!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Klaun - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

2 sierpnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

0 komentarzy

Klaun - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Klaun kojarzy się głównie z występami w cyrku, jednak obecnie może on pracować także w innych miejscach. Rozśmieszanie innych, a przede wszystkim małych dzieci, może okazać się bardzo dochodowym zajęciem, choć nie ulega wątpliwości, że osoba na tym stanowisku musi cechować się poczuciem humoru, empatią czy komunikatywnością. Co warto wiedzieć o pracy jako klaun?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca klauna i jakie powinien mieć on cechy,
 • ile zarabia klaun i od czego zależy wysokość zarobków,
 • czy do pracy na stanowisku klauna potrzebne są dodatkowe szkolenia,
 • jak wygląda organizacja pracy,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie klauna,
 • czy zawód klauna jest przyszłościowy.

Klaun - na czym polega praca?

Wielu osobom wydaje się, że praca klauna polega tylko i wyłącznie na rozśmieszaniu innych.

Tymczasem w rzeczywistości zakres obowiązków jest o wiele szerszy, a należą do nich przede wszystkim:

 • przygotowywanie repertuaru na występy,
 • przygotowywanie charakteryzacji,
 • prowadzenie imprez,
 • śpiewanie piosenek i recytowanie wierszy,
 • prowadzenie konwersacji z uczestnikami imprezy.

Klaun, w zależności od miejsca, w którym pracuje, podejmuje nieco inne zadania, lecz zawsze musi nawiązywać pozytywne relacje z ludźmi, umieć zainteresować ich imprezą czy czymś zaskoczyć. W tej pracy bardzo ważna jest pomysłowość, bowiem jednym z głównych obowiązków jest także układanie planów imprezy, propozycji zabaw dla dzieci czy konkursów z nagrodami.

Cechy dobrego klauna

Podstawową cechą dobrego klauna jest poczucie humoru - klaun musi opowiadać historie, bajki czy dowcipy z zaangażowaniem i pewnego rodzaju zamiłowaniem. 

Predyspozycje do pracy na tym stanowisku to także:

 • komunikatywność,
 • umiejętność szybkiego reagowania,
 • umiejętność obrócenia trudnych sytuacji w żart,
 • umiejętność pracy z dziećmi.

Dobry klaun nie może mieć oporów przed występami publicznymi, powinien natomiast umieć śpiewać, recytować czy opowiadać różnego rodzaju historyjki. Kolejną cechą dobrego klauna jest empatia i umiejętność zrozumienia konkretnej sytuacji, zwłaszcza jeśli pracuje on z osobami chorymi. 

Bardzo istotne są także predyspozycje fizyczne do podjęcia zatrudnienia. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim:

 • dobrą kondycję fizyczną,
 • dobry wzrok,
 • dobry słuch,
 • umiejętność komunikowania się z innymi - brak wad wymowy,
 • wytrzymałość.

Ile zarabia klaun?

Klaun najczęściej pracuje w ramach umowy cywilnoprawnej, choć w niektórych przypadkach nawiązywana jest z nim umowa o pracę. Co do zasady, zarobki klaunów zależą od ilości imprez, w których uczestniczą. Rozliczenie zwykle odbywa się w systemie godzinowym bądź też klaun otrzymuje propozycję stawki za konkretne wydarzenie. 

Zarobki klauna będą zależały między innymi od zakresu obowiązków, jakie będzie musiał wykonać podczas konkretnego wydarzenia. Najlepiej opłacani są klauni, którzy nie tylko zajmują się rozśmieszaniem, ale także prowadzą animacje dla dzieci.

Informacje o zarobkach klauna przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 600 zł 2 784 zł
WYSOKIE 4 000 zł 3 057 zł

Czy do pracy na stanowisku klauna potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Klaun, który ma przejąć opiekę nad dziećmi, musi posiadać stosowne przygotowanie pedagogiczne. Najczęściej jednak maluchy pozostają pod opieką dorosłych podczas występu, stąd kurs pedagogiczny nie zawsze jest wymagany. Z drugiej strony, im więcej kompetencji posiada klaun, tym większą ma szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Aby podjąć pracę na stanowisku klauna, z zasady nie trzeba posiadać ukończonych studiów wyższych bądź dodatkowych szkoleń. Niemniej jednak wymagania pracodawców, jakie stawiają potencjalnym kandydatom, są różne. Zostały one określone w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - Do pracy jako klaun nie jest wymagane posiadanie wykształcenia, jednak bardzo przydaje się posiadanie kursu pedagogicznego lub uprawnień animatora.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku klauna?

Klaun nie rozpoczyna swojego dnia pracy od wyjścia na scenę - wręcz przeciwnie, gdyż nawet kilka godzin wcześniej musi zacząć odpowiednio przygotowywać się do tej roli. Przygotowania w dużej mierze polegają na właściwej charakteryzacji, rozłożeniu akcesoriów (przygotowaniu stanowiska pracy), założeniu stroju roboczego. Jeśli klaun we własnym zakresie prowadzi imprezę, wcześniej musi przygotować sobie jej repertuar. Najczęściej ma to miejsce w domowym zaciszu - tam też ćwiczy śpiewanie nowych piosenek czy recytowanie wierszy. Co ważne, klaun nie pracuje w standardowych, regularnych godzinach. Czasami stawia się on w miejscu pracy o poranku, czasami dopiero popołudniu, a w niektórych przypadkach wieczorem.

klaun

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie klauna?

Klaun może pracować w cyrku, choć coraz częściej zatrudniają go także agencje eventowe. To właśnie miejsca, w których specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na stały kontrakt. Z usług klaunów chętnie korzystają także organizatorzy imprez czy właściciele centrów handlowych bądź punktów rozrywki. Niemniej jednak współpraca odbywa się najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych i ma charakter incydentalny. Klauni coraz częściej współpracują z fundacjami lub stowarzyszeniami, prowadzącymi działalność na rzecz dzieci chorych lub niepełnosprawnych. Klaun może także założyć własną działalność gospodarczą i zdobywać zlecenia samodzielnie.

klaun

Czy zawód klauna jest przyszłościowy?

Trudno jednoznacznie określić, czy zawód klauna można uznać za przyszłościowy. Z jednej strony wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które w stroju klauna poprowadzą imprezę czy animacje dla dzieci, z drugiej strony mówimy głównie o zajęciu dorywczym, z którego na dłuższą metę trudno się utrzymać. Ponadto, klauni czasami pracują w ramach wolontariatu, na przykład w szpitalach czy w hospicjach, co sprawia, że zajęcie to staje się całkowicie niedochodowe. Osoby, które chciałyby realizować się w tej branży, powinny zdobyć dodatkowe uprawnienia, na przykład do pracy z dziećmi. Mogą one również prowadzić imprezy czy pracować z dziećmi z zagranicy. Dzięki temu zwiększają szansę na pracę w zawodzie, choć oczywiście w tym celu będą musiały uzyskać dodatkowe kompetencje.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.