Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Wyspie Man?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Wyspie Man?
Wszystkie osoby pracujące bardzo dobrze wiedzą kiedy wypadają ustawowe dni wolne od pracy. Święta państwowe pozwalają nie tylko nadprogramowo odpocząć od pracy, ale przy odpowiednim planowaniu urlopu mogą stanowić bazę do dłuższej przerwy.

Właśnie dlatego wyprowadzając się za granicę, warto zapoznać się z kalendarzami świątecznymi. Każde państwo obchodzi swoje unikatowe święta i często rozkład dni wolnych może być dla Polaków zaskakujący. W przypadku Wyspy Man kilka świąt pokrywa się z polskimi, ale i tak nie brakuje kilku wyjątkowych okazji bazujących głównie na kulturze brytyjskiej.

Na Wyspie Man obowiązują tak zwane Bank Holidays, czyli święta bankowe wywodzące się z historii Wielkiej Brytanii. Najprościej mówiąc, w przeszłości ustanawiano dni, w których banki były zamykane. Z czasem te święta przerodziły się w dni wolne dla wszystkich. Przyjrzyjmy się więc świętom na Wyspie Man.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy na Wyspie Man?

Mieszkańcy Wyspy Man nie mają zbyt wiele okazji do świętowania. Władze kraju wyznaczyły na 2020 rok zaledwie dziesięć dni wolnych od pracy. Święta tego wyspiarskiego kraju dzielą się na mające korzenie w wierze chrześcijańskiej oraz w historii i tradycjach. Poniżej możecie prześledzić wszystkie święta obchodzone na Wyspie Man.

1 stycznia 2020 – Nowy Rok (New Year's Day) - Nowy Rok jest obchodzony na Wyspie Man podobnie, jak w Polsce. Po hucznym pożegnaniu starego roku mieszkańcy wyspy mają okazję do regeneracji sił. Obchody 1 stycznia na Wyspie Man wiążą się z jeszcze jedną tradycją, czyli tzw. New Years Dip:

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Good Friday) - pierwszy dzień obchodów najważniejszych świąt chrześcijańskich, jakimi jest Wielkanoc. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Wyspa Man

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) - ostatni dzień obchodów Wielkanocy. Dzień wcześniej chrześcijanie upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

8 maja 2020 - VE-Day i Wczesne Majowe Święto Bankowe (Early May Bank Holiday, VE Day) - pierwsze ze świąt bankowych w roku. W 2020 roku zostało ono połączone z obchodami Dnia Zwycięstwa w Europie, czyli przyjęcia bezwarunkowej kapitulacji nazistowskich Niemiec, co zakończyło II Wojnę Światową na Starym Kontynencie.

25 maja 2020 - Późne Majowe Święto Bankowe (Late May Bank Holiday) - kolejne święto bankowe powstałe w celu utworzenia długiego weekendu. Dzień nazywany także Świętem Wiosennym.

12 czerwca 2020 - Święto T.T. (TT Bank Holiday) - święto bankowe oraz dzień rozpoczynający weekend rozgrywania kultowego wyścigu motocyklowego T.T. biegnącego przez drogi na całej wyspie.

6 lipca 2020 - Dzień Trynwald (Tynwald Day, substitute day) - święto przypada na 5 lipca, ale w związku z niedzielą jego obchody zostają przeniesione na poniedziałek 6 lipca. Najważniejsze święto państwowe Wyspy Man, podczas którego między innymi parlament i rząd ceremonialnie obradują "pod chmurką".

31 sierpnia 2020 - Letnie Święto Bankowe (Summer Bank Holiday) - tradycyjne święto pozwalające pożegnać lato w ostatnim dniu sierpnia.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Christmas Day) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

28 grudnia 2020 - Boxing Day - drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia jest znany na Wyspach Brytyjskich jako Boxing Day. Swoją tradycję ma w średniowieczu, gdy poddanym dawano prezenty w pudełkach (box). W przypadku gdy święto obchodzone 26 grudnia przypadnie na weekend, to jest obchodzone po weekendzie. W tym roku dzień wolny za Boxing Day wypadnie 28 grudnia.

Tak się prezentują święta na Wyspie Man. Jak widać, większość okazji nie pokrywa się z polskimi świętami, ale na szczęście najważniejsze okazje chrześcijańskie pozostają wolne. To pozwoli spędzić czas ważny dla Polaków z bliskimi.

Wakacje i ferie szkolne na Wyspie Man

Wiele osób wyjeżdżając za granicę do pracy, decyduje się na przeprowadzkę z całą rodziną. W efekcie przy planach urlopowych należy brać pod uwagę także kalendarz szkolny. Zazwyczaj rodzice biorą urlop w taki sposób, aby zapewnić zajęcie pociechom podczas ich przerw w nauce. W ten sposób można też po prostu podróżować z dziećmi na przykład w odwiedziny do bliskich pozostających w ojczyźnie.

System edukacji na Wyspie Man zakłada naukę w trzech trymestrach w czasie roku.

W kalendarzu roku szkolnego 2019/2020 terminy kolejnych trymestrów prezentują się następująco:

Jesienny trymestr 2019:

  • Start: 4 września 2019
  • Przerwa: 28 października do 1 listopada 2019
  • Koniec: 20 grudnia 2019

Wiosenny trymestr 2020:

  • Start: 6 stycznia 2020
  • Przerwa: 17 do 21 lutego 2020
  • Koniec: 3 kwietnia 2020

Letni trymestr 2020:

  • Start: 20 kwietnia 2020
  • Przerwa: 1 do 12 czerwca 2020
  • Koniec: 24 czerwca 2020

Jak widać, rok szkolny różni się nieco od tego znanego w Polsce, ale w gruncie rzeczy uczniowie na Wyspie Man mają wolne w podobnych terminach. Oczywiście uczniów także obowiązują święta państwowe uznane za dni wolne od pracy.

Czy praca w święta na Wyspie Man jest lepiej płatna?

Kodeks pracy na Wyspie Man nie reguluje wysokości wynagrodzeń za pracę w święta. Zasadniczo dniami wolnymi są objęci głównie pracownicy publiczni. Większość firm stara się jednak przestrzegać harmonogramu świąt państwowych i daje swoim pracownikom wolne.

W kwestii finansowej wszystkie ewentualne bonusy za pracę w święta muszą zostać ujęte w kontrakcie między pracodawcą i pracownikiem. Należy więc bardzo dobrze zapoznać się z umową przed podpisaniem. W innym wypadku praca w święta może się okazać obowiązkiem i to płatnym, jak zwyczajny dzień.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Wyspie Man?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.