!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Galwanizer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

0 komentarzy

Galwanizer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Na rynku każdego dnia stykają się ze sobą różne zawody, o których często nie mamy pojęcia. Przykładem jest galwanizer, który lepiej znany jest wyłączenie osobom posiadającym na co dzień styczność z obróbką metali. Galwanizerem jest osoba, która zajmuje się nakładaniem specjalnych powłok pokrywających metal lub wyroby niemetalowe. Przestawiamy, na czym polega praca galwanizera, a także jak kształtują się zarobki na tym stanowisku i jakie wymagania posiadają pracodawcy względem zatrudnionych osób.

Galwanizer - na czym polega praca?

Galwanizer zajmuje się nakładaniem powłok metalowych na specjalnie przygotowane podłoża metalowe lub niemetalowe, które posiadają zdolność przewodzenia prądu elektrycznego. Jego praca umożliwia uzyskanie odpowiedniej estetyki, jak i zapewnia ochronę danego podłoża. Metalowe przedmioty są przez niego zanurzane w specjalnie przygotowanych roztworach. Wówczas umieszczane są anody i katody, a także regulowane jest napięcie i natężenie prądu, który płynie pomiędzy elektrodami. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku galwanizer?

 • nakładanie powłok metalowych na podłoże metalowe lub niemetalowe, które posiada zdolność przewodzenia prądu elektrycznego;
 • dobranie odpowiedniego roztworu, 
 • określenie miejsc, które mają być pokryte roztworem, 
 • ustawianie i sterowanie urządzeniami do galwanizacji,
 • obsługa maszyn i urządzeń pomocniczych.

Praca galwanizera wymaga znajomości zasad wynikających z reżimu sanitarnego, co odnosi się zarówno do temperatury, pH danego roztworu, jak i czasu nakładania powłoki. Musi posiadać wiedzę związaną ze składem chemicznym kąpieli i doskonale znać dodatki blaskotwórcze i powierzchniowo czynne. Ponadto dokonuje podłączenia urządzeń pomocniczych (filtry, pompy, itp.) koniecznych do prawidłowego wykonania procesu. Jego obowiązkiem jest również obsługa urządzeń galwanizerii, a także wizualna ocena efektów końcowych.

Video

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako galwanizer?

 • umiejętności manualne, 
 • znajomość podstawowych pojęć technicznych.
 • umiejętność pracy w skupieniu, 
 • podzielność uwagi,
 • umiejętność pracy w zespole.

Ile zarabia galwanizer?

Zarobki galwanizera kształtują się pod wpływem kilku istotnych czynników. Przede wszystkim uzależnione są od stażu pracy, doświadczenia, wykształcenia i wielkości przedsiębiorstwa. Dodatkowo istotne jest także województwo, w którym pracuje, a także wielkość miejscowości i poziom panującego bezrobocia. W rezultacie wśród osób trudniących się tym zawodem mogą występować znaczące różnice w otrzymywanych zarobkach. Uwarunkowania, które posiadają istotne przełożenie, jak i ich wartość przedstawia dołączona tabela. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 300 zł 2 579 zł
ŚREDNIE 4 000 zł 3 057 zł
WYSOKIE 5 100 zł 3 807 zł

W jakich warunkach pracuje galwanizer?

Najczęściej galwanizer zatrudniany jest przez zakład specjalizujący się w obróbce metali różnego rodzaju. W trakcie wypełniania powierzonych obowiązków musi korzystać z licznych maszyn i urządzeń, a także specjalnych narzędzi ręcznych, których nieumiejętna obsługa może skutkować wypadkiem przy pracy. Ze względu na charakter pracy w trakcie przeprowadzanych kąpieli metali w roztworach narażony jest na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi.

Czy do pracy na stanowisku galwanizera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Pracy na stanowisku galwanizera nie powinny wykonywać osoby, które nie posiadają odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia. W rzeczywistości studia nie są konieczne do pracy w tym zawodzie, jednak rekomendowane jest posiadanie średniego wykształcenia technicznego. Pracodawcy zatrudniają również osoby, które uzyskały dyplom ukończenia szkoły zawodowej, tudzież branżowej, w tej lub spokrewnionej specjalności. Aspektem, który przemawia na korzyść kandydata jest posiadanie doświadczenia zawodowego na stanowisku o takich samych lub zbliżonych obowiązkach. Potencjalni pracodawcy zwracają uwagę, czy kandydat posiada zdolności manualne i posiadają opanowane podstawy wiedzy technicznej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Osoby, które chcę wykonywać zawod galwanizera muszą posiadać wykształcenie techniczne o odpowiedniej specjalności.  -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie galwanizera?

Zawód galwanizera jest najczęściej spotykany w dużych przedsiębiorstwach, które zajmują się obróbką metali. Ponadto, zatrudnienie można szukać w warsztatach galwanizerskich. Zapotrzebowanie na galwanizerów wykazują również zakłady jubilerskie. 

Osoby, które wolą samodzielnie wpływać na wielkość uzyskiwanych zarobków, mogą z powodzeniem założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą, która będzie specjalizowała się w galwanizacji sprzętu domowego lub zajmującego się upiększaniem karoserii. Należy pamiętać, że zawód galwanizera wymaga korzystania z odpowiedniego sprzętu i nieustannego uzupełniania specyfików. Kluczowe jest także dostosowanie stanowiska do wymogów podyktowanych przez warunki sanitarne. Równolegle nierzadko konieczne jest zatrudnienie dobrych specjalistów posiadających doświadczenie, co generuje spore wydatki.

galwanizer

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku galwanizera?

Galwanizer najczęściej świadczy pracę na stanowisku, które umiejscowione jest na terenie hali produkcyjnej lub warsztatu. Jednocześnie posiada nieustanny kontakt z substancjami szkodliwymi, dlatego konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji. Równolegle w trakcie pracy galwanizera kluczowe jest umiejętne i rozważne korzystanie z specjalistycznych urządzeń: tarcze polerskie, polerki mechaniczne, piece do odprężania, a także sprzętów służących do badania gęstości przygotowanej kąpieli. 

W rezultacie, galwanizer, posiada nieustanny kontakt z groźnymi dla organizmu chemikaliami, elektrycznością, dlatego narażony jest na zatrucia, poparzenia chemiczne, a także uczulenia i przewlekłe choroby układu oddechowego. Równolegle korzystanie z różnego rodzaju urządzeń niesie za sobą możliwość spowodowania groźnego dla zdrowia i życia urazu mechanicznego. Galwanizer jest nieustannie narażony na działanie szkodliwych czynników na stanowisku pracy, jednak poszczególne przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek minimalizowania zagrożeń, dlatego szczególnie ważny jest bardzo dobry stan techniczny urządzeń, odpowiednia wentylacja, jak i specjalne elementy ubioru, które chronią bezpośrednio ciało pracownika. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku galwanizer?

 • dobry stan zdrowia,
 • odpowiednia siła fizyczna, która umożliwia wykonywanie powierzonych obowiązków.
 • lekarz medycyny pracy powinien być poinformowany o stanie zdrowia pracownika ubiegającego się o zatrudnienie.
galwanizer

Czy zawód galwanizera jest przyszłościowy?

Zapotrzebowanie na zawód galwanizera z pewnością będzie utrzymywało się na stałym lub rosnącym poziomie. Jest ono w pełni podyktowane przez warunki gospodarcze, które wykazuje zapotrzebowanie na ten rodzaj usług. Z pewnością, wzrost koniunktury na rynku sprawi, że będą nadal poszukiwane osoby z tymi umiejętnościami. Czynności wykonywane przez galwanizera są o wiele lepiej wykonywane przez człowieka niż specjalne urządzenia, dlatego osoba z wiedzą i doświadczeniem zawsze znajdzie zatrudnienie z dobrymi warunkami pracowniczymi.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca galwanizera?

Galwanizer wykonuje szereg czynności, które mają mu umożliwić powleczenie przedmiotów metalowych umiejętnie dobranymi metalami, np. chrom, miedź. Galwanizer musi obsługiwać urządzenia, a także dbać o wysoką jakość świadczonej pracy i współpracować z innymi osobami. 

Gdzie może pracować galwanizer?

Galwanizer może znaleźć zatrudnienie w zakładach galwanizacyjnych i warsztatach samochodowych, które specjalizują się w chromowaniu ozdobnych elementów oraz w dużych zakładach przemysłowych i produkcyjnych. 

Czy galwanizer dużo zarabia?

Zarobki galwanizera uzależnione są od doświadczenia i umiejętności, a także miejsca zatrudnienia. Najlepsze osoby w branży mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.