Zawody i ich potencjał

Gleboznawca - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

5 komentarzy
Gleboznawca - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca gleboznawcy być może nie należy do często spotykanych zawodów, jest jednak interesująca i warta poświęcenia chwili uwagi. Szczególnie dla osób, które interesują się środowiskiem naturalnym i nie boją się pracy w terenie. Gleboznawca musi wykazywać określone predyspozycje, a także posiadać dobre zdrowie i kondycję fizyczną. Zawód ten umożliwia nieustanny rozwój, jednak aby go podjąć, niezbędne są odpowiednie studia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kim jest gleboznawca, na czym polegają jego obowiązki
 • czy każda osoba będzie odpowiednia na to stanowisko
 • czy trzeba mieć określone predyspozycje zdrowotne, aby zostać gleboznawcą
 • o perspektywach pracy w tym zawodzie, rozwoju i wysokości wynagrodzenia
 • jakie studia i kursy należy ukończyć, aby zatrudnić się na tym stanowisku
 • czy jest to zawód przyszłościowy i potrzebny.

Gleboznawca - na czym polega praca?

Na początek warto wskazać, kim właściwie jest gleboznawca i jakie obowiązki należą do osoby pracującej na tym stanowisku. Jak nazwa zawodu wskazuje, do zadań gleboznawcy należy przede wszystkim wnikliwa analiza gleby na danym, określonym terenie. Badania te prowadzone są w celu określenia tego, czy dany teren jest atrakcyjny pod względem użytkowym, czy ma określony skład i nada się na przykład pod uprawę danego gatunku roślin. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku gleboznawcy? Osoba taka będzie również:

 • określała rząd i typ gleby, jej rodzaj, podtyp i gatunek
 • badała skład chemiczny gleby oraz jej właściwości chemiczne i fizyczne
 • określała stopień zanieczyszczenia i degradacji
 • stwierdzała genezę gleby i określała, jakie czynniki glebotwórcze na nią wpływały
 • ustalała, jakie gleba ma potrzeby nawożenia / wapniowania
 • wykonywała mapy glebowe
 • może opracowywać programy rekultywacji gleb oraz prowadzić działalność naukową i dydaktyczną oraz popularyzatorską w zakresie gleboznawstwa

Gleboznawca ma do dyspozycji specjalną skalę punktową, którą stosuje do określania jakości gleby, a rezultatem jest ekspertyza. 

Video

Ile zarabia gleboznawca?

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

[ko] Robotyk Kostrzyn nad Odrą

SGP GROUP

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Starszy Doradca Klienta

"CHANGE OF SCANDINAVIA RETAIL POLAND" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Warszawa
 • 4 300-4 500 zł / mc
Dodana
Dodana

Zarobki gleboznawcy zależą, podobnie jak w przypadku innych zawodów, od różnych czynników: doświadczenia, zaangażowania, miejsca zatrudnienia, dodatkowych obowiązków. Ciężko sklasyfikować dokładne zarobki na tym stanowisku. Dla pracownika naukowego, który jest gleboznawcą i działa w tym obszarze, pensja może wynosić od 3010 zł brutto.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku gleboznawcy?

Osoba, która pragnie podjąć pracę w tym zawodzie musi spełnić kilka ważnych wymogów.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako gleboznawca? Przede wszystkim będą to

 • ukończone studia wyższe i / lub podyplomowe
 • chęć do nieustannej nauki, poszerzania wiedzy
 • umiejętność pracy w terenie
 • tolerancja na różne warunki pogodowe (deszcz, upał)
 • sprawność i dobra kondycja fizyczna
 • umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce
 • cierpliwość, sumienność i skupienie

Gleboznawca może również prowadzić zajęcia dydaktyczne, stąd korzystną cechą jest umiejętność skutecznego przekazywania wiedzy i kontaktu z innymi osobami. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku gleboznawcy:

 • zdrowe stawy i kręgosłup, ze względu na pracę w pochylonych pozycjach
 • sprawne dłonie
 • brak chorób płuc (ryzyko unoszenia się w powietrzu pyłu, suchej gleby)
 • kondycja fizyczna na dobrym poziomie ze względu na pracę w terenie
 • dobrze rozwinięty zmysł wzroku oraz dotyku
 • korzystny jest brak alergii

Oczywiście, przed podjęciem pracy osoba chcąca pracować na tym stanowisku odbywa badania i rozmowę z lekarzem medycyny pracy, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

gleboznawca

Czy do pracy na stanowisku gleboznawcy potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Gleboznawca musi ukończyć kierunkowe studia wyższe oraz / lub studia podyplomowe. Przeważnie znajdzie on wykształcenie na uczelniach przyrodniczych oraz rolniczych. Ważne jest także doświadczenie, na przykład w postaci stażu na stanowisku pracownika naukowego, a także stałe poszerzanie horyzontów. Pracodawca może wymagać dodatkowych kursów, szkoleń lub certyfikatów. Poniższa tabela przedstawia zakres edukacji, który jest niezbędny do podjęcia tego zawodu.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Do pracy jako gleboznawca konieczne jest ukończenie studiów wyższych, ale można ukończyć je na studiach podyplomowych. -
PRZYDATNE - Przydatne w pracygleboznawcy jest ukończenie kursu z klasyfikacji gleby.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie gleboznawcy?

Zawód gleboznawcy jest stale potrzebny i obecny na rynku pracy. Osoba chcąca szukać pracy na tym stanowisku powinna szukać wakatu na uczelniach wyższych, w instytucjach państwowych i firmach prywatnych z różnych sektorów rynku (np. rolniczego). Wszędzie tam, gdzie wymagana jest ekspertyza gleb oraz określenie ich stopnia przydatności. 

Przede wszystkim przyjęciem gleboznawcy na etat będzie zainteresowany: przemysł rolniczy, przemysł spożywczy, przemysł wydobywczy oraz ciężki. 

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku gleboznawcy?

Gleboznawca pracuje głównie w terenie, na którym trwają wykopaliska. Osoba na tym stanowisku bada przekrój gleby za pomocą wykopów metodą odkrywkową. Poza pracą na świeżym powietrzu, gleboznawca pracuje także w laboratorium oraz biurze lub w salach lekcyjnych - na przykład na uczelni. 

Praca w tych trzech miejscach wymaga różnorodnej organizacji. W terenie pracownik musi ubrać się w odzież roboczą, którą można pobrudzić lub która ochroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Będzie to również porządne obuwie przeznaczone do poruszania się po nieraz trudnym terenie. Praca w laboratorium wymaga zachowania wszelkich środków ostrożności, nałożenia odzieży ochronnej (kitel, gogle, rękawiczki). Przekazywanie wiedzy lub konferencje, które odbywają się w bardziej oficjalnych miejscach wymagają stroju wizytowego / eleganckiego.

gleboznawca

Czy zawód gleboznawcy jest przyszłościowy?

Tak. Zawód gleboznawcy jest i będzie przyszłościowy tak długo, jak długo będzie rozwijał się różnego typu przemysł: rolniczy, ciężki, wydobywczy, spożywczy. Tam, gdzie występują tereny szczególnie zanieczyszczone, osoba na stanowisku gleboznawcy może mieć szczególnie dużo pracy, gdyż zachodzi potrzeba częstego kontrolowania jakości gleb. 

Gleboznawca może się nieustannie rozwijać i zdobywać kolejne stopnie naukowe, a po 5 latach pracy starać się o status rzeczoznawcy.

Podsumowanie:
 • Gleboznawca zajmuje się wnikliwą analizą gleby na danym terenie w celu określenia jej jakości i przydatności pod względem użytkowym.
 • Zarobki gleboznawcy są zależne od doświadczenia, zaangażowania, miejsca zatrudnienia i dodatkowych obowiązków.
 • Do pracy na stanowisku gleboznawcy wymagane są kierunkowe studia wyższe lub podyplomowe oraz dodatkowe kursy, szkolenia lub certyfikaty.
 • Zawód gleboznawcy jest przyszłościowy i zawsze będzie potrzebny w różnego typu przemysłach, szczególnie tam, gdzie występują tereny zanieczyszczone.

Najczęściej zadawane pytania

Czy każda osoba może zostać gleboznawcą?

Gleboznawcą może zostać każda osoba, którą interesuje ten sektor nauki, jest chętna do ciągłego poszerzania wiedzy i nie boi się pracy w terenie. Nie straszne są jej cięższe warunki pogodowe oraz terenowe, a poza tym rozwija swoje umiejętności w pracy laboratoryjnej. Taka osoba musi posiadać również dobrą kondycję fizyczną, zdrowy wzrok oraz sprawne stawy i kręgosłup. Powinna wykazywać się także cierpliwością oraz skupieniem, a także potrafić wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Warto zastanowić się nad wyborem tego zawodu w przypadku braku alergii i chorób układu oddechowego.

Co będzie robiła osoba na stanowisku gleboznawcy?

Przede wszystkim gleboznawca bada profil glebowy. Określa skład chemiczny gleby oraz stopień jej zanieczyszczeń. Bada jej właściwości fizyczne oraz chemiczne, a także określa jej typ. Stwierdza poziom przydatności gleby i klasyfikuje ją. Do swoich analiz wykorzystuje specjalnie określoną skalę oraz przeprowadza końcową ekspertyzę. Osoba na stanowisku gleboznawcy może pracować zarówno w terenie, jak i laboratorium i na sali wykładowej. Poza charakterem badawczym, może pojawić się także dydaktyczny - przekazywanie wiedzy studentom, uczniom, doktorantom.

Czy warto zostać gleboznawcą ze względu na płacę oraz możliwości zatrudnienia?

Gleboznawcą warto zostać przede wszystkim z pasji oraz zainteresowania tą dziedziną nauki. Jest to podstawą do sumiennej, zaangażowanej pracy która może korzystnie rzutować na wypłatę. Gleboznawca może zarabiać od 2500 zł brutto na stanowisku naukowym, chociaż dokładne zarobki zależą od doświadczenia oraz miejsca zatrudnienia. Osoba ubiegająca się o to stanowisko powinna szukać ofert pracy na uczelniach, w instytucjach państwowych i prywatnych związanych z różnego typu przemysłem. Zapotrzebowanie na gleboznawców jest stałe i równomiernie rozłożone po całym kraju. Nieco więcej ofert pracy znaleźć można w rejonach najbardziej zanieczyszczonych. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Szarlota

Szarlota

Artykuł porusza ważny temat, jakim jest zawód gleboznawcy. Dobrze, że podano wymagane edukacje i kursy. Ważną umiejętnością jest też umiejętność przekazywania wiedzy, co może być przydatne w prowadzeniu zajęć dydaktycznych.
Tomek

Tomek

Interesujący artykuł o zawodzie, który może być bardzo przydatny. Gleboznawca to specjalista, którego potrzebują różne sektory przemysłu. Ciekawe, że praca w terenie wymaga tak dużego wyczucia i dobrej organizacji.
Robert

Robert

Bardzo dobry artykuł do poczytania dla osób, które chcą wiedzieć więcej o zawodzie gleboznawcy. Dobrze, że podano szkoły i kursy, które warto ukończyć. Perspektywy zatrudnienia wydają się świetne!
Sergiej

Sergiej

Interesujący artykuł, ale myślę, że nie każdy byłby odpowiedni na stanowisko gleboznawcy - trzeba mieć predyspozycje. Takie wymagania sprawiają, że nie jest to praca dla każdego. Natomiast perspektywy zatrudnienia są na pewno dobre.
Lidia

Lidia

Ciekawy artykuł o zawodzie, którym się interesuję. Warto podkreślić, że praca w terenie wymaga odpowiedniego ubioru i ostrożności. Co do zarobków - ciężko jednoznacznie określić, ale wydają się one zadowalające dla pracownika naukowego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka