!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Instruktor jazdy konnej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Instruktor jazdy konnej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Instruktor jazdy konnej to piękny, ale także niełatwy zawód. Wykonywanie takiej pracy ma z pewnością wiele zalet, trzeba jednak pamiętać, że ważne jest posiadanie określonych predyspozycji. Sprawdź, czy taka praca jest dla Ciebie?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca instruktora jazdy konnej,
 • jakie są średnie zarobki na tym stanowisku,
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zatrudnienie,
 • czy zawód instruktora jazdy konnej jest rozwojowy i przyszłościowy?

Instruktor jazdy konnej - na czym polega praca?

Instruktor to bardzo ważna osoba w każdym ośrodku jeździeckim. To właśnie on pozostaje w kontakcie z osobami, które chcą nauczyć się jeździć konno. Prowadzenie lekcji to jednak niejedyne obowiązki osoby wykonującej ten zawód.

Oto lista zakresu obowiązków na stanowisku instruktora jazdy konnej:

 • Zajęcia z klientami - podczas lekcji instruktor tłumaczy jak współpracować z koniem, co robić, a czego unikać. Zadaniem instruktora jest także wytłumaczenie, jak korzystać ze sprzętu przeznaczonego dla jeźdźca. Instruktor powinien być bardzo dobrze przygotowany nie tylko, jeśli mowa o praktyce, ale także, jeśli chodzi o teorię. 
 • Dbanie o bezpieczeństwo - instruktor powinien zwracać uwagę na to, aby klienci przestrzegali zasad obowiązujących w trakcie nauki jazdy konnej. Osoba wykonująca ten zawód powinna być bardzo czujna.
 • Stosowanie odpowiednich metod nauczania - instruktor jazdy konnej powinien podchodzić do każdego klienta indywidualnie. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej metody nauczania, ćwiczeń oraz zadań. Zadaniem instruktora jest także prowadzenie harmonogramów zajęć oraz dokumentacji z tym związanej.
 • Dbanie o zwierzęta - wykonywanie czynności pielęgnacyjnych należy do zadań instruktora jazdy konnej.

Chociaż instruktor ma wiele obowiązków, dla osoby z pasją taka praca to ogromna przyjemność. Chcesz pracować jako instruktor? Czytaj dalej, a dowiesz się, co trzeba zrobić, aby zostać instruktorem jazdy konnej.

Video

Jak zostać instruktorem jazdy konnej?

Dobry instruktor to taki, który jest sprawny fizycznie, może pochwalić się dobrym wzrokiem i spostrzegawczością. Instruktor nie powinien mieć problemów z komunikacją z innymi, a także być przygotowany na pracę w różnych warunkach. Aby zostać instruktorem jazdy konnej, trzeba lubić pracę z ludźmi i zwierzętami, wykazywać się empatią oraz cierpliwością. Ważne jest także to, aby instruktor potrafił wzbudzić autorytet. Wymienione tutaj cechy są bardzo ważne, pozwalają na osiąganie sukcesów i satysfakcji w pracy. 

Poza określonymi predyspozycjami i umiejętnościami, aby pracować jako instruktor jazdy konnej, trzeba ukończyć odpowiedni kurs. Taki kurs powinien być zatwierdzony przez Kolegium Koordynatorów ds. Szkolenia. Po ukończeniu szkolenia kandydat podchodzi do egzaminu, a po jego zdaniu otrzymuje certyfikat potwierdzający uprawnienia. 

Do wykonywania pracy instruktora potrzebne są predyspozycje zdrowotne:

 • zdolność do podejmowania wysiłku fizycznego;
 • sprawność układu krążenia, oddechowego, dotyku, sprawność narządów równowagi;
 • dobra koordynacja wzrokowo-słuchowa.

Ile zarabia instruktor jazdy konnej?

Zarobki instruktora jazdy konnej zależą od wielu czynników. Ważne jest doświadczenie, osiągnięcia, prestiż ośrodka jeździeckiego i wiele innych aspektów. 

Jego wynagrodzenie jest liczone w zależności od ilości godzin, których stawka różni sie od formy prowadzenia zajęć. Szczegóły przedstawia tabelka poniżej:

  LEKCJA INDYWIDUALNA ZAJĘCIA GRUPOWE
MINIMUM 70 zł / os 35 zł / os
MAKSIMUM 200 zł / os 50 zł / os

Czy do pracy na stanowisku instruktora jazdy konnej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Oto tabelka zawierające najważniejsze informacje na temat tego, jakie kroki należy podjąć, aby zostać instruktorem jazdy konnej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - W celu wykonywania zawodu instruktora jazdy konnej wymagane jest posiadanie uprawnień instruktora jazdy konnej, które mozna zdobyc podczas specjalistycznego kursu.
PRZYDATNE - Osoba, która posiada już ukończony kurs instruktora jazdy konnej, może dodatkowo wziąć udział w kursie hipoterapii, czyli terapii prowadzonej przy pomocy koni.

Poniżej kompetencje, które przydają się w pracy instruktora jazdy konnej:

 • kompetencje zawodowe zdobyte na kursie,
 • asertywność,
 • dostosowanie zachowania do różnych sytuacji,
 • umiejętność planowania i organizowania pracy,
 • umiejętność współpracy w zespole,
 • zdolność do rozwiązywania problemów.
instruktor jazdy konnej

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie instruktora jazdy konnej?

Jeśli chodzi o możliwości pracy, instruktor jazdy konnej może skorzystać z naprawdę wielu opcji. Pracę może znaleźć w ośrodku jeździeckim, stadninie koni, gospodarstwie agroturystycznym, stajniach prywatnych, stajniach afiliowanych przez PTTK oraz ośrodkach stażowych PTTK. Instruktor jazdy konnej może również starać się o pracę w placówkach oświatowych, które oferują naukę jazdy konnej. Śmiało można powiedzieć, że osoba posiadające odpowiednie kwalifikacje i kompetencje może znaleźć naprawdę dobrą pracę i czerpać z jej wykonywania wiele satysfakcji. 

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku instruktora jazdy konnej?

Praca instruktora jazdy konnej może być bardzo przyjemna i dawać wiele satysfakcji. Warto jednak pamiętać o czynnikach szkodliwych. Instruktor jazdy konnej jest narażony na zagrożenia związane z nieprzewidywalnymi zachowaniami koni. Mowa tutaj o kopnięciach, ugryzieniach i innych zachowaniach, które wynikają z instynktu samozachowawczego zwierzęcia. Także otoczenie może powodować narażenie na czynniki szkodliwe. Chodzi tutaj o zapylenie, duże nasłonecznienie, a także niskie temperatury oraz mróz. Każda osoba, która pragnie pracować jako instruktor jazdy konnej, powinna być także świadoma ryzyka związanego z zarażeniem chorobami odzwierzęcymi. 

Instruktor jazdy konnej jest narażony na różne szkodliwe czynniki występujące na stanowisku pracy. Właśnie dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jeźdźca oraz konia. Chociaż ryzyka nie da się wyeliminować, można je znacznie zmniejszyć. Instruktor powinien przykładać się do przygotowania do pracy w różnych warunkach. Bardzo ważna jest odpowiednia odzież oraz obuwie, dostosowane do pory roku i panujących warunków.

instruktor jazdy konnej

Czy zawód instruktora jazdy konnej jest przyszłościowy?

Z pewnością, można powiedzieć, że zawód instruktora jazdy konnej jest przyszłościowy. Sport ten to świetny sposób na relaks i odpoczynek, a dla wielu osób jest również pasją. Z racji tego, że ludzie są coraz bardziej świadomi, jak ważna jest pasja oraz odpoczynek, instruktorzy jazdy konnej nie powinni mieć okazji do zamartwiania się o przyszłość zawodu. Warto także wspomnieć, że instruktor może nie tylko pracować na etat, ale także założyć swoją własną działalność gospodarczą. Jazda konna to piękny sport, który jest coraz bardziej popularny. Jeśli zastanawiasz się, czy warto podjąć pracę jako instruktor, musisz wiedzieć, że to świetny sposób na zarobek i osiąganie satysfakcji z życia zawodowego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto zostać instruktorem jazdy konnej?

Praca instruktora jazdy konnej może przynieść wiele radości i satysfakcji. Jeśli lubisz zwierzęta, jazdę konną i posiadasz odpowiednie umiejętności, zdecydowanie warto podjąć pracę instruktora jazdy konnej.nnPraca instruktora jazdy konnej jest bardzo przyjemna i ciekawa. Jeśli lubisz ten sport oraz zwierzęta, warto spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Gdzie może pracować instruktor jazdy konnej?

Instruktor jazdy konnej może pracować w wielu miejscach. Wśród nich można wymienić: gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki jeździeckie, stadniny koni, stajnia afiliowane przez PTTK.nnGospodarstwo agroturystyczne, ośrodek jeździecki, stadniny koni, stajnie afiliowane przez PTTK to miejsca, w których zatrudnienie może znaleźć instruktor jazdy konnej.

Jakie są zagrożenia w pracy instruktora jazdy konnej?

Instruktor podejmujący pracę powinien być przygotowany na zagrożenia związane z nieprzewidywanymi zachowaniami koni. Osoba wykonująca ten zawód powinna także być przygotowana na warunki panujące w miejscu nauki, a więc zapylenie czy zmienne warunki pogodowe.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.