluczem do znalezienia dobrego zatrudnienia jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Sumienne osoby mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia i awans.

Podsumowanie:
 • Praca krojczego polega na precyzyjnym wycinaniu kształtów z materiału za pomocą specjalistycznych maszyn i narzędzi, wymagającym stałego skupienia i uwagi.
 • Osoba pracująca jako krojczy może mieć różnorodne zadania, takie jak rysowanie kredką, wykrawanie elementów czy kompletowanie ich w sztuki odzieży.
 • Wynagrodzenie krojczego wzrasta wraz z nabyciem doświadczenia i umiejętności, ale najczęściej oscyluje wokół najniższej krajowej.
 • Osoba ubiegająca się o pracę jako krojczy nie musi mieć wykształcenia krawieckiego, ale musi posiadać zdolności manualne oraz umiejętność obsługi maszyn, co można zdobyć przez odbycie kursów.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest krojczy?

Krojczy jest pracownikiem zakładu krawieckiego lub przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w wytwarzaniu odzieży. Na co dzień wykrawa poszczególne elementy z materiałów, aby finalnie móc stworzyć z nich ubranie lub przekazać je do szwalni. W swojej pracy wykorzystuje schematy, szkice i szablony. 

Czym zajmuje się krojczy?

Obowiązkiem krojczego jest wykonywanie obrysów szablonów na tkaninie, a następnie wykrawanie fragmentów materiałów, które są zgodne z posiadanymi szablonami. Ponadto, musi kontrolować liczbę i jakość wykrojów, a także nieustannie weryfikować ich zgodność z zaakceptowanym szablonem.

Jakie są zarobki krojczego?

Krojczy nie osiągają wysokich wynagrodzeń, najczęściej są delikatnie wyższe od najniższej krajowej. Ich wzrost uzależniony jest posiadanych kompetencji, umiejętności i doświadczenia. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

ciocia

ciocia

Zdecydowanie zgadzam się z autorami artykułu, że zawód krojczego jest przyszłościowy. Wielu konsumentów coraz bardziej docenia polskich producentów odzieży, co oznacza, że zapotrzebowanie na krojczych będzie stale rosnąć.
Beduin

Beduin

Jako osoba poszukująca pracy zastanawiam się, czy powinnam zdecydować się na szkolenie krawieckie. Jeśli rynek pracy jest o wiele bardziej skłonny do zatrudniania osób z takimi umiejętnościami, to wydaje mi się, że warto.
Marian

Marian

Praca krojczego nie jest łatwa i wymaga sporej precyzji, ale jestem zadowolony z mojej pracy. Szczególnie wtedy, gdy widzę efekty swojej pracy na gotowej odzieży. Cieszę się także z możliwości awansowania na wyższe stanowiska i związanych z tym wyższych wynagrodzeń.
assa

assa

Jako osoba bezrobotna cieszę się, że artykuł przedstawia możliwość zdobycia darmowego szkolenia krawieckiego przez Urząd Pracy. To świetna okazja, żeby podwyższyć swoje kwalifikacje i zdobyć nowe umiejętności, które pomogą mi w znalezieniu pracy.
Bajtel

Bajtel

Jako pracodawca bardzo cenię sobie umiejętności manualne oraz doświadczenie kandydatów ubiegających się o stanowisko krojczy. W mojej firmie stawiamy na jakość wykonanej pracy, dlatego poszukujemy ludzi, którzy mają pasję do swojego fachu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka