Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Wyspach Owczych?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Wyspach Owczych?
W każdym kraju są obchodzone pewne święta narodowe będące dniami wolnymi od pracy. Pracownicy bardzo często znają na pamięć kalendarz świąteczny, ponieważ dzięki temu mogą odliczać czas do dodatkowego odpoczynku. Co więcej odpowiednie planowanie urlopu może pozwolić na znaczne wydłużenie sobie okresu wolnego od pracy.

Szczególnie obcokrajowcy powinni znać kalendarz świąteczny państwa, do którego emigrowali za lepszymi zarobkami. Dzięki tej znajomości mogą sobie rozplanować czas na podróż do bliskich w ojczyźnie bądź na zwiedzanie swojego nowego domu. Wyspy Owcze są małym państwem wyspiarskim, w którym obywatele mają dość sporo okazji do świętowania. Przyjrzyjmy się kalendarzowi świątecznemu tego małego skandynawskiego państwa.

Jakie święta na Wyspach Owczych są wolne od pracy?

Władze Wysp Owczych wprowadziły aż 17 dni wolnych od pracy. Niewiele państw może się pochwalić tak wieloma świętami państwowymi. Polaków wyjeżdżających do pracy w tym kraju ucieszy fakt, że większość świąt ma swoje korzenie w kulturze chrześcijańskiej, a więc najważniejsze święta dla katolików są wolne. W 2023 roku święta na Wyspach Owczych przypadają na następujące terminy:

1 stycznia 2023 - Nowy Rok - Wyspy Owcze to małe państwo o chłodnym klimacie, co nie oznacza, że mieszkańcy nie potrafią się bawić. W tym kraju pierwszy dzień Nowego Roku jest dniem wolnym od pracy.

6 kwietnia 2023 - Wielki Czwartek - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Mieszkańcy już w czwartek rozpoczynają świętowanie i mogą się cieszyć dniem wolnym. To dobra informacja dla Polaków chcących na Wielkanoc wrócić do bliskich w ojczyźnie.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek - część obchodów Wielkanocy. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych w Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

25 kwietnia 2023 - Dzień Flagi - Wyspy Owcze są terytorium zależnym od Danii, ale od niedawna państwo świętuje swoją własną tożsamość. Objawem tego jest Dzień Flagi obchodzony dla upamiętnienia pierwszego oficjalnego ustanowienia flagi kraju. Sztandar został zaprojektowany przez studentów w 1919 roku. W czasie II Wojny Światowej po upadku Danii administracja brytyjska postanowiła wyróżnić statki z Wysp Owczych. 25 kwietnia 1940 roku nakazano flocie farerskiej korzystania z flagi zaprojektowanej w 1919 roku. Po wojnie Dania oficjalnie uznała flagę Wysp Owczych w 1959 roku.

Dzień Flagi na Wyspach Owczych

Szukasz pracy?

Zbieracz zamówień w Jumbo

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
Dodana

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Katowice
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Jaworzno
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Katowice
Dodana

5 maja 2023 - Dzień Modlitwy - podobnie jak do niedawna w Danii, tak i na Wyspach Owczych obchodzi się święto uhonorowujące pomniejsze święta religijne, które nie doczekały się włączenia do kalendarza dni wolnych.

18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie - święto obchodzone na 40 dni po Wielkanocy. W tym dniu upamiętnia się wstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba.

28 maja i 29 maja 2023 - Zesłanie Ducha Świętego - święto znane także jako Zielone Świątki. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają wiarę w zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję Pannę.

5 czerwca 2023 - Dzień Duńskiej Konstytucji - święto obchodzone przez Danię i jej terytoria zależne. Na Wyspach Owczych jest to tak zwane pół-święto, czyli obiekty administracji publicznej są zamknięte, ale firmy prywatne zazwyczaj pracują w skróconych godzinach.

28 czerwca 2023 - St. Olav's Eve - pierwszy dzień świąt narodowych na Wyspach Owczych. Ten dzień jest pół-świętem i upamiętnia króla norweskiego Olafa II Haraldssona, który sprowadził chrześcijaństwo do Norwegii (Wyspy Owcze były w XI wieku częścią Norwegii) i odpowiadał za liczne cuda. Monarcha został uznany za świętego.

Video

29 czerwca 2023 - St Olav's Day - drugi dzień obchodów świąt upamiętniających Św. Olafa. W tym wypadku jest to dzień całkowicie wolny od pracy i uznawany za Dzień Narodowy Wysp Owczych.

24 grudnia 2023 - Wigilia Bożego Narodzenia - pierwszy dzień obchodów drugich najważniejszych świąt chrześcijańskich. Mieszkańcy Wysp Owczych mają wolne już w Wigilię.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie - dzień upamiętniający narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

Święta na Wyspach Owczych

26 grudnia 2023 - Drugi Dzień Świąt - święto znane także, jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

31 grudnia 2023 - Sylwester - mieszkańcy Wysp Owczych mogą świętować nadejście nowego roku już od rana ostatniego dnia mijającego roku.

Tak się prezentują święta narodowe na Wyspach Owczych. Jak widać, mieszkańcy tych chłodnych rejonów mają sporo okazji do odpoczynku od pracy. Większość świąt ma podłoże chrześcijańskie, co sprzyja Polakom chcącym odwiedzić bliskich w ojczyźnie podczas najważniejszych świąt. Odpowiednie planowanie urlopu pozwoli zapewnić sobie dość długie okresy odpoczynku.

Wakacje i ferie na Wyspach Owczych

Część osób decyduje się na emigrację zarobkową wraz z najbliższą rodziną. W efekcie przy planach urlopowych zazwyczaj biorą pod uwagę dni wolne od szkoły. Większość rodziców stara się spędzać czas ze swoimi pociechami, gdy te mają ferie bądź wakacje.

System edukacji Wysp Owczych wprowadza szkoły kilku szczebli oraz pozwala na działanie zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych. Uczniowie zazwyczaj zaczynają edukację w połowie sierpnia i kończą ją w połowie czerwca. Niestety placówki edukacyjne mają dużą swobodę w ustalaniu terminów przerw w edukacji, dlatego należy po przyjeździe do tego kraju zapoznać się z kalendarzem szkolnym konkretnej placówki. Najczęściej szkoły organizują dłuższe wolne w okolicach najważniejszych świąt. Dzięki temu rodzice mogą swobodnie planować urlopy pozwalające na przedłużenie ustawowego wolnego.

Video

Czy święta na Wyspach Owczych są płatne?

Święta narodowe uznane za dni wolne od pracy są płatne. Oznacza to, że pracownicy otrzymają za nie wynagrodzenie w wysokości standardowej stawki. W przypadku otrzymywania stałej pensji miesięcznej święto nie uprawnia pracodawcy do uszczuplenia wypłaty.

W pewnych zawodach bądź w niektórych sytuacjach konieczna jest praca w dniu świątecznym. Pracownicy mają prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia, ale powinni szczegóły ustalić z pracodawcą przy podpisywaniu umowy.

Znajomość kalendarza świątecznego Wysp Owczych pozwala na sprawne planowanie urlopu. Odpowiednie lawirowanie dniami wolnymi da możliwość wydłużenia sobie odpoczynku bądź znalezienia czasu na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

To może Cię również zainteresować

Wyspy Owcze praca

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Bander

Bander

Niezłe to mają mieszkańcy Wysp Owczych, aż 17 dni wolnych od pracy. Oby tylko nie wpłynęło to negatywnie na gospodarkę. Niemniej jednak, jest to dobra informacja dla tych, którzy chcieliby tam pracować i jednocześnie nie chcieliby wiele przegapić ze swojego życia prywatnego.
Dawid

Dawid

Może warto zastanowić się nad wyjazdem na Wyspy Owcze. Może nie jest to najcieplejszy klimat, ale wynagrodzenie często jest przynajmniej dwukrotnie wyższe niż w Polsce. A dodatkowo, jak wynika z artykułu, społeczność polska może tam czuć się dobrze, ze względu na zbieżność kulturową.
Buli

Buli

Zastanawiam się, czy na Wyspach Owczych jest duża ilość ofert pracy? Niemniej jednak cieszy mnie fakt, że tamtejsze święta są zgodne z kulturą katolicką, co może wpłynąć na mniejszą obcość, a co za tym idzie łatwiejszą adaptację dla społeczności polskiej.
hr-owiec

hr-owiec

Bardzo ciekawy artykuł. Cieszy mnie informacja o tym, że na Wyspach Owczych jest aż 17 dni wolnych od pracy, ale tez wskazuje na fakt, że polscy pracownicy mogą się tam czuć jak w domu, ponieważ większość świąt ma swoje korzenie w kulturze chrześcijańskiej, a to dla nas jako katolików jest bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka