Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Szwajcarii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Szwajcarii?
Każda pracująca osoba bardzo dobrze zna kalendarz świąteczny, czyli okazje do odpoczynku od pracy. Polacy wybierający się do pracy za granicą powinni się zapoznać ze zwyczajami danego państwa, co między innymi pozwoli im lepiej zaplanować urlopy i ewentualne podróże do kraju.

Szwajcaria podobnie, jak inne państwa posiada święta państwowe będące dniami wolnymi od pracy. Ten alpejski kraj składa się jednak z kantonów, które mają swoje własne kalendarze świąteczne. Wynika to z faktu, iż Szwajcarię zamieszkują ludzie wywodzący się z różnych kultur. Rząd kraju ustanowił kilka świąt obchodzonych w niemal całym kraju, ale trzeba mieć świadomość, że w zależności od miejsca zamieszkania grafik dni wolnych od pracy może się prezentować nieco inaczej.

Jakie święta są wolne od pracy w Szwajcarii?

Planując urlopy, warto brać pod uwagę dni ustawowo wolne od pracy. W ten sposób można sobie wydłużyć czas przeznaczony na odpoczynek. W przypadku Szwajcarii ogólnokrajowych świąt nie jest wiele. Poszczególne kantony wprowadzają jednak własne święta, w które nie trzeba udawać się do pracy. Sprawdźmy jakie okazje obchodzą wszyscy Szwajcarzy.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Neujahr, Nouvel an, Capodanno, Bumaun) - Szwajcaria pod względem świętowania Nowego Roku nie różni się od innych państw i po hucznym powitaniu roku jego pierwszy dzień jest wolny.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Karfreitag, Vendredi Saint, Venerdì santo, Venderdi sontg) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych jest w Szwajcarii dniem wolnym. W tym dniu upamiętnia się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag Lundi de Pâques, Lunedì di Pasqua, Glindesdi da Pasca) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych jest w Szwajcarii wolny, podobnie jak to ma miejsce w Polsce.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Szwajcarii

24 maja 2020 - Wniebowstąpienie Pańskie (Auffahrt, Ascension, Ascensione, Anzainzas) - święto obchodzone w 40 dni po Wielkanocy upamiętnia cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba.

1 czerwca 2020 - Poniedziałek po Zielonych Świątkach (Pfingstmontag, Lundi de Pentecôte, Lunedì di Pentecoste, Glindesdi da Tschuncaisma) - kolejne ważne święto chrześcijańskie upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na Maryję i apostołów.

1 sierpnia 2020 - Święto Konfederacji (Schweizer Nationalfeiertag, Fête nationale Suisse, Festa nazionale della Svizzera, Festa naziunala) - najważniejsze święto państwowe kraju. Tę datę uznaje się za termin utworzenia Konfederacji Szwajcarii, co miało miejsce w 1291 roku. Kanton Schwyz, Uri oraz Unterwalden sygnowały akt utworzenia związku wieczystego. Od 1994 roku, 1 sierpnia jest świętem państwowym.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Weihnachtstag, Noël, Natale, Di da Nadal) - drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia się w nim narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2020 - Dzień Świętego Szczepana (Stephanstag, Saint Etienne, Santo Stefano, Son Steffan) - Drugi Dzień Świąt tradycyjnie kończy obchody Bożego Narodzenia.

Jak widać, kalendarz państwowych dni wolnych od pracy w Szwajcarii jest dość ubogi. Polacy pracujący w tym kraju mogą się cieszyć z wolnego w największe święta chrześcijańskie, które obchodzi się także w Polsce. To daje okazję do odwiedzenia bliskich w ojczystym kraju.

Poszczególne kantony obchodzą również inne okazje, które czasem są dniami wolnymi od pracy. Podejmując zatrudnienie, warto się dowiedzieć od pracodawcy, jakie dni świąteczne respektuje i czy będzie się w tych terminach należało wolne od pracy.

Wśród popularniejszych świąt obchodzonych w większości kantonów i znanych także w Polsce można wyszczególnić kilka okazji:

1 maja 2020 - Święto Pracy jest okazją do uhonorowania ludzi pracy i klasy robotniczej oraz ich wpływu na wygląd współczesnego społeczeństwa. Ten dzień obchodzi się w kantonach: Argowia, Bazylea-Okręg, Bazylea-Miasto, Jura, Szafuza, Turgowia, Ticino, Zurych oraz częściowo Fryburg, oraz Solura.

11 czerwca 2020 - Boże Ciało w kantonach: Argowia, Appenzell Innerrhoden, Fryburg, Jura, Lucerna, Neuchâtel, Nidwalden, Obwalden, Schwyz, Solura, Ticino, Uri, Valais, Zug.

15 sierpnia 2020 - Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny w kantonach: Argowia, Appenzell Innerrhoden, Fryburg, Gryzonia, Jura, Lucerna, Nidwalden, Obwalden, Schwyz, Solura, Ticino, Uri, Valais, Zug.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych w kantonach: Argowia, Appenzell Innerrhoden, Fryburg, Glarus, Jura, Lucerna, Nidwalden, Obwalden, Schwyz, Solura, St. Gallen, Ticino, Uri, Valais, Zug.

Oczywiście to nie wszystkie święta obchodzone w poszczególnych kantonach. Najważniejsze są jednak święta państwowe celebrowane w całym kraju. To one są pewną okazją do wolnego od pracy.

Wakacje i ferie w Szwajcarii

Wyjeżdżając do pracy za granicą z dziećmi, nie sposób nie uwzględnić w planach urlopowych przerw w nauce. Najczęściej rodzice planują urlop w taki sposób, aby spędzić czas ze swoimi pociechami. Szwajcarski system edukacji bardzo przestrzega grafiku szkolnego i nie zezwala na sztuczne wydłużanie wolnych okresów od nauki. Tym bardziej planując ewentualne podróże do bliskich w ojczystym kraju, należy znać kalendarz roku szkolnego.

W przypadku Szwajcarii kalendarz szkolny jest zależny nie tylko od kantonów, ale także od gmin. Oznacza to, że nie sposób wyszczególnić wszystkich terminów ferii obowiązujących na terenie całej Szwajcarii. Najlepszą metodą będzie udanie się do placówki edukacyjnej, do której ma uczęszczać dziecko i zapoznanie się z jej grafikiem. Mimo to można nakreślić schemat obowiązujący w ustalaniu terminów ferii i wakacji.

  • Wakacje: od 5 do 7 tygodni począwszy od pierwszego zakończonego tygodnia lipca
  • Ferie jesienne: od 2 do 3 tygodni na początku października
  • Ferie świąteczne: 2 tygodnie na przełomie grudnia i stycznia
  • Ferie zimowe: 2 tygodnie na przełomie stycznia i lutego
  • Ferie wiosenne: 2 tygodnie najczęściej w kwietniu

Czy praca w szwajcarskie święta jest lepiej płatna?

Przede wszystkim dni świąteczne w Szwajcarii są traktowane na równi z niedzielami, co oznacza, że obowiązuje całkowity zakaz pracy w tym czasie. W wyjątkowych okolicznościach można starać się o zezwolenie na pracę. Dotyczy to głównie gastronomii i usług. Tak więc osoby pracujące za stałą miesięczną pensję otrzymają zapłatę za dni świąteczne. W innych wypadkach wszystko zależy od podpisanej umowy z pracodawcą.

Przed podjęciem zatrudnienia warto się zorientować, co oferuje dana firma w zakresie wynagrodzeń za ewentualną pracę w dni ustawowo wolne od pracy.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Szwajcarii?
Ocena: 5, liczba głosów: 17

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.