Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Gibraltarze?

18 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Gibraltarze?
Każda osoba pracująca bardzo dobrze wie, kiedy wypadają ustawowe dni wolne od pracy. Znajomość kalendarza świątecznego jest ważna z kilku względów, a jednym z nich jest możliwość sprawniejszego planowania urlopów. Odpowiednie zarządzanie dniami urlopowymi i łączenie je ze świętami pozwala na zapewnienie sobie dłuższych przerw od pracy.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby po podjęciu pracy za granicą szybko zaznajomić się z lokalnym grafikiem świąt narodowych. Przeprowadzając się do takich krajów, jak Gibraltar dobrze wiedzieć kiedy będzie się miało okazję do odpoczynku i na przykład czas na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

Gibraltar różni się pod wieloma względami kulturowymi od Polski, więc kalendarz świąteczny tego kraju może być zaskakujący. Przybliżmy więc okazje, które świętują mieszkańcy Gibraltaru.

Jakie święta na Gibraltarze są wolne od pracy?

Przede wszystkim na Gibraltarze wiele świąt ma swoje korzenie w kulturze brytyjskiej. Państwo jako terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa przejęło wiele świąt brytyjskich w tym święta bankowe wywodzące się z tradycji specjalnych dni wolnych dla pracowników banków. W kalendarzu znajdą się także okazje nawiązujące do historii państwa oraz religii chrześcijańskiej. Oto jak prezentuje się kalendarz świąteczny Gibraltaru na 2023 rok:

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (New Year's Day) - pierwszy dzień nowego roku jest wolny praktycznie na całym globie. W tym dniu ludzie odpoczywają po hucznie obchodzonym pożegnaniu starego i powitaniu nowego roku.

Video

13 marca 2023 - Dzień Wspólnoty Narodów (Commonwealth Day) - ruchome święto przypadające na drugi poniedziałek marca. W tym dniu kraje Brytyjskiej Wspólnoty Narodów świętują wspólną historię. Gibraltar jest jednym z dwóch państw ustanawiających z tej okazji święto narodowe.

Szukasz pracy?

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Gogolin
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Gogolin
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Opole
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Zdzieszowice
Dodana

Pracownik produkcji - Gdańsk Matarnia

Serwis Personalny Poland

 • Gdańsk
Dodana

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Good Friday) - pierwszy dzień obchodów najważniejszych świąt chrześcijańskich, czyli Wielkanocy. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) - ostatni dzień obchodów świąt Wielkanocy, czyli okazji upamiętniającej zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wiara w to wydarzenie dała fundament pod chrześcijaństwo. Poniedziałek Wielkanocny jest znany w Polsce jako Śmigus Dyngus.

28 kwietnia 2023 - Dzień Pamięci Pracowników (Workers Memorial Day) - święto narodowe oddające hołd pracownikom, którzy stracili życie lub zdrowie w wyniku wypadków w pracy.

Video

1 maja 2023 - Święto Pracy (May Day) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu zakątkach świata i nie inaczej jest na Gibraltarze. W tym dniu ludzie mogą uhonorować ludzi pracy oraz klasę robotniczą i ich wkład w wygląd współczesnego społeczeństwa.

8 maja 2023 - Dzień Zwycięstwa (VE Day) - Dzień Zwycięstwa jest niezwykle ważnym świętem dla państw europejskich. Szczególnie obchodzą je kraje Zachodniej Europy, które w ten sposób upamiętniają bezwarunkową kapitulację nazistowskich Niemiec, co zakończyło II Wojnę Światową na europejskich frontach.

29 maja 2023 - Wiosenne Święto Bankowe (Spring Bank Holiday) - pierwsze ze świąt bankowych, które przerodziło się z tradycji dawania dnia wolnego pracownikom banków.

12 czerwca 2023 - Urodziny Króla (King's Birthday) - ruchome święto oddające cześć królowi Karolowi III będącemu monarchą Wielkiej Brytanii oraz części krajów Wspólnoty Brytyjskiej.

28 sierpnia 2023 - Późne Letnie Święto Bankowe (Late Summer Bank Holiday) - kolejne święto bankowe ustanowione w celu stworzenia długiego weekendu w ostatnich dniach lata.

10 września 2023 - Święto Narodowe (Gibraltar National Day) - święto upamiętniające referendum z 1967 roku. Wtedy obywatele Gibraltaru z dużą przewagą zdecydowali, że chcą pozostać pod suwerennością Korony Brytyjskiej.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Christmas Day) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. Boże Narodzenie upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, co stało się jednym z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

Video

26 grudnia 2023 - Boxing Day - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia obchodzony jako Boxing Day wywodzi się ze średniowiecznej tradycji dawania podarków poddanym zapakowanych w pudełka (box). Święto przypada na 26 grudnia, ale w związku z tym, że w tym roku wypada w weekend, to jest obchodzone w najbliższy poniedziałek.

Tak się prezentują terminy świąt na Gibraltarze. Jak widać, niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami, ale przynajmniej w przypadku najważniejszych świąt chrześcijańskich można liczyć na wolne. To w połączeniu z wykorzystaniem urlopu pozwoli na podróż do bliskich.

Wakacje i ferie szkolne na Gibraltarze

Osoby emigrujące zarobkowo wraz z dziećmi przy planowaniu urlopu biorą pod uwagę także grafik szkolny swoich pociech. Większość rodziców w ten sposób stara się zagospodarować czas swoim dzieciom, ale też jest to metoda na wspólne wyjazdy.

Wyprowadzając się na Gibraltar, warto zapoznać się z systemem edukacji i terminami ferii. Zasadniczo nauka w roku szkolnym dzieli się na trzy trymestry. W zależności od placówek edukacyjnych terminy mogą delikatnie różnić.

Na przykładzie jednej ze szkół kalendarz roku szkolnego 2022/2023 prezentuje się na Gibraltarze następująco:

 • Jesienny trymestr: od 1 września 2022 roku do 22 grudnia 2022 roku
 • Wiosenny trymestr: od 9 stycznia 2023 roku do 31 marca 2023 roku
 • Letni trymestr: od 11 kwietnia 2023 roku do 10 lipca 2023 roku

Uczniowie mają jeszcze krótką przerwę na przełomie grudnia i listopada. Obowiązują ich także wszystkie święta państwowe.

Czy praca w święta na Gibraltarze jest lepiej płatna?

Dni ustawowo wolne od pracy są płatne, więc pracownicy nie muszą się obawiać o uszczuplenie wynagrodzenia za swoją pracę. Czasami jednak występuje konieczność świadczenia pracy w dniu świątecznym. W takich sytuacjach pracownicy mają prawo do wyższego wynagrodzenia.

Pracownicy świadczący pracę w dniu świątecznym powinni otrzymać wynagrodzenie w wysokości 200% standardowej stawki. Odpowiednie ustalenia powinny się znaleźć na umowie z pracodawcą. Pracodawcy mogą też wypłacać większe wynagrodzenia za niektóre ważniejsze święta.

Znajomość kalendarza świątecznego Gibraltaru pozwoli na sprawne planowanie urlopu i wyeliminuje nieprzyjemne niespodzianki w postaci zamkniętych sklepów, czy urzędów. Harmonogram świąt w tym kraju różni się od polskich dni wolnych, ale Polacy nie powinni mieć dużych problemów z przyzwyczajeniem się do innych terminów.

Podsumowanie:
 • Wieloma świętami na Gibraltarze można wywodzić się z brytyjskiej kultury, m.in. święta bankowe, ale w kalendarzu znajdują się też okazje nawiązujące do historii państwa oraz religii chrześcijańskiej.
 • Część świąt jest ruchoma, tak jak Dzień Wspólnoty Narodów czy Urodziny Króla.
 • Najważniejsze święta chrześcijańskie, czyli Wielkanoc i Boże Narodzenie, są wolne od pracy, co pozwala na podróż do bliskich.

To może Cię również zainteresować

Praca Gibraltar

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Bombel

Bombel

Ciekawe, że na Gibraltarze jest tyle świąt wolnych od pracy. Może uda mi się znaleźć pracę dopasowaną do mojego grafiku i umożliwią mi wolne w czasie tych okazji.
Atena

Atena

Bardzo interesujące terminy świąt. Na pewno trzeba będzie zorganizować pracę w firmie tak, aby uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie w okresach świątecznych.
Buli

Buli

Bardzo ciekawe informacje. Planując przeprowadzkę na Gibraltar, na pewno będę brać pod uwagę terminy wolne od pracy.
Emery z Ontario

Emery z Ontario

Nie wiedziałem, że na Gibraltarze jest aż tyle świąt wolnych od pracy. Cieszę się, że mogę w ten sposób odpocząć od pracy i spędzić czas z rodziną.
Gela1987

Gela1987

W każdym kraju dobrze jest znać kiedy jest wolne, bo to nie jest tak samo jak u nas. Warto poznać te sytuacje.
Eva

Eva

Witam bardzo dobrze szczegółowo opisane

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.