!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Wyspach Owczych?

30 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

0 komentarzy

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Wyspach Owczych?
W każdym kraju są obchodzone pewne święta narodowe będące dniami wolnymi od pracy. Pracownicy bardzo często znają na pamięć kalendarz świąteczny, ponieważ dzięki temu mogą odliczać czas do dodatkowego odpoczynku. Co więcej odpowiednie planowanie urlopu może pozwolić na znaczne wydłużenie sobie okresu wolnego od pracy.

Szczególnie obcokrajowcy powinni znać kalendarz świąteczny państwa, do którego emigrowali za lepszymi zarobkami. Dzięki tej znajomości mogą sobie rozplanować czas na podróż do bliskich w ojczyźnie bądź na zwiedzanie swojego nowego domu. Wyspy Owcze są małym państwem wyspiarskim, w którym obywatele mają dość sporo okazji do świętowania. Przyjrzyjmy się kalendarzowi świątecznemu tego małego skandynawskiego państwa.

Jakie święta na Wyspach Owczych są wolne od pracy?

Władze Wysp Owczych wprowadziły aż 17 dni wolnych od pracy. Niewiele państw może się pochwalić tak wieloma świętami państwowymi. Polaków wyjeżdżających do pracy w tym kraju ucieszy fakt, że większość świąt ma swoje korzenie w kulturze chrześcijańskiej, a więc najważniejsze święta dla katolików są wolne. W 2020 roku święta na Wyspach Owczych przypadają na następujące terminy:

1 stycznia 2020 - Nowy Rok - Wyspy Owcze to małe państwo o chłodnym klimacie, co nie oznacza, że mieszkańcy nie potrafią się bawić. W tym kraju pierwszy dzień Nowego Roku jest dniem wolnym od pracy.

9 kwietnia 2020 - Wielki Czwartek - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Mieszkańcy już w czwartek rozpoczynają świętowanie i mogą się cieszyć dniem wolnym. To dobra informacja dla Polaków chcących na Wielkanoc wrócić do bliskich w ojczyźnie.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek - część obchodów Wielkanocy. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych w Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

25 kwietnia 2020 - Dzień Flagi - Wyspy Owcze są terytorium zależnym od Danii, ale od niedawna państwo świętuje swoją własną tożsamość. Objawem tego jest Dzień Flagi obchodzony dla upamiętnienia pierwszego oficjalnego ustanowienia flagi kraju. Sztandar został zaprojektowany przez studentów w 1919 roku. W czasie II Wojny Światowej po upadku Danii administracja brytyjska postanowiła wyróżnić statki z Wysp Owczych. 25 kwietnia 1940 roku nakazano flocie farerskiej korzystania z flagi zaprojektowanej w 1919 roku. Po wojnie Dania oficjalnie uznała flagę Wysp Owczych w 1959 roku.

Dzień Flagi na Wyspach Owczych

8 maja 2020 - Dzień Modlitwy - podobnie jak w Danii, tak i na Wyspach Owczych obchodzi się święto uhonorowujące pomniejsze święta religijne, które nie doczekały się włączenia do kalendarza dni wolnych.

21 maja 2020 - Wniebowstąpienie Pańskie - święto obchodzone na 40 dni po Wielkanocy. W tym dniu upamiętnia się wstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba.

31 maja i 1 czerwca 2020 - Zesłanie Ducha Świętego - święto znane także jako Zielone Świątki. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają wiarę w zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję Pannę.

5 czerwca 2020 - Dzień Duńskiej Konstytucji - święto obchodzone przez Danię i jej terytoria zależne. Na Wyspach Owczych jest to tak zwane pół-święto, czyli obiekty administracji publicznej są zamknięte, ale firmy prywatne zazwyczaj pracują w skróconych godzinach.

28 czerwca 2020 - St. Olav's Eve - pierwszy dzień świąt narodowych na Wyspach Owczych. Ten dzień jest pół-świętem i upamiętnia króla norweskiego Olafa II Haraldssona, który sprowadził chrześcijaństwo do Norwegii (Wyspy Owcze były w XI wieku częścią Norwegii) i odpowiadał za liczne cuda. Monarcha został uznany za świętego.

Video

29 czerwca 2020 - St Olav's Day - drugi dzień obchodów świąt upamiętniających Św. Olafa. W tym wypadku jest to dzień całkowicie wolny od pracy i uznawany za Dzień Narodowy Wysp Owczych.

24 grudnia 2020 - Wigilia Bożego Narodzenia - pierwszy dzień obchodów drugich najważniejszych świąt chrześcijańskich. Mieszkańcy Wysp Owczych mają wolne już w Wigilię.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie - dzień upamiętniający narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

Święta na Wyspach Owczych

26 grudnia 2020 - Drugi Dzień Świąt - święto znane także, jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

31 grudnia 2020 - Sylwester - mieszkańcy Wysp Owczych mogą świętować nadejście nowego roku już od rana ostatniego dnia mijającego roku.

Tak się prezentują święta narodowe na Wyspach Owczych. Jak widać, mieszkańcy tych chłodnych rejonów mają sporo okazji do odpoczynku od pracy. Większość świąt ma podłoże chrześcijańskie, co sprzyja Polakom chcącym odwiedzić bliskich w ojczyźnie podczas najważniejszych świąt. Odpowiednie planowanie urlopu pozwoli zapewnić sobie dość długie okresy odpoczynku.

Wakacje i ferie na Wyspach Owczych

Część osób decyduje się na emigrację zarobkową wraz z najbliższą rodziną. W efekcie przy planach urlopowych zazwyczaj biorą pod uwagę dni wolne od szkoły. Większość rodziców stara się spędzać czas ze swoimi pociechami, gdy te mają ferie bądź wakacje.

System edukacji Wysp Owczych wprowadza szkoły kilku szczebli oraz pozwala na działanie zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych. Uczniowie zazwyczaj zaczynają edukację w połowie sierpnia i kończą ją w połowie czerwca. Niestety placówki edukacyjne mają dużą swobodę w ustalaniu terminów przerw w edukacji, dlatego należy po przyjeździe do tego kraju zapoznać się z kalendarzem szkolnym konkretnej placówki. Najczęściej szkoły organizują dłuższe wolne w okolicach najważniejszych świąt. Dzięki temu rodzice mogą swobodnie planować urlopy pozwalające na przedłużenie ustawowego wolnego.

Video

Czy święta na Wyspach Owczych są płatne?

Święta narodowe uznane za dni wolne od pracy są płatne. Oznacza to, że pracownicy otrzymają za nie wynagrodzenie w wysokości standardowej stawki. W przypadku otrzymywania stałej pensji miesięcznej święto nie uprawnia pracodawcy do uszczuplenia wypłaty.

W pewnych zawodach bądź w niektórych sytuacjach konieczna jest praca w dniu świątecznym. Pracownicy mają prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia, ale powinni szczegóły ustalić z pracodawcą przy podpisywaniu umowy.

Znajomość kalendarza świątecznego Wysp Owczych pozwala na sprawne planowanie urlopu. Odpowiednie lawirowanie dniami wolnymi da możliwość wydłużenia sobie odpoczynku bądź znalezienia czasu na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

To może Cię również zainteresować

Wyspy Owcze praca

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.