Zawody i ich potencjał

Galwanizer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Galwanizer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Na rynku każdego dnia stykają się ze sobą różne zawody, o których często nie mamy pojęcia. Przykładem jest galwanizer, który lepiej znany jest wyłączenie osobom posiadającym na co dzień styczność z obróbką metali. Galwanizerem jest osoba, która zajmuje się nakładaniem specjalnych powłok pokrywających metal lub wyroby niemetalowe. Przestawiamy, na czym polega praca galwanizera, a także jak kształtują się zarobki na tym stanowisku i jakie wymagania posiadają pracodawcy względem zatrudnionych osób.

Galwanizer - na czym polega praca?

Galwanizer zajmuje się nakładaniem powłok metalowych na specjalnie przygotowane podłoża metalowe lub niemetalowe, które posiadają zdolność przewodzenia prądu elektrycznego. Jego praca umożliwia uzyskanie odpowiedniej estetyki, jak i zapewnia ochronę danego podłoża. Metalowe przedmioty są przez niego zanurzane w specjalnie przygotowanych roztworach. Wówczas umieszczane są anody i katody, a także regulowane jest napięcie i natężenie prądu, który płynie pomiędzy elektrodami. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku galwanizer?

 • nakładanie powłok metalowych na podłoże metalowe lub niemetalowe, które posiada zdolność przewodzenia prądu elektrycznego;
 • dobranie odpowiedniego roztworu, 
 • określenie miejsc, które mają być pokryte roztworem, 
 • ustawianie i sterowanie urządzeniami do galwanizacji,
 • obsługa maszyn i urządzeń pomocniczych.

Praca galwanizera wymaga znajomości zasad wynikających z reżimu sanitarnego, co odnosi się zarówno do temperatury, pH danego roztworu, jak i czasu nakładania powłoki. Musi posiadać wiedzę związaną ze składem chemicznym kąpieli i doskonale znać dodatki blaskotwórcze i powierzchniowo czynne. Ponadto dokonuje podłączenia urządzeń pomocniczych (filtry, pompy, itp.) koniecznych do prawidłowego wykonania procesu. Jego obowiązkiem jest również obsługa urządzeń galwanizerii, a także wizualna ocena efektów końcowych.

Video

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako galwanizer?

 • umiejętności manualne, 
 • znajomość podstawowych pojęć technicznych.
 • umiejętność pracy w skupieniu, 
 • podzielność uwagi,
 • umiejętność pracy w zespole.

Ile zarabia galwanizer?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca galwanizer

Wytapiacz metali nieżelaznych

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Katowice
Dodana

Specjalista ds. nadzoru technicznego i wdrożeń

Huta Małapanew Sp. z o. o.

 • Ozimek
Dodana

Wytapiacz

ASPAMET SIUTA ANDRZEJ

 • Rajsko
Dodana

METALURG

WSK PZL-KALISZ S.A.

 • Kalisz
Dodana

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

 • Legnica
Dodana

Zarobki galwanizera kształtują się pod wpływem kilku istotnych czynników. Przede wszystkim uzależnione są od stażu pracy, doświadczenia, wykształcenia i wielkości przedsiębiorstwa. Dodatkowo istotne jest także województwo, w którym pracuje, a także wielkość miejscowości i poziom panującego bezrobocia. W rezultacie wśród osób trudniących się tym zawodem mogą występować znaczące różnice w otrzymywanych zarobkach. Uwarunkowania, które posiadają istotne przełożenie, jak i ich wartość przedstawia dołączona tabela. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 300 zł 2 579 zł
ŚREDNIE 4 000 zł 3 057 zł
WYSOKIE 5 100 zł 3 807 zł

W jakich warunkach pracuje galwanizer?

Najczęściej galwanizer zatrudniany jest przez zakład specjalizujący się w obróbce metali różnego rodzaju. W trakcie wypełniania powierzonych obowiązków musi korzystać z licznych maszyn i urządzeń, a także specjalnych narzędzi ręcznych, których nieumiejętna obsługa może skutkować wypadkiem przy pracy. Ze względu na charakter pracy w trakcie przeprowadzanych kąpieli metali w roztworach narażony jest na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi.

Czy do pracy na stanowisku galwanizera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Pracy na stanowisku galwanizera nie powinny wykonywać osoby, które nie posiadają odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia. W rzeczywistości studia nie są konieczne do pracy w tym zawodzie, jednak rekomendowane jest posiadanie średniego wykształcenia technicznego. Pracodawcy zatrudniają również osoby, które uzyskały dyplom ukończenia szkoły zawodowej, tudzież branżowej, w tej lub spokrewnionej specjalności. Aspektem, który przemawia na korzyść kandydata jest posiadanie doświadczenia zawodowego na stanowisku o takich samych lub zbliżonych obowiązkach. Potencjalni pracodawcy zwracają uwagę, czy kandydat posiada zdolności manualne i posiadają opanowane podstawy wiedzy technicznej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Osoby, które chcę wykonywać zawod galwanizera muszą posiadać wykształcenie techniczne o odpowiedniej specjalności.  -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie galwanizera?

Zawód galwanizera jest najczęściej spotykany w dużych przedsiębiorstwach, które zajmują się obróbką metali. Ponadto, zatrudnienie można szukać w warsztatach galwanizerskich. Zapotrzebowanie na galwanizerów wykazują również zakłady jubilerskie. 

Osoby, które wolą samodzielnie wpływać na wielkość uzyskiwanych zarobków, mogą z powodzeniem założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą, która będzie specjalizowała się w galwanizacji sprzętu domowego lub zajmującego się upiększaniem karoserii. Należy pamiętać, że zawód galwanizera wymaga korzystania z odpowiedniego sprzętu i nieustannego uzupełniania specyfików. Kluczowe jest także dostosowanie stanowiska do wymogów podyktowanych przez warunki sanitarne. Równolegle nierzadko konieczne jest zatrudnienie dobrych specjalistów posiadających doświadczenie, co generuje spore wydatki.

galwanizer

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku galwanizera?

Galwanizer najczęściej świadczy pracę na stanowisku, które umiejscowione jest na terenie hali produkcyjnej lub warsztatu. Jednocześnie posiada nieustanny kontakt z substancjami szkodliwymi, dlatego konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji. Równolegle w trakcie pracy galwanizera kluczowe jest umiejętne i rozważne korzystanie z specjalistycznych urządzeń: tarcze polerskie, polerki mechaniczne, piece do odprężania, a także sprzętów służących do badania gęstości przygotowanej kąpieli. 

W rezultacie, galwanizer, posiada nieustanny kontakt z groźnymi dla organizmu chemikaliami, elektrycznością, dlatego narażony jest na zatrucia, poparzenia chemiczne, a także uczulenia i przewlekłe choroby układu oddechowego. Równolegle korzystanie z różnego rodzaju urządzeń niesie za sobą możliwość spowodowania groźnego dla zdrowia i życia urazu mechanicznego. Galwanizer jest nieustannie narażony na działanie szkodliwych czynników na stanowisku pracy, jednak poszczególne przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek minimalizowania zagrożeń, dlatego szczególnie ważny jest bardzo dobry stan techniczny urządzeń, odpowiednia wentylacja, jak i specjalne elementy ubioru, które chronią bezpośrednio ciało pracownika. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku galwanizer?

 • dobry stan zdrowia,
 • odpowiednia siła fizyczna, która umożliwia wykonywanie powierzonych obowiązków.
 • lekarz medycyny pracy powinien być poinformowany o stanie zdrowia pracownika ubiegającego się o zatrudnienie.
galwanizer

Czy zawód galwanizera jest przyszłościowy?

Zapotrzebowanie na zawód galwanizera z pewnością będzie utrzymywało się na stałym lub rosnącym poziomie. Jest ono w pełni podyktowane przez warunki gospodarcze, które wykazuje zapotrzebowanie na ten rodzaj usług. Z pewnością, wzrost koniunktury na rynku sprawi, że będą nadal poszukiwane osoby z tymi umiejętnościami. Czynności wykonywane przez galwanizera są o wiele lepiej wykonywane przez człowieka niż specjalne urządzenia, dlatego osoba z wiedzą i doświadczeniem zawsze znajdzie zatrudnienie z dobrymi warunkami pracowniczymi.

Podsumowanie:
  • Praca galwanizera wymaga znajomości zasad reżimu sanitarnego, czasu nakładania powłok i składu chemicznego kąpieli.
  • Zarobki galwanizera zależą od doświadczenia, wykształcenia, lokalizacji i wielkości przedsiębiorstwa.
  • Galwanizer może pracować w zakładach specjalizujących się w obróbce metali, warsztatach galwanizerskich i zakładach jubilerskich.
  • Galwanizer jest narażony na kontakt z chemikaliami i może cierpieć na poparzenia chemiczne, uczulenia i choroby układu oddechowego.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca galwanizera?

Galwanizer wykonuje szereg czynności, które mają mu umożliwić powleczenie przedmiotów metalowych umiejętnie dobranymi metalami, np. chrom, miedź. Galwanizer musi obsługiwać urządzenia, a także dbać o wysoką jakość świadczonej pracy i współpracować z innymi osobami. 

Gdzie może pracować galwanizer?

Galwanizer może znaleźć zatrudnienie w zakładach galwanizacyjnych i warsztatach samochodowych, które specjalizują się w chromowaniu ozdobnych elementów oraz w dużych zakładach przemysłowych i produkcyjnych. 

Czy galwanizer dużo zarabia?

Zarobki galwanizera uzależnione są od doświadczenia i umiejętności, a także miejsca zatrudnienia. Najlepsze osoby w branży mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Tadek

Tadek

Praca galwanizera jest wymagająca, ale dzięki temu mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem. Oczywiście, nie można zapominać o zapewnieniu odpowiednich warunków pracy i reżimu sanitarnym dla pracownika.
Remigiusz

Remigiusz

Podobają mi się takie artykuły, które dają nadzieję na znalezienie interesującej pracy. Praca galwanizera wydaje się bardzo interesująca i w przyszłości na pewno będzie jedną z moich opcji.
Gosia z Osieka

Gosia z Osieka

Zainteresowałam się pracą galwanizera i wydaje się to być naprawdę ciekawą opcją. Mam nadzieję, że znajdę w tym zawodzie zatrudnienie.
Suchy

Suchy

Praca galwanizera to niełatwe zadanie. Dochodzi do niej niemało wymagań i trzeba być specjalistą w tej dziedzinie. Wynagrodzenie może się różnić w zależności od miejsca pracy, ale mimo to jest to dobra opcja do podjęcia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka