!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Katowicach

8 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Poziom bezrobocia w Katowicach
Województwo śląskie regularnie plasuje się w czołówce regionów o najniższym bezrobociu w Polsce. Ta sytuacja nie zmieniła się w 2020 roku. Zarówno Górny Śląsk, jak i stolica województwa, czyli Katowice mogą się pochwalić bardzo niskim poziomem bezrobocia.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od bezrobocia w Polsce. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w kraju wzrosło w styczniu 2020 roku z 5,2% do 5,5%. Jest to prawdopodobnie efekt podwyżek płac minimalnych, o czym ostrzegali analitycy rynku.

Wzrost bezrobocia w kraju nie znalazł odzwierciedlenia w wynikach niektórych regionów. Jednym z nich są Katowice. Stolica województwa śląskiego według analizy GUS odnotowała bezrobocie na poziomie zaledwie 1,1%. Tymczasem wynik całego województwa wyniósł w styczniu 2020 roku zaledwie 3,8%. Przeanalizujmy więc sytuację na katowickim rynku pracy.

Regularne spadki stopy bezrobocia w Katowicach

Województwo śląskie może się pochwalić bardzo rozwiniętym przemysłem oraz infrastrukturą przyciągającą zagranicznych inwestorów. W efekcie region zawsze był silny gospodarczo i mimo kryzysu w górnictwie rynek pracy zachował silną pozycję.

Od kilku lat Katowice notują dynamiczne spadki bezrobocia. Zgodnie z raportami lokalnego urzędu pracy stopa bezrobocia spadała regularnie, aż osiągnęła bardzo niski poziom.

W ostatnich latach sytuacja prezentowała się następująco:

  • 2019: 1,1%
  • 2018: 1,7%
  • 2017: 2,2%
  • 2016: 2,9%
  • 2015: 3,9%

Wśród zarejestrowanych bezrobotnych największą grupą są osoby w wieku poniżej 30 lat oraz powyżej 50 lat. Stopa bezrobocia w Katowicach i województwie śląskim stoją na bardzo niskim poziomie, ale warto odnotować, że wiele miast na Śląsku nie poradziło sobie dobrze z kryzysem w przemyśle górniczym i do dziś ich rynki pracy nie odżyły, choć także notują drobne spadki bezrobocia.

Skąd się biorą spadki stopy bezrobocia w Katowicach?

Katowice zawdzięczają niskie bezrobocie wielu czynnikom, wśród których należy wymienić atrakcyjną lokalizację, zainteresowanie inwestorów czy zmiany w mentalności ludzi. W ostatnich latach zmieniło się nastawienie społeczeństwa. Ludzie zaczęli inwestować w swoją karierę, stawiając życie zawodowe ponad siedzeniem w domu.

Sytuacja gospodarcza Katowic:

  • Górny Śląsk od zawsze był mocno rozwinięty przemysłowo, ale długo opierał się na górnictwie i przemyśle wydobywczym. Katowice na szczęście w porę zainwestowały w przyciągnięcie inwestorów z innych gałęzi rynku. Stolica województwa śląskiego dzięki doskonałej lokalizacji stała się bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zagranicznych.
  • Katowice leżą na przecięciu wielu szlaków komunikacyjnych i posiadają dostęp do jednego z największych portów lotniczych w kraju. To sprzyja prowadzeniu interesów.
  • W mieście przecinają się dwie ważne autostrady, co jest niezwykle ważne dla transportu towarów. W efekcie miasto stało się bazą dla wielu przedsiębiorstw produkcyjnych, firm transportowych oraz nowoczesnych korporacji. Do Katowic zawitało także wiele firm nowych technologii i branży IT.
  • W Katowicach działają również cenione szkoły wyższe, które są bazą zdolnych i ambitnych pracowników, co także jest zachętą dla inwestorów.

Rynek pracy w Katowicach ciągle się rozwija i generuje nowe posady w różnych branżach.

Deficyt pracowników w Katowicach

Niezwykle niski poziom bezrobocia stał się problemem dla pracodawców. Regularne spadki doprowadziły do sytuacji, w której zaczęło brakować pracowników. Przy tak niskim bezrobociu większość osób nieczynnych zawodowo to w dużej mierze osoby niechcące się aktywizować zawodowo.

Pracodawcy w tej sytuacji mają problemy ze znalezieniem pracowników. Coraz częściej sięgają po usługi obcokrajowców, ale też w niektórych branżach starają się między sobą walczyć o pracownika. Taka sytuacja prowadzi do tworzenia atrakcyjniejszych ofert pracy.

Główne tendencje bezrobocia na Śląsku

Czy bezrobocie w Katowicach będzie nadal spadać?

Poziom bezrobocia w Katowicach spadł do tak niskiego pułapu, że tendencja spadkowa może znacząco wyhamować. Już w zeszłym roku wskaźnik notował wahania pomiędzy 1% i 1,2%, co pokazuje, że osiągnięcie niższego bezrobocia może nie być możliwe.

Na początku roku można było zaobserwować pierwsze skutki wysokiego wzrostu płac minimalnych. Niektórzy pracodawcy częściowo zredukowali zatrudnienie. Problemem może być także brak nowych instrumentów do aktywizacji zarejestrowanych bezrobotnych i osób biernych zawodowo. Niestety niekorzystny wpływ na wskaźnik bezrobocia może mieć także sytuacja epidemii koronawirusa. Obecnie ciężko powiedzieć, jak bardzo negatywne skutki na gospodarkę będzie mieć kryzys, ale z pewnością odciśnie się on na rynku pracy. Mimo wszystkich nieprzychylnych czynników bezrobocie w Katowicach i tak powinno utrzymać się na bardzo niskim poziomie.

To może Cię również zainteresować

Praca Katowice

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.