Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Węgrzech?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

13 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Węgrzech?
Osoby pracujące powinny posiadać wiedzę w zakresie dni wolnych od pracy. Dla wielu osób jest to wręcz wiedza podstawowa, ponieważ znajomość kalendarza świątecznego pozwala optymalnie planować urlop i wielokrotnie zapewnić sobie więcej czasu wolnego.

Nie inaczej jest w przypadku wyjazdu za granicę, jak na przykład do Węgier. W przypadku emigracji znajomość świąt może być jeszcze ważniejsza. Pracując za granicą, często szuka się okazji na dłuższe wolne, aby odwiedzić bliskich w domu. Co więcej, dobrze nie dać się zaskoczyć zamkniętymi sklepami i urzędami. Przyjrzyjmy się więc ustawowym dniom wolnym od pracy na Węgrzech.

Jakie święta są na Węgrzech wolne od pracy?

Węgry są bardzo bliskie Polsce pod wieloma względami. Właśnie dlatego Polaków pracujących u naszych "bratanków" nie zaskoczą święta katolickie. Najważniejsze okazje celebrowane nad Wisłą będą dniami wolnymi także na Węgrzech. Oprócz świąt religijnych Węgrzy obchodzą także święta państwowe. Sprawdźmy więc, jak prezentuje się kalendarz świąteczny Węgier na 2023 rok.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Újév) - Pierwszy dzień roku jest dniem wolnym od pracy w prawie każdym kraju na świecie. Węgrzy nie są tu wyjątkiem i także hucznie celebrują rozpoczęcie kolejnego roku, po czym potrzebują czasu na odpoczynek.

15 marca 2023 - Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu węgierskim. Ten dzień upamiętnia wybuch rewolucji w 1848 roku i krew bohaterów, którzy oddali życie za wolność kraju.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Jó péntek) - podobnie, jak w Polsce Węgrzy obchodzą Święta Wielkanocne, z tym że wolne zaczynają już od piątku. Ten dzień ma upamiętniać mękę Jezusa Chrystusa oraz jego śmierć na krzyżu.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Húsvétvasárnap) - Najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi fundament wiary chrześcijańskiej.

Video

Szukasz pracy?

Specjalista ds. Przetargów

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Legnica
Dodana

Pracownik Magazynowy - atrakcyjne stawki

APC TEMPUS A SP. Z O.O. SP. KOM.

  • 29-37 zł / mc
  • Tuchom
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Húsvéthétfő) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych, który w Polsce jest znany także jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2023 - Międzynarodowe Święto Pracy (A munka ünnepe) - Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu państwach na świecie. W tym dniu oddaje się hołd ludziom pracy i klasie robotniczej oraz ich wkładowi w wygląd współczesnego społeczeństwa.

28 maja 2023 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (Pünkösd) - święto upamiętniające wiarę w zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję.

20 sierpnia 2023 - Dzień św. Stefana (Szent István ünnepe) - najważniejsze święto narodowe Węgier. Ten dzień jest uznawany za rocznicę założenia Państwa Węgierskiego i Węgrzy bardzo hucznie je obchodzą. W całym kraju odbywa się wiele uroczystości związanych z obchodami tego święta.

23 października 2023 - Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - kolejne święto upamiętniające zryw rewolucyjny. Dzień Republiki bądź też Dzień Niepodległości jest obchodzony od 1989 roku i upamiętnia wybuch rewolucji w 1956 roku.

Video

1 listopada 2023- Wszystkich Świętych (Mindenszentek) - święto mające swoje korzenie w czci męczenników chrześcijańskich, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.

25 grudnia 2023- Boże Narodzenie (Karácsony) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie w kalendarzu. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2023- Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Karácsony másnapja) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także, jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijańskiego.

Video

Tak się prezentuje kalendarz dni świątecznych na Węgrzech, które w 2020 roku są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Warto nadmienić, że w dniach 24 i 31 grudnia podobnie, jak w Polsce większość urzędów oraz przedsiębiorstw pracuje w skróconych godzinach.

Ferie i wakacje na Węgrzech

Podczas planowania urlopu nie sposób pominąć dni wolne od szkoły swoich pociech. Wielu rodziców dostosowuje swoje urlopy właśnie do kalendarza szkolnego, aby móc zapewnić zajęcie swoim dzieciom. W przypadku wyjazdu za pracą do Węgier warto się zapoznać z lokalnym kalendarzem szkolnym.

Podobnie, jak w Polsce tak i na Węgrzech rok szkolny zaczyna się 1 września. Na razie jest znany kalendarz na rok szkolny 2022/2023. Sprawdźmy więc, jak w tym roku uczniowie węgierskich szkół będą odpoczywać.

W aktualnym roku szkolnym pierwszą okazją do odpoczynku dla uczniów były ferie jesienne trwające od 31.10.2022 do 06.11.2022 r. Kolejną przerwą w nauce były ferie świąteczne odbywające się od 22.12.2022 r. do 2.01.2023 r. W tym roku odbędą się jeszcze ferie wielkanocne w terminie od 6 do 11.04.2023 r. Naukę zakończą wakacje rozpoczynające się z dniem 16.06.2023 r.

Rok szkolny na Węgrzech ma podobny przebieg, jak w Polsce więc nie będzie tu sporych zaskoczeń. Daty poszczególnych ferii będą co roku dość zbliżone. Trzeba też pamiętać, że uczniów także dotyczą dni ustawowo wolne od pracy.

Video

Czy praca w węgierskie święta się opłaca?

Przede wszystkim święta państwowe na Węgrzech są płatne, więc w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę nie są one podstawą do uszczuplenia wynagrodzenia. Co w przypadku jeżeli konieczne będzie świadczenie pracy na Węgrzech w czasie świąt?

Węgierskie prawo zakłada dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy musieli pracować w dni ustawowo wolne od pracy. Pracownikom należy się stawka powiększona o 100% standardowej stawki bądź dzień wolny i stawka wyższa o 50%.

Jak widać, kalendarz świąteczny na Węgrzech dość mocno przypomina polski grafik dni wolnych. Co więcej, za pracę w święta należy się dodatkowe wynagrodzenie. Znajomość kalendarza świątecznego może być bardzo pomocna i warto poświęcić chwilę na dobre zapoznanie się z tematem.

Podsumowanie:
  • Węgry celebrowane od Polski święta katolickie oraz święta państwowe.
  • Kalendarz świąteczny Węgier na 2023 rok obejmuje między innymi Nowy Rok, Święto Narodowe, Wielkanoc, dzień Św. Stefana oraz Boże Narodzenie.
  • W 2023 roku uczniowie węgierskich szkół będą mieli okazję do rozpoczęcia ferii jesiennej, ferii świątecznych oraz wakacji.
  • Święta państwowe na Węgrzech są płatne, więc nie są podstawą do uszczuplenia wynagrodzenia przy zatrudnieniu na umowę o pracę.

To może Cię również zainteresować

Praca Węgry

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Widol

Widol

Jestem zadowolony, że na Węgrzech mają święto państwowe związane z ludźmi pracy. Cieszy mnie, że jest doceniany trud, który wkładam w swoją pracę.
Marolka

Marolka

Może warto zacząć uczyć się węgierskiego, aby móc pracować na Węgrzech i cieszyć się tamtejszymi świętami? Kultura, tradycje i język kraju są bardzo fascynujące.
Ola1

Ola1

Dla przedsiębiorców, którzy wychodzą na przód i starają się wstępnie planować pracę, artykuł jest bardzo pomocny. Pozwala na dostosowanie grafiku pracy swoich pracowników do węgierskiego kalendarza świąt.
Enigma

Enigma

Dzięki kalendarzowi szkolnemu na Węgrzech będę miał większą świadomość, kiedy uczniowie nie będą mieli zajęć i będę mógł zaplanować swoją pracę zgodnie z tym kalendarzem.
Ania

Ania

Fajnie, że na Węgrzech dzień św. Stefana jest tak ważny. To pokazuje, jak silne są tamtejsze tradycje i kultura.
Waldek

Waldek

Bardzo przydatny artykuł dla osób szukających pracy na Węgrzech. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, jakie będą oczekiwania pracodawców wobec wolnych dni.
Jąś

Jąś

Nie wiedziałem, że na Węgrzech mają podobnie jak w Polsce Święto Zmarłych, czyli Wszystkich Świętych. Ale to dobrze, bo pozwoli mi to odwiedzić groby moich bliskich, nawet będąc za granicą.
Tom

Tom

Święta narodowe i religijne to wspaniała okazja do poznania kultury i tradycji kraju. Chętnie zaplanuję swój urlop tak, by móc w pełni cieszyć się węgierskimi świętami.
Widuch

Widuch

Święta na Węgrzech nie różnią się bardzo od polskich, więc dla firma zatrudniająca obywateli obu krajów to nie powinien być problem. Warto jednak pamiętać o tym, że dni ustawowo wolne od pracy są płatne.
Amyka

Amyka

Artykuł nie dotyczy bezrobotnych, ale skoro w Węgrzech jest tyle dni wolnych, to może łatwiej tam znaleźć pracę? Warto spróbować.
Jacek

Jacek

Fajnie, że w Węgrzech mają podobne dni wolne od pracy jak w Polsce. To ułatwia planowanie wyjazdów i urlopów.
Izaura

Izaura

Kalendarz dni wolnych od pracy na Węgrzech na 2023 rok przyda mi się przy planowaniu swojej przyszłej pracy. Warto informować się, które dni są ustawowo wolne od pracy.
alina

alina

Bardzo przydatny artykuł dla pracowników planujących urlop na Węgrzech. Dobrze wiedzieć, kiedy są dni wolne od pracy i zachować je w swoim grafiku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.