Twoje wsparcie w rekrutacji

Specyfika rynku pracy w Nowym Sączu

Specyfika rynku pracy w Nowym Sączu
Nowy Sącz jest niewielkim miastem, co generuje pewne ograniczenia na lokalnym rynku pracy. Nie oznacza to, że brakuje miejsc, w których można podjąć zatrudnienie, ale niestety w większości nie będą to stanowiska rozwojowe.

W samym Nowym Sączu oraz w jego okolicach swoje zakłady ma kilka dużych przedsiębiorstw zajmujących się między innymi produkcją okien, drzwi i bram czy przetworów mięsnych. Dużą zaletą miasta jest jego lokalizacja pozwalająca na poszukiwania pracy w kilku miejscach o większych możliwościach budowy kariery. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce nowosądeckiego rynku pracy.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Nowym Sączu?

Rynek pracy w Nowym Sączu przede wszystkim potrzebuje pracowników produkcyjnych oraz fachowców z kilku wąskich dziedzin. W regionie funkcjonuje wiele firm zajmujących się produkcją okien, bram i tym podobnego wyposażenia. To daje szanse na zatrudnienie dla stolarzy, spawaczy oraz specjalistów od pracy z maszynami.

W Nowym Sączu funkcjonują również duże przedsiębiorstwa transportowe. Te ciągle poszerzają swoje floty, co generuje bardzo duże zapotrzebowanie na kierowców pojazdów ciężarowych.

Praca w dużych przedsiębiorstwach to nie jedyna szansa na rozwój kariery. Zatrudnienie można znaleźć w gastronomii oraz turystyce. Duża rotacja występuje także w firmach handlowych. Sprzedawcy oraz pracownicy biurowi mogą znaleźć satysfakcjonujące miejsca pracy. Warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach pracodawcy publikują raczej pojedyncze ogłoszenia i rzadko wyrażają zapotrzebowanie na duże ilości pracowników.

Duże zakłady fundamentem rynku pracy w Nowym Sączu

W Nowym Sączu doszło do bardzo interesującej sytuacji. Miasto zamieszkuje dość duża ilość milionerów, choć sama miejscowość nie robi wrażenia bogatej. Wynika to z faktu, że kilka okolicznych rodzin potrafiło zbudować niemałe imperia, których główne zakłady mieszczą się właśnie w Nowym Sączu i jego okolicach.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Nowy Sącz

Przedsiębiorstwa takie jak Grupa Konspol, Fakro, Wiśniowski, Batim, Dako czy Newag S.A. nakręcają od lat gospodarkę wokół Nowego Sącza. To właśnie w nich wiele mieszkańców regionu zarabia na życie bądź stawia pierwsze zawodowe kroki. Niestety praca w większości z tych firm oznacza zarobki na poziomie najniższej krajowej bądź nieco ponad jej granicę. Kilka z przedsiębiorstw praktykuje także sezonowy cykl pracy i zimą redukują zatrudnienie, aby na wiosnę ponownie powiększać zespół pracowników.

Praca u lokalnych gigantów jest dla młodych i ambitnych pracowników najczęściej przystankiem w rozwoju kariery. Duże zakłady często poszukują wykształconych fachowców, co pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie wpisy do CV pozwalające aplikować na lepiej płatne stanowiska w innych regionach kraju bądź za granicą.

Dobra lokalizacja Nowego Sącza daje większe możliwości

Nowy Sącz posiada lokalizację pozwalającą na obranie kilku kierunków emigracji zarobkowej z miasta. Osoby ambitne stawiające na edukację oraz dynamiczny rozwój kariery mogą udać się do Krakowa. Dystans około stu kilometrów ogranicza nieco możliwość dojazdów codziennych do pracy, ale już powroty na weekendy nie będą problemem. Odległość jest też na tyle mała, że wyjazdy w celu odbycia rozmów kwalifikacyjnych nie powinny być problemem.

Z drugiej strony mieszkańcy Nowego Sącza mają podobny dystans do zimowej stolicy Polski. Zakopane oraz wszystkie okoliczne kurorty górskie generują wiele okazji do podjęcia pracy sezonowej. Ośrodki, pensjonaty, handlarze i lokale gastronomiczne poszukują w sezonie zimowym oraz wakacyjnym wielu rąk do pracy. Szczególnie uczniowie i studenci mają w ten sposób możliwość dorobienia w przerwach od nauki.

Rynek pracy w Nowym Sączu nie daje może wielkich możliwości rozwoju kariery zawodowej, ale już dogodna lokalizacja pozwala pozytywnie myśleć o przyszłości. Z pewnością lokalne firmy pozwolą na zdobycie potrzebnego doświadczenia zawodowego, a samo miasto stanowi także dość sporą bazę transportową, co jest okazją dla kierowców i specjalistów od logistyki.

Oceń ten wpis
Specyfika rynku pracy w Nowym Sączu
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.