Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Nowym Sączu

19 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Specyfika rynku pracy w Nowym Sączu
Nowy Sącz jest niewielkim miastem, co generuje pewne ograniczenia na lokalnym rynku pracy. Nie oznacza to, że brakuje miejsc, w których można podjąć zatrudnienie, ale niestety w większości nie będą to stanowiska rozwojowe.

W samym Nowym Sączu oraz w jego okolicach swoje zakłady ma kilka dużych przedsiębiorstw zajmujących się między innymi produkcją okien, drzwi i bram czy przetworów mięsnych. Dużą zaletą miasta jest jego lokalizacja pozwalająca na poszukiwania pracy w kilku miejscach o większych możliwościach budowy kariery. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce nowosądeckiego rynku pracy.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Nowym Sączu?

Rynek pracy w Nowym Sączu przede wszystkim potrzebuje pracowników produkcyjnych oraz fachowców z kilku wąskich dziedzin. W regionie funkcjonuje wiele firm zajmujących się produkcją okien, bram i tym podobnego wyposażenia. To daje szanse na zatrudnienie dla stolarzy, spawaczy oraz specjalistów od pracy z maszynami.

W Nowym Sączu funkcjonują również duże przedsiębiorstwa transportowe. Te ciągle poszerzają swoje floty, co generuje bardzo duże zapotrzebowanie na kierowców pojazdów ciężarowych.

Praca w dużych przedsiębiorstwach to nie jedyna szansa na rozwój kariery. Zatrudnienie można znaleźć w gastronomii oraz turystyce. Duża rotacja występuje także w firmach handlowych. Sprzedawcy oraz pracownicy biurowi mogą znaleźć satysfakcjonujące miejsca pracy. Warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach pracodawcy publikują raczej pojedyncze ogłoszenia i rzadko wyrażają zapotrzebowanie na duże ilości pracowników.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Nowy Sącz
Dodana

Regionalny Przedstawiciel Handlowy

LINEMEDIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Nowy Sącz
  • 5 000-20 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Pracownik Produkcji

LAMINTEX sp. z o.o.

  • Nowy Sącz
Dodana

Specjalista ds. planowania produkcji

LAMINTEX sp. z o.o.

  • Nowy Sącz
Dodana

Duże zakłady fundamentem rynku pracy w Nowym Sączu

W Nowym Sączu doszło do bardzo interesującej sytuacji. Miasto zamieszkuje dość duża ilość milionerów, choć sama miejscowość nie robi wrażenia bogatej. Wynika to z faktu, że kilka okolicznych rodzin potrafiło zbudować niemałe imperia, których główne zakłady mieszczą się właśnie w Nowym Sączu i jego okolicach.

Przedsiębiorstwa takie jak Grupa Konspol, Fakro, Wiśniowski, Batim, Dako czy Newag S.A. nakręcają od lat gospodarkę wokół Nowego Sącza. To właśnie w nich wiele mieszkańców regionu zarabia na życie bądź stawia pierwsze zawodowe kroki. Niestety praca w większości z tych firm oznacza zarobki na poziomie najniższej krajowej bądź nieco ponad jej granicę. Kilka z przedsiębiorstw praktykuje także sezonowy cykl pracy i zimą redukują zatrudnienie, aby na wiosnę ponownie powiększać zespół pracowników.

Video

Praca u lokalnych gigantów jest dla młodych i ambitnych pracowników najczęściej przystankiem w rozwoju kariery. Duże zakłady często poszukują wykształconych fachowców, co pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie wpisy do CV pozwalające aplikować na lepiej płatne stanowiska w innych regionach kraju bądź za granicą.

Dobra lokalizacja Nowego Sącza daje większe możliwości

Nowy Sącz posiada lokalizację pozwalającą na obranie kilku kierunków emigracji zarobkowej z miasta. Osoby ambitne stawiające na edukację oraz dynamiczny rozwój kariery mogą udać się do Krakowa. Dystans około stu kilometrów ogranicza nieco możliwość dojazdów codziennych do pracy, ale już powroty na weekendy nie będą problemem. Odległość jest też na tyle mała, że wyjazdy w celu odbycia rozmów kwalifikacyjnych nie powinny być problemem.

Z drugiej strony mieszkańcy Nowego Sącza mają podobny dystans do zimowej stolicy Polski. Zakopane oraz wszystkie okoliczne kurorty górskie generują wiele okazji do podjęcia pracy sezonowej. Ośrodki, pensjonaty, handlarze i lokale gastronomiczne poszukują w sezonie zimowym oraz wakacyjnym wielu rąk do pracy. Szczególnie uczniowie i studenci mają w ten sposób możliwość dorobienia w przerwach od nauki.

Rynek pracy w Nowym Sączu nie daje może wielkich możliwości rozwoju kariery zawodowej, ale już dogodna lokalizacja pozwala pozytywnie myśleć o przyszłości. Z pewnością lokalne firmy pozwolą na zdobycie potrzebnego doświadczenia zawodowego, a samo miasto stanowi także dość sporą bazę transportową, co jest okazją dla kierowców i specjalistów od logistyki.

To może Cię również zainteresować

Praca Nowy Sącz

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Mariusz z Rudy Śląskiej

Mariusz z Rudy Śląskiej

Jako pracodawca z branży gastronomicznej mogę potwierdzić, że w Nowym Sączu jest duże zapotrzebowanie na pracowników w tej dziedzinie. Mam jednak wrażenie, że często brakuje odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów.
Przełożona

Przełożona

Cieszy mnie, że w Nowym Sączu jest tak wiele firm produkujących okna i bramy, bo jestem stolarzem i chętnie podjąłbym pracę w tym sektorze. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć ofertę pracy.
Skubi

Skubi

Cały czas szukam pracy i nie mogę znaleźć, a tutaj artykuł mówi o zapotrzebowaniu na pracowników produkcyjnych i fachowców. Dlaczego nie widzę tych ofert pracy?
Roxa

Roxa

Ja jestem spawacz i szukam pracy w Nowym Sączu, a artykuł mówi, że w tym regionie jest zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Cieszę się, że mam nadzieję na znalezienie pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.