Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Wyspie Man?

18 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Wyspie Man?
Wszystkie osoby pracujące bardzo dobrze wiedzą kiedy wypadają ustawowe dni wolne od pracy. Święta państwowe pozwalają nie tylko nadprogramowo odpocząć od pracy, ale przy odpowiednim planowaniu urlopu mogą stanowić bazę do dłuższej przerwy.

Właśnie dlatego wyprowadzając się za granicę, warto zapoznać się z kalendarzami świątecznymi. Każde państwo obchodzi swoje unikatowe święta i często rozkład dni wolnych może być dla Polaków zaskakujący. W przypadku Wyspy Man kilka świąt pokrywa się z polskimi, ale i tak nie brakuje kilku wyjątkowych okazji bazujących głównie na kulturze brytyjskiej.

Na Wyspie Man obowiązują tak zwane Bank Holidays, czyli święta bankowe wywodzące się z historii Wielkiej Brytanii. Najprościej mówiąc, w przeszłości ustanawiano dni, w których banki były zamykane. Z czasem te święta przerodziły się w dni wolne dla wszystkich. Przyjrzyjmy się więc świętom na Wyspie Man.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy na Wyspie Man?

Mieszkańcy Wyspy Man nie mają zbyt wiele okazji do świętowania. Władze kraju wyznaczyły na 2020 rok zaledwie dziesięć dni wolnych od pracy. Święta tego wyspiarskiego kraju dzielą się na mające korzenie w wierze chrześcijańskiej oraz w historii i tradycjach. Poniżej możecie prześledzić wszystkie święta obchodzone na Wyspie Man.

1 stycznia 2023 – Nowy Rok (New Year's Day) - Nowy Rok jest obchodzony na Wyspie Man podobnie, jak w Polsce. Po hucznym pożegnaniu starego roku mieszkańcy wyspy mają okazję do regeneracji sił. Obchody 1 stycznia na Wyspie Man wiążą się z jeszcze jedną tradycją, czyli tzw. New Years Dip:

Video

Szukasz pracy?

Traktorzysta - Dania

FPS2004 ApS

 • Dania
Dodana

Operator wózka widłowego Heftruck

Timing Sp. z o.o.

 • Holandia
Dodana

Magazynier

HR WORK FORCE

 • Sulechów
Dodana

Operator CNC

Timing Sp. z o.o.

 • Holandia
Dodana

Przedstawiciel handlowy/ usługi cateringowe

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

 • Ustroń
Dodana

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Good Friday) - pierwszy dzień obchodów najważniejszych świąt chrześcijańskich, jakimi jest Wielkanoc. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) - ostatni dzień obchodów Wielkanocy. Dzień wcześniej chrześcijanie upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

1 maja 2023 - Wczesne Majowe Święto Bankowe (Early May Bank Holiday) - pierwsze ze świąt bankowych w roku.

8 maja 2023 - VE-Day (VE Day) - Dzień Zwycięstwa w Europie, czyli przyjęcia bezwarunkowej kapitulacji nazistowskich Niemiec, co zakończyło II Wojnę Światową na Starym Kontynencie.

29 maja 2023 - Późne Majowe Święto Bankowe (Late May Bank Holiday) - kolejne święto bankowe powstałe w celu utworzenia długiego weekendu. Dzień nazywany także Świętem Wiosennym.

9 czerwca 2023 - Święto T.T. (TT Bank Holiday) - święto bankowe oraz dzień rozpoczynający weekend rozgrywania kultowego wyścigu motocyklowego T.T. biegnącego przez drogi na całej wyspie.

Video

5 lipca 2023 - Dzień Tynwald (Tynwald Day, substitute day) - Najważniejsze święto państwowe Wyspy Man, podczas którego między innymi parlament i rząd ceremonialnie obradują "pod chmurką".

28 sierpnia 2023 - Letnie Święto Bankowe (Summer Bank Holiday) - tradycyjne święto pozwalające pożegnać lato w ostatnim dniu sierpnia.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Christmas Day) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

Video

26 grudnia 2023 - Boxing Day - drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia jest znany na Wyspach Brytyjskich jako Boxing Day. Swoją tradycję ma w średniowieczu, gdy poddanym dawano prezenty w pudełkach (box). W przypadku gdy święto obchodzone 26 grudnia przypadnie na weekend, to jest obchodzone po weekendzie.

Tak się prezentują święta na Wyspie Man. Jak widać, większość okazji nie pokrywa się z polskimi świętami, ale na szczęście najważniejsze okazje chrześcijańskie pozostają wolne. To pozwoli spędzić czas ważny dla Polaków z bliskimi.

Wakacje i ferie szkolne na Wyspie Man

Wiele osób wyjeżdżając za granicę do pracy, decyduje się na przeprowadzkę z całą rodziną. W efekcie przy planach urlopowych należy brać pod uwagę także kalendarz szkolny. Zazwyczaj rodzice biorą urlop w taki sposób, aby zapewnić zajęcie pociechom podczas ich przerw w nauce. W ten sposób można też po prostu podróżować z dziećmi na przykład w odwiedziny do bliskich pozostających w ojczyźnie.

System edukacji na Wyspie Man zakłada naukę w trzech trymestrach w czasie roku.

W kalendarzu roku szkolnego 2023 terminy kolejnych trymestrów prezentują się następująco:

 

Wiosenny trymestr 2023:

 • Start: 9 stycznia 2023
 • Przerwa: 20 do 24 lutego 2023
 • Koniec: 6 kwietnia 2023

Letni trymestr 2023:

 • Start: 24 kwietnia 2023
 • Przerwa: 5 do 9 czerwca 2023
 • Koniec: 21 czerwca 2023

Jesienny trymestr 2023:

 • Start: 6 września 2023
 • Przerwa: 23 do 27 października 2023
 • Koniec: 22 grudnia 2023

Jak widać, rok szkolny różni się nieco od tego znanego w Polsce, ale w gruncie rzeczy uczniowie na Wyspie Man mają wolne w podobnych terminach. Oczywiście uczniów także obowiązują święta państwowe uznane za dni wolne od pracy.

Czy praca w święta na Wyspie Man jest lepiej płatna?

Kodeks pracy na Wyspie Man nie reguluje wysokości wynagrodzeń za pracę w święta. Zasadniczo dniami wolnymi są objęci głównie pracownicy publiczni. Większość firm stara się jednak przestrzegać harmonogramu świąt państwowych i daje swoim pracownikom wolne.

W kwestii finansowej wszystkie ewentualne bonusy za pracę w święta muszą zostać ujęte w kontrakcie między pracodawcą i pracownikiem. Należy więc bardzo dobrze zapoznać się z umową przed podpisaniem. W innym wypadku praca w święta może się okazać obowiązkiem i to płatnym, jak zwyczajny dzień.

Podsumowanie:
 • Na Wyspie Man obowiązują dziesięć dni wolnych od pracy w 2020 roku.
 • Święta na Wyspie Man mają korzenie w wierze chrześcijańskiej oraz historii i tradycjach kraju.
 • Rok szkolny na Wyspie Man składa się z trzech trymestrów, a uczniowie mają wolne w podobnych terminach jak w Polsce.
 • Kodeks pracy na Wyspie Man nie reguluje wysokości wynagrodzenia za pracę w święta, a ewentualne bonusy muszą być umieszczone w kontrakcie między pracodawcą i pracownikiem.

To może Cię również zainteresować

Praca Wyspa Man

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Albin

Albin

Dla osób szukających pracy w firmach prywatnych, praca w święta może być remedium na bezrobocie. Kto wie, może miłośnicy motocyklowych wyścigów T.T. znajdą pracę w czasie święta T.T.
Barbara

Barbara

Nawet skromna liczba dni wolnych na Wyspie Man jest przyjemna. Zwłaszcza, że większość świąt ma swoje korzenie w chrześcijaństwie i są one wolne dla wszystkich. To pozwala na lepszy wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi.
Janik Roman

Janik Roman

Ciekawe, czy pracodawcy na Wyspie Man są bardziej skłonni do zatrudniania w okresie świątecznym. Z drugiej strony, jeśli nie ma to odpowiedniego odbicia w umowie, to czy w ogóle fajnie pracować w święta?
Bolimer

Bolimer

Słabo z tymi dniami wolnymi na Wyspie Man. Robota jest już i tak trudno dostępna, a teraz jeszcze tak mało wolnego. Nie zazdroszczę mieszkańcom.
Hala

Hala

Ciekawe, że na Wyspie Man nie ma zbyt wielu dni wolnych od pracy. Dla nas, pracodawców, to dobrze, bo pracownicy mają mniej okazji do absencji. Ale jak to wpływa na jakość życia mieszkańców, to już inna kwestia.
krychowiak

krychowiak

Zawsze planuję urlop w oparciu o miejsca gdzie chcę jechać. Fajnie, że trafiłem na taki artykuł opisujący tutaj sytuację.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.