Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Węgrzech?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Węgrzech?
Osoby pracujące powinny posiadać wiedzę w zakresie dni wolnych od pracy. Dla wielu osób jest to wręcz wiedza podstawowa, ponieważ znajomość kalendarza świątecznego pozwala optymalnie planować urlop i wielokrotnie zapewnić sobie więcej czasu wolnego.

Nie inaczej jest w przypadku wyjazdu za granicę, jak na przykład do Węgier. W przypadku emigracji znajomość świąt może być jeszcze ważniejsza. Pracując za granicą, często szuka się okazji na dłuższe wolne, aby odwiedzić bliskich w domu. Co więcej, dobrze nie dać się zaskoczyć zamkniętymi sklepami i urzędami. Przyjrzyjmy się więc ustawowym dniom wolnym od pracy na Węgrzech.

Jakie święta są na Węgrzech wolne od pracy?

Węgry są bardzo bliskie Polsce pod wieloma względami. Właśnie dlatego Polaków pracujących u naszych "bratanków" nie zaskoczą święta katolickie. Najważniejsze okazje celebrowane nad Wisłą będą dniami wolnymi także na Węgrzech. Oprócz świąt religijnych Węgrzy obchodzą także święta państwowe. Sprawdźmy więc, jak prezentuje się kalendarz świąteczny Węgier na 2020 rok.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Újév) - Pierwszy dzień roku jest dniem wolnym od pracy w prawie każdym kraju na świecie. Węgrzy nie są tu wyjątkiem i także hucznie celebrują rozpoczęcie kolejnego roku, po czym potrzebują czasu na odpoczynek.

15 marca 2020 - Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu węgierskim. Ten dzień upamiętnia wybuch rewolucji w 1848 roku i krew bohaterów, którzy oddali życie za wolność kraju.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Jó péntek) - podobnie, jak w Polsce Węgrzy obchodzą Święta Wielkanocne, z tym że wolne zaczynają już od piątku. Ten dzień ma upamiętniać mękę Jezusa Chrystusa oraz jego śmierć na krzyżu.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Węgry

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Húsvétvasárnap) - Najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi fundament wiary chrześcijańskiej.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Húsvéthétfő) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych, który w Polsce jest znany także jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2020 - Międzynarodowe Święto Pracy (A munka ünnepe) - Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu państwach na świecie. W tym dniu oddaje się hołd ludziom pracy i klasie robotniczej oraz ich wkładowi w wygląd współczesnego społeczeństwa.

1 czerwca 2020 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (Pünkösd) - święto upamiętniające wiarę w zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję.

20 sierpnia 2020 - Dzień św. Stefana (Szent István ünnepe) - najważniejsze święto narodowe Węgier. Ten dzień jest uznawany za rocznicę założenia Państwa Węgierskiego i Węgrzy bardzo hucznie je obchodzą. W całym kraju odbywa się wiele uroczystości związanych z obchodami tego święta.

23 października 2020 - Święto Narodowe (Nemzeti ünnep) - kolejne święto upamiętniające zryw rewolucyjny. Dzień Republiki bądź też Dzień Niepodległości jest obchodzony od 1989 roku i upamiętnia wybuch rewolucji w 1956 roku.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych (Mindenszentek) - święto mające swoje korzenie w czci męczenników chrześcijańskich, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Karácsony) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie w kalendarzu. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Karácsony másnapja) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także, jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijańskiego.

Tak się prezentuje kalendarz dni świątecznych na Węgrzech, które w 2020 roku są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Warto nadmienić, że w dniach 24 i 31 grudnia podobnie, jak w Polsce większość urzędów oraz przedsiębiorstw pracuje w skróconych godzinach.

Ferie i wakacje na Węgrzech

Podczas planowania urlopu nie sposób pominąć dni wolne od szkoły swoich pociech. Wielu rodziców dostosowuje swoje urlopy właśnie do kalendarza szkolnego, aby móc zapewnić zajęcie swoim dzieciom. W przypadku wyjazdu za pracą do Węgier warto się zapoznać z lokalnym kalendarzem szkolnym.

Podobnie, jak w Polsce tak i na Węgrzech rok szkolny zaczyna się 1 września. Na razie jest znany kalendarz na rok szkolny 2019/2020. Sprawdźmy więc, jak w tym roku uczniowie węgierskich szkół będą odpoczywać.

W aktualnym roku szkolnym pierwszą okazją do odpoczynku dla uczniów były ferie jesienne trwające od 26 do 31.10.2019 r. Kolejną przerwą w nauce były ferie świąteczne odbywające się od 21.12.2019 r. do 5.01.2020 r. W tym roku odbędą się jeszcze ferie wielkanocne w terminie od 9 do 14.04.2020 r. Naukę zakończą wakacje rozpoczynające się z dniem 16.06.2020 r.

Rok szkolny na Węgrzech ma podobny przebieg, jak w Polsce więc nie będzie tu sporych zaskoczeń. Daty poszczególnych ferii będą co roku dość zbliżone. Trzeba też pamiętać, że uczniów także dotyczą dni ustawowo wolne od pracy.

Czy praca w węgierskie święta się opłaca?

Przede wszystkim święta państwowe na Węgrzech są płatne, więc w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę nie są one podstawą do uszczuplenia wynagrodzenia. Co w przypadku jeżeli konieczne będzie świadczenie pracy na Węgrzech w czasie świąt?

Węgierskie prawo zakłada dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy musieli pracować w dni ustawowo wolne od pracy. Pracownikom należy się stawka powiększona o 100% standardowej stawki bądź dzień wolny i stawka wyższa o 50%.

Jak widać, kalendarz świąteczny na Węgrzech dość mocno przypomina polski grafik dni wolnych. Co więcej, za pracę w święta należy się dodatkowe wynagrodzenie. Znajomość kalendarza świątecznego może być bardzo pomocna i warto poświęcić chwilę na dobre zapoznanie się z tematem.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Węgrzech?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.