Zawody i ich potencjał

Komentator sportowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Komentator sportowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Komentator sportowy to zawód marzeń wielu osób, najczęściej panów. Wielu chłopców grając w gry sportowe, mimowolnie wczuwa się w rolę komentatora, stawiając tym samym pierwsze kroki w stronę tego zawodu. Jak zostać komentatorem sportowym, jakie warunki trzeba spełniać, czy niezbędne jest wykształcenie wyższe, a także ile można zarobić jako komentator sportowy – o tym wszystkim przeczytasz w niniejszym artykule.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Na czym polega praca komentatora?
 • Ile zarabia komentator sportowy?
 • Jakie predyspozycje powinien mieć dobry kandydat na komentatora sportowego?
 • Czy zawód komentatora sportowego daje perspektywy na przyszłość?

Komentator sportowy – na czym polega praca?

Praca komentatora sportowego polega na relacjonowaniu wydarzeń sportowych w ich rzeczywistym czasie trwania oraz z miejsca, w którym dane wydarzenie się odbywa. Komentator sportowy ma za zadanie w sposób barwny opowiadać zarówno o tym, co jest w danej chwili widoczne na przykład na ekranie telewizora, ale także zdarzenia, które mają miejsce poza kamerą (spory, kontrowersje, złe samopoczucie zawodników, sytuacje na trybunach, dotyczące kibiców, pogoda i tym podobne). Komentator sportowy oprócz relacjonowania aktualnych wydarzeń powinien posiadać dużą wiedzę, zwłaszcza z zakresu dyscypliny, w której się specjalizuje, ale także powinien posiadać ogólne pojęcie o wielu innych dyscyplinach. Najbardziej szanowani i lubiani komentatorzy sportowi to ci, którzy podczas komentowania wydarzeń sportowych wtrącają anegdoty i zakulisowe historie, które są dla kibiców powiewem świeżości, a także możliwością na poznanie wielu ciekawych i zabawnych historii. Co dokładnie należy do obowiązków komentatora sportowego?

Zakres obowiązków na stanowisku komentatora sportowego:

 • relacjonowanie na żywo wydarzeń sportowych
 • bardzo dobra orientacja i znajomość środowiska sportowego
 • znajomość zasad dyscyplin sportowych
 • ocena i komentarz obserwowanych posunięć zawodników.

Video

Ile zarabia komentator sportowy?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Dziennikarz

Dziennikarz

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Suwałki
Dodana

Dziennikarz

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Suwałki
Dodana

Redaktor

Biuro Promocji i Reklamy Generalczyk Sp. j.

 • Poznań
Dodana

Dziennikarz/fotoreporter

Jarosław Jędrkowiak PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWO PRODUKCYJNE LEDER

 • Gostyń
Dodana

Dziennikarz

AGENCJA WYDAWNICZO REKLAMOWA KORSO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Mielec
Dodana

Jakich zarobków może oczekiwać komentator sportowy? W tym zawodzie zarobki mogą znacząco różnić się w zależności od doświadczenia i statusu danego komentatora. Znane i lubiane nazwiska mogą liczyć na znacznie wyższe stawki niż komentatorzy stawiający pierwsze kroki w zawodzie. Szacuje się, że zarobki komentatora wahają się od 2000 zł do aż 15 000 zł brutto! To ogromne różnice, które spowodowane są także różnicami płac w różnych stacjach telewizyjnych czy radiowych, a także różnymi stawkami w zależności od komentowanej dyscypliny. Te najbardziej popularne są zwykle najlepiej płatne, gdyż cieszą się największą oglądalnością i zainteresowaniem widzów. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wahają się zarobki komentatora sportowego, koniecznie zerknij na tabelkę poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 716 zł
ŚREDNIE 5 000 zł 3 738 zł
WYSOKIE 15 000 zł 10 556 zł

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku komentatora sportowego?

Wbrew temu co może się wydawać z zewnątrz, zawód komentatora sportowego to dość trudne zajęcie i z całą pewnością należy do kręgu zawodów, w których wymagana jest ponad przeciętna kreatywność. Zawód komentatora jest stworzony dla pasjonatów sportu, którzy na mówieniu o swojej ulubionej dyscyplinie mogą spędzać długie godziny. Ale zainteresowanie sportem to nie jedyny warunek, który powinien spełniać komentator sportowy.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako komentator sportowy?

 • Wykształcenie wyższe (dziennikarstwo lub kierunek na Akademii Wychowania Fizycznego). 
 • Bardzo dobra znajomość zasad języka polskiego.
 • Umiejętność swobodnego wypowiadania się oraz formułowania myśli pod wpływem czasu oraz stresu.
 • Perfekcyjna dykcja, nawet podczas bardzo szybkiej i dynamicznej relacji.

Mile widziana jest także ciekawa barwa głosu, która będzie charakterystyczną cechą danego komentatora. Wysokie głosy u mężczyzn mogą być drażniące w dłuższym odbiorze, podobnie jak wysoki głos u kobiety.

komentator sportowy

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku komentatora sportowego?

Zawód komentatora sportowego wiąże się z wieloma podróżami, dlatego ta ścieżka kariery odradzana jest osobom, które posiadają jakiekolwiek przeciwwskazania do odbywania podróży. Komentatorzy sportowi, podobnie jak na przykład nauczyciele, również są narażeni na choroby strun głosowych, ze względu na to, że są one bardzo często i długo eksploatowane podczas ich pracy.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku komentatora sportowego:

 • brak przeciwwskazań do podróży
 • zdrowe i sprawne struny głosowe, krtań
 • brak tendencji do chrypnięcia głosu.

Czy do pracy na stanowisku komentatora potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do pracy na stanowisku komentatora sportowego wymagane jest wykształcenie wyższe. Z reguły najbardziej pożądanymi kierunkami są dziennikarstwo lub kierunki takie jak wychowanie fizycznej czy inne, które wykłada się na akademiach wychowania fizycznego. Kandydat na stanowisko komentatora musi znać reguły gry, interesować się przebiegiem karier, najnowszymi wydarzeniami sportowymi, ale jednocześnie znać niektóre tajniki dziennikarstwa, umieć się wypowiadać, a nawet zagadywać swoich odbiorców, kiedy dzieją się nieoczekiwane sytuacje, które przerywają dane widowisko sportowe (na przykład problemy z niesubordynowanymi kibicami, udzielanie pomocy przez ratowników i tym podobne). 

Aby dowiedzieć się więcej na temat wykształcenia kandydatów na komentatora sportowego, sprawdź dane z tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA  KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu wykonywania zawodu komentatora sportowego konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego na kierunku dziennikarstwo lub wychowanie fizyczne. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie komentatora sportowego?

Komentator sportowy znajdzie zatrudnienie w stacjach radiowych oraz telewizyjnych. Swoje pierwsze kroki może stawiać także za pośrednictwem social mediów, a w szczególności serwisu youtube.pl. Komentatorzy sportowi są potrzebni zarówno w telewizji czy radiu publicznych jak i w mediach o charakterze komercyjnym. Stacji tych jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli na samym początku będzie relacjonował wydarzenia bardzo małych i lokalnych klubów sportowych.

komentator sportowy

Czy zawód komentatora sportowego jest przyszłościowy?

Ogólne zainteresowanie sportem na świecie nie gaśnie, a wręcz przeciwnie - powstaje coraz więcej platform oraz miejsc, w których mogą pracować dziennikarze sportowi, a także komentatorzy. Ponadto mimo spadku zainteresowania mediami tradycyjnymi, to nadal najważniejsze widowiska światowego futbolu, siatkówki, koszykówki czy innych dyscyplin sportowych, przyciągają przed telewizory miliony swoich miłośników. Dlatego zawód komentatora sportowego jest przyszłościowy, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że aby zajść naprawdę daleko, potrzebne będą upór, determinacja, ogromna wiedza oraz to "coś" co wyróżni Cię na tle innych komentatorów sportowych.

Podsumowanie:
 • Praca komentatora sportowego polega na relacjonowaniu wydarzeń sportowych w ich rzeczywistym czasie trwania oraz posiadaniu dużej wiedzy o danej dyscyplinie oraz kilku innych dyscyplinach.
 • Zarobki komentatora sportowego wahać się mogą od 2000 zł do 15 000 zł brutto, w zależności od doświadczenia, statusu i stacji telewizyjnej.
 • Do pracy na stanowisku komentatora sportowego wymagane jest wykształcenie wyższe na kierunku dziennikarstwa lub wychowania fizycznego, posiadać należy także ponad przeciętną kreatywność oraz ciekawą barwę głosu.
 • Komentatorzy sportowi są narażeni na choroby strun głosowych oraz dużo podróżują.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca komentatora sportowego?

Praca komentatora sportowego w głównej mierze polega na relacjonowaniu na żywo trwającego w danym momencie wydarzenia sportowego. Wymaga to nie tylko ogromnej spostrzegawczości i skupienia, ale także doskonałej orientacji w życiu sportowym, znajomości sportowców, składów drużyn etc.

Czy zawód komentatora sportowego jest trudny?

Z całą pewnością zawód komentatora sportowego nie należy do łatwych – a to dlatego, że od dobrego komentatora sportowego wymaga się ciekawego, kreatywnego relacjonowania wydarzeń sportowych, które nie zawsze muszą obfitować w wiele zwrotów akcji i interesujących sytuacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Bielecka G

Bielecka G

Artykuł porusza wiele interesujących tematów, związanych z pracą komentatora sportowego. Podoba mi się, że opisuje, jakie predyspozycje powinien mieć dobry kandydat na komentatora sportowego, i jakie studia mogą być przydatne w tym zawodzie.
Ignacy

Ignacy

Bycie komentatorem sportowym to nie tylko mówienie o wydarzeniach sportowych, to także znajomość tła dyscypliny, rozwijanie swojego stylu komentowania i ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Ale uważam, że jeśli jest się na bieżąco z sytuacją i interesujące sporty, to praca może być satysfakcjonująca.
trojak

trojak

Komentator sportowy to zawód, który zawsze wydawał mi się bardzo intrygujący, ale nigdy nie miałam okazji spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Cieszę się, że artykuł opisuje, jakie umiejętności i wykształcenie trzeba mieć, aby zostać komentatorem sportowym.
Maniek

Maniek

Zawody związane z mediami, takie jak komentator sportowy, są bardzo wymagające i stawiają wysokie wymagania na pracowników. Jednakże, widzę, że jeśli ktoś naprawdę uwielbia sport i lubi opowiadać o nim, to może w tej pracy poczuć się dobrze i osiągnąć sukces.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.