Zawody i ich potencjał

Technik kryminalistyki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

6 komentarzy
Technik kryminalistyki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Technik kryminalistyki to jeden z tych zawodów, o którym marzą fani seriali kryminalnych. Warto jednak odróżniać fikcję od rzeczywistości i przed wyborem ścieżki zawodowej zapoznać się z formalnymi wymogami na dane stanowisko. Na czym zatem tak naprawdę polega praca technika kryminalistyki?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca technika kryminalistyki;
 • na jakie zarobki może liczyć technik kryminalistyki;
 • jaka jest ścieżka edukacyjna do tego zawodu;
 • gdzie może pracować technik kryminalistyki;
 • jakie są warunki pracy i czynniki szkodliwe na tym stanowisku;
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Technik kryminalistyki - na czym polega praca?

W tym miejscu warto odróżnić zawód technika kryminalistyki od pracy kryminologa. Praca kryminologa ogranicza się bowiem wyłącznie do laboratorium, gdzie dokonuje on analiz otrzymanych śladów. Tymczasem technik kryminalistyki, inaczej zwany technikiem śledczym, jest obecny na miejscu zbrodni, gdzie jego głównym zadaniem jest zbieranie oraz zabezpieczanie śladów przestępstw lub wypadków, np. pożarów, wypadków drogowych czy zabójstw. Technik kryminalistyki jest zatem kluczową osobą na miejscu zdarzenia - zebrane ślady pozwalają bowiem na ustalenie przebiegu konkretnego wypadku czy przestępstwa. Warto wiedzieć, że jakiekolwiek nieprawidłowości w trakcie zbierania śladów na miejscu przestępstwa, mogą skutkować zakwestionowaniem takich dowodów w toku postępowania sądowego. Technik kryminalistyki sporządza również raporty ze swojej pracy, co należy do obowiązków każdego policjanta.

Zakres obowiązków na stanowisku technika kryminalistyki:

 • praca w terenie i zbieranie śladów na miejscu przestępstwa lub wypadku;
 • opracowywanie śladów na potrzeby prowadzonego śledztwa lub dochodzenia;
 • przygotowywanie raportów na potrzeby grupy dochodzeniowej lub śledczej.

Ile zarabia technik kryminalistyki?

W tabeli poniżej prezentujemy przykładowe zarobki, na jakie może liczyć technik kryminalistyki.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 800 zł 3 532 zł
ŚREDNIE 5 300 zł 3 852 zł
WYSOKIE 6 400 zł 4 602 zł

Czy do pracy na stanowisku technika kryminalistyki potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kryminolog

Staż urzędniczy/analityk kryminalny

PROKURATURA OKRĘGOWA W KRAKOWIE

 • Kraków
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 6 000-8 000 zł / mc
 • Pietrzykowice
Dodana
Dodana
Dodana

W poniższej tabeli przedstawiamy przykładowe możliwości kształcenia się przez kandydatów na techników kryminalistyki. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Jednym ze sposobów, aby stać się technikiem kryminalistyki jest ukończenie studiów na kierunku kryminalistyka, bądź podobnym. Drugim ze sposobów jest ukończenie studiów wyższych na obojętnie jakim kierunku, ale dodatkowo odbycie szkolenia policyjnego, które przygotowuje do pracy na tym stanowisku.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika kryminalistyki?

Ponieważ każdy technik kryminalistyki w Polsce jest jednocześnie policjantem, miejscem zatrudnienia takiej osoby będzie komenda policji. Zgodnie z polskim prawem, do zbierania śladów i prowadzenia dochodzeń lub śledztw są uprawnieni wyłącznie czynni funkcjonariusze Policji. Z kolei specjalista kryminologii może wybrać inną drogę, a mianowicie ograniczyć się do pracy typowo naukowej i jedynie w ramach współpracy wspierać działa Policji.

technik kryminalistyki

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku technika kryminalistyki?

Technik kryminalistyki zajmuje się zbieraniem śladów na miejscu zbrodni. Z tego względu czynniki szkodliwe, jakie występują na tym stanowisku mogą być różne. 

Do najpopularniejszych należą:

 • ekspozycja na toksyczne substancje (trucizny płynne oraz w formie gazowej);
 • ryzyko zakażenia poprzez kontakt z krwią denata;
 • ryzyko urazu (utonięcia, poparzenia) na miejscu zdarzenia, np. gdy zbieranie śladów odbywa się na terenie wyrobisk, opuszczonej kopalni czy na bagnistym terenie lub w okolicach zbiorników wodnych;
 • ryzyko wystąpienia stresu pourazowego, np. na widok powieszonych zwłok lub ciała w stanie daleko posuniętego rozkładu;
 • trudne warunki atmosferyczne, np. mróz, upał, ulewne deszcze, burze.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku technika kryminalistyki:

 • dobra kondycja fizyczna;
 • dobra koordynacja ruchowa;
 • stabilność emocjonalna i psychiczna.

Zbieranie śladów odbywa się w różnych warunkach, często wymagana jest wysoka sprawność fizyczna, np. gdy zajdzie konieczność wejścia do budynku po drabinie, czy zejścia kilkadziesiąt metrów w głąb dołu lub studni. 

W jakich warunkach pracuje technik kryminalistyki?

Warunki pracy technika kryminalistyki nie należą do komfortowych. Zdecydowanie nie jest to prosta praca biurowa, choć i taką technik kryminalistyki wykonuje, ponieważ jednym z jego obowiązków jest raportowanie swoich ustaleń grupie dochodzeniowej lub śledczej. Niemniej zasadnicza część pracy technika kryminalistyki odbywa się bezpośrednio na miejscu zdarzenia i to ono kształtuje konkretne warunki pracy. Dlatego śmiało można stwierdzić, że warunki pracy technika kryminalistyki mogą być codziennie inne, np. jednego dnia zalesione obrzeża miasta, a kolejnego może to być ruchliwa autostrada, na której doszło do karambolu. Technik kryminalistyki bez wątpienia pracuje w warunkach stresujących, ponieważ powodzenia dochodzenia lub śledztwa w dużej mierze zależy od zebranych przez technika śladów. Nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne. Te mają wpływ na pracę technika kryminalistyki o tyle, że musi on wykonywać swoje zadania wyjątkowo sprawnie, aby zabezpieczyć ślady przed ulewnym deszczem czy ostrym słońcem. Technik kryminalistyki nie ma również sztywno ustalonych godzin pracy. Jeżeli bowiem zajdzie taka potrzeba, musi on stawić się na miejscu zdarzenia nawet w środku nocy.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako technik kryminalistyki:

 • spostrzegawczość;
 • uważność; 
 • zdolność logicznego myślenia; 
 • szybkiego łączenia faktów oraz wyciągania wniosków.;
 • duża odporność na stres.

Na miejscu wypadku lub przestępstwa nie ma bowiem zbyt wiele czasu na zabezpieczenie kluczowych śladów, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych lub ze względu na specyfikę miejsca zdarzenia, np. pogorzelisko. Umiejętność organizacji pracy własnej oraz priorytetyzacji i delegowania zadań, to przydatne w tym zawodzie kompetencje miękkie.

technik kryminalistyki

Czy zawód technika kryminalistyki jest przyszłościowy?

Do przestępstw dochodzi od czasów, gdy tylko ludzkość pojawiła się na Ziemi i nic nie zapowiada, że miałoby to ulec zmianie w przyszłości. Z tego względu pracy dla techników kryminalistyki z pewnością nie zabraknie. Zapotrzebowanie na zatrudnienie zależy jednak w dużej mierze od specyfiki pracy oraz budżetu konkretnej komendy policji. Dlatego kandydat na technika kryminalistyki powinien liczyć się z koniecznością przeprowadzki tam, gdzie akurat będzie wakat na to stanowisko.

Podsumowanie:
 • Technik kryminalistyki zbiera i zabezpiecza ślady na miejscu przestępstwa, co stanowi kluczowy element postępowania karnego.
 • Aby stać się technikiem kryminalistyki, można ukończyć studia na kierunku kryminalistyka lub inne studia wyższe i odbyć szkolenie policyjne.
 • Zarobki technika kryminalistyki mogą wynosić od 4 800 zł brutto przy minimalnym wynagrodzeniu do 6 400 zł brutto przy wysokim wynagrodzeniu.
 • Warunki pracy technika kryminalistyki nie są zbyt komfortowe, ponieważ większość pracy odbywa się na miejscu zdarzenia, gdzie występują różne czynniki szkodliwe i wymagana jest wysoka sprawność fizyczna.

Najczęściej zadawane pytania

Czy technik kryminalistyki może być osobą karaną?

W momencie ubiegania się o posadę na tym stanowisku, konieczne będzie przedłożenie zaświadczenia o niekaralności. Ma to związek z faktem, że technik kryminalistyki jest jednocześnie policjantem. 

Czy ukończone studia prawnicze mają wpływ na wysokość zarobków w tym zawodzie? 

Kwestia ukończonych studiów nie ma zasadniczego wpływu na wynagrodzenie, ale z pewnością wiedza zdobyta na tym kierunku przyda się w późniejszej pracy. Warto mieć na uwadze, że praca technika kryminalistyki jest tak naprawdę zajęciem interdyscyplinarnym, dlatego zdobyte wcześniej wykształcenie z zakresu prawa, chemii czy biologii będzie procentowało w czasie przyszłej pracy. 

Czy technik kryminalistyki pracuje w porze nocnej?

Ponieważ technik kryminalistyki jest jednocześnie policjantem, może się zdarzyć tak, że będzie on pracował w porze nocnej. Wiele zależy od specyfiki pracy danej komendy policji oraz dostępności tego typu specjalistów i ilości przestępstw czy wypadków, do jakich dochodzi na jej obszarze. Teoretycznie może się więc zdarzyć tak, że w razie wykrycia przestępstwa, technik zostanie wezwany w nocy na miejsce zdarzenia, aby zabezpieczyć ślady. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

6 komentarzy

Alina23

Alina23

Praca technika kryminalistyki jest bardzo wymagająca i stresująca, ale jednocześnie daje wiele satysfakcji z pracy. Poza tym, co ważne, jest to zawód przyszłościowy, ponieważ przestępczość nigdy nie zniknie, a śledztwa zawsze będą wymagać specjalistów w dziedzinie kryminalistyki.
Kryst

Kryst

Po przeczytaniu artykułu zainteresowałam się zawodem technika kryminalistyki. Wydaje się to bardzo ciekawym i wymagającym zawodem. Jednak problemem może być wysoka konkurencja na rynku pracy i trudności z uzyskaniem wymaganych kwalifikacji i szkoleń.
amigos

amigos

Praca technika kryminalistyki to nie tylko zbieranie śladów na miejscu zbrodni, ale także późniejsza analiza i raportowanie wyników swojej pracy. Codzienna praca związana z wykonywaniem tej profesji jest niesamowicie interesująca, ale wymaga też dużej wiedzy i doświadczenia w pracy z różnymi narzędziami i substancjami.
Miarecki

Miarecki

Jako pracodawca szanuję pracowników techników kryminalistyki. Jest to zawód wymagający nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale także umiejętności pracowniczych takich jak szybkie podejmowanie decyzji i organizacja pracy. Jestem również świadomy, że pracownicy ci często pracują w trudnych warunkach, dlatego staram się zapewnić im korzystne warunki pracy.
Klarcia

Klarcia

Zawód technika kryminalistyki wydaje się bardzo interesujący, szczególnie dla osób, które są zainteresowane pracą w służbach mundurowych. Jednakże wymagane kwalifikacje i szkolenia mogą być dla niektórych osób trudne do zdobycia, co może stanowić barierę wejścia na rynek pracy.
Majka

Majka

czy na studiach z kryminalistyki rozszerza się jakiś przedmiot? jeśli tak to jaki

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.