Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Gibraltarze?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Gibraltarze?
Każda osoba pracująca bardzo dobrze wie, kiedy wypadają ustawowe dni wolne od pracy. Znajomość kalendarza świątecznego jest ważna z kilku względów, a jednym z nich jest możliwość sprawniejszego planowania urlopów. Odpowiednie zarządzanie dniami urlopowymi i łączenie je ze świętami pozwala na zapewnienie sobie dłuższych przerw od pracy.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby po podjęciu pracy za granicą szybko zaznajomić się z lokalnym grafikiem świąt narodowych. Przeprowadzając się do takich krajów, jak Gibraltar dobrze wiedzieć kiedy będzie się miało okazję do odpoczynku i na przykład czas na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

Gibraltar różni się pod wieloma względami kulturowymi od Polski, więc kalendarz świąteczny tego kraju może być zaskakujący. Przybliżmy więc okazje, które świętują mieszkańcy Gibraltaru.

Jakie święta na Gibraltarze są wolne od pracy?

Przede wszystkim na Gibraltarze wiele świąt ma swoje korzenie w kulturze brytyjskiej. Państwo jako terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa przejęło wiele świąt brytyjskich w tym święta bankowe wywodzące się z tradycji specjalnych dni wolnych dla pracowników banków. W kalendarzu znajdą się także okazje nawiązujące do historii państwa oraz religii chrześcijańskiej. Oto jak prezentuje się kalendarz świąteczny Gibraltaru na 2020 rok:

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (New Year's Day) - pierwszy dzień nowego roku jest wolny praktycznie na całym globie. W tym dniu ludzie odpoczywają po hucznie obchodzonym pożegnaniu starego i powitaniu nowego roku.

9 marca 2020 - Dzień Wspólnoty Narodów (Commonwealth Day) - ruchome święto przypadające na drugi poniedziałek marca. W tym dniu kraje Brytyjskiej Wspólnoty Narodów świętują wspólną historię. Gibraltar jest jednym z dwóch państw ustanawiających z tej okazji święto narodowe.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Good Friday) - pierwszy dzień obchodów najważniejszych świąt chrześcijańskich, czyli Wielkanocy. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Gibraltar

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) - ostatni dzień obchodów świąt Wielkanocy, czyli okazji upamiętniającej zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wiara w to wydarzenie dała fundament pod chrześcijaństwo. Poniedziałek Wielkanocny jest znany w Polsce jako Śmigus Dyngus.

28 kwietnia 2020 - Dzień Pamięci Pracowników (Workers Memorial Day) - święto narodowe oddające hołd pracownikom, którzy stracili życie lub zdrowie w wyniku wypadków w pracy.

1 maja 2020 - Święto Pracy (May Day) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu zakątkach świata i nie inaczej jest na Gibraltarze. W tym dniu ludzie mogą uhonorować ludzi pracy oraz klasę robotniczą i ich wkład w wygląd współczesnego społeczeństwa.

8 maja 2020 - Dzień Zwycięstwa (VE Day) - Dzień Zwycięstwa jest niezwykle ważnym świętem dla państw europejskich. Szczególnie obchodzą je kraje Zachodniej Europy, które w ten sposób upamiętniają bezwarunkową kapitulację nazistowskich Niemiec, co zakończyło II Wojnę Światową na europejskich frontach.

25 maja 2020 - Wiosenne Święto Bankowe (Spring Bank Holiday) - pierwsze ze świąt bankowych, które przerodziło się z tradycji dawania dnia wolnego pracownikom banków.

15 czerwca 2020 - Urodziny Królowej (Queen's Birthday) - ruchome święto oddające cześć królowej Elżbiecie II będącej monarchinią Wielkiej Brytanii oraz części krajów Wspólnoty Brytyjskiej.

31 sierpnia 2020 - Późne Letnie Święto Bankowe (Late Summer Bank Holiday) - kolejne święto bankowe ustanowione w celu stworzenia długiego weekendu w ostatnich dniach lata.

10 września 2020 - Święto Narodowe (Gibraltar National Day) - święto upamiętniające referendum z 1967 roku. Wtedy obywatele Gibraltaru z dużą przewagą zdecydowali, że chcą pozostać pod suwerennością Korony Brytyjskiej.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Christmas Day) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. Boże Narodzenie upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, co stało się jednym z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

28 grudnia 2020 - Boxing Day - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia obchodzony jako Boxing Day wywodzi się ze średniowiecznej tradycji dawania podarków poddanym zapakowanych w pudełka (box). Święto przypada na 26 grudnia, ale w związku z tym, że w tym roku wypada w weekend, to jest obchodzone w najbliższy poniedziałek.

Tak się prezentują terminy świąt na Gibraltarze. Jak widać, niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami, ale przynajmniej w przypadku najważniejszych świąt chrześcijańskich można liczyć na wolne. To w połączeniu z wykorzystaniem urlopu pozwoli na podróż do bliskich.

Wakacje i ferie szkolne na Gibraltarze

Osoby emigrujące zarobkowo wraz z dziećmi przy planowaniu urlopu biorą pod uwagę także grafik szkolny swoich pociech. Większość rodziców w ten sposób stara się zagospodarować czas swoim dzieciom, ale też jest to metoda na wspólne wyjazdy.

Wyprowadzając się na Gibraltar, warto zapoznać się z systemem edukacji i terminami ferii. Zasadniczo nauka w roku szkolnym dzieli się na trzy trymestry. W zależności od placówek edukacyjnych terminy mogą delikatnie różnić.

Na przykładzie jednej ze szkół kalendarz roku szkolnego 2019/2020 prezentuje się na Gibraltarze następująco:

  • Jesienny trymestr: od 2 września 2019 roku do 20 grudnia 2019 roku
  • Wiosenny trymestr: od 7 stycznia 2020 roku do 3 kwietnia 2020 roku
  • Letni trymestr: od 14 kwietnia 2020 roku do 7 lipca 2020 roku

Uczniowie mają jeszcze krótką przerwę na przełomie grudnia i listopada. Obowiązują ich także wszystkie święta państwowe.

Czy praca w święta na Gibraltarze jest lepiej płatna?

Dni ustawowo wolne od pracy są płatne, więc pracownicy nie muszą się obawiać o uszczuplenie wynagrodzenia za swoją pracę. Czasami jednak występuje konieczność świadczenia pracy w dniu świątecznym. W takich sytuacjach pracownicy mają prawo do wyższego wynagrodzenia.

Pracownicy świadczący pracę w dniu świątecznym powinni otrzymać wynagrodzenie w wysokości 200% standardowej stawki. Odpowiednie ustalenia powinny się znaleźć na umowie z pracodawcą. Pracodawcy mogą też wypłacać większe wynagrodzenia za niektóre ważniejsze święta.

Znajomość kalendarza świątecznego Gibraltaru pozwoli na sprawne planowanie urlopu i wyeliminuje nieprzyjemne niespodzianki w postaci zamkniętych sklepów, czy urzędów. Harmonogram świąt w tym kraju różni się od polskich dni wolnych, ale Polacy nie powinni mieć dużych problemów z przyzwyczajeniem się do innych terminów.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Gibraltarze?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.