Zawody i ich potencjał

Organista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

6 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

14 komentarzy
Organista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Organista wykonuje dość specyficzny i wymagający zawód. Jest muzykiem grającym na organach i śpiewającym pieśni religijne. Najczęściej pracuje w parafii w kościele katolickim lub w innych związkach wyznaniowych. W mniejszych parafiach często pełni funkcję kościelnego.

Czytając poniższy artykuł, dowiesz się między innymi:

 • Jak wygląda codzienna praca organisty?
 • Co zrobić, by zostać organistą?
 • Ile może zarobić organista?
 • Jak wygląda stanowisko pracy organisty?
 • Czy do takiej pracy potrzebne jest wyższe wykształcenie?
 • Gdzie może pracować organista?
 • Czy zawód taki jest przyszłościowy i czy warto zostać organistą?

Organista - na czym polega praca?

Praca organisty polega na uświetnianiu nabożeństw i uroczystości kościelnych poprzez śpiew i grę na organach. Podczas pracy organista musi zachować sakralny charakter pieśni i psalmów, dlatego konieczne jest ukończenie specjalnego studium i nauka wszystkich zasad panujących w kościele. Organista ma dość napięty dzień pracy i pomimo, że sumarycznie bardzo często nie przepracuje pełnego etatu, musi być do dyspozycji wiernych zarówno rano, jak i wieczorem. Bardzo często jego obecność jest wymagana w trakcie uroczystości okolicznościowych. Pogrzeby, chrzciny i śluby odbywają się często o różnych godzinach, dlatego w przypadku tego zawodu wymagana jest spora dyspozycyjność. Organista podczas uroczystości w koście gra na organach i śpiewa pieśni religijne, ale zakres obowiązków w wielu parafiach może być poszerzony o prowadzenie parafialnego chóru czy zajęć muzycznych dla dzieci. Wszystko jest kwestią ustaleń z konkretnym proboszczem.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku organisty?

 • gra na organach,
 • opieka nad instrumentem,
 • śpiewanie pieśni religijnych,
 • obecność na uroczystościach takich jak chrzciny, śluby i pogrzeby.

Jak zostać organistą?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Muzyk
Dodana

Instruktor gry na perkusji

WROCŁAWSKI KLUB FORMATY

 • Wrocław
Dodana

Instruktor wokalu

WROCŁAWSKI KLUB FORMATY

 • Wrocław
Dodana

Nauczyciel/ka od muzyki

Przedszkole Have Fun

 • Warszawa
Dodana

Muzyk solista-waltornia (nr 0360)

Opera NOVA w Bydgoszczy

 • Bydgoszcz
Dodana

Praca na stanowisku organisty nie wymaga wyższego wykształcenia, choć z całą pewnością jest ono wskazane. Bardzo ważne jest posiadanie zdolności muzycznych i ukończenie studium organistowskiego, które jest organizowane w katolickich diecezjach. Proces nauki trwa około 4 lat. W tym czasie przyszły organista doskonali umiejętność gry na organach, poznaje ich specyfikę oraz budowę. Studium Organistowskie to także kształcenie słuchu i z zasad muzyki. Po jego ukończeniu otrzymuje się specjalny dyplom uprawniający do podjęcia pracy jako organista w dowolnej parafii na terenie całego kraju. Wiedzę z zakresu gry na organach można też zdobyć na wydziałach instrumentalnych akademii muzycznych, wybierając kierunek muzyki kościelnej lub muzykologii.

organista

Ile zarabia organista?

Zarobki organisty są trudne do oszacowania, bo na skład jego wynagrodzenia wchodzi często nie tylko przelew z parafii. To także datki zebrane podczas różnych uroczystości takich jak śluby, pogrzeby czy komunie. Pieniądze zarobione w ich trakcie bardzo często są większe podstawowych zarobków. Dochody w zawodzie organisty przeważnie nie przekraczają płacy minimalnej, a w związku z tym, że osoby takie pracują często na pół etatu, podstawowa płaca jest naprawdę skromna. Nie znaczy to wcale, że organista zarabia mało, bo jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie uroczystości okolicznościowe oraz coroczne rozprowadzanie opłatków, podczas którego parafianie w ramach podziękowania obdarowywają organistę datkami różnej wielkości, ostateczny zarobek może okazać się całkiem okazały. 

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku organisty?

Organista wbrew pozorom ma dość urozmaiconą pracę. Gra i śpiewa on nie tylko podczas codziennych nabożeństw w kościele, ale także uczestniczy w pogrzebach i innych uroczystościach. W wielu parafiach organista ma też dodatkowe zajęcia takie jak np. coroczna dystrybucja opłatków w domach parafian. Zajęcie to jest dla organistów o tyle ciekawe, że dostarcza dodatkowego źródła dochodu, który w połączeniu z okolicznościowymi uroczystościami jest częstokroć wyższy od całorocznej pensji wypłacanej przez parafię.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku organisty?

 • dobry słuch,
 • ostry wzrok umożliwiający czytanie nut,
 • stan zdrowia pozwalający na pracę przez 7 dni w tygodniu

Czy do pracy na stanowisku organisty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Organista do wykonywania swojej pracy potrzebuje w zasadzie wyłącznie zdobyć dyplom studium organistowskiego i nie jest tu potrzebne ukończenie konkretnej szkoły czy dodatkowych kursów. Rozwijanie swoich umiejętności wokalnych oraz doskonalenie gry na instrumentach mogą sprawić, że organista będzie jeszcze lepiej wykonywał swoje obowiązki, co również może się przełożyć na wyższe wynagrodzenie. Dobrze ilustruje to poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Od dyrektora szkoły wymaga się posiadania tytułu magistra i kwalifikacji pedagogicznych oraz zaliczenia kursu z zarządzania w oświacie. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie organisty?

Możliwości zatrudnienia organisty są dość ograniczone. Mogą oni pracować w kościołach, a bardziej uzdolnieni szukać dodatkowego źródła dochodu. Warto jednak pamiętać, że organista pomimo tego, że nie pracuje na pełny etat, jest potrzebny w kościele w godzinach porannych i wieczornych, a bardzo często również o wybranych porach w ciągu dnia, gdy odbywają się pogrzeby, chrzciny czy śluby. Źródłem zatrudnienia dla organisty może być jednak nie tylko w kościół katolicki. Organy rozbrzmiewają także w trakcie nabożeństw wspólnot protestanckich i tam również osoba grająca na takim instrumencie może szukać pracy. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako organista?

 • dobry słuch,
 • ładna barwa głosu,
 • zdolności muzyczne,
 • samodzielność,
 • empatia,
 • komunikatywność.
organista

Czy zawód organisty jest przyszłościowy?

Zawód organisty wiąże się z dość ograniczonym polem manewru jeśli chodzi o zatrudnienie. W wielu parafiach organiści pracują po kilkadziesiąt lat, więc zwolnienie stanowiska pracy należy do rzadkości. Wydaje się, że praca ta jest przeznaczona dla prawdziwych pasjonatów, którzy pomimo wielu niedogodności chcą pracować w tym zawodzie.

Podsumowanie:
 • Organista uświetnia nabożeństwa i uroczystości kościelne poprzez grę i śpiew na organach, ale może mieć również dodatkowe obowiązki, takie jak prowadzenie chóru czy organizowanie zajęć muzycznych dla dzieci.
 • Do pracy na stanowisku organisty nie jest wymagane wyższe wykształcenie, ale konieczne jest ukończenie specjalnego studium organistowskiego, trwającego około 4 lat. Posiadanie zdolności muzycznych jest tutaj kluczowe.
 • Zarobki organisty trudno oszacować, ponieważ na skład jego wynagrodzenia często składają się datki zebrane podczas różnych uroczystości. Dochody z tego zawodu najczęściej nie przekraczają płacy minimalnej.
 • Możliwości zatrudnienia w zawodzie organisty są dość ograniczone do kościołów, ale warto pamiętać, że organista pomimo często pół-etatu jest potrzebny w kościele w różnych porach dnia i może mieć dodatkowe zajęcia, takie jak dystrybucja opłatków.

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, by zostać organistą?

Organista musi mieć zdolności muzyczne, ale zatrudnienie uzyska dopiero po ukończeniu 4-letniego studium organistowskiego. W jego trakcie będzie doskonalił swoje umiejętności i poznawał zasady panujące w kościele. Dopiero otrzymanie dyplomu upoważnia do szukania zatrudnienia w parafiach katolickich na terenie całego kraju.

Czy znalezienie pracy jako organista jest łatwe?

Niestety nawet posiadając dyplom ukończenia studium, dość trudno znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie. Środowisko to jest dość hermetyczne, a raz zatrudniony organista piastuje swoje stanowisko nawet kilkadziesiąt lat. To wszystko sprawia, że rynek pracy dla organistów nie jest łaskawy i jest to zajęcie dla prawdziwych pasjonatów.

Jak wygląda codzienna praca organisty?

Organista musi dostosować swój kalendarz do uroczystości, jakie odbywają się na terenie parafii. To nie tylko poranne i wieczorne nabożeństwa, ale także szeregu dodatkowych obowiązków wynikających z chrzcin, ślubów, pogrzebów i różnego rodzaju jubileuszy. Praca nie jest więc łatwa, a możliwości zarobku są dość ograniczone.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

14 komentarzy

Dawid organista z hobby

Dawid organista z hobby

Nie wiem jak wszyscy lecz ja jako 12 latek wolę uznawać to jako hobby dlatego chodzę grać gdy stały organista mnie informuje że go nie ma. Polecam, to nie jest zła praca tylko trzeba uważać z czasem bo przez szkołę ciężko mi połączyć to i to lecz, można też zostać zakonnikiem- organistą. Wtedy masz większe prawdopodobieństwo że zostaniesz tam aż do emerytury.
Były organista

Były organista

Ludzie musicie to przede wszystkim zrozumieć że oprócz organowania to musicie gdzieś tak normalnie pracować jak i wszyscy inni.Z samego grania na organach to zapomnijcie że się utrzymacie a o już utrzymaniu rodziny li tylko z tego to nawet nie wspomnę.W dużej mierze to są I spore problemy żeby Wielebny was ubezpieczył.Oni najchętniej to by chcieli emerytów bądź uczniów czy to studium albo studentów
Kamila

Kamila

Cieszę się, że artykuł rzucił jasne światło na stanowisko organisty i wymagania związane z tym zawodem. Mam nadzieję, że dzięki niemu więcej osób zainteresuje się pracą w kościele. Organista to nie tylko muzyk, ale również osoba odpowiedzialna za uświetnienie wielu uroczystości religijnych.
Software

Software

Czyli jeśli chce zostać organistą, to muszę ukończyć studium organistowskie, ale studia wyższe nie są wymagane. Brzmi zachęcająco! Może warto się zastanowić nad zmianą kierunku w mojej karierze...
Krzychu

Krzychu

Nie ma to jak praca, w której można rozwijać swoje umiejętności muzyczne. Organista nie tylko gra na organach, ale także śpiewa, co wymaga wielu lat ćwiczeń. To zdecydowanie zawód dla pasjonatów muzyki kościelnej i kultury religijnej.
Były organista

Były organista

Aha i jeszcze jedno ludzie musicie to mieć na uwadze.Dzisiejsze czasy to już niestety nie te co kiedyś że jak wielebny został proboszczem to piastował i sprawował to stanowisko praktycznie tak długo jak tylko mógł czy jak mu zdrowie pozwalało.Dzisiaj zmiany proboszczów to już standardem są na porządku dziennym zmieniają już ich tak niemalże jak i wikarych.W moim 15 letnim rozdziale życia jako organisty to tak w 85% do 90% to wszędzie tam gdzie zmienił się proboszcz to prędzej czy też później powodowało zmianę organisty oraz całego sztabu pracowników kościelnych- gosposi,kucharek, kościelnych..........
Były organista

Były organista

Aha i jeszcze jedno ludzie musicie to mieć na uwadze.Dzisiejsze czasy to już niestety nie te co kiedyś że jak wielebny został proboszczem to piastował i sprawował to stanowisko praktycznie tak długo jak tylko mógł czy jak mu zdrowie pozwalało.Dzisiaj zmiany proboszczów to już standardem są na porządku dziennym zmieniają już ich tak niemalże jak i wikarych.W moim 15 letnim rozdziale życia jako organisty to tak w 85% do 90% to wszędzie tam gdzie zmienił się proboszcz to prędzej czy też później powodowało zmianę organisty oraz całego sztabu pracowników kościelnych- gosposi,kucharek, kościelnych..........
Były organista.

Były organista.

@Dalia.To że nie musisz mieć wyższego wykształcenia muzycznego to w rzeczywistości jest tylko takie teoretyczne.Do większych miejskich kościołów takich powyżej 5000 parafian to twoje szanse są raczej znikome a juz nie wspomnę o katedrach sanktuariach czy bazylikach itp.
Dalia

Dalia

To ciekawe, że praca organisty to jedna z tych nielicznych, dla których nie potrzeba wyższego wykształcenia. Szkoda tylko, że zarobki są tak skromne. Ale z drugiej strony, jak to w życiu bywa - praca ta ma swoje uroki i warto robić to, co się lubi.
Były organista

Były organista

W dużych miejskich kościołach to jeszcze jakaś szansa jest na pół etatu czy nawet i na cały ale to niestety są wyjątki.To już musisz być albo naprawdę wybitny albo być jakimś pociotkiem wielebnego.Innych możliwości raczej nie ma.
Były organista

Były organista

W mniejszych kościołach szczególnie wiejskich to już praktycznie standard że organista gra tylko w niedziele i w święta no poza tym jak może jest jakaś nowenna czy inne nabożeństwo.A tak w zwykłe dni to już nie.Zresztą to ciężka sprawa jest dogadywanie się z wielebnymi to niestety też jest swoja kasta i hermetyczne środowisko.
Były organista

Były organista

Byłem organistą przez ponad 15 lat.Ciesze się z dzisiejszego punktu widzenia że to już poza mną to zajęcie.Zdecydowanie odradzam i nikomu nie polecam tego fachu o utrzymaniu się li tylko z tego to po prostu możesz, zapomnieć.
Adam

Adam

Jeżeli organista bierze za śluby i pogrzeby bez zakladania dzialalnosci to pracuje na czarno. Prawo pracy w kościele obowiązuje tak samo jak świeckie ale księża nie przestrzegają prawa i nic nikt im nie zrobi. Spotkałem kiedyś byłego organistę-emeryta, opowiadał o swojej byłej pracy i stwierdził, że swojemu synowi palce by poucinał jeżeli ten chciałby zostać organistą.
organista

organista

Bzdury, czarna mafia tylko dba o własną kieszeń nie dadzą zarobić swoim pracownikom.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka